پرش به محتوا

درمان ریزش مو ناشی از اختلالات تیروئید

  ریزش مو ناشی از اختلالات تیروئید

  اختلالات تیروئید زمانی رخ می دهد که غده تیروئید شما یا به اندازه کافی هورمون تیروئید تولید نمی کند، یا این هورمون را بیش از حد تولید می کند. کم کاری تیروئید یا همان هیپوتیروئیدیسم می تواند علائم زیادی از افزایش وزن گرفته تا خستگی ایجاد کند. بسیاری از افراد تا ماه ها یا سال ها علائم کم کاری تیروئید را بروز نمی دهند، زیرا این علائم به کندی ایجاد می شود. پرکاری تیروئید، یا همان هیپرتیروئیدیسم، ممکن است باعث بروز هر علائمی، از کاهش وزن گرفته تا عصبی شدن گردد.

  هر دو اختلال کم کاری و پرکاری تیروئید می توانند باعث خشکی، شکننده شدن یا نازک شدن مو در پوست سر و بدن شما شوند. برخی از مکمل‌ها و اصلاحات غذایی می‌توانند به جلوگیری از ریزش مو ناشی از اختلالات تیروئید کمک کنند. مدیریت بیماری با داروها نیز می تواند به مرور زمان باعث رشد مو شود.

  ارتباط بین تیروئید و موهای شما

  بیماری های تیروئید اگر شدید باشند و درمان نشوند می توانند باعث ریزش مو شوند. درک اینکه چگونه این شرایط باعث ریزش مو می شود مستلزم درک چگونگی رشد مو است.

  1. موها از ریشه در پایین فولیکول مو در پوست سر شروع به رشد می کنند.
  2. رگ های خونی پوست سر شما ریشه را تغذیه می کند، سلول های بیشتری ایجاد می کند و باعث رشد موهای شما می شود.
  3. موها از طریق پوست شما به سمت بالا و خارج پوست رشد می شوند. این موها از میان غدد روغنی عبور می کنند که به نرم و براق نگه داشتن آنها کمک می کنند.
  4. موها برای مدتی رشد می کنند اما با شروع هر چرخه رشد مجدد، موها می ریزند.

  هنگامی که تولید هورمون، به ویژه هورمون های T3 و T4 مختل می شود، بر سایر فرآیندهای بدن تأثیر می گذارد. این تاثیر شامل رشد مو در ریشه نیز می شود. موها می ریزند و ممکن است با رشد موهای جدید، جایگزین نشوند و در نتیجه موهای پوست سر و سایر نواحی مانند ابروهای شما نازک شوند.

  آلوپسی یک بیماری خود ایمنی است که اغلب همراه با اختلالات تیروئید دیده می شود. این اختلال باعث ریزش مو در نواحی مجزاتر می شود. اما با گذشت زمان، این وضعیت ممکن است باعث طاسی شود. سایر بیماری‌های خودایمنی که ممکن است منجر به ریزش مو شوند و اغلب با مشکلات تیروئید مرتبط هستند عبارتند از سندرم تخمدان پلی کیستیک و لوپوس اریتماتوز.

  برخی از داروهای مورد استفاده برای درمان بیماری های تیروئید نیز ممکن است به نازک شدن مو کمک کنند. کاربیمازول و پروپیل تیوراسیل داروهای ضد تیروئیدی هستند که در موارد نادر ممکن است منجر به ریزش مو شوند. همچنین تشخیص اینکه کدام یک از دلایل، دارو یا اختلال تیروئید، باعث نازک شدن موهای شما شده است، دشوار است.

  علائم ریزش مو ناشی از اختلالات تیروئید

  ریزش مو می تواند به آرامی با بروز کم کاری تیروئید یا پرکاری تیروئید ایجاد شود. لزوماً متوجه ایجاد قطعه های با تراکم پایین مو یا قطعات طاس نخواهید شد. در عوض، ممکن است موهای شما در همه جا نازک تر به نظر برسد.

  شما به طور طبیعی روزانه بین 50 تا 100 تار مو از سر خود را از دست می دهید. اگر رشد طبیعی مو قطع شود، موهای جدید جایگزین موهای ریخته شده نمی شوند و ممکن است ریزش موی یکنواخت رخ دهد.

  سفارش خرید از ترکیه توسط سایت دکتر داروساز

  خبر خوب این است که ریزش مو ناشی از اختلالات تیروئید معمولاً موقتی است. ممکن است حتی پس از شروع داروها برای کمک به وضعیت خود، ریزش مو را تجربه کنید. برخی افراد نگران این هستند که داروها باعث ریزش مو شوند، اما کارهای زیادی هستند که میتوان برای حل این مشکل انجام داد.

    روش مصرف قرص متی مازول

  درمان علت ریزش مو

  اشکال خفیف اختلالات تیروئید به طور کلی منجر به نازک شدن مو نمی شود. در نتیجه، همکاری با پزشک برای تحت کنترل در آوردن وضعیت خود با دارو ممکن است موهای شما را ضخیم تر نگه دارد؛ یا رشد مجدد آنها را باعث شود. نتایج به احتمال زیاد فوری نخواهد بود، زیرا رشد موها مدتی طول می کشد.

  داروهای احتمالی عبارتند از:

  • لووتیروکسین (در درمان کم کاری تیروئید)
  • پروپیل تیوراسیل و متی مازول (در درمان پرکاری تیروئید)
  • مسدود کننده های بتا (در درمان پرکاری تیروئید)

  در حالی که دارو مصرف می کنید، پزشک سطح تیروئید شما را کنترل می کند. در برخی موارد ممکن است نیاز به جراحی باشد.

  با درمان، رشد مو ممکن است در عرض چند ماه قابل توجه باشد. توجه داشته باشید که رشد موهای جدید ممکن است از نظر رنگ یا بافت با موهای اصلی شما متفاوت باشد.

  درمان های طبیعی و درمان های خانگی

  همراه با دارو، درمان‌های خانگی مختلفی وجود دارد که می‌توانید برای کاهش ریزش مو یا بازسازی رشد مو امتحان کنید.

  جبران کمبود آهن

  سطح فریتین با ذخایر آهن شما مرتبط است. فریتین پایین ممکن است منجر به ریزش موی با الگوی مردانه و زنانه منجر شود.

  در یک مطالعه در مورد ریزش مو و ذخایر آهن، افراد مبتلا به بیماری تیروئید را از آزمایش حذف کردند. دلیل این محرومیت بسیار جالب است. محققان توضیح می دهند که اختلالات تیروئید می تواند بر سطح فریتین بدن تأثیر بگذارد. آزمایش آهن و فریتین انجام دهید و طبق توصیه پزشکتان مکمل مصرف کنید.

  تبلیغ کانال مشاوره و خرید از ترکیه در ایتا

  درمان کمبودهای تغذیه ای

  کمبودهای تغذیه ای، حتی بدون مبتلا بودن به اختلالات تیروئید می تواند به ریزش مو منجر شود. به طور خاص، محققان توضیح می دهند که موارد زیر ممکن است در حفظ یا ریزش مو نقش داشته باشد:

  • ویتامین B-7 (بیوتین) و B کمپلکس
  • روی
  • مس
  • آهن
  • ویتامین های C، E و A
  • کوآنزیم Q10

  مصرف مولتی ویتامین ممکن است به تقویت ذخایر شما کمک کند. مراقب باشید که مصرف بیش از حد مکمل می تواند منجر به نازک شدن مو شود.

  غذاهای مناسب بخورید

  مصرف رژیم غذایی حاوی غذاهای کامل برای سلامتی شما کلیدی است.

  اگر غذاهای غنی از کلسیم می خورید و برای کم کاری تیروئید تحت درمان هستید، سعی کنید آنها را حداقل چهار ساعت پس از مصرف لووتیروکسین، مصرف کنید تا مانع جذب لووتیروکسین نشوید.

  غذاهای فرآوری شده مانند قندها، گوشت قرمز و غذاهای سرخ شده ممکن است باعث بروز واکنش التهابی در بدن شما شوند. کافئین و الکل نیز ممکن است در این امر نقش داشته باشند. التهاب ممکن است علائم تیروئید شما را بدتر کند، از جمله ریزش مو.

  غذاهای حاوی مواد ضد التهاب مصرف کنید

  زنجبیل و زردچوبه غذاهای ضد التهابی هستند که ممکن است عملکرد غدد درون ریز را بهبود بخشند. تیروئید شما بخشی از سیستم غدد درون ریز است، بنابراین حمایت از آن می تواند به بهبود علائم اختلالات تیروئید کمک کند.

  سعی کنید مصرف ریشه زنجبیل تازه یا زردچوبه تاره را در پخت و پر خود بگنجانید. آنها در هر چیزی از سرخ کردنی گرفته تا اسموتی طعم عالی دارند. در مورد مصرف مکملهای حاوی این مواد ضد التهاب با پزشک خود مشورت کنید.

    لووتیروکسین: موارد مصرف، عوارض جانبی، دوز درمانی و تداخلات دارویی

  مصرف گیاهان دارویی را در نظر بگیرید

  برخی از شاخه های طب جایگزین از گیاهان خاص برای درمان ریزش مو ناشی از بیماری هایی مانند آلوپسی استفاده می کنند. این گیاهان به صورت خوراکی مصرف می شوند و عبارتند از:

  خرید از ترکیه دیگه سخت نیست!!
  • نخل
  • کوهوش سیاه
  • دونگ کوآی
  • تک شاخ کاذب
  • شاه توت
  • شبدر قرمز

  قبل از اینکه خودتان درمان های گیاهی را امتحان کنید، با پزشک خود صحبت کنید.

  اسانس های گیاهی را امتحان کنید

  در حالی که مطالعات زیادی در این زمینه وجود ندارد، محققان کشف کرده اند که روغن اکالیپتوس و سایر عصاره های گیاهی ممکن است ریزش مو را کاهش داده و تراکم مو را بهبود ببخشند.

  روغن های دیگری که می توانید امتحان کنید عبارتند از:

  • روغن آرنیکا
  • روغن سدر
  • روغن اسطوخودوس
  • روغن ریحان مقدس
  • روغن پیلوکارپوس
  • روغن رزماری
  • روغن آویشن

  در حالی که تحقیقات نشان می دهد این محصولات دارای مزایاییهستند، سازمان FDA بر خلوص یا کیفیت اسانسها و عصاره های گیاهی نظارت نمی کند. مهم است که قبل از شروع استفاده از روغن‌های گیاهی با پزشک خود صحبت کنید و به دنبال انتخاب یک برند معتبر باشید. همچنین همیشه باید قبل از استفاده سراسری در بخشهای مختلف بدن، یک آزمایش حساسیت در محلی از پوست مثل بازو انجام دهید و قبل از استفاده از هر روغن گیاهی، آن را در روغن حامل رقیق کنید.

  مراقب مصرف ید باشید

  افراد مبتلا به اختلالات خودایمنی تیروئید باید مراقب میزان مصرف ید خود باشند. بدن از ید برای ساخت هورمون تیروئید استفاده می کند، بنابراین مصرف بیش از حد آن ممکن است منجر به عدم تعادل شود.

  کلپ و سایر انواع جلبک دریایی سرشار از ید هستند و ممکن است علائم شما، از جمله ریزش مو را بدتر کنند. برخی مولتی ویتامین ها و شربت های سرفه نیز ممکن است حاوی ید باشند، بنابراین برچسب داروها و مکملها را با دقت بخوانید.

  با موها به آرامی رفتار کنید

  با مراقبت دقیق از موهای خود می توانید ریزش مو را کاهش دهید:

  • از کشیدن موها به شکل محکم به صورت بافته، کشی یا دم اسبی خودداری کنید.
  • از پیچاندن یا کشیدن موهای خود اجتناب کنید.
  • هنگام باز کردن گره های مو، از شانه های دندانه پهن به جای برس های زبرتر استفاده کنید.

  کمی تغییر روال ممکن است به شما کمک کند تا از بیرون کشیدن موهایتان از محل رشد طبیعی خود، قبل از اینکه به طور طبیعی ریزش کنند، اجتناب کنید.

  خرید از ترکیه دیگه سخت نیست!!

  صبور باشید

  ممکن است چندین ماه طول بکشد تا متوجه رشد مجدد موهای خود شوید. در حالی که این مدت زمان طولانی ممکن است خسته کننده باشد، ولی میتوانید در این مدت به پوشیدن کلاه گیس یا پوشش دیگری بر روی سر خود فکر کنید.

  حمایت عاطفی نیز مهم است، بنابراین از پزشک خود در مورد استفاده از مشاوره یا همراهی با گروه‌های حمایتی که مبتلا به مشکلات مشابه با شما هستند، مشورت بگیرید.

  نتیجه گیری

  قبل از اقدام برای درمان ریزش مو در خانه، با پزشک خود صحبت کنید. اختلالات تیروئید معمولاً تا زمانی که شدیدتر نشود، منجر به ریزش مو نمی شود.

  ریزش مو ممکن است علامت یک مشکل پزشکی زمینه‌ای دیگر نیز باشد. ممکن است برای مشاهده رشد مجدد و درمان سایر علائمی که تجربه می کنید به دارو همراه با درمانهای خانگی نیاز داشته باشید.

  با درمان مناسب، در عرض چند ماه باید موهای پرپشت تری را ببینید.

  آخرین بررسی پزشکی در 9 آوریل 2018

  منبع:

  www.healthline.com

  سفارش خرید از ترکیه توسط سایت دکتر داروساز

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *