پرش به محتوا

۴ مرحله یا گرید کبد چرب

  4 مرحله یا گرید کبد چرب
  بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) طیفی از شرایط ناشی از ذخیره بیش از حد چربی در کبد را، در افرادی که مقادیر کمی از مشروبات الکلی مصرف می کنند یا اصلا الکل مصرف نمی کنند، توصیف می کند. سلول های کبد سالم باید حاوی چربی کم یا بدون چربی باشند. بیش از 5 درصد چربی ذخیره شده در سلول های کبد بیش از حد در نظر گرفته می شود و این می تواند منجر به کبد چرب شود. از هر 3 نفر در بریتانیا 1 نفر به NAFLD مبتلا است. 4 مرحله یا گرید کبد چرب وجود دارد که با بالا رفتن هر مرحله، شدت علائم بیشتر و درمان آن مشکلتر می شود. 

  انواع گرید کبد چرب

  :چهار مرحله یا گرید کبد چرب غیر الکلی  وجود دارد

  1. کبد چرب ساده یا استئاتوز
  2. استئاتوهپاتیت غیر الکلی (NASH)
  3. فیبروز
  4. سیروز

  کبد چرب گرید 1: کبد چرب ساده یا استئاتوز

  این حالت زمانی اتفاق می‌افتد که سلول‌های کبد شروع به تجمع چربی در خود می‌کنند، اگرچه در این مرحله هیچ التهاب یا زخمی وجود ندارد. اغلب در این مرحله اولیه هیچ علامتی وجود ندارد، بنابراین بسیاری از افراد از داشتن کبد چرب بی اطلاع هستند. برای بسیاری از افراد، کبد چرب دیگر پیشرفت نمی کند و با یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم می توان چربی اضافی سلول های کبد را کاهش داد. تصور می شود که تقریباً 20 درصد از افراد مبتلا به کبد چرب ساده، به استئاتوهپاتیت غیر الکلی یا NASH مبتلا می شوند.

  کبد چرب گرید 2: استئاتوهپاتیت غیر الکلی (NASH) 

  این مرحله زمانی رخ می دهد که تجمع چربی در سلول های کبد با التهاب همراه باشد. تصور می شود که این مرحله تا 5 درصد از جمعیت بریتانیا، یا 1 نفر از هر 20 نفر را تحت تأثیر قرار می دهد. التهاب زمانی رخ می دهد که کبد در حال ترمیم بافت آسیب دیده است. اگر مقدار بافت آسیب دیده افزایش یابد، کبد ممکن است در نهایت برای ترمیم سریع آن تلاش کند و بافت ملتهب می تواند به عنوان یک اسکار باقی بماند. هنگامی که بافت اسکار شروع به رشد می کند، این حالت به عنوان فیبروز شناخته می شود.

    کم کاری تیروئید در بارداری: هر آنچه باید بدانید!

  کبد چرب گرید 3: فیبروز

  این حالت زمانی اتفاق می افتد که بافت اسکار پایدار در کبد و در رگ های خونی اطراف کبد وجود داشته باشد. کبد هنوز هم در این مرحله می‌تواند به خوبی کار کند، و از بین بردن یا درمان علت التهاب ممکن است از پیشرفت بیشتر جلوگیری کند؛ یا حتی برخی از آسیب‌ها را معکوس کند. با این حال، اگر با گذشت زمان، بافت اسکار شروع به جای گرفتن به جای بخش اعظمی از بافت طبیعی کبد کند، عملکرد کبد تحت تأثیر قرار می گیرد. این حالت می تواند منجر به سیروز شود.

  کبد چرب گرید 4: سیروز

  در این مرحله کبد به درستی کار نمی کند و علائمی مانند زرد شدن پوست و بخش سفیدرنگ کره چشم و درد مبهم در سمت راست پایین دنده ها شروع می شود. بافت اسکار در سیروز کبدی به سختی قابل بازگشت و درمان است، اگرچه در صورتی که علت آسیب کبدی از بین برود، می توان از پیشرفت بیشتر آسیب جلوگیری کرد.

  اکثر افراد مبتلا به NAFLD در مراحل اولیه بیماری (کبد چرب ساده یا استئاتوز) هستند و فقط تعداد کمی از آنها به مراحل جدی تر کبد چرب مبتلا می شوند. ممکن است چندین سال طول بکشد تا فیبروز یا سیروز ایجاد شود. اگرچه اغلب هیچ علامتی همراه با مراحل اولیه NAFLD وجود ندارد، مهم است که در مورد سلامت کبد خود فکر کنید.

  تمام مراحل NAFLD با افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی مانند حمله قلبی و سکته مرتبط است. حفظ وزن مناسب ، محدود کردن غذاهای حاوی قندهای افزوده شده بالا همچون نوشابه ها و بیسکویت، کیک،… ، خوردن یک رژیم غذایی سالم و متنوع ، عدم استعمال دخانیات، محدود کردن یا قطع مصرف الکل و ورزش منظم ، همگی به عملکرد صحیح کبد شما کمک می کنند و حس سلامتی را در شما افزایش می دهند.

    هموفیلی A و B: علائم، علل، تشخیص و درمان

  به روز شده: 27 ژوئیه 2020

  تبلیغ کانال مشاوره و خرید از ترکیه در ایتا
  منبع:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *