16 دلیل تنگی نفس که باعث مشکل در تنفس شما می شود

16 مورد از عوامل بروز تنگی نفس

تنگی نفس یکی از نشانه های عمومی در بسیاری از بیماریها می باشد. این حالت حتی در صورت نداشتن بیماری جسمی و تنها با داشتن اختلالات روانی مثل استرس و نگرانی نیز بروز می کند. ما در این مقاله به 16 مورد از عوامل شایع بروز تنگی نفس در افراد می پردازیم. با ما همراه باشید!

آسم

در بیماری آسم، مجاری تنفسی شما ناگهان باریک شده و متورم می شود. هنگام نفس کشیدن ممکن است برای ورود هوا به ریه هایتان تلاش کنید ، سرفه کنید و یا صدای سوت بشنوید.

مشخص نیست که چرا این اتفاق برای برخی از افراد می افتد ، اما عوامل بسیاری می توانند باعث حمله اسم شوند ، از جمله گرده گل ، گرد و غبار ، دود ، ورزش ، سرمای شدید هوا ، سرماخوردگی و استرس.

پزشک شما می تواند به شما کمک کند تا بفهمید چه عواملی باعث ایجاد حملات آسم در شما می شود. آنها ممکن است دارویی برای شما تجویز کنند که در هنگام حمله استنشاق کنید تا به شما کمک کند راحت تر نفس بکشید.

آلرژی

گرده گل، گرد و غبار ، شوره حیوانات خانگی و سایر مواردی که به داخل ریه های خود می کشید می توانند باعث ایجاد آلرژی شوند.

بعضی اوقات واکنش آلرژیک باعث آسم می شود. اما همیشه چیزی در هوا نیست. این حالت می تواند با چیزی که لمس می کنید یا غذایی که می خورید شروع شود.

با پزشک خود در مورد چگونگی کنترل بهتر آسم و آلرژی صحبت کنید. 

استرس و نگرانی

وقتی ترسیده اید یا نگران هستید ممکن است تعداد تنفس بیشتری داشته باشید. این حالت معمولاً مسئله مهمی نیست ، اما اگر قبلاً دچار مشکلات ریوی مانند COPD شده باشید ، می تواند جدی باشد. در صورت ابتلا به آسم ، استرس ناگهانی ، مانند یک تصادف رانندگی ، می تواند باعث حمله شود.

حتی اگر سالم هستید و سابقه بیماری تنفسی ندارید ، اضطراب ممکن است باعث شود شما به اندازه ای سریع نفس بکشید که دچار سبکی سر شده و غش کنید. 

سرماخوردگی

این اتفاق به لطف ویروسی می افتد که باعث آبریزش بینی ، عطسه و گاهی تب می شود. ممکن است ریه ها و مجاری تنفسی شما را تحریک کند و سرفه ای به همراه آورد که نفس کشیدن را سخت کند.

هیچ درمانی وجود ندارد ، اما معمولاً طی یک هفته یا همین حدود خود به خود بهبود می یابد. اگر تب بیش از 102 درجه فارنهایت (معادل 38.8 درجه سانتیگراد) دارید ، اگر خس خس دارید ، یا نفس کشیدن سخت است به پزشک مراجعه کنید. 

9 راهکار طبیعی برای تقویت سیستم ایمنی بدن را بشناسید

عفونت کرونا

این بیماری جدی تنفسی توسط نوعی ویروس به نام ویروس کرونا ایجاد می شود. افراد آلوده آن را از طریق قطره های ریز باقی مانده هنگام سرفه ، عطسه یا صحبت کردن پخش می کنند. این ویروس ابتدا به سلولهای مجاری تنفسی شما حمله می کند ، اما می تواند به سرعت به ریه های شما سرایت کند.

همراه با تنگی نفس ، رایج ترین علائم هشدار دهنده تب و سرفه خشک است.

تاکنون هیچ درمانی برای COVID-19 یافت نشده است. بیشتر افراد علائم خفیفی دارند و می توانند در خانه بهبود یابند. اما اگر در تنفس مشکل دارید ، بلافاصله با مطب پزشک یا 115 تماس بگیرید.

مسمومیت با مونو اکسید کربن

مونو اکسید کربن یک گاز بی رنگ و بدون بو است که می تواند از کوره ها ، شومینه ها ، آبگرمکن ها ، خشک کن ها و اگزوز اتومبیل حاصل شود. اگر به روش صحیح دفع نشود ، می تواند در هوا جمع شود و شما می توانید بیش از حد از آن نفس بکشید. این امر باعث می شود گلبولهای قرمز خون شما قادر به حمل اکسیژن نباشند.

ممکن است تنگی نفس ، گیجی ، ضعف و حالت تهوع داشته باشید. بینایی شما تار می شود و ممکن است غش کنید. این حالت می تواند تهدید کننده زندگی باشد. 

آمبولی ریوی

تنگی نفس ناشی از آمبولی ریوی

انسداد یا لخته اغلب در پای شما ممکن است جدا شود و قطعه ای به ریه می رود و جریان خون را مسدود می کند. این حالت می تواند تنفس را سخت یا دردناک کند. شما ممکن است احساس ضعف کنید ، و ممکن است ریتم و ضربان قلب شما به هم بخورد. برخی از افراد سرفه خونی می کنند. ممکن است در محل شروع لخته در اندامها احساس تورم ، گرما و درد در محل ایجاد لخته داشته باشید.

اگر هر کدام از این موارد برای شما اتفاق افتاد ، به بیمارستان بروید ، زیرا ممکن است زندگی شما را تهدید کند. پزشک شما ممکن است از داروهای رقیق کننده خون ، یا جراحی برای حذف لخته های خون استفاده کند.

آپنه خواب

آپنه خواب زمانی است که تنفس به طور مکرر در هنگام خواب متوقف می شود ، بنابراین ممکن است فرد متوجه نشود که چیزی اتفاق می افتد. اما ممکن است فردای آن روز خسته ، بی حوصله و بدخلق باشد. این حالت می تواند به فشار خون بالا منجر شود و احتمال ابتلا به بیماری قلبی و سکته مغزی را در شما افزایش دهد.

اضافه وزن یک عامل خطر است. ممکن است کاهش وزنبرای حل آپنه خواب کمک کننده باشد ، اما همه افراد مبتلا به آپنه خواب دارای اضافه وزن نیستند. 

تنگی نفس ناشی از ذات الریه

در بیماری ذات الریه یک ویروس ، باکتری یا قارچ کیسه های هوای داخل ریه های شما را آلوده می کند. سپس آن کیسه ها از مایع پر می شوند. این حالت باعث می شود نفس کشیدن دشوارتر شود. همچنین ممکن است دچار تب و لرز شوید و ممکن است خلط غلیظ و رنگی سرفه کنید. 

مرتباً با پزشک خود مشورت کنید. اگر ذات الریه شما ناشی از باکتری باشد ، ممکن است آنتی بیوتیک تجویز کنند. درمان انواع دیگر دشوارتر است ، اما استراحت ، مایعات و داروهای بدون نسخه می توانند حال شما را بهتر کنند.

COPD

برخی افراد آن را “برونشیت مزمن” یا آمفیزم می نامند. سیگار کشیدن اغلب باعث این بیماری می شود. در این بیماری کیسه های هوا در ریه های شما دچار تنگی می شوند و نتیجتا انتقال و تبادل هوا در ریه ها به سختی صورت میگیرد. این حالت باعث می شود تنفس سخت تر شود. ممکن است در سینه خود احساس تنگی کنید و سرفه کنید.

پزشک می تواند به شما در مدیریت این بیماری جدی کمک کند. اگر سیگار می کشید ، مهمترین اقدامی که می توانید انجام دهید ترک سیگار است.  

نارسایی قلبی

نارسایی قلبی به این معنا نیست که قلب شما “از کار افتاده است” ، فقط آنقدر که باید، در پمپاژ خون قدرت ندارد. بدین ترتیب دستیابی به اکسیژن در محل مورد نیاز در اندامها دشوارتر می شود. در این حالت خون در ریه های شما تجمع می یابد. این امر می تواند نفس شما را تنگ کند.

چیزهای ساده – وقتی از پله ها بالا می روید ، مسیری طولانی را می روید یا مواد غذایی حمل می کنید – ممکن است شما را خسته کند.

پزشک می تواند به شما در مدیریت علائم کمک کند.

تنگی نفس ناشی از کم خونی

وقتی بدن شما به اندازه کافی گلبول قرمز سالم نداشته باشد ، نمی توانید اکسیژن کافی به بافت های خود برسانید. این امر می تواند شما را ضعیف و خسته کرده و گاهی احساس تنگی نفس کنید. همچنین می تواند شما را دچار سرگیجه و رنگ پریدگی ، احساس سردی در دست و پا و تندی ضربان قلب کند.

علل بسیار متنوعی می تواند باعث کم خونی شود ، بنابراین درمان بستگی به علت ایجاد آن در شما دارد. اگر خسته هستید و نمی توانید دلیل آن را بفهمید با پزشک خود صحبت کنید.

پنوموتوراکس

تنگی نفس ناشی از پنوموتوراکس

پنوموتوراکس یا فرو ریختن ریه ها زمانی اتفاق می افتد که آسیب یا یک بیماری، باعث نشت هوا از ریه ها به فضای بین ریه ها و دیواره سینه شما شود. هوا به ریه فشار می آورد و باعث می شود تا روی خودش فشرده شود.

ممکن است درد قفسه سینه داشته باشید و نفس تنگی داشته باشید. ممکن است پزشک شما یک سوزن یا یک لوله کوچک برای خارج کردن هوا در ناحیه مربوطه قرار دهد ، یا ممکن است شما نیاز به جراحی داشته باشید. اما اگر جزئی باشد ، ممکن است به خودی خود بهتر شود.

گریه کردن یا ترسیدن

کودکان بین 6 ماه تا 6 سال گاهی اوقات ممکن است لحظاتی داشته باشند که هنگام گریه نفس کشیدنشان متوقف شود و یا دچار لرز شوند. این حالت گاهی اوقات باعث “طلسم سیانوتیک” می شود ، پاسخی کنترل نشده که باعث بیهوش شدن آنها می شود.

رنگ پوست کودک ممکن است حدود یک دقیقه آبی شود و بعد از بین برود. اگرچه این حالت در ابتدا می تواند ترسناک باشد ، اما جای نگرانی نیست و ممکن است بارها و بارها اتفاق بیفتد.

میاستنی گراویس

میاستنی گراویس یک بیماری “عصبی – عضلانی” است که ارتباط عضلات و اعصاب با یکدیگر دشوار می شود. هنگام حرکت بازوها و پاها، ممکن است متوجه ضعف شوید. همچنین می تواند بر حرکات خودکار مانند تنفس تأثیر بگذارد. این بیماری می تواند نحوه جویدن ، بلعیدن ، چشمک زدن و لبخند زدن را تغییر دهد.

پزشک می تواند به شما در مدیریت علائم کمک کند. در برخی موارد ، افراد دچار بهبودی می شوند.

سندرم قلب شکسته

این حالت یک چیز واقعی است.. احساسات ناگهانی و شدید – به عنوان مثال یکی از عزیزان گمشده یا یک ماجرای عاشقانه پایان یافته – بر قلب تأثیر می گذارد ، باعث درد شدید قفسه سینه شده و تنفس را دشوار می کند. قلب مدتی پمپ نمی کند.

برخلاف حمله قلبی ، در این بیماری عروق شما دچار انسداد نشده است. بیشتر افراد طی چند روز یا چند هفته بهتر می شوند.

منبع: وب سایت www.webmd.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.