پرش به محتوا

عوارض فشار خون بالا بر قسمت های مختلف بدن

  فشار خون بالا چه بلایی بر سر بدن شما می آورد؟!

  فشار خون بالا یا هیپرتانسیون یکی از بیماری های شایع در جوامع امروزی است. این بیماری می تواند افراد را در هر سنی درگیر کند. اغلب افراد مبتلا به این بیماری، از درگیری خود به این بیماری مطلع نیستند و همین امر زنگ خطر بزرگی برای آنها محسوب می شود، چراکه عدم درمان به موقع و مناسب فشار خون بالا، می تواند منجر به آسیبهای شدید و غیرقابل جبرانی به قسمت های مختلف بدن وارد کند. ما در این مقاله به بحث در مورد عوارض فشار خون بالا که می تواند در نتیجه عدم درمان به موقع فشار خون بالا برای بیماران رخ دهد، خواهیم پرداخت.

  آسیب شریانی

  آسیب عروق شریانی ناشی از فشار خون بالا

  شریان های شما باید محکم، فنری و صاف باشند تا خون به راحتی از قلب و ریه ها به اندام ها و سایر بافت ها منتقل شود. فشار خون بالا یا HBP فشار بیش از حدی به دیواره های شریانهای شما وارد می کند. این فشار بالا به دیواره داخلی عروق آسیب می زند و باعث جمع شدن چربی یا “پلاک” در آنها می شود. این پلاکها شریان‌های شما را سفت‌تر و باریک‌تر می‌کند، بنابراین آنها نمی‌توانند عملکرد طبیعی خود را انجام دهند.

  آنوریسم

  آنوریسم زمانی است که فشار خون بالا، قسمتی از دیواره شریان را بیرون می راند و آن را ضعیف می کند. اگر رگ شما بشکند، می تواند باعث خونریزی شدید شود که یک عارضه جدی و خطرناک است. بروز آنوریسم در هر شریانی ممکن است، اما آنوریسم بیشتر در آئورت شکمی که از وسط بدن شما می گذرد، شایع است. اگر شریان آسیب دیده دارید، حتی اگر فشار خون بالا نداشته باشید، ممکن است به آنوریسم مبتلا شوید.

  بیماری عروق کرونر (CAD)

  بیماری عروق کرونری قلب ناشی از فشار خون بالا

  CAD زمانی اتفاق می افتد که لخته خون، در شریان های نزدیک به قلب شما ایجاد می شود. این لخته، جریان خون را کند می کند که می تواند درد قفسه سینه یا ریتم نامنظم قلب (که با نام آریتمی شناخته می شود) را به همراه داشته باشد. انسداد کامل عروق کرونری می تواند باعث حمله قلبی شود.

  حمله قلبی

  حمله قلبی ناشی از فشار خون بالا

  هنگامی که لخته به اندازه کافی ایجاد می شود؛ یا توده ای از آن تجمع می یابد تا به طور کامل شریان قلب شما را مسدود کند، می تواند باعث حمله قلبی شود. این انسداد، عضله قلب را از اکسیژن و مواد مغذی محروم می کند. که می تواند به آن صدمه بزند یا از بین ببرد.

  در صورت بروز حمله قلبی، شما معمولاً در قفسه سینه خود احساس فشار یا درد می کنید، اما گاهی اوقات این درد را در بازو، گردن یا فک نیز احساس می کنید. ممکن است نفس کشیدن برای شما سخت باشد و ممکن است سرگیجه یا حالت تهوع داشته باشید.

    با علل خشکی چشم مزمن و چگونگی درمان آنها آشنا شوید

  اگر هر یک از این علائم هشدار دهنده را دارید با 115 تماس بگیرید.

  بیماری شریان محیطی (PAD)

  بیماری عروق محیطی ناشی از فشار خون بالا

  PAD مانند CAD است، اما رگ های خونی دورتر از قلب شما را تحت تاثیر قرار می دهد، مانند عروق خونی در بازوها، پاها، سر یا معده. ممکن است درد یا گرفتگی در پاهای خود داشته باشید، اغلب هنگام راه رفتن یا بالا رفتن از پله ها. این اختلال می تواند شما را خسته نیز بکند. درد ممکن است زمانی که استراحت می کنید از بین برود و هنگام حرکت برگردد. در صورت عدم درمان، PAD می تواند مشکلات جدی تری مانند سکته مغزی، زخم و از دست دادن گردش خون در پاهای شما ایجاد کند که می تواند باعث قطع عضو شود.

  نارسایی قلبی

  فشار خون بالا می تواند باعث باریک شدن شریان های شما شود. با گذشت زمان، این نارسایی می تواند باعث شود تا قلب شما سخت تر کار کند و در نتیجه ضعیفتر شود. در نهایت، قلب شما آنقدر ضعیف می شود که نمی تواند خون کافی را به بقیه بدن برساند. این حالت همان نارسایی قلبی است.

  بزرگ شدن قلب

  بزرگ شدن قلب ناشی از فشار خون بالا

  همچنان که قلب شما سختتر کار می کند تا خون را به اندامهای شما برساند، ماهیچه قلب شما ضخیم می شود. در نتیجه کل قلب شما بزرگتر می شود. هر چه قلب شما بزرگتر شود، توانایی کمتری در انجام کار خود دارد، به این معنی که بافت های شما ممکن است اکسیژن و مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت نکنند.

  سکته مغزی

  سکته مغزی ناشی از فشار خون بالا

  به طور کلی دو نوع سکته مغزی داریم:

  • هموراژیک: یک شریان ضعیف در مغز می ترکد.
  • ایسکمیک: یک توده یا “لخته” از جای خود کنده می شود و جریان خون به سلول های مغز را متوقف می کند.

  بخشی از مغز که خون کافی دریافت نمی کند، شروع به مردن می کند. این امر می تواند به توانایی شما در فکر کردن، حرکت کردن، صحبت کردن و دیدن آسیب برساند. اصل FAST را در موارد شک کرن به سکته مغزی به خاطر بسپارید:

  • صورت فرد دچار افتادگی می شود
  • فرد دچار ضعف در بازو می شود
  • توانایی حرف زدن فرد کم می شود
  • فورا با اورژانس 115 تماس بگیرید

  زوال عقل

  فراموشی ناشی از فشار خون بالا

  فشار خون بالا می تواند باعث ایجاد لخته در شریان هایی شود که مغز شما را خونرسانی می کنند. گرفتگی این رگ ها می تواند جریان خون را به بقیه بدن شما کند کند. هنگامی که این کاهش خونرسانی، نحوه عملکرد مغز شما را تغییر می دهد، به آن “زوال عقل عروقی” می گویند.

  نارسایی کلیه

  نارسایی کلیوی ناشی از فشار خون بالا

  فشار خون بالا دومین علت نارسایی کلیه است. فشار خون بالا، رگ‌های خونی را که کلیه‌های شما از آنها برای حذف مواد زائد بدن و مایعات اضافی آن استفاده می کند، تنگ و سفت می‌کند. این تنگی و عدم انعطاف پذیری ، باعث می شود که فیلترهای ویژه موجود در کلیه های شما که به نام نفرون ها شناخته می شوند، خون و مواد مغذی کافی دریافت نکنند. این امر در نهایت می تواند کلیه های شما را برای همیشه از کار بیاندازد.

  مشکلات چشمی

  بیماری های چشمی ناشی از فشار خون بالا

  با گذشت زمان، فشار خون بالا می تواند جریان خون به شبکیه(لایه حساس به نور در پشت کره چشم) را کاهش دهد. همچنین می تواند سرعت حرکت خون به عصب بینایی را کاهش دهد که به ارسال سیگنال به مغز شما کمک می کند. این کاهش خونرسانی به شبکیه و عصب بینایی می تواند دید شما را تار کند؛ یا در برخی موارد باعث از بین رفتن بینایی شود. فشار خون بالا می تواند باعث ایجاد مایع در زیر شبکیه شما نیز شود. این حالت می تواند بافت را زخمی کند و دید شما را مخدوش کند.

  اختلالات جنسی برای مردان

  اختلالات جنسی در مردان ناشی از فشار خون بالا

  فشار خون بالا می تواند جریان خون را در هر نقطه از بدن کند کند. بدون خون کافی به آلت تناسلی، ممکن است در ایجاد یا حفظ نعوظ با مشکل مواجه شوید. این حالت منجر به بروز اختلال نعوظ در مردان گردد.

  اختلالات جنسی برای زنان

  در صورت ابتلا به فشار خون بالا، بدن شما ممکن است به دلیل جریان خون کمتر به واژن، چه قبل و چه در حین رابطه جنسی، واکنش متفاوتی نشان دهد. ممکن است زمانی که تمایل به رسیدن به ارگاسم و لذت جنسی دارید، برانگیخته نشوید و رسیدن به اوج لذت جنسی برای شما دشوارتر باشد. فشار خون بالا همچنین می تواند شما را خسته تر کند و می تواند میل جنسی شما را نیز کاهش دهد.

  از دست دادن استخوان

  از دست دادن استخوان ناشی از فشار خون بالا

  افراد مبتلا به فشار خون بالا اغلب کلسیم بیشتری از طریق ادرار خود دفع می کنند. فشار خون بالا می تواند باعث شود بدن شما این ماده معدنی را که برای داشتن استخوان های قوی بسیار مهم است، سریع تر دفع کند. این امر می تواند منجر به شکستگی یا پوکی استخوان شود، به خصوص در زنان مسن.

  آپنه خواب

  آپنه خواب ناشی از فشار خون بالا

  آپنه خواب باعث می شود عضلات گلوی شما بیش از حد شل شوند و تنفس شما برای مدت کوتاهی، اما به صورت مکرر، هنگام خواب متوقف شود. به نظر می رسد فشار خون بالا باعث آپنه خواب می شود که به نوبه خود فشار خون را افزایش می دهد. برای درمان هر دو بیماری در اسرع وقت با پزشک خود مشورت کنید. با درمان این بیماری، ممکن است از سایر مشکلات سلامتی جلوگیری کند.

  منبع:

  www.medicinenet.com

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *