پرش به محتوا

15 مورد از علائم سرطان در زنان که نباید نادیده بگیرید!

  15 مورد از علائم سرطان در زنان که نباید نادیده بگیرند

  بسیاری از زنان در مراقبت های بهداشتی خود کوشا هستند. با این حال، نادیده گرفتن علائمی که ممکن است نشان دهنده سرطان باشند، آسان است. در صورت بروز مشکل سلامتی جدید، توصیه می شود آن را توسط پزشک بررسی کنید. هر چه زودتر مشکل شناسایی شود، درمان زودتر شروع می شود و درمان زودهنگام سرطان می تواند نجات دهنده باشد. بسیاری از انواع سرطان اگر زود تشخیص داده شوند، قابل درمان هستند.

  در ادامه به برخی از علائمی را که زنان باید در مورد آنها با پزشک خود صحبت کنند، بررسی می کنیم. فقط به این دلیل که یک زن این علائم را دارد، به این معنی نیست که سرطان دارد، اما ارزیابی پزشکی برای رد آنها مهم است.

  کاهش وزن غیر قابل توضیح

  کاهش وزن غیر قابل توضیح

  کاهش وزن غیرقابل توضیح می تواند نشانه سرطان باشد. بسیاری از زنان از کاهش وزن بدون تلاش خوشحال می شوند، اما زمانی که زنی بدون رژیم غذایی یا ورزش، وزن کم می کند باید این موضوع بررسی شود. سلول های سرطانی اغلب از انرژی بدن استفاده می کنند که می تواند باعث کاهش وزن شود. پزشک آزمایشاتی را برای رد سرطان انجام می دهد و تعیین می کند که آیا کاهش وزن ناشی از بیماری دیگری مانند پرکاری تیروئید است یا خیر.

  بسیاری از زنان نفخ را به عنوان بخشی طبیعی از چرخه ماهانه خود تجربه می کنند. اما اگر نفخ هر روز رخ داد و چند هفته طول کشید، با پزشک خود مشورت کنید. علائم سرطان تخمدان عبارتند از نفخ و سایر مشکلات گوارشی، درد شکم یا لگن، احساس سیری سریع حتی اگر زیاد غذا نخورده باشید، و فوریت ادرار. پزشک شما می تواند برای کمک به تشخیص، سی تی اسکن و آزمایش خون انجام دهد.

  تغییرات سینه

  زنان ممکن است بررسی منظم پستان و توده ها را به طور شخصی انجام دهند، اما تغییرات دیگری در سینه وجود دارد که باید مراقب آنها بود. علائم سرطان سینه التهابی، شامل قرمزی و ضخیم شدن پوست سینه است. بسیاری از خانم‌ها توده‌هایی دارند که در طول چرخه‌شان می‌آیند و می‌روند. یک توده جدید که پس از حدود یک ماه از بین نمی رود، اما در عوض به آرامی بزرگ می شود، باید توسط پزشک بررسی شود. سایر تغییرات سینه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • بثوراتی که برای هفته ها باقی می ماند
  • تغییرات در نوک پستان
  • ترشحات زمانی که شیر نمی دهید
    آلوپسی آره آتا: علل، علائم، روش تشخیص و درمان

  در مورد هر گونه تغییر پستان که متوجه شدید به پزشک خود بگویید. پزشک سینه‌های شما را معاینه می‌کند و ممکن است آزمایش‌هایی مانند ماموگرافی، سونوگرافی، MRI یا بیوپسی را تجویز کند.

  خونریزی بین پریود یا سایر خونریزی های غیرمعمول

  خونریزی بین پریود یا سایر خونریزی های غیرمعمول

  اگر به طور معمول پریودهای منظمی دارید، خونریزی در بین قاعدگی ها دلیلی برای نگرانی است که باید بررسی شود. خونریزی بعد از یائسگی هم همینطور. لکه بینی بین پریودها معمولاً خوش خیم است؛ اما می تواند یکی از علائم اولیه سرطان آندومتر باشد.

  زنان همچنین تمایل دارند خونریزی از دستگاه گوارش (GI) را نادیده بگیرند، که ممکن است با خونریزی قاعدگی اشتباه گرفته شود. خونریزی دستگاه گوارش ممکن است نشانه سرطان کولورکتال باشد.

  در مورد هر یک از این نوع خونریزی ها به پزشک خود اطلاع دهید. پزشک شما ممکن است سونوگرافی یا بیوپسی را برای بررسی سرطان آندومتر یا کولورکتال تجویز کند.

  تغییرات پوستی

  سرطان پوست شایع ترین شکل سرطان در ایالات متحده است. خال هایی که در حال تغییر هستند، شکل یا رنگ نامنظم یا نامتقارن دارند، از علائم شایع سرطان پوست هستند. اما سایر تغییرات پوستی نیز می توانند نشانه هایی باشند، از جمله تغییر در رنگدانه های پوست، خونریزی یا پوسته ریزی بیش از حد. از آنجا که ملانوما، نوعی سرطان پوست، می تواند تهاجمی باشد، پس از مشاهده تغییرات در خال بیش از چند هفته منتظر نمانید تا به پزشک مراجعه کنید.

  مشکل در بلع

  مشکل در بلع ممکن است نشانه سرطان دستگاه گوارش (GI) مانند سرطان مری باشد. در مورد علائم خود به پزشک خود بگویید. پزشک شما یک آزمایش فیزیکی انجام می دهد و احتمالاً آزمایشاتی مانند رادیوگرافی قفسه سینه یا آندوسکوپی را تجویز می کند.

  دیده شدن خون در محل اشتباه

  دیده شدن خون در محل اشتباه

  در صورت مشاهده خون در هر جای “نادرست” به پزشک مراجعه کنید. وجود خون در مدفوع ممکن است چیزی خوش خیم مانند هموروئید باشد؛ یا ممکن است نشانه سرطان روده بزرگ باشد. در این مورد، پزشک ممکن است کولونوسکوپی را تجویز کند. خون در ادرار ممکن است با خون قاعدگی اشتباه گرفته شود، اما ممکن است سرطان مثانه یا کلیه باشد. سرفه خونی را نیز باید به پزشک خود اطلاع دهید.

  سوء هاضمه

  سوء هاضمه

  هنگامی که سوء هاضمه به دلیل یک علت قابل شناسایی مانند یک وعده غذایی چرب یا بارداری نباشد، ممکن است باعث نگرانی شود. سوء هاضمه غیر قابل توضیح و مداوم ممکن است نشانه اولیه سرطان مری، معده یا گلو باشد.

  تغییرات دهان

  لکه های سفید داخل دهان یا لکه های سفید روی زبان ممکن است نشانه یک بیماری پیش سرطانی به نام لکوپلاکیا(leukoplakia) باشد که می تواند منجر به سرطان دهان شود. این وضعیت در افراد سیگاری بیشتر دیده می شود. در صورت مشاهده این لکه ها به پزشک یا دندانپزشک خود اطلاع دهید.

   درد

  درد

  درد غیر قابل توضیح ممکن است نشانه سرطان باشد. بیشتر اوقات اینطور نیست، اما دردی که ادامه دارد و علت مشخصی ندارد، باید توسط پزشک بررسی شود.

  تغییرات در غدد لنفاوی

  بزرگ شدن غدد لنفاوی یا توده های غدد لنفاوی زیر بغل یا گردن ممکن است نشانه سرطان احتمالی باشد. اگر اندازه توده در حال افزایش است و بیش از یک ماه است که وجود دارد، به پزشک مراجعه کنید. این حالت ممکن است به دلیل عفونت باشد، اما می تواند نشانه چیز دیگری مانند سرطان باشد.

  تب

  تب

  تب غیر قابل توضیح مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا می تواند نشانه سرطان باشد. یکی از نشانه های اولیه برخی از سرطان های خون مانند لوسمی ها و لنفوم ها، تب است. تب همچنین ممکن است زمانی رخ دهد که سرطان از محل اصلی به سایر قسمت‌های بدن گسترش یافته است (متاستاز).

  همچنین در صورت مشاهده زردی پوست یا چشم (یرقان) یا تغییر در رنگ مدفوع به پزشک خود اطلاع دهید.

  اگر تب غیرقابل توضیحی دارید، ممکن است پزشک شما رادیوگرافی قفسه سینه، سی تی اسکن، ام آر آی یا آزمایشات دیگر را تجویز کند.

  خستگی

  خستگی

  خستگی نشانه بسیاری از بیماری ها و شرایط پزشکی است، اما می تواند نشانه برخی از سرطان ها مانند سرطان خون یا برخی سرطان های روده بزرگ یا معده نیز باشد. در صورت احساس خستگی غیر قابل توضیح به پزشک خود اطلاع دهید.

  سرفه مداوم

  سرفه مداوم

  اگر سرماخوردگی، آلرژی، یا آنفولانزا ندارید و سرفه های طولانی مدت بیش از سه تا چهار هفته دارید، با پزشک خود مشورت کنید، به خصوص اگر سیگار می کشید. پزشک گلوی شما را معاینه می کند، عملکرد ریه شما را بررسی می کند و احتمالاً عکسبرداری با اشعه ایکس را تجویز می کند.

  بازبینی شده در 2021/07/22
   

  منبع:

  www.medicinenet.com

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *