پرش به محتوا

پنتوپرازول: موارد مصرف، عوارض جانبی، دوز درمانی و تداخلات دارویی

  پنتوپرازول

  پنتوپرازول با نام تجاری نولپازا (Nolpaza) یا پنتوسک (Pantosec) یک مهار کننده پمپ پروتون است که میزان اسید تولید شده در معده را کاهش می دهد. این دارو برای درمان ازوفاژیت فرسایشی( erosive esophagitis) (آسیب به مری ناشی از تماس با اسید معده به دلیل بیماری رفلاکس ) در بزرگسالان و کودکانی که حداقل 5 سال دارند استفاده می شود. پنتوپرازول معمولاً حداکثر تا 8 هفته تجویز می شود.

  پنتوپرازول همچنین برای درمان سندرم زولینگر-الیسون و سایر بیماری های مربوط به ترشح بیش از حد اسید معده استفاده می شود.

  اطلاعات مهم

  پنتوپرازول برای تسکین فوری علائم سوزش معده نیست .

  سوزش سر دل اغلب با اولین علائم حمله قلبی اشتباه گرفته می شود. اگر درد قفسه سینه یا احساس سنگینی ، گسترش درد به بازو یا شانه ، حالت تهوع ، تعریق و احساس بیماری کلی دارید ، به فوریت مراجعه کنید.

  درمان طولانی مدت با پنتوپرازول ممکن است جذب ویتامین B-12 را برای بدن شما دشوار کند و در نتیجه کمبود این ویتامین را ایجاد کند. اگر به درمان طولانی مدت با پنتوپرازول نیاز دارید و نگرانی در مورد کمبود ویتامین B-12 دارید ، با پزشک خود صحبت کنید.

  پنتوپرازول می تواند باعث مشکلات کلیوی شود. اگر کمتر از حد معمول ادرار می کنید یا خون در ادرار دارید ، به پزشک خود اطلاع دهید.

  اسهال ممکن است نشانه عفونت جدید باشد. اگر دچار اسهال آبکی یا خون هستید با پزشک خود تماس بگیرید.

  پنتوپرازول ممکن است باعث بروز علائم جدید یا بدتر شدن لوپوس شود. در صورت داشتن درد مفاصل و بثورات پوستی در گونه ها یا بازوها که در اثر نور آفتاب بدتر می شود ، به پزشک خود اطلاع دهید.

  ژل مدرما

  ممکن است هنگام مصرف طولانی مدت این دارو یا بیش از یک بار در روز ، خطر شکستگی استخوان در شما بلاتر رود.

  قبل از مصرف این دارو

  سوزش معده می تواند علائم اولیه حمله قلبی را تقلید کند . اگر درد قفسه سینه دارید که به فک یا شانه شما گسترش می یابد و احساس اضطراب یا سبکی سر می کنید ، از کمک فوری پزشکی استفاده کنید .

  در موارد زیر نباید از پنتوپرازول استفاده کنید:

  • از داروهای حاوی ریلپی ویرین (Rilpivirine) استفاده می کنید
  • شما به پنتوپرازول یا داروهای مشابه با آن حساسیت دارید ( لانزوپرازول ، امپرازول ، نکسیوم ، پراواسید ، پریلوسک و سایر داروها ).

  اگر تا به حال مشکلات و بیمایهای زیر را داشته اید به پزشک خود بگویید:

  • سطح پایین منیزیم در خون شما.
  • لوپوس ؛ یا
  • پوکی استخوان یا تراکم کم مواد معدنی استخوان.

  ممکن است هنگام استفاده طولانی مدت از پنتوپرازول یا مصرف بیش از یک بار در روز ، دچار شکستگی استخوان شوید. با پزشک خود در مورد روش های حفظ سلامت استخوان ها صحبت کنید ، به خصوص اگر شما بزرگسال بالای 50 سال هستید.

  مشخص نیست که آیا این دارو به نوزاد متولد شده آسیب می رساند یا خیر. اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید ، به پزشک خود اطلاع دهید.

  هنگام استفاده از این دارو از شیردهی اجناب کنید.

  پنتوپرازول برای استفاده در افراد زیر 5 سال تأیید نشده است.

  سفارش خرید از ترکیه توسط سایت دکتر داروساز

  چگونه باید از پنتوپرازول استفاده کنم؟

  پنتوپرازول را دقیقاً طبق تجویز پزشک مصرف کنید. تمام دستورالعمل های روی برچسب نسخه خود را دنبال کنید و تمام راهنماهای دارو یا برگه های دستورالعمل را بخوانید. دارو را دقیقاً طبق دستورالعمل استفاده کنید.

  برای درمان بیماری خود از کمترین دوز برای کمترین زمان لازم استفاده کنید.

  پنتوپرازول از طریق دهان (خوراکی) مصرف می شود یا به صورت تزریق داخل ورید تجویز می شود. 

  قرص های پنتوپرازول از طریق دهان ، همراه یا بدون غذا مصرف می شوند. گرانول های خوراکی باید 30 دقیقه قبل از غذا مصرف شوند.

  قرص را خرد نکنید ، نجوید و آن را نشکنید. آن را به صوت کامل قورت دهید.

  دستورالعمل های استفاده همراه با دارو را بخوانید و آنها را به دقت دنبال کنید. اگر سوالی دارید از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

    مصرف همزمان داپوکستین/سیلدنافیل: هر آنچه باید بدانید

  از این دارو برای مدت زمان تجویز شده و کامل استفاده کنید ، حتی اگر علائم شما با اولین دوزها به سرعت بهبود یابد.

  در صورت عدم بهبود علائم یا در صورت بدتر شدن علائم بعد از استفاده از این دارو ، با پزشک خود تماس بگیرید.

  ژل مدرما

  پنتوپرازول ممکن است با برخی آزمایشات پزشکی نتایج نادرستی ایجاد کند. به پزشک یا کارکنان آزمایشگاه بگویید که از این دارو استفاده می کنید.

  پنتوپرازول همچنین ممکن است در آزمایش ادرار غربالگری دارو تأثیر بگذارد و شما ممکن است نتایج نادرستی داشته باشید. به کارکنان آزمایشگاه بگویید که از این دارو استفاده می کنید.

  این دارو را در دمای اتاق و دور از رطوبت ، گرما و نور نگهداری کنید.

  اطلاعات دوز پنتوپرازول

  دوز معمول بزرگسالان برای ازوفاژیت فرسایشی:

  درمان ازوفاژیت فرسایشی:
  40 میلی گرم خوراکی یک بار در روز تا 8 هفته. اما ممکن است 8 هفته اضافی برای بیمارانی که بعد از درمان اولیه بهبود نیافته اند در نظر گرفته شود. ایمنی و اثربخشی بیش از 16 هفته درمان مشخص نشده است.

  دوز نگهدارنده در درمان ازوفاژیت فرسایشی:
  40 میلی گرم از راه خوراکی یک بار در روز. مطالعات کنترل شده به 12 ماه درمان پنتوپرازول محدود شده است.

  دوز معمول بزرگسالان برای بیماری رفلاکس معده:

  تزریقی: 40 میلی گرم یک بار در روز به مدت 7 تا 10 روز ، از طریق تزریق وریدی در مدت زمان 15 دقیقه تجویز می شود. به محض اینکه بیمار بتواند درمان خوراکی خود را از سر بگیرد ، باید درمان داخل وریدی قطع شود.

  کانال ایتا

  خوراکی: 40 میلی گرم خوراکی یک بار در روز ، برای تجویز کوتاه مدت (حداکثر 8 هفته) ؛ اما ممکن است 8 هفته اضافی برای بیمارانی که بعد از درمان اولیه بهبود نیافته اند در نظر گرفته شود. ایمنی و اثربخشی بیش از 16 هفته درمان مشخص نشده است.

  دوز معمول بزرگسالان برای زخم اثنی عشر:

  40 میلی گرم خوراکی یک بار در روز ، دوز هر 12 هفته با 40 میلی گرم افزایش به حداکثر 120 میلی گرم در روز ، به مدت 28 هفته افزایش می یابد. داده ها نشان داده اند که تک درمانی با دوزهای روزانه 40 میلی گرم با ترمیم کامل زخم اثنی عشر در 87٪ و 94٪ بیماران به ترتیب بعد از 4 هفته و 8 هفته همراه بوده است.

  دوز معمول بزرگسالان برای زخم معده:

  40 میلی گرم خوراکی یک بار در روز. داده ها نشان داده اند که تک درمانی با دوزهای روزانه 40 میلی گرم به ترتیب پس از 4 هفته و 8 هفته در 87٪ و 97٪ بیماران با بهبود کامل زخم معده همراه بوده است.

  دوز معمول بزرگسالان برای عفونت هلیکوباکتر پیلوری:

  درمان سه دارویی:
  40 میلی گرم خوراکی دو بار در روز به مدت 7 روز ، معمولاً همراه با کلاریترومایسین و یا آموکسی سیلین یا مترونیدازول برای ریشه کن سازی هلیکوباکتر پیلوری و به دنبال آن 40 میلی گرم پانتوپرازول خوراکی یک بار در روز تا روز 28. نتیجه درمان سه گانه در میزان ریشه کنی بیش از 95٪ است.

  درمان چهار دارویی:
  40 میلی گرم خوراکی دو بار در روز به مدت 7 روز ، همزمان با بیسموت ساب سیترات و تتراسایکلین ، هر دو چهار بار در روز ، و مترونیدازول 200 میلی گرم سه بار در روز و 400 میلی گرم هنگام خواب. ریشه کنی هلیکوباکتر پیلوری در 82 درصد بیماران به دست آمد.

  ژل مدرما

  دوز معمول بزرگسالان برای سندرم زولینگر-الیسون:

  تزریقی: 80 میلی گرم هر 12 ساعت ، طی 15 دقیقه انفوزیون. دوزهای روزانه بالاتر از 240 میلی گرم در دوزهای مساوی تقسیم شده با انفوزیون طی 15 دقیقه یا مدت زمان تجویز بیش از 6 روز مطالعه نشده است.

  خوراکی: 40 میلی گرم دو بار در روز ، حداکثر 240 میلی گرم در روز. برخی از بیماران بیش از 2 سال تحت درمان با پنتوپرازول بوده اند.

  دوز معمول بزرگسالان برای پیشگیری از زخم استرسی:

  پیشگیری از خونریزی زخم استرسی در بخش مراقبت های ویژه:
  80 میلی گرم دو بار در روز ، به صورت تزریق بولوس در مدت زمان 15 دقیقه ، حداکثر دوز روزانه 240 میلی گرم ، به سه دوز برابر تقسیم می شود.

    فکسوفنادین: موارد مصرف، عوارض جانبی، دوز درمانی و تداخلات دارویی

  پیشگیری از خونریزی مجدد زخم معده پس از هموستاز در بخش مراقبت های ویژه:
  80 میلی گرم بولوس IV و به دنبال آن تزریق مداوم 8 میلی گرم در ساعت به مدت 3 روز و پس از آن درمان با PPI خوراکی ادامه می یابد.

  دوز معمول بزرگسالان برای زخم معده:

  پیشگیری از خونریزی زخم استرسی در بخش مراقبت های ویژه:
  80 میلی گرم دو بار در روز ، به عنوان تزریق بولوس در مدت زمان 15 دقیقه ، حداکثر دوز روزانه 240 میلی گرم ، به سه دوز برابر تقسیم می شود.

  سفارش خرید دارو و مکمل از ترکیه

  پیشگیری از خونریزی مجدد زخم معده پس از هموستاز در بخش مراقبت های ویژه:
  80 میلی گرم بولوس IV و به دنبال آن تزریق مداوم 8 میلی گرم در ساعت به مدت 3 روز و پس از آن درمان با PPI خوراکی ادامه می یابد.

  اگر دوز مصرفی را فراموش کنم چه اقدامی انجام دهم؟

  در اسرع وقت از دارو استفاده کنید ، اما اگر نزدیک به نوبت بعدی است ، از دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همزمان از دو دوز استفاده نکنید.

  اگر بیش از حد از این دارو مصرف کنم چه کاری باید انجام دهم؟

  به دنبال فوریت های پزشکی باشید یا با شماره 115 تماس بگیرید.

  هنگام استفاده از پنتوپرازول از مصرف چه چیزهایی باید خودداری کنم؟

  این دارو می تواند باعث اسهال شود ، که ممکن است نشانه عفونت جدید باشد. اگر اسهال آبکی یا خونی دارید ، با پزشک خود تماس بگیرید. از داروهای ضد اسهال استفاده نکنید ، مگر اینکه پزشک شما آنها را تجویز کرده باشد.

  عوارض جانبی پنتوپرازول

  در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک به پنتوپرازول ، از کمک فوری پزشکی استفاده کنید کهیر ؛ مشکل در تنفس، تورم صورت ، لب ها ، زبان یا گلو

  در صورت داشتن موارد زیر ، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

  • درد شدید معده ، اسهال آبکی یا خونی.
  • درد یا مشکل ناگهانی در حرکت دادن ران ، مچ یا پشت .
  • کبودی یا تورم در محل تزریق پنتوپرازول وریدی.
  • مشکلات کلیوی – ادرار کمتر از حد معمول ، خون در ادرار ، تورم ، افزایش سریع وزن ؛
  • منیزیم کم – سرگیجه ، ضربان قلب سریع یا نامنظم ، لرزش (لرزش) یا حرکات عضلانی تکانشی ، احساس لرزش ، گرفتگی عضلات ، اسپاسم عضله در دست و پا ، سرفه یا احساس خفگی. یا
  • علائم جدید یا بدتر شدن لوپوس – درد مفاصل ، و بثورات پوستی روی گونه ها یا بازوها که در اثر نور خورشید بدتر می شود.

  مصرف پنتوپرازول به مدت طولانی ممکن است باعث رشد بخشی از معده به نام پولیپهای غدد فوندوس(fundic gland polyps) شود. با پزشک خود در مورد این خطر صحبت کنید.

  اگر بیش از 3 سال از پنتوپرازول استفاده می کنید ، ممکن است دچار کمبود ویتامین B-12 شوید. با پزشک خود در مورد چگونگی مدیریت این شرایط در صورت بروز آن صحبت کنید.

  کانال ایتا

  عوارض جانبی شایع پنتوپرازول ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • سردرد ، سرگیجه
  • درد معده ، گاز ، حالت تهوع ، استفراغ ، اسهال ؛
  • درد مفصل ؛ یا
  • تب ، بثورات یا علائم سرماخوردگی (بیشتر در کودکان مشاهده می شود).

  این لیست کاملی از عوارض جانبی نیست و ممکن است موارد دیگری نیز رخ دهد. برای مشاوره پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. 

  چه داروهای دیگری بر پنتوپرازول تأثیر می گذارد؟

  تمام داروهای دیگر مصرفی خود را به پزشک خود بگویید. برخی ممکن است با پنتوپرازول تداخل داشته باشند ، به ویژه:

  این لیست کامل نیست. داروهای دیگر ممکن است بر پنتوپرازول تأثیر بگذارد ، از جمله داروهای بدون نسخه ، ویتامین ها و محصولات گیاهی . همه تداخلات دارویی احتمالی در اینجا ذکر نشده است.

  سخن آخر

  به یاد داشته باشید ، این دارو و سایر داروها را از دسترس کودکان دور نگه دارید ، هرگز داروهای خود را به دیگران توصیه نکنید و از پنتوپرازول فقط برای موارد تجویز شده استفاده کنید.

  همیشه با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود مشورت کنید تا اطمینان حاصل کنید که اطلاعات نمایش داده شده در این صفحه در مورد شرایط شخصی شما صدق می کند.

  نسخه: 19.02.

  منبع: وب سایت www.drugs.com

  سفارش خرید از ترکیه توسط سایت دکتر داروساز

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *