پرش به محتوا

۱۲ علامت کمبود تستوسترون در مردان

  12 مورد از علائم کمبود تستوسترون

  تستوسترون هورمونی است که توسط بدن انسان تولید می شود. این هورمون عمدتا در مردان توسط بیضه ها تولید می شود . تستوسترون در ظاهر و رشد جنسی مرد تأثیر می گذارد. این هورمون تولید اسپرم و همچنین میل جنسی مرد را تحریک می کند . همچنین به ایجاد توده عضلانی و استخوانی کمک می کند. تولید تستوسترون به طور معمول با افزایش سن کاهش می یابد. طبق نظر انجمن اورولوژی آمریکا ، از هر 10 مرد حدوداً 2 نفر تستوسترون پایینی دارند. این میزان به حدود 3 نفر از هر 10 مرد در 70 و 80 سالگی افزایش می یابد. کمبود تستوسترون در مردان می تواند منجر به طیف وسیعی از علائم در آنها شود. 

  کمبود تستوسترون هنگامی تشخیص داده می شود که سطح آن به زیر 300 نانوگرم در دسی لیتر (ng / dL) برسد. طبق گفته سازمان غذا و دارو ، دامنه طبیعی آن معمولاً 300 تا 1000 نانوگرم در دسی لیتر است. برای تعیین سطح تستوسترون در گردش خون از یک آزمایش خون به نام تستوسترون سرم استفاده می شود.

  اگر تولید تستوسترون به شدت به زیر حد طبیعی کاهش یابد، طیف وسیعی از علائم می تواند رخ دهد. علائم تستوسترون کم اغلب ظریف هستند. در اینجا 12 نشانه پایین بودن تستوسترون در مردان به شما نشان داده می شود.

  1. میل جنسی کم

  تستوسترون نقش اساسی در میل جنسی (میل جنسی) در مردان دارد. میل جنسی در برخی از مردان ممکن است با افزایش سن کاهش یابد. با این حال ، افرادی که دچار کمبود تستوسترون هستند، احتمالاً کاهش شدیدتری در تمایل به رابطه جنسی خواهد داشت.

  2. اختلال نعوظ

  در حالی که تستوسترون انگیزه جنسی مرد را تحریک می کند ، به دستیابی و حفظ نعوظ هم کمک می کند. تستوسترون به تنهایی نعوظ ایجاد نمی کند ، اما گیرنده های مغز را برای تولید اکسید نیتریک تحریک می کند.

  اکسید نیتریک مولکولی است که به ایجاد یک سری واکنش های شیمیایی لازم برای وقوع نعوظ کمک می کند. وقتی سطح تستوسترون خیلی کم است ، ممکن است یک مرد در رسیدن به نعوظ قبل از رابطه جنسی یا نعوظ خود به خود (مثلاً در هنگام خواب) مشکل داشته باشد.

  با این حال ، تستوسترون تنها یکی از عواملی است که به نعوظ کافی کمک می کند. تحقیقات در مورد نقش جایگزینی تستوسترون در درمان اختلال نعوظ بی نتیجه است .

    دو نوع نوشیدنی که هر شخص مبتلا به دیابت نوع 2 باید بنوشد

  در بررسی مطالعاتی که به بررسی مزیت تستوسترون در درمان مردان دارای مشکلات نعوظ انجامید ، تقریبا نصف این بیماران هیچ بهبودی در علائم با تجویز تستوسترون نشان ندادند. بسیاری از اوقات ، سایر بیماریها در اختلالات نعوظ نقش دارند. این بیماریها می تواند شامل موارد زیر باشد:

  سفارش خرید از ترکیه توسط سایت دکتر داروساز
  • دیابت
  • مشکلات تیروئید
  • فشار خون بالا
  • کلسترول بالا
  • سیگار کشیدن
  • مصرف الکل
  • افسردگی
  • استرس
  • اضطراب

  3. حجم کم مایع منی

  تستوسترون در تولید منی که مایعی شیری رنگ است و به تحرک اسپرم کمک می کند ، نقش دارد. مردان مبتلا به کمبود تستوسترون کم اغلب در هنگام انزال متوجه کاهش حجم مایع منی خود می شوند.

  4. ریزش مو

  ریزش مو ناشی از کمبود تستوسترون در مردان

  تستوسترون در چندین عملکرد بدن از جمله تولید مو نقش دارد. طاس شدن برای بسیاری از مردان بخشی طبیعی از پیری است. در حالی که دلایل وراثتی برای طاسی وجود دارد ، اما مردان با تستوسترون کم ممکن است دچار از دست دادن موهای بدن و صورت شوند.

  5. خستگی

  مردان مبتلا به تستوسترون خستگی شدید و کاهش سطح انرژی را گزارش کرده اند . اگر با وجود اینکه زیاد می خوابید و یا اینکه برای ورزش کردن و یا کار کردن بی انگیزه شده اید ، ممکن است کمبود تستوسترون داشته باشید.

  6. از دست دادن توده عضلانی

  از دست دادن توده عضلانی ناشی از کمبود تستوسترون

  از آنجا که تستوسترون در عضله سازی نقش دارد ، مردان با تستوسترون کم ممکن است کاهش توده عضلانی را مشاهده کنند. مطالعات نشان داده اند که تستوسترون بر روی توده عضلانی تأثیر می گذارد ، اما این امر لزوماً قدرت یا عملکرد عضلات را کاهش نمی دهد.

  7. افزایش چربی بدن

  مردان با تستوسترون کم ممکن است افزایش چربی بدن را نیز تجربه کنند. به طور خاص ، آنها گاهی اوقات دچار ژنیکوماستی یا بزرگ شدن بافت پستان می شوند. اعتقاد بر این است که این اثر به دلیل عدم تعادل بین تستوسترون و استروژن در مردان رخ می دهد.

  8. کاهش توده استخوان ناشی از کمبود تستوسترون

  پوکی استخوان ، بیماری است که اغلب در زنان وجود دارد. با این حال ، مردان با تستوسترون کم نیز می توانند پوکی استخوان را تجربه کنند. تستوسترون به تولید و تقویت استخوان کمک می کند. بنابراین مردان مبتلا به کمبود تستوسترون ، به ویژه مردان مسن ، حجم استخوان کمتری دارند و بیشتر در معرض شکستگی استخوان هستند.

  9. تغییرات خلقی

  مردان مبتلا به کمبود تستوسترون می توانند تغییراتی در خلق و خو داشته باشند . از آنجا که تستوسترون بر بسیاری از فرایندهای جسمی بدن تأثیر می گذارد ، می تواند بر خلق و خوی و ظرفیت ذهنی نیز تأثیر بگذارد. پژوهشها نشان می دهند که مردان با تستوسترون پایین احتمال دارد با افسردگی ، تحریک پذیری یا عدم تمرکز روبرو شوند.

    تادالافیل: موارد مصرف، عوارض جانبی، دوز درمانی و تداخلات دارویی

  10. اختلال حافظه

  هم سطح تستوسترون و هم عملکردهای شناختی – خصوصاً حافظه – با افزایش سن کاهش می یابد. در نتیجه ، پزشکان این نظریه را مطرح کرده اند که کاهش سطح تستوسترون می تواند در بروز اختلال در حافظه نقش داشته باشد. البته هنوز در مورد این نظریه اختلافاتی در میان محققان وجود دارد.

  سفارش خرید از ترکیه توسط سایت دکتر داروساز

  11. اندازه بیضه کوچکتر

  اندازه کوچکتر بیضه ها ناشی از کمبود تستوسترون

  کمبود تستوسترون در بدن می تواند به بیضه هایی با اندازه کوچکتر از حد متوسط منجر شود. از آنجا که بدن برای تولید آلت تناسلی و بیضه به تستوسترون نیاز دارد ، مقادیر کم این هورمون در مقایسه با مردی که سطح نرمال تستوسترون دارد ، می تواند به آلت تناسلی یا بیضه نسبتاً کوچکتری منجر شود.

  با این حال ، دلایل دیگری نیز وجود دارد که علاوه بر سطح تستوسترون پایین ، منجر به بروز بیضه های کوچکتر از حد طبیعی می شود، بنابراین بیضه های کوچکتر از حد نرمال همیشه یک علامت کمبود تستوسترون نیست.

  12. کم خونی ناشی از کمبود تستوسترون

  طبق یک مقاله تحقیقاتی در مجله انجمن پزشکی آمریکا ، پزشکان کمبود تستوسترون را با افزایش خطر ابتلا به کم خونی مرتبط دانسته اند .

  هنگامی که محققان ژل تستوسترون را به مردان مبتلا به کم خونی که تستوسترون کمی نیز داشتند ، تزریق کردند ، در مقایسه با مردانی که از ژل دارونما استفاده کردند ، بهبود علائم در شمارش سلولهای خونی را مشاهده کردند. برخی از علائم کم خونی می تواند شامل مشکلات تمرکز ، سرگیجه ، گرفتگی عضلات پا ، مشکلات خواب و ضربان قلب سریع و غیر طبیعی باشد.

  چشم انداز

  بر خلاف زنان ، که در یائسگی کاهش سریع سطح هورمون ها را تجربه می کنند ، مردان با گذشت زمان کاهش تدریجی سطح تستوسترون را تجربه می کنند. هرچه یک مرد پیرتر باشد ، احتمال آنکه سطح تستوسترون زیر نرمال را تجربه کند ، بیشتر است.

  مردان با سطح تستوسترون زیر 300 ng / dL ممکن است درجاتی از علائم کمبود تستوسترون را تجربه کنند. پزشک می تواند آزمایش خون انجام دهد و در صورت لزوم درمان را توصیه کند. آنها همچنین می توانند در مورد مزایا و خطرات احتمالی تجویز داروهای حاوی تستوسترون به شما مشاوره دهند.

  منبع: وب سایت www.healthline.com

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *