پرش به محتوا

کلسترول بالا در بارداری: علل، پیامدها و روشهای مدیریت آن

  کلسترول بالا در بارداری

  کلسترول یک ترکیب ضروری است که در بیشتر بافت های بدن یافت می شود. اما در سطوح بالا، این ماده می تواند پلاک هایی را در دیواره های عروق قلب و بدن شما ایجاد کند و شما را در معرض خطر حمله قلبی یا سکته مغزی قرار دهد.

  هنگامی که کلسترول خون خود را آزمایش می کنید، اطلاعات مفیدی در مورد سطح کلسترول خود کسب می کنید. آزمایش کلسترول بالا به سه دسته کلی HDL ،LDL و تری گلیسیرید تقسیم می شود. با انواع کلسترول خون آشنا شوید.

  لیپوپروتئین با چگالی بالا یا HDL به عنوان کلسترول “خوب” نیز شناخته می شود. مقادیر بالای لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) یا کلسترول “بد” می تواند شما را در معرض خطر حمله قلبی قرار دهد. تری گلیسیرید نوعی چربی در خون است که به عنوان منبع انرژی توسط بدن شما استفاده می شود.

  جدیدترین دستورالعمل های انجمن قلب آمریکا در مورد کلسترول، بر کاهش خطر بیماری قلبی به جای هدف قرار دادن مقادیر معینی از کلسترول تمرکز دارد.

  افزایش کلسترول در دوران بارداری ضروری است، اما اگر قبل از بارداری افزایش یابد، می تواند منجر به فشار خون بالا و خطراتی برای مادر و جنین شود.

  سطوح بالای کلسترول در دوران بارداری طبیعی است و برای ساخت هورمون های استروئیدی مانند استروژن و پروژسترون که برای ادامه بارداری حیاتی هستند، ضروری است. کودک در حال رشد شما به میزان بالایی از کلسترول برای رشد سالم اندامها و مغز استفاده می کند.

  مقادیر نرمال کلسترول در دوران بارداری

  سطح کلسترول به طور طبیعی در طول سه ماهه دوم افزایش می یابد، در طول سه ماهه سوم به اوج خود می رسد و معمولاً حدود چهار هفته پس از زایمان به حالت عادی باز می گردد. اکثر متخصصان قلب توصیه می کنند که سطح LDL کمتر از 100 میلی گرم در دسی لیتر و کلسترول خوب HDL باید بیشتر از 60 میلی گرم در دسی لیتر باشد. هنگامی که فردی باردار است، سطح کلسترول او بین 25 تا 50 درصد افزایش می یابد و خوشبختانه به نظر می رسد سطح HDL بیشتر افزایش می یابد.

  اقدام فعالی برای درمان کلسترول بالا در بارداری انجام نمی شود، مگر اینکه نگرانی‌های شدید در مورد خطرات قلبی عروقی وجود داشته باشد. بارداری پنجره کوچکی از زندگی یک زن است و باید احتمال آسیب رساندن به جنین را سنجید.

  واقعاً هیچ نشانه ظاهری وجود ندارد که نشان دهد سطح کلسترول شما بالاتر از حد طبیعی است – شما تقریباً همان احساسی را خواهید داشت که در سطوح “طبیعی” کلسترول حس می کنید. اما اگر مقادیر کلسترول برای مدت طولانی بالا بمانند، می توانند باعث تصلب شرایین (انباشته شدن کلسترول و چربی) در دیواره شریان شما شود که می تواند منجر به عوارض جدی تری مانند حمله قلبی یا سکته شود.

  خطرات کلسترول بالا در بارداری

  کلسترول بالا در بارداری می تواند منجر به فشار خون بالا ناشی از بارداری شود که می تواند زندگی مادر و کودک را تهدید کند. کلسترول پایین می تواند منجر به زایمان زودرس و وزن کم هنگام تولد شود.

  مطالعات همچنین نشان داده است که کلسترول بالا بر فرزندان مادران باردار چه در رحم و چه در مراحل بعدی زندگی تأثیر نامطلوبی داشته است. برای مثال، با توجه به بررسی های بنیاد قلب و سکته مغزی کانادا ، کودکانی که والدین آنها قبل از بارداری کلسترول بالایی داشتند، پنج برابر بیشتر از سایرین در معرض کلسترول بالا در بزرگسالی هستند.

  نحوه کاهش کلسترول بالا در بارداری

  تحت شرایط مختلف، پزشکان ممکن است استاتین ها(مانند آتورواستاتین، رزوواستاتین، سیمواستاتین) را برای کاهش سطح کلسترول تجویز کنند. با این حال، مطالعات نشان داده است که این داروهای کاهش دهنده کلسترول با بروز ناهنجاری در رشد فیزیولوژیکی نوزادان مرتبط است. با وجود اینکه نتایج تحقیقات محدود است، پزشکان همچنان توصیه می کنند که در صورت بارداری یا تلاش برای باردار شدن، استفاده از این داروها را متوقف کنید.

  برای زنانی که سطح کلسترول آنها به شدت افزایش یافته است، این پتانسیل وجود دارد که از رزین های متصل شونده به اسید صفراوی(مانند کلستیرامین) برای کاهش کلسترول استفاده کنند. متأسفانه، زنانی که از این داروها استفاده می کنند، از مشکلات شدید گوارشی شکایت دارند.

  نکاتی در مورد رژیم بارداری و ورزش برای کلسترول بالا

  بهترین راه برای حفظ سطح کلسترول سالم در دوران بارداری، خوردن یک رژیم غذایی متعادل با میوه ها، سبزیجات و فیبر است. از مصرف چربی های اشباع اجتناب کنید؛ و در سطح مورد تایید پزشک خود ورزش کنید. همچنین، به یاد داشته باشید که بدن شما روزانه تنها به حدود 300 کالری اضافی برای حمایت از شما و نوزادتان نیاز دارد.

  برای بهبود و حفظ سطح کلسترول، خوردن یک رژیم غذایی سالم که از بدن و بارداری شما حمایت می کند، مهم است. چند عامل کلیدی در حفظ سطح کلسترول سالم، شامل مصرف غذاهای پر فیبر و انتخاب سالم ترین چربی های ممکن است.

    هفته بیست و دوم بارداری: شما و نوزادتان

  در اینجا چند غذای مفید برای داشتن سطح کلسترول سالم آورده شده است.

  چربی های سالم بخورید

  از چربی های سالم مانند چربی های تک غیر اشباع و چند غیر اشباع استفاده کنید. خوشبختانه منابع بسیار خوبی از چربی های سالم برای انتخاب وجود دارد، از جمله:

  • آجیل و دانه ها
  • آووکادو
  • ماهی هایی مانند ماهی تن، سالمون، اره ماهی، ساردین و هالیبوت
  • روغن هایی مانند روغن زیتون، آفتابگردان، کانولا و روغن های گیاهی

  همچنین می توانید پنیر را تا زمانی که کم چرب باشد بخورید. چند گزینه عالی عبارتند از موزارلای تازه، ریکوتا و پنیر کوتیج.

  غذاهای سرشار از فیبر محلول بخورید

  فیبرهای محلول یک راه عالی برای مبارزه با کلسترول بالا و حفظ سطح کلسترول سالم هستند. روش کار فیبرهای محلول، یک جادوی خالص است: فیبر محلول به یک ماده غلیظ خمیر مانند تبدیل می شود که از جذب چربی ها به بدن جلوگیری می کند و در عین حال افزایش قند خون را نیز کند می کند. رژیم های غذایی سرشار از فیبر محلول نیز می تواند به کاهش خطر بیماری قلبی و چاقی کمک کند. فیبر بالا به منزله مصرف حداقل 5 گرم فیبر در هر وعده غذایی گفته می شود.

  در اینجا چند گزینه غذایی عالی با فیبر بالا برای اضافه کردن به منوی روزانه شما آورده شده است:

  • جو، ارزن، دانه چیا و سایر غلات
  • انواع توت ها مانند شاه توت، توت فرنگی، تمشک و بلوبری
  • سیب، گلابی، انگور و مرکبات
  • میوه های خشک
  • کلم بروکلی، کلم بروکسل
  • سیب زمینی شیرین
  • لوبیا، از جمله لوبیا گاربانزو، سویا، لوبیا سیاه و لیما

  ورزش های مناسب برای مبارزه با کلسترول بالا در دوران بارداری

  رژیم غذایی سالم نمی تواند به تنهایی کافی باشد. برای کمک به کاهش کلسترول یا حفظ سطح کلسترول سالم در دوران بارداری، ورزش را به برنامه روزانه خود اضافه کنید. همیشه با پزشک خود در مورد اینکه چه ورزش هایی برای شما بی خطر است، صحبت کنید، به خصوص اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید.

  • پیاده روی یا دویدن سبک
  • دوره های شنا یا کلاس های ورزش در آب
  • یوگا
  • وزنه برداری سبک

  نتیجه گیری

  در دوران بارداری، افزایش سطح کلسترول شما طبیعی و ضروری است. برای کمک به حفظ کلسترول در سطوح ایمن و سالم، با پزشک خود در مورد افزودن رژیم غذایی و ورزش به برنامه روزانه خود صحبت کنید. چربی های سالم و فیبر بالا را به رژیم غذایی خود اضافه کنید، اما نوشیدن مقدار زیادی آب و خواب زیاد را فراموش نکنید تا بارداری سالمی داشته باشید.

  منبع:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *