پرش به محتوا

15 مورد از عادتهای ناپسند که دندانهای شما را خراب میکنند!!!

  تاثیر جویدن یخ بر پوسیدگی دندان ها

   دندانها جزو مهمترین بخشهای دهان و نیز دستگاه گوارش محسوب میشوند. داشتن دندانهایی سالم و کامل برای عملکرد صحیح و کامل پروسه هضم غذا بسیار ضروری است. ما در این مقاله به 15 مورد از عادتهای ناپسند شایعی که باعث خراب شدن دندانها میشوند میپردازیم. 

  جویدن یخ

  یخ طبیعی و فاقد شکر است ، بنابراین ممکن است فکر کنید یخ بی ضرر است. اما جویدن مکعب های سفت یخ یکی از بدترین عادتهای ناپسند هست که می تواند دندان های شما را خرد کند. و اگر همچنان به این کار خود ادامه دهید باعث تحریک بافت نرم زیر دندان شده ، ممکن است دندان درد منظم به دنبال داشته باشد. غذاهای گرم و غذاهای سرد ممکن است باعث ایجاد دندان درد شدید و سریع و یا درد دندان طولانی شود. دفعه دیگر که تمایل به یخ پیدا کردید ، به جای آن مقداری آدامس بدون قند بجوید.

  ماندن بطری شیر در دهان نوزاد در هنگام خواب

  ماندن بطری شیر در دهان نوزاد در هنگام خواب

  برای محافظت از دندان ها هرگز زود نیست. دادن یک بطری آب میوه ، شیر یا غذای کمکی به کودک در هنگام خواب می تواند دندان های جدید کودک شما را در مسیر پوسیدگی قرار دهد. کودک ممکن است به به خواب رفتن با بطری در دهان خود عادت کند و دندان ها را در معرض حجم بالایی از مواد قندی قرار دهد. بهتر است بطری ها را از تختخواب دور نگه دارید.

  دندان قروچه

  دندان قروچه یا ساییدن دنداندها به روی هم جزو آن دسته از عادتهای ناپسند می‌باشد که می تواند به مرور دندان ها را ساییده کند. این اتفاق بیشتر اوقات به دلیل استرس و عادات خواب ایجاد می شود. همین امر کنترل آن را دشوار می کند. پرهیز از غذاهای سفت در طول روز می تواند درد و آسیب ناشی از این عادت را کاهش دهد. استفاده از محافظ دهان در شب می تواند از آسیب ناشی از دندان فروچه به هنگام خواب جلوگیری کند

  قطره ها و شربتهای ضدسرفه

  فقط به این دلیل که قطره های سرفه در داروخانه یا مراکز بهداشتی به فروش می رسند ، به این معنی نیست که سالم هستند. بیشتر آنها سرشار از شکر هستند. بنابراین پس از نرم کردن گلو و رفع علایم، حتما مسواک بزنید. منشا قند از قطره سرفه باشد یا از آبنبات تفاوتی ندارد. این قند با پلاک چسبنده ای که دندان های شما را می پوشاند واکنش می دهد. سپس باکتری های موجود در پلاک ، قند را به اسیدی تبدیل می کنند که مینای دندان را می خورد. سلام پوسیدگی دندانی!!!

    هیدروژل ویت اسکین آیسیس فارما

   آبنبات ژله ای

  تمام مواد شیرین باعث پوسیدگی دندان می شوند ، اما برخی از آب نبات ها این کار را شدیدتر انجام میدهند. آبنباتهای ژله ای به سطح دندان ها می چسبند و قند و اسیدهای حاصل از تجزیه قندها را برای ساعت ها با مینای دندان شما در تماس می گذارند. اگر روز شما بدون خوردن این شیرینیجات نمیگذرد، به جای یک میان وعده جداگانه ، در حین وعده های غذایی از آنها استفاده کنید. بزاق بیشتری در طول وعده های غذایی تولید می شود که به شما کمک می کند تا آب نبات ها و اسیدها را بشویید.

  مشروبات الکلی

  مصرف مشروبات الکلی جزو عادتهای ناپسندی است که به دندانهای شما آسیب می رساند

  آب نبات تنها عامل مقصر افزودن قند نیست. مشروبات الکلی می توانند در هر وعده مصرفی تا11 قاشق چای خوری شکر داشته باشد. علاوه بر این، مشروبات الکلی حاوی اسیدهای فسفریک و سیتریک است که مینای دندان را می خورند. نوشابه های رژیمی به شما اجازه می دهند شکر کمتری دریافت کنید، اما ممکن است اسید بیشتری به شکل شیرین کننده های مصنوعی داشته باشند.

  باز کردن وسایل با دندان

  باز کردن درب بطری یا بسته بندی پلاستیکی با دندان ممکن است راحت باشد ، اما این یکی از آن عادتهای ناپسند است که دندانپزشکان را عصبانی می کند. استفاده از دندان به عنوان ابزار می تواند باعث ترک خوردگی یا تراشیده شدن سطح آن شود. به جای دندان، قیچی و درب بازکن های بطری را دم دست نگه دارید. نتبیجتا اینکه، دندان های شما فقط باید برای غذا خوردن استفاده شود.

  نوشیدنی های ورزشی

  بدون شک یک نوشیدنی ورزشی بعد از یک تمرین خوب شاداب کننده است. اما این نوشیدنی ها معمولاً سرشار از قند هستند. مانند نوشابه یا آب نبات ، نوشیدنی های ورزشی شیرین با تولید اسید به مینای دندان شما حمله می کنند. نوشیدن مداوم آنها می تواند منجر به پوسیدگی شود. یک راه بهتر برای تامین آب بدن در باشگاه بدنسازی،آب بدون قند و بدون کالری است.

  تبلیغ کانال مشاوره و خرید از ترکیه در ایتا

  آب میوه

  آب میوه دارای ویتامین ها و آنتی اکسیدان ها است ، اما متأسفانه اکثر آب میوه ها نیز دارای قند هستند. برخی از آب میوه ها می توانند به اندازه نوشابه در هر وعده شکر داشته باشند. به عنوان مثال ، در نوشابه پرتقالی فقط 10 گرم قند بیشتر از آب پرتقال وجود دارد. میوه ها به طور طبیعی شیرین هستند ، بنابراین بدنبال آب میوه ای باشید که قند اضافی نداشته باشد. همچنین می توانید با رقیق کردن آب میوه با مقداری آب ، مقدار قند را کاهش دهید.

    درمان ویتیلیگو: انواع روشهای موجود

  چیپس سیب زمینی

  چیپس سیب زمینی

  باکتری های موجود در پلاک مواد غذایی نشاسته ای را به اسید تجزیه می کنند. این اسید می تواند تا 20 دقیقه به مینای دندان حمله کند – البته اگر غذا بین دندان ها گیر کرده باشد یا مرتباً میان وعده بخورید این زمان بیشتر هم خواهد شد. بعد از خوردن چیپس سیب زمینی یا سایر غذاهای نشاسته ای که تمایل دارند در دندان ها گیر کنند ، بهتر است نخ دندان بکشید.

  مصرف میان وعده ها به صورت مداوم

  میان وعده بزاق کمتری نسبت به وعده غذایی تولید می کند و برای مدت زمان طولانی تری لقمه های غذایی در دندان های شما باقی می ماند. از میان وعده هابه صورت خیلی مکرر استفاده نکنید و از میان وعده هایی که قند و نشاسته کمی دارند – مثل هویج – استفاده کنید.

  جویدن مداد

  آیا هنگام تمرکز روی کار یا به هنگام مطالعه، مداد خود را می جوید؟ مانند جویدن یخ ، این عادت ناپسند می تواند باعث شکستن یا ترک خوردن دندان شود. هنگامی که نیاز به جویدن دارید آدامس بدون قند گزینه بهتری است. آدامس باعث تحریک جریان بزاق می شود که می تواند دندان ها را قویتر کرده و از آسیب دیدن مینای دندان توسط اسید جلوگیری کند.

  نوشیدن قهوه

  رنگ تیره و اسیدیته قهوه می تواند به مرور زمان باعث زردی دندان شود. خوشبختانه ، این یکی از ساده ترین لکه ها برای درمان با روش های مختلف است. اگر نگران تغییر رنگ دندان ها هستید با دندانپزشک صحبت کنید.

  سیگار کشیدن

  یکی دیگر از عادتهای ناپسند، مصرف سیگار و همچنین سایر محصولات توتون و تنباکو می باشد که باعث لک شدن دندان ها و در نتیجه بروز بیماریهای لثه میشود. تنباکو همچنین می تواند باعث سرطان دهان ، لب ها و زبان شود. اگر به دنبال یک دلیل دیگر برای ترک بودید ، به لبخند خود فکر کنید.

  داشتن هوس غذا خوردن با منشا عصبی

  خوردنی های تفننی اغلب حاوی مقادیر زیادی قنداست که می تواند منجر به پوسیدگی دندان شود. مصرف این نوع خوراکی ها به همراه بولمیا(پرخوری عصبی) می تواند آسیب بیشتری به سلامت دندان وارد کند. اسیدهای قوی موجود در استفراغ می تواند باعث فرسایش دندان هاشده، آنها را شکننده و ضعیف کند. این اسیدها همچنین باعث بوی بد دهان می شوند. پرخوری عصبی می تواند منجر به انواع مشکلات جدی سلامتی شود ، بنابراین اگر مبتلا به پرخوری هستید حتما با پزشک خود صحبت کنید.

  منبع: وب سایت وب ام دی

  خرید از ترکیه دیگه سخت نیست!!

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *