یبوست از دیدگاه طب سنتی

برچسب ها: ,

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #1888

  یبوست حالتی است که بیمار در تخلیه کامل مدفوع خود مشکل دارد. این اختلال ممکن است به صورت حاد یا مزمن بیمار را درگیر نماید.

  هر چه مدت زمان بروز این بیماری طولانی تر باشد عوارض آن بیشتر و درمان آن مشکل تر خواهد بود.

  یبوست از دیدگاه طب سنتیبه طور طبیعی بعد از هضم غذا در معده و انتقال و جذب مواد غذایی از آن در روده کوچک، باقی مانده مواد غیرقابل جذب وارد روده بزرگ می شوند. در داخل روده بزرگ بخش اعظمی از آب موجود در مدفوع جذب می گردد. همچنین در نتیجه تاثیر فلور میکروبی مفیدی که در داخل روده بزرگ وجود دارد، یک سری از مواد مفید من جمله ویتامین ها نیز تولید می شوند.

  مواد غیر قابل جذب نهایتا در ناحیه سیگموئید تجمع می یابند تا در هنگام اجابت مزاج،  تخلیه شوند.

  عوارض نگه داشتن طولانی مدت مدفوع:

  در صورت عدم اجابت مزاج به موقع،  به تدریج مدفوع آب بیشتری از دست داده و کاملا سفت می شود . همچنین باعث گشاد شدن دیواره روده بزرگ و بروز مگاگولون می شود. این اختلال می تواند در بلندمدت منجر به انسداد دائمی و نیاز به جراحی برای تخلیه روده بزرگ از مدفوع گردد.

  علت بروز یبوست از دیدگاه طب سنتی:

  1) آسیب به عصب واگ در اثر جراحی یا بیماریهای زمینه ای مثل دیابت: عصب واگ جزو مهمترین اعصاب تنظیم کننده عملکرد دستگاه گوارش می شود. آسیب به این عصب طی جراحی یا در اثر بیماریهای زمینه ای مثل دیابت یا تری گلیسرید بالا می تواند منجر به حذف حرکات پریستالتیک یا همان حرکات دودی روده شود. با حذف این حرکات، مواد غذایی جذب نشده در روده کوچک قادر به حرکت در طول روده بزرگ نبوده و این امر منجر به یبوست می شود.

  2) زیادی صفرا: تجمع صفرا در روده بزرگ می تواند منجر به افزایش گرما و افزایش جذب آب از مدفوع شود که این امر منجر به خشک شدن هر چه بیشتر مدفوع  و نهایتا بروز یبوست می گردد.

  3) کمبود صفرا: این حالت نیز می تواند باعث کاهش حرکات دودی روده بزرگ و نتیجتا بروز یبوست گردد.

  4) سندرم روده تحریک پذیر یا IBS: این بیماری ،  نوعی اختلال عصبی مرتبط با دستگاه گوارش است که بسته به فرد بیمار ، می تواند منجر به اسهال یا دل درد یا یبوست شود.

  5) گرمی بیش از حد کبد: گرمی بیش از حد کبد می تواند باعث جذب آب از روده بزرگ و بروز یبوست گردد.

   

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.