پرش به محتوا

کپسول لایریکا (پرگابالین خارجی): هر آنچه باید بدانید!

  کپسول لایریکا (پرگابالین خارجی)

  کپسول لایریکا (پرگابالین خارجی) برای درمان درد ناشی از آسیب عصبی به دلایلی همچون دیابت ، عفونت زونا ( هرپس زوستر ) یا آسیب نخاع استفاده می شود. این دارو همچنین برای درمان درد در افراد مبتلا به فیبرومیالژیا استفاده می شود . همچنین در کنار سایر داروها برای درمان انواع خاصی از تشنج (تشنج کانونی) استفاده می شود.

  نحوه مصرف کپسول لایریکا

  برای مصرف کپسول های لایریکا، پیروی از دستورالعمل های ارائه شده توسط پزشک متخصص مهم است. لایریکا به طور معمول به شکل خوراکی، همراه با غذا یا بدون غذا مصرف می شود. دوز و توالی مصرف این دارو، به وضعیت پزشکی خاص و پاسخ شما به درمان بستگی دارد.

  برای حفظ سطح ثابتی از دارو در بدن، مهم است که دارو را در زمان(های) یکسانی در هر روز مصرف کنید. از خرد کردن، جویدن یا شکستن کپسول ها خودداری کنید، زیرا باید به طور کامل بلعیده شوند. اگر در بلع مشکل دارید، برای گزینه های درمانی جایگزین با پزشک خود مشورت کنید. مهم است که هرگز بدون مشورت با پزشک خود مصرف لایریکا را به طور ناگهانی قطع نکنید، زیرا ممکن است منجر به علائم ترک شود.

  عوارض جانبی کپسول لایریکا (Lyrica)

  عوارضی همچون خواب آلودگی، سرگیجه ، خشکی دهان ، یبوست ، مشکل در تمرکز، یا افزایش وزن ممکن است با مصرف کپسول لایریکا (پرگابالین خارجی) رخ دهد. اگر هر یک از این عوارض ماندگار شد یا بدتر شد، فوراً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید .

  به یاد داشته باشید که این دارو به این دلیل تجویز شده است که پزشک شما تشخیص داده است که مزایای آن برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند عوارض جانبی جدی تجربه نخواهند کرد.

  در صورت داشتن عوارض جانبی جدی، فورا با پزشک خود تماس بگیرید؛ از جمله:

  • تاری دید ،
  • خونریزی/کبودی غیرمعمول،
  • بی ثباتی،
  • گیجی،
  • درد عضلانی /حساسیت/ ضعف (به خصوص اگر خسته هستید یا تب دارید)،
  • تورم دست ها/پاها/ ران ها،
  • علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار) .
    مصرف همزمان داپوکستین/سیلدنافیل: هر آنچه باید بدانید

  تعداد کمی از افرادی که به دلایلی مانند تشنج ، اختلال دوقطبی ، و یا درد از داروهای ضد تشنج استفاده می‌کنند، ممکن است با مصرف کپسول لایریکا، افسردگی ، افکار/اقدام به خودکشی یا سایر مشکلات روحی/روانی را تجربه کنند. اگر شما یا خانواده/مراقبتان متوجه تغییرات غیرعادی/ ناگهانی در خلق و خو، افکار یا رفتار خود از جمله علائم افسردگی، افکار /اقدام به خودکشی، افکار در مورد آسیب رساندن به خودتان شدید، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید .

  در صورت داشتن عوارض جانبی بسیار جدی، از جمله: تنفس آهسته یا کم عمق، فوراً به پزشک اطلاع دهید.

  سفارش خرید از ترکیه توسط سایت دکتر داروساز

  بروز واکنش آلرژیک بسیار جدی با مصرف کپسول لایریکا نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم یک واکنش آلرژیک جدی، از جمله: بثورات پوستی ، خارش / تورم (به ویژه در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفسی ، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید یا به اورژانس مراجعه کنید .

  این لیست کاملی از عوارض جانبی احتمالی نیست. اگر متوجه عوارض دیگری شدید که در بالا ذکر نشده است، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

  دوز درمانی کپسول لایریکا

  دوز کپسول لایریکا بسته به شرایط خاص تحت درمان و پاسخ هر بیمار به دارو، متفاوت است. برای درد نوروپاتیک، دوز اولیه معمول 150 میلی گرم در روز است که به دو یا سه دوز تقسیم می شود. این دوز ممکن است در صورت لزوم تا 300 میلی گرم در روز افزایش یابد. برای صرع، دوز اولیه معمولاً 150 میلی گرم در روز است که به دو یا سه دوز تقسیم می شود و در صورت نیاز ممکن است تا 600 میلی گرم در روز افزایش یابد. در مورد اختلال اضطراب فراگیر، دوز اولیه معمولاً 150 میلی گرم در روز است که ممکن است به مرور زمان تا 300 میلی گرم در روز افزایش یابد.

  توجه به این نکته مهم است که دوز کپسول لایریکا (پرگابالین خارجی) باید توسط یک متخصص تعیین شود که عوامل مختلفی مانند سابقه پزشکی بیمار، سایر داروهای مصرف شده و هر گونه بیماری زمینه ای را در نظر می گیرد. بسیار مهم است که دوز تجویز شده را دنبال کنید و بدون مشورت با پزشک خود، دوز درمانی خود را تغییر ندهید. رعایت دوز توصیه شده می تواند به اطمینان از استفاده ایمن و موثر از این دارو کمک کند.

    آیا مصرف همزمان کلیدینیوم سی و امپرازول امکان پذیر است؟

  موارد احتیاط

  قبل از مصرف کپسول لایریکا (پرگابالین خارجی)، اگر به این دارو حساسیت دارید، یا اگر هر نوع آلرژی دیگری دارید؛ به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعالی باشد که می تواند باعث واکنش های آلرژیک یا مشکلات دیگر شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

  قبل از استفاده از این دارو، سابقه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز اطلاع دهید، به ویژه در موارد: مشکلات قلبی (مانند نارسایی قلبی )، بیماری کلیوی ، سابقه واکنش آلرژیک شامل خارش / تورم صورت / لب ها / زبان / گلو (آنژیوادم)، سابقه شخصی یا خانوادگی اختلال مصرف مواد (مانند مصرف بیش از حد یا اعتیاد به مواد مخدر/الکل)، مشکلات تنفسی (مانند COPD).

  این دارو ممکن است باعث سرگیجه یا خواب آلودگی یا تاری دید شما شود . الکل یا ماری جوانا (حشیش) می تواند باعث سرگیجه یا خواب آلودگی شما شود. تا زمانی که بتوانید با امنیت کامل عمل کنید، رانندگی نکنید، از ماشین آلات استفاده نکنید، یا کاری که نیاز به هوشیاری یا دید واضح دارد انجام ندهید. از نوشیدنی های الکلی خودداری کنید . اگر از ماری جوانا (حشیش) استفاده می کنید، با پزشک خود صحبت کنید.

  قبل از انجام عمل جراحی، در مورد تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی ، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به پزشک یا دندانپزشک خود اطلاع دهید.

  افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه خواب آلودگی، سرگیجه ، بی ثباتی، گیجی و تنفس آهسته/کم عمق حساس تر باشند.

  خرید از ترکیه دیگه سخت نیست!!

  مصرف کپسول لایریکا (پرگابالین خارجی) در دوران بارداری، باید فقط در صورت نیاز انجام شود. مصرف این دارو ممکن است به نوزاد متولد نشده آسیب برساند. خطرات و فواید آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

  این دارو وارد شیر مادر می شود . قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

  منبع:

  www.webmd.com

  www.nhs.uk

  labeling.pfizer.com

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *