پرش به محتوا

کلسترول خون: HDL یا LDL، مقادیر نرمال و عوارض

  کلسترول خون: مقادیر نرمال و عوارض مصرف بیش از حد

  کلسترول نوعی لیپید است . این ماده مومی مانند چربی است که کبد شما به طور طبیعی تولید می کند. این ماده برای تشکیل غشای سلولی ، برخی هورمون ها و ویتامین D حیاتی است. کلسترول در آب حل نمی شود ، بنابراین نمی تواند به تنهایی از طریق خون شما عبور کند. برای کمک به انتقال کلسترول در خون، کبد شما لیپوپروتئین تولید می کند.

  لیپوپروتئین ها ذراتی هستند که از چربی و پروتئین ساخته می شوند. آنها کلسترول و تری گلیسیرید (نوع دیگری از لیپید) را از طریق جریان خون شما حمل می کنند. دو شکل عمده لیپوپروتئین وجود دارد: لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) و لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) .

  اگر خون شما حاوی مقدار زیادی کلسترول LDL (کلسترول منتقل شده توسط لیپوپروتئین با چگالی کم) باشد ، به عنوان کلسترول بالا شناخته می شود. در صورت عدم درمان ، کلسترول بالا می تواند منجر به بسیاری از مشکلات ، از جمله حمله قلبی یا سکته مغزی شود .

  کلسترول بالا معمولاً علائمی ایجاد نمی کند. به همین دلیل مهم است که به طور منظم سطح کلسترول خود را بررسی کنید. 

  کلسترول LDL یا “کلسترول بد”

  لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) اغلب “کلسترول بد” نامیده می شود. این نوع لیپوپروتئین کلسترول را به عروق شما می رساند. اگر میزان کلسترول LDL شما خیلی زیاد باشد ، می تواند روی دیواره رگ های شما جمع شود.

  این تجمع به عنوان پلاک کلسترول نیز شناخته می شود. این پلاک می تواند عروق شما را تنگ کند ، جریان خون شما را محدود کرده و خطر لخته شدن خون را افزایش دهد . اگر یک لخته خون شریان قلب یا مغز شما را مسدود کند ، می تواند باعث حمله قلبی یا سکته مغزی شود.

  بر اساس آمار مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، بیش از یک سوم بزرگسالان آمریکایی سطح کلسترول LDL بالا دارند.

  کلسترول HDL یا “کلسترول خوب”

  لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) “کلسترول خوب” نامیده می شود. این نوع کلسترول کمک می کند کلسترول LDL به کبد شما منتقل شود تا از بدن شما خارج شود. این کار کمک می کند تا پلاک کلسترول در عروق شما ایجاد نشود.

  سفارش خرید از ترکیه توسط سایت دکتر داروساز

  وقتی سطح کلسترول HDL سالم داشته باشید ، می تواند خطر لخته شدن خون ، بیماری های قلبی و سکته را کاهش دهد. 

  تری گلیسیرید ، نوع متفاوتی از چربی

  تری گلیسیرید نوع دیگری از چربی است. تری گلیسیرید با کلسترول متفاوت هستند. در حالی که بدن شما از کلسترول برای ساخت سلول ها و برخی هورمون ها استفاده می کند ، از تری گلیسیرید به عنوان منبع انرژی استفاده می کند.

  وقتی کالری بیشتری از آنچه بدن می تواند بلافاصله استفاده کند ، می خورید ، بدن شما این کالری ها را به تری گلیسیرید تبدیل و آنها را در سلولهای چربی شما ذخیره می کند. همچنین از لیپوپروتئین ها برای گردش تری گلیسیرید در جریان خون شما استفاده می کند.

  اگر به طور مرتب کالری بیشتری از آنچه بدن می تواند مصرف کند ، مصرف کنید ، سطح تری گلیسیرید شما بالا می رود. این حالت ممکن است خطر چندین بیماری ، از جمله بیماری های قلبی و سکته را افزایش دهد.

  پزشک می تواند از یک آزمایش خون ساده برای اندازه گیری سطح تری گلیسیرید و همچنین سطح کلسترول استفاده کند.

  بررسی سطح کلسترول

  اگر سن شما 20 سال یا بیشتر است ، انجمن قلب آمریکا توصیه می کند که سطح کلسترول خود را حداقل هر چهار تا شش سال یک بار کنترل کنید. اگر سابقه کلسترول بالا یا سایر عوامل خطر بیماری های قلبی عروقی دارید ، ممکن است پزشک شما را تشویق کند که سطح کلسترول خود را به دفعات بیشتر آزمایش کنید.

  اگر میزان کلسترول تام یا کلسترول LDL شما خیلی زیاد باشد ، پزشکتان شما را با کلسترول بالا تشخیص می دهد. کلسترول بالا به ویژه هنگامی خطرناک است که سطح LDL شما بسیار زیاد و سطح HDL شما بسیار پایین باشد.

  نکته:

  • به چربی های اشباع شده و ترانس موجود در برچسب مواد غذایی خود و همچنین قندهای افزوده شده توجه کنید. هرچه کمتر از اینها مصرف کنید ، بهتر است. نباید بیش از 10 درصد کالری روزانه شما از طریق چربی های اشباع یا قندهای افزوده شده تأمین شود.
  • نگران خوردن کلسترول کافی نباشید. بدن شما چه آن را مصرف کنید یا نکنید به اندازه کافی تولید می کند.
  • چربی های سالم و اشباع نشده بیشتری بخورید. سعی کنید کره را با روغن زیتون بکر جایگزین کنید ، غذاهای گوشتی بدون چربی بخرید و به جای سیب زمینی سرخ شده یا غذاهای میان وعده ای ، آجیل و دانه ها را در میان وعده بخورید.

  دستورالعمل های اخیر برای سطح نرمال کلسترول

  بدن شما برای عملکرد مناسب به مقداری کلسترول از جمله مقداری LDL نیاز دارد. اما اگر سطح LDL شما خیلی زیاد باشد ، می تواند خطر ابتلا به بیماری ها را افزایش دهد.

  سفارش خرید از ترکیه توسط سایت دکتر داروساز

  در سال 2013 ، کالج قلب و عروق آمریکا (ACC) و انجمن قلب آمریکا (AHA) دستورالعمل های جدیدی برای درمان کلسترول بالا تهیه کردند.

  قبل از این تغییر ، پزشکان کلسترول را بر اساس تعداد موجود در نمودار سطح کلسترول مدیریت می کردند. پزشک کلسترول کل ، کلسترول HDL و کلسترول LDL شما را اندازه گیری می کرد. آنها سپس تصمیم می گرفتند که آیا دارویی برای کاهش کلسترول بر اساس نتایج آزمایش شما در مقایسه با اعداد موجود در نمودار تجویز کنند یا نه.

    ضرب المثل چینی: راهنمای محققان برای کاهش ابتلا به سرطان کبد

  طبق رهنمودهای جدید ، علاوه بر سطح کلسترول ، عوامل خطر بیماری قلبی را نیز در نظر می گیرند. این عوامل خطر شامل دیابت و خطر تخمینی 10 ساله برای یک رویداد قلبی مانند حمله قلبی یا سکته مغزی است. بنابراین میزان کلسترول “طبیعی” شما به این بستگی دارد که آیا فاکتورهای خطر دیگری برای بیماری قلبی دارید.

  این دستورالعمل های جدید توصیه می کند اگر فاکتورهای خطر بیماری قلبی ندارید ، اگر LDL بیش از 189 میلی گرم در دسی لیتر باشد ، پزشک باید برای شما دارو تجویز کند. برای اینکه بفهمید کلسترول شخصی شما چیست ، با پزشک خود صحبت کنید.

  نمودار سطح کلسترول

  با تغییراتی که در بالا در دستورالعمل های درمان کلسترول بالا ذکر شد ، نمودارهای کلسترول دیگر بهترین روش برای سنجش میزان کنترل سطح کلسترول در بزرگسالان برای پزشکان محسوب نمی شوند.

  با این حال ، برای یک کودک و نوجوان متوسط ​​، موسسه ملی قلب ، ریه و خون سطح کلسترول (میلی گرم / دسی لیتر) را به شرح زیر طبقه بندی می کند:

   کلسترول تامکلسترول HDLکلسترول LDL
  قابل قبولکمتر از 170بالاتر از 45کمتر از 110
  خط مرزی170–19940–45110–129
  بالا200 یا بالاترn / aبالاتر از 130
  کمn / aکمتر از 40n / a

  علائم کلسترول بالا

  در بیشتر موارد ، کلسترول بالا یک مشکل “بی صدا” است. به طور معمول هیچ علائمی ایجاد نمی کند. بسیاری از افراد تا زمانی که دچار عوارض جدی مانند حمله قلبی یا سکته مغزی نشوند ، حتی نمی دانند که کلسترول بالا دارند.

  به همین دلیل غربالگری روتین کلسترول مهم است. اگر سن شما 20 سال یا بیشتر است ، از پزشک خود بپرسید که آیا باید به طور معمول غربالگری کلسترول انجام دهید.

  تبلیغ کانال مشاوره و خرید از ترکیه در ایتا

  دلایل افزایش کلسترول

  مصرف بیش از حد مواد غذایی حاوی کلسترول ، چربی های اشباع شده و چربی های ترانس ممکن است خطر ابتلا به کلسترول بالا را افزایش دهد. سایر عوامل مرتبط با سبک زندگی نیز می توانند در افزایش کلسترول نقش داشته باشند. این عوامل شامل عدم تحرک و سیگار کشیدن است.

  ژنتیک شما همچنین می تواند بر احتمال ابتلا به کلسترول بالا تأثیر بگذارد. ژن ها از والدین به فرزندان منتقل می شوند. برخی از ژن ها به بدن شما دستور می دهند که چگونه کلسترول و چربی ها را پردازش کند. اگر والدین شما کلسترول بالایی دارند ، بیشتر در معرض خطر ابتلا به آن هستید.

  در موارد نادر ، کلسترول بالا ناشی از هایپرکلسترولمی خانوادگی است . این اختلال ژنتیکی از حذف LDL در بدن شما جلوگیری می کند. براساس تحقیقات موسسه ملی تحقیقات ژنوم انسانی ، بیشتر بزرگسالان مبتلا به این بیماری کلسترول کل بالاتر از 300 میلی گرم در دسی لیتر و میزان LDL بالاتر از 200 میلی گرم در دسی لیتر دارند.

  سایر شرایط مانند دیابت و کم کاری تیروئید نیز ممکن است خطر ابتلا به کلسترول بالا و عوارض مرتبط با آن را افزایش دهد.

  عوامل خطر کلسترول بالا

  در موارد زیر شما در خطر بیشتری از ابتلا به کلسترول بالا هستید:

  • دارای اضافه وزن یا چاقی هستید
  • یک رژیم غذایی ناسالم دارید
  • مرتباً ورزش نمی کنید
  • محصولات دخانی را مصرف کنید
  • سابقه خانوادگی کلسترول بالا دارید
  • دیابت ، بیماری کلیه یا کم کاری تیروئید داشته باشید

  افراد در هر سن ، جنس و نژاد می توانند کلسترول بالا داشته باشند. 

  عوارض کلسترول بالا

  در صورت عدم درمان ، کلسترول بالا باعث تجمع پلاک در عروق شما می شود. با گذشت زمان ، این پلاک می تواند عروق شما را باریک کند. این وضعیت به عنوان تصلب شرایین شناخته می شود .

  تصلب شرایین یک بیماری جدی است. این بیماری می تواند جریان خون را از طریق عروق محدود کند. همچنین خطر ابتلا به لخته های خون خطرناک را افزایش می دهد.

  سفارش خرید از ترکیه توسط سایت دکتر داروساز

  تصلب شرایین می تواند منجر به بسیاری از عوارض تهدید کننده زندگی شود ، مانند:

  • سکته
  • حمله قلبی
  • آنژین (درد قفسه سینه)
  • فشار خون بالا
  • بیماری عروق محیطی
  • بیماری مزمن کلیوی

  کلسترول بالا همچنین می تواند عدم تعادل صفرا ایجاد کند و خطر ابتلا به سنگ صفرا را افزایش دهد . 

  نحوه تشخیص کلسترول بالا

  برای اندازه گیری سطح کلسترول ، پزشک از یک آزمایش خون ساده استفاده می کند. آنها می توانند از این آزمایش برای ارزیابی سطح کلسترول تام ، کلسترول LDL ، کلسترول HDL و تری گلیسیرید استفاده کنند.

  برای انجام این آزمایش ، پزشک یا سایر متخصصان بهداشت از خون شما نمونه می گیرند. آنها این نمونه را برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه می فرستند. وقتی نتایج آزمایش شما در دسترس قرار گرفت ، به شما اطلاع می دهد که سطح کلسترول یا تری گلیسیرید بیش از حد بالا است یا نه.

  برای آماده شدن برای این آزمایش ، پزشک ممکن است از شما بخواهد که حداقل از 12 ساعت قبل از خوردن و نوشیدن هر چیزی خودداری کنید. 

  چگونه کلسترول را کاهش دهیم

  اگر کلسترول بالا دارید ، پزشک ممکن است تغییر سبک زندگی را برای کاهش آن توصیه کند. به عنوان مثال ، آنها ممکن است تغییراتی در رژیم غذایی ، عادات ورزشی یا سایر جنبه های روزمره شما را توصیه کنند. اگر از محصولات دخانی مانند سیگار استفاده می کنید، احتمالاً آنها به شما توصیه می کنند که سیگار را ترک کنید.

  همچنین ممکن است پزشک برای کاهش سطح کلسترول داروها یا سایر روش های درمانی را برای شما تجویز کند. در بعضی موارد ، ممکن است شما را برای مراقبت بیشتر به یک متخصص ارجاع دهند.

    10 نشانه ای که ممکن است به بیماری کلیوی مبتلا باشید

  کاهش کلسترول از طریق رژیم غذایی

  برای کمک به شما در دستیابی و حفظ سطح کلسترول سالم ، پزشک ممکن است تغییراتی در رژیم غذایی شما توصیه کند.

  سفارش خرید از ترکیه توسط سایت دکتر داروساز

  به عنوان مثال ، آنها ممکن است به شما توصیه کنند:

  • مصرف غذاهای حاوی کلسترول ، چربی های اشباع شده و چربی های ترانس را محدود کنید
  • منابع کم پروتئین مانند مرغ ، ماهی و حبوبات را انتخاب کنید
  • طیف گسترده ای از غذاهای پر فیبر مانند میوه ها ، سبزیجات و غلات کامل را بخورید
  • به جای غذاهای سرخ شده ، غذاهای پخته ، سوخاری ، بخارپز ، کبابی و بو داده را انتخاب کنید
  • از خوردن فست فود و غذای بی ارزش خودداری کنید

  غذاهایی که سرشار از کلسترول ، چربی های اشباع یا چربی های ترانس هستند عبارتند از:

  • گوشت قرمز ، زرده تخم مرغ ، و لبنیات پرچرب
  • غذاهای فرآوری شده تهیه شده با کره کاکائو ، روغن نخل ، یا روغن نارگیل
  • غذاهای سرخ شده ، مانند چیپس سیب زمینی ، حلقه های پیاز ، و مرغ سوخاری
  • برخی از محصولات پخته شده ، مانند برخی از کلوچه ها و مافین ها

  خوردن ماهی و سایر مواد غذایی حاوی اسیدهای چرب امگا 3 نیز ممکن است به کاهش سطح LDL کمک کند. به عنوان مثال ، ماهی قزل آلا ، ماهی خال مخالی و شاه ماهی منابع غنی از امگا 3 هستند. گردو ، بادام ، دانه های کتان آسیاب شده و آووکادو نیز حاوی امگا 3 هستند. 

  از مصرف چه غذاهایی باید خودداری کنید

  کلسترول غذایی در محصولات حیوانی ، مانند گوشت ، تخم مرغ و لبنیات یافت می شود. برای کمک به درمان کلسترول بالا ، پزشک ممکن است شما را تشویق کند که مصرف غذاهای حاوی کلسترول بالا را محدود کنید.

  به عنوان مثال ، محصولات زیر حاوی مقادیر زیادی کلسترول هستند:

  • برش های چرب گوشت قرمز
  • جگر و گوشت سایر اعضای بدن
  • تخم مرغ ، به خصوص زرده
  • محصولات لبنی پرچرب ، مانند پنیر پرچرب ، شیر ، بستنی و کره

  بسته به توصیه های پزشک ، ممکن است بتوانید برخی از این غذاها را به میزان متوسط ​​مصرف کنید. 

  داروهای پایین آورنده کلسترول خون

  در برخی موارد ، پزشک ممکن است داروهایی برای کمک به کاهش سطح کلسترول تجویز کند.

  استاتین ها بیشترین داروهای تجویز شده برای کلسترول بالا هستند. آنها از تولید کلسترول بیشتر در کبد جلوگیری می کنند.

  سفارش خرید از ترکیه توسط سایت دکتر داروساز

  نمونه هایی از استاتین ها عبارتند از:

  • آتورواستاتین (لیپیتور)
  • فلوواستاتین (لسکول)
  • روزوواستاتین (کرستور)
  • سیمواستاتین (Zocor)

  پزشک همچنین ممکن است داروهای دیگری را برای کلسترول بالا تجویز کند ، مانند:

  • نیاسین
  • رزین های اسید صفراوی یا مواد تجزیه کننده ، مانند کلسوالام (Welchol) ، کلستیپول (Colestid) یا کلستیرامین (Prevalite)
  • مهارکننده های جذب کلسترول مانند ازتیمایب (Zetia)

  برخی از محصولات حاوی ترکیبی از داروها برای کاهش جذب کلسترول از روده ها و کاهش تولید کلسترول در کبد هستند. یک مثال ترکیبی ازتیمیب و سیمواستاتین (ویتورین) است.

  چگونه می توان کلسترول خون را به طور طبیعی کاهش داد

  در برخی موارد ، ممکن است بتوانید سطح کلسترول خود را بدون مصرف دارو کاهش دهید. به عنوان مثال ، داشتن یک رژیم غذایی مغذی ، ورزش منظم و پرهیز از استعمال دخانیات ، ممکن است کافی باشد.

  برخی از افراد همچنین ادعا می کنند که برخی مکمل های گیاهی و غذایی ممکن است به کاهش سطح کلسترول کمک کنند. به عنوان مثال ، چنین ادعاهایی در مورد:

  • سیر
  • زالزالک
  • گون
  • گیاهان مکمل استرول و استنول
  • جو دو سر سبوس، یافت شده در بلغور جو دوسر
  • پسیلیوم بور ، موجود در پوسته دانه پسیلیوم
  • دانه کتان آسیاب شده

  با این حال ، سطح شواهد این ادعاها متفاوت است. همچنین ، سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) هیچ یک از این محصولات را برای درمان کلسترول بالا تایید نکرده است. برای یادگیری اینکه آیا آنها می توانند به درمان این بیماری کمک کنند ، تحقیقات بیشتری لازم است.

  همیشه قبل از مصرف مکمل های گیاهی یا غذایی با پزشک خود صحبت کنید. در بعضی موارد ، آنها ممکن است با سایر داروهایی که شما مصرف می کنید تداخل کنند. 

  چگونه می توان از کلسترول بالا جلوگیری کرد

  عوامل خطر ژنتیکی برای کلسترول بالا قابل کنترل نیست. با این حال ، می توان عوامل سبک زندگی را مدیریت کرد.

  سفارش خرید از ترکیه توسط سایت دکتر داروساز

  برای کاهش خطر ابتلا به کلسترول بالا:

  • رژیم غذایی مغذی بخورید که کلسترول و چربی های حیوانی کم و فیبر زیادی داشته باشد.
  • از مصرف زیاد الکل خودداری کنید.
  • وزن سالم داشته باشید.
  • به طور منظم ورزش کنید.
  • سیگار نکشید.

  همچنین باید به توصیه های پزشک در مورد غربالگری معمول کلسترول عمل کنید. اگر در معرض خطر کلسترول بالا یا بیماری کرونر قلب هستید ، احتمالاً آنها شما را تشویق می کنند تا سطح کلسترول خود را به طور منظم آزمایش کنید. 

  چشم انداز کلسترول بالا

  در صورت عدم درمان ، کلسترول بالا می تواند باعث ایجاد مشکلات جدی در سلامتی و حتی مرگ بیمار شود. با این حال ، درمان می تواند به شما در مدیریت این بیماری کمک کند و در بسیاری از موارد ، می تواند به شما کمک کند تا از عوارض جلوگیری کنید.

  برای یادگیری اینکه آیا کلسترول بالایی دارید ، از پزشک خود بخواهید که سطح کلسترول شما را آزمایش کند. اگر آنها شما را با کلسترول بالا تشخیص دادند ، از آنها در مورد گزینه های درمانی خود بپرسید.

  برای کاهش خطر ابتلا به عوارض ناشی از کلسترول بالا ، عادات سبک زندگی سالم را انجام دهید و برنامه درمانی توصیه شده توسط پزشک را دنبال کنید. داشتن یک رژیم غذایی متعادل ، ورزش منظم و پرهیز از مصرف دخانیات ممکن است به شما در دستیابی و حفظ سطح کلسترول سالم کمک کند. همچنین می تواند به کاهش خطر عوارض ناشی از کلسترول بالا کمک کند.

   

  منبع: وب سایت www.healthline.com

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *