پرش به محتوا

15 دلیل جالب که فشار خون شما را افزایش می دهد!

  15 مورد از دلایل جالب بروز فشار خون بالا

  احتمالاً شنیده اید که مراقب میزان نمکی که می خورید باشید، به خصوص اگر نگران فشار خون خود هستید. این امر به این دلیل است که نمک باعث می شود بدن شما آب را نگه دارد و فشار بیشتری بر قلب و عروق خونی شما وارد می کند. نمک، استرس، نگرانی و عصبانیت تنها چیزهایی نیستند که می توانند فشار خون شما را افزایش دهند. اگرچه “افزایش” های موقت در فشار خون لزوماً مشکلی ندارند، اما اگر فشار خون شما در طول زمان بالا باقی بمانند، می توانند آسیب جدی ایجاد کنند.

  ما در اینجا به 15 مورد از دلایل جالب افزایش فشار خون در بیماران خواهیم پرداخت:

  شکر اضافه شده

  تاثیر شکر افزوده بر افزایش فشار خون

  تاثیر شکر اضافه شده می تواند حتی از تاثیر نمک در افزایش فشار خون شما مهمتر باشد، به خصوص به شکل فرآوری شده مانند شربت ذرت با فروکتوز بالا. افرادی که قند افزوده بیشتری در رژیم غذایی خود دارند، شاهد افزایش قابل توجهی در فشار خون بالا(سیستولیک) و فشار خون پایین(دیاستولیک) خود هستند. فقط یک نوشابه کوچک می تواند فشار خون بالا و پایین شما را به طور قابل توجهی افزایش دهد. 

  تاثیر تنهایی بر افزایش فشار خون

  تاثیر تنهایی فقط به تعداد دوستانی که دارید مربوط نمی شود — بلکه مربوط به احساس ارتباط است. و استرس یا افسردگی این اثر را به طور کامل توضیح نمی دهد. همچنین تاثیر تنهایی با گذشت زمان بدتر می شود: طی 4 سال، فشار خون بالای تنهاترین افراد در یک مطالعه بیش از 14 امتیاز افزایش یافت. محققان فکر می کنند ترس مداوم از طرد شدن و ناامیدی و احساس هوشیاری بیشتر در مورد ایمنی و امنیت شما ممکن است نحوه عملکرد بدن شما را تغییر دهد.

  آپنه خواب

  تاثیر آپنه خواب بر افزایش فشار خون

  افراد مبتلا به آپنه خواب شانس بیشتری برای ابتلا به فشار خون بالا و سایر مشکلات قلبی دارند. هنگامی که تنفس شما به طور مکرر در هنگام خواب قطع می شود، سیستم عصبی شما مواد شیمیایی آزاد می کند که فشار خون شما را افزایش می دهد. به علاوه، اکسیژن کمتری دریافت می‌کنید، که می‌تواند به دیواره‌های رگ‌های خونی آسیب برساند و تنظیم فشار خون را برای بدنتان سخت‌تر کند.

  تاثیر پتاسیم ناکافی بر افزایش فشار خون

  کلیه های شما به تعادل سدیم و پتاسیم نیاز دارند تا مقدار مناسبی از مایعات را در خون شما حفظ کنند. بنابراین حتی اگر رژیم غذایی کم نمک داشته باشید، اگر به اندازه کافی میوه، سبزیجات، لوبیا، لبنیات کم چرب یا ماهی مصرف نکنید، فشار خون بالاتری خواهید داشت. در حالی که ممکن است به موز به عنوان منبع اصلی پتاسیم فکر کنید، اما اگر در مورد وزن خود نگرانی دارید، کلم بروکلی، شاه بلوط آبی، اسفناج و سایر سبزیجات برگدار گزینه های بهتری برای شما هستند.

    عوارض فشار خون بالا بر قسمت های مختلف بدن

  درد

  تاثیر درد بر افزایش فشار خون

  درد ناگهانی یا حاد، فعالیت سیستم عصبی شما را افزایش می دهد و فشار خون شما را افزایش می دهد. هنگامی که یک دست خود را در آب یخ قرار دهید، روی گونه یا ناخن خود فشار دهید یا به انگشت خود شوک الکتریکی وارد کنید، می توانید این اثر را مشاهده کنید.

  تبلیغ کانال مشاوره و خرید از ترکیه در ایتا
  تاثیر مصرف مکمل های گیاهی بر افزایش فشار خون

  آیا جینکو، جینسینگ، گوارانا، افدرا، پرتقال تلخ یا خار مریم مصرف می کنید؟ اینها و سایر موارد می توانند فشار خون شما را افزایش دهند؛ یا نحوه عملکرد داروها، از جمله داروهای کنترل فشار خون بالا را تغییر دهند.

  مشکلات تیروئید

  تاثیر اختلالات هورمون تیروئید بر افزایش فشار خون

  وقتی غده تیروئید به اندازه کافی هورمون تیروئید تولید نمی کند، ضربان قلب شما کند می شود و شریان های شما کشش کمتری پیدا می کنند. سطوح پایین هورمون تیروئید همچنین ممکن است کلسترول “بد” LDL شما را افزایش دهد، چیزی که می تواند شریان ها را سفت کند. در نتیجه ، خون در رگ‌های سخت سریع‌تر حرکت می‌کند و به دیواره‌ها فشار می‌آورد و فشار خون شما را بالا می‌برد. اگرچه زیاد معمول نیست، اما افزایش هورمون تیروئید نیز می تواند ضربان قلب شما را قوی تر و سریع تر کند، که باعث افزایش فشار خون شما می شود.

  در یک مطالعه روی زنان میانسالی که حداقل 3 ساعت به دستشویی نرفته بودند، فشار سیستولیک به طور متوسط ​​حدود 4 امتیاز و فشار دیاستولیک 3 امتیاز افزایش یافت. مردان و زنان در سنین مختلف اثرات مشابهی را مشاهده کردند. با افزایش سن، احتمال بروز فشار خون بالا بیشتر می شود، بنابراین باید به طور مداوم فشار خون خود را تحت نظر داشته باشید. یک مثانه خالی می تواند یکی از راه های کمک به کاهش فشار خون باشد.

  NSAID ها

  تاثیر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی بر افزایش فشار خون

  همه داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی(NSAID)، مانند آسپرین، دیکلوفناک، ناپروکسن و ایبوپروفن، می توانند فشار خون شما را افزایش دهند – چه سالم باشید و چه در حال حاضر فشار خون بالا داشته باشید. اگرچه میانگین افزایش تنها چند امتیاز است، اما دامنه وسیعی وجود دارد، به این معنی که این داروها ممکن است فشار خون برخی افراد را بسیار بیشتر از دیگران تحت تاثیر قرار دهند.

  تاثیر حضور در مطب پزشک بر افزایش فشار خون

  اگر مقدار فشار خون اندازه گیری شده در طول یک ویزیت پزشکی را با اعدادی که در خانه دریافت می کنید، مقایسه کنید، ممکن است تفاوتهایی بین آنها مشاهده کنید. “اثر کت سفید” (white coat effect) که به خاطر لباس مرسوم سفید رنگ پزشکی نامگذاری شده، افزایش فشار خون است – تا 10 امتیاز بیشتر برای سیستولیک (عدد بالا) و 5 امتیاز برای دیاستولیک (عدد پایین) – که می تواند به سادگی اتفاق بیفتد. این افزایش فشار خون در مطب پزشکی، احتمالا به دلیل استرس و اضطراب ناشی از محلی است که در آن قرار دارید.

    بهترین زمان مصرف قرص متورال (متوپرولول)

  ضد احتقان ها

  تاثیر داروهای ضداحتقان بر افزایش فشار خون

  موادی مانند پسودوافدرین و فنیل افرین می توانند رگ های خونی شما را باریک کنند. این داروها همچنین می توانند داروهای فشار خون را کم اثر کنند. پزشک یا داروساز می تواند به شما کمک کند تا در صورت داشتن فشار خون بالا، محصولاتی را برای مشکلات سینوسی و سرماخوردگی انتخاب کنید که ایمن تر و سالمتر هستند و تاثیر کمتری بر روی فشار خون شما می گذارند.

  تاثیر کم آبی بدن بر افزایش فشار خون

  هنگامی که سلول های بدن شما آب کافی ندارند، رگ های خونی شما سفت می شوند. این امر به این دلیل اتفاق می افتد که مغز شما سیگنالی به غده هیپوفیز شما می فرستد تا یک ماده شیمیایی آزاد کند که آنها را تنگ می کند. و کلیه‌های شما کمتر ادرار می‌کنند تا کم آبی شما جبران شود، که این امر نیز باعث می‌شود رگ‌های خونی کوچک در قلب و مغز شما بیشتر فشرده شوند و فشار خون شما بالاتر برود.

  داروهای ضدبارداری هورمونی

  تاثیر داروهای ضدبارداری هورمونی بر افزایش فشار خون

  قرص‌ها، آمپولهاو سایر وسایل کنترل بارداری، از هورمون‌هایی استفاده می‌کنند که رگ‌های خونی را تنگ می‌کنند، بنابراین ممکن است فشار خون شما بالا برود. بروز این عارضه برای زنان بالای 35 سال، دارای اضافه وزن یا مصرف کننده سیگار با احتمال بالاتری رخ می دهد. ممکن است بخواهید فشار خون خود را تحت نظر داشته باشید و هر 6 تا 12 ماه یکبار چک کنید. دوز کمتر استروژن ممکن است فشار خون شما را به حالت عادی نزدیک کند.

  خرید از ترکیه دیگه سخت نیست!!
  تاثیر صحبت کردن بر افزایش فشار خون

  این اتفاق می افتد چه جوان باشید، چه پیر، و مهم نیست کجا هستید. هرچه فشار خون شما در حالت استراحت بالاتر باشد، هنگام شروع صحبت اعداد بالاتر می رود. و اثر آن برای چند دقیقه باقی می ماند. به نظر می رسد موضوع و محتوای احساسی آنچه می گویید، مهم تر از این واقعیت است که دهان خود را حرکت می دهید.

  داروهای ضد افسردگی

  تاثیر داروهای ضدافسردگی بر افزایش فشار خون

  داروهایی که مواد شیمیایی مغز مانند دوپامین، نوراپی نفرین و سروتونین را هدف قرار می دهند – از جمله ونلافاکسین (Effexor)، مهارکننده های مونوآمین اکسیداز (MAOIs) مثل سلژیلین، داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای(مانند نورتریپتیلین و آمی تریپتیلین) و فلوکستین (پروزاک، سارافم) – می توانند نه تنها خلق و خوی شما، بلکه فشار خون شما را نیز تغییر دهند. مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs)، در صورت مصرف همزمان با لیتیوم یا سایر داروهایی که بر سروتونین تأثیر می گذارند، می توانند فشار خون شما را افزایش دهند.

  منبع:

  www.medicinenet.com

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *