پرش به محتوا

وارفارین: موارد مصرف، عوارض جانبی، دوز درمانی و تداخلات دارویی

  داروی وارفارین

  وارفارین یک داروی ضدانعقاد (رقیق کننده خون) می باشد. این دارو تشکیل لخته های خون را کاهش می دهد.

  وارفارین برای درمان یا جلوگیری از لخته شدن خون در وریدها یا عروق تجویز می شود که می تواند خطر سکته مغزی ، حمله قلبی یا سایر بیماری های جدی را کاهش دهد .

  وارفارین همچنین ممکن است برای مواردی استفاده شود که در این راهنمای دارویی ذکر نشده است.

  اطلاعات مهم

  اگر مستعد خونریزی به دلیل بیماری هستید ، اگر در آینده نزدیک جراحی انجام می دهید یا به لوله نخاعی یا اپیدورال نیاز دارید ، نباید وارفارین مصرف کنید. اگر نمی توانید هر روز و سر موقع آن را مصرف کنید وارفارین مصرف نکنید.

  وارفارین خطر خونریزی شدید یا کشنده را افزایش می دهد ، خصوصاً اگر شرایط پزشکی خاصی دارید ، 65 ساله یا بیشتر هستید ، یا سکته کرده اید ، یا از معده یا روده خونریزی کرده اید. اگر خونریزی فعالی دارید که متوقف نمی شود ، به اورژانس مراجعه کنید.

  در صورت مشاهده سایر علائم خونریزی از جمله: تورم ، درد ، احساس ضعف شدید ، کبودی غیرمعمول ، خونریزی لثه ، خون دماغ ، قاعدگی شدید یا خونریزی غیرطبیعی از واژن ، خون در ادرار ، مدفوع خونی یا قیر مانند ، سرفه کردن همراه با خون یا استفراغی که شبیه پودرقهوه است.

  بسیاری از داروهای دیگر می توانند خطر خونریزی را هنگام استفاده با وارفارین افزایش دهند. در مورد تمام داروهایی که اخیراً استفاده کرده اید به پزشک خود اطلاع دهید.

  بدون اینکه ابتدا با پزشک خود صحبت کنید ، از ایجاد هر گونه تغییری در رژیم غذایی خود اجتناب کنید. برخی از غذاها می توانند وارفارین را کم اثر کنند.

  تبلیغ کانال مشاوره و خرید از ترکیه در ایتا

  نکات قبل از مصرف این دارو

  در صورت حساسیت به وارفارین ، یا در صورت داشتن هر یک از موارد زیر نباید از این دارو استفاده کنید:

  • شما فشار خون بسیار بالایی دارید
  • شما اخیراً جراحی مغز ، ستون فقرات یا چشم داشته اید یا به زودی خواهید داشت.
  • شما تحت بی حسی نخاعی (اپیدورال) قرار می گیرید. یا
  • شما نمی توانید هر روز به موقع وارفارین مصرف کنید.

  همچنین اگر به دلیل یک بیماری پزشکی مستعد خونریزی هستید ، نباید این دارو را مصرف کنید ، مانند:

  • اختلال سلول های خونی (مانند گلبول های قرمز پایین یا پلاکت پایین).
  • زخم یا خونریزی در معده ، روده ، ریه ها ، یا دستگاه ادراری.
  • آنوریسم یا خونریزی در مغز ؛ یا
  • عفونت دیواره های قلب .

  در صورت بارداری وارفارین مصرف نکنید ، مگر اینکه پزشک به شما گفته باشد. وارفارین می تواند نقایص مادرزادی ایجاد کند ، اما جلوگیری از لخته شدن خون ممکن است بیش از هر خطری برای کودک باشد. اگر باردار نیستید ، برای جلوگیری از بارداری هنگام مصرف وارفارین و نیز حداقل 1 ماه پس از آخرین دوز ، از روشهای موثر ضدبارداری استفاده کنید. اگر باردار شدید سریعاً به پزشک خود اطلاع دهید.

  وارفارین می تواند باعث شود که به راحتی دچار خونریزی شوید ، خصوصاً اگر تاکنون هر یک از موارد زیر را داشته اید:

  • فشار خون بالا یا بیماری جدی قلبی ؛
  • بیماری کلیوی؛
  • سرطان یا تعداد سلولهای خون پایین
  • تصادف یا جراحی
  • خونریزی در معده یا روده
  • سکته مغزی؛ یا
  • اگر 65 سال یا بیشتر دارید
    کپسول لاستت (اتوپوزاید ژاپنی): هر آنچه باید بدانید!

  برای اطمینان از اینکه وارفارین برای شما بی خطر است ، در صورت داشتن هر یک از موارد زیر به پزشک خود بگویید:

  • دیابت؛
  • نارسایی احتقانی قلب
  • بیماری کبد ، بیماری کلیوی (یا اگر دیالیز هستید) ؛
  • نقص انعقادی وراثتی. یا
  • پلاکت خون پایین پس از دریافت هپارین.

  مشخص نیست که آیا وارفارین به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. اگر این دارو را در دوران شیردهی به کودک مصرف می کنید ، مراقب علائم کبودی یا خونریزی در کودک باشید.

  چگونه باید وارفارین مصرف کنم؟

  وارفارین را دقیقاً طبق تجویز پزشک مصرف کنید. تمام دستورالعمل های روی برچسب نسخه خود را دنبال کنید. پزشک شما ممکن است گاهی اوقات دوز شما را تغییر دهد. وارفارین را در مقادیر بیشتر یا کمتر یا مدت زمان طولانی تر از آنچه پزشک به شما گفته است مصرف نکنید.

  وارفارین را هر روز در یک زمان مشخص ، همراه یا بدون غذا مصرف کنید. هرگز دوز دوبار را یکجا مصرف نکنید.

  سفارش خرید از ترکیه توسط سایت دکتر داروساز

  وارفارین می تواند بروز خونریزی در شما را آسان تر کند. اگر خونریزی دارید که متوقف نمی شود ، به اورژانس مراجعه کنید.

  شما به آزمایشات مکرر “INR” یا زمان پروترومبین(PT) (برای اندازه گیری زمان لخته شدن خون و تعیین دوز وارفارین) نیاز خواهید داشت. هنگام مصرف این دارو باید تحت مراقبت پزشک باشید.

  اگر در بیمارستان وارفارین دریافت کردید ، 3 تا 7 روز پس از ترک بیمارستان با پزشک خود تماس بگیرید یا جهت ویزیت مراجعه کنید. INR شما در آن زمان باید آزمایش شود. هیچ قرار ویزیتی را از دست ندهید.

  اگر به بیماری اسهال ، تب ، لرز یا علائم آنفولانزا مبتلا هستید یا وزن بدن تغییر می کند ، به پزشک خود اطلاع دهید.

  ممکن است لازم باشد 5 تا 7 روز قبل از انجام هرگونه عمل جراحی ، کار دندانپزشکی یا اقدامات پزشکی ، مصرف وارفارین را قطع کنید. برای راهنمایی با پزشک خود تماس بگیرید.

  از برچسب هشدار پزشکی استفاده کنید یا کارت شناسایی داشته باشید که بیانگر مصرف وارفارین توسط شما است. هر ارائه دهنده خدمات پزشکی که شما را معالجه می کند باید بداند که این دارو را مصرف می کنید.

  در دمای اتاق و به دور از گرما ، رطوبت و نور نگهداری شود.

  اگر دوز مصرفی را فراموش کنم چه اتفاقی می افتد؟

  دوز فراموش شده را به محض یادآوری مصرف کنید. اگر تقریباً زمان دوز برنامه ریزی شده بعدی شما است ، از دوز فراموش شده صرف نظر کنید. برای جبران دوز فراموش شده ، داروی اضافی مصرف نکنید.

  سفارش خرید از ترکیه توسط سایت دکتر داروساز

  اگر بیش از حد مصرف کنم چه اتفاقی می افتد؟

  به دنبال فوریت های پزشکی باشید یا با شماره 115 تماس بگیرید. مصرف بیش از حد این دارو می تواند باعث خونریزی بیش از حد شود.

  هنگام مصرف وارفارین از مصرف چه چیزهایی باید خودداری کنم؟

  از فعالیت هایی که احتمال خونریزی یا آسیب دیدگی شما را افزایش می دهد خودداری کنید. برای جلوگیری از خونریزی هنگام تراشیدن یا مسواک زدن بیشتر دقت کنید. بعد از قطع مصرف وارفارین ، ممکن است چندین روز به راحتی دچار خونریزی شوید.

  بدون اینکه ابتدا با پزشک خود صحبت کنید ، از ایجاد هرگونه تغییری در رژیم غذایی خود اجتناب کنید. غذاهایی که سرشار از ویتامین K هستند (جگر ، سبزیجات سبز برگ و یا روغن های گیاهی) می توانند وارفارین را کم اثر کنند. اگر این غذاها بخشی از رژیم شما است ، به طور هفتگی مقدار ثابت بخورید.

  آب گریپ فروت ، آب ذغال اخته و آب انار ممکن است با وارفارین تداخل داشته و منجر به عوارض جانبی ناخواسته شود. هنگام مصرف این دارو از استفاده از این محصولات آب میوه خودداری کنید.

    بهترین زمان مصرف ستیریزین و دوز درمانی آن

  از نوشیدن الکل خودداری کنید.

  قبل از استفاده از هر دارویی برای درد ، آرتروز ، تب یا تورم از پزشک خود سوال کنید. این داروها شامل آسپیرین ، ایبوپروفن (Advil) ، ناپروکسن (Aleve) ، سلکوکسیب (Celebrex) ، دیکلوفناک ، ایندومتاسین ، ملوکسیکام و غیره است. این داروها ممکن است بر لخته شدن خون تأثیر بگذارند و همچنین خطر خونریزی معده را افزایش دهند.

  عوارض جانبی وارفارین

  در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک به وارفارین ، از کمک فوری پزشکی استفاده کنید : کهیر ؛ تنفس دشوار، تورم صورت ، لب ها ، زبان یا گلو

  وارفارین خطر خونریزی شما را افزایش می دهد ، که می تواند شدید یا تهدید کننده زندگی باشد. در صورت مشاهده علائم خونریزی فورا با پزشک خود یا اورژانس تماس بگیرید، از جمله این علائم:

  خرید از ترکیه دیگه سخت نیست!!

  • سردرد ناگهانی ، احساس ضعف یا سرگیجه؛
  • تورم ، درد ، کبودی غیرمعمول ؛
  • خونریزی لثه ، خون دماغ شدن؛
  • خونریزی از زخم یا محل تزریق سوزن که متوقف نمی شود.
  • دوره های قاعدگی شدید یا خونریزی غیرطبیعی از واژن ؛
  • خون در ادرار ، مدفوع خونی یا قیر مانند یا
  • سرفه کردن خون یا استفراغ که شبیه پودر قهوه است.

  لخته های تشکیل شده توسط وارفارین ممکن است جریان طبیعی خون را مسدود کنند ، که می تواند منجر به مرگ بافتی یا قطع خونرسانی قسمت آسیب دیده بدن شود. در صورت داشتن موارد زیر فورا با اورژانس تماس بگیرید:

  • درد ، تورم ، احساس گرما یا سرما ، تغییرات پوستی یا تغییر رنگ در هر نقطه از بدن. یا
  • درد ناگهانی و شدید پا یا زانو، زخم پا ، انگشتان شست یا دیگر انگشتان.

  خونریزی شایعترین عارضه جانبی وارفارین است.

  این لیست کاملی از عوارض جانبی نیست و ممکن است موارد دیگری نیز رخ دهد. برای مشاوره پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. 

  چه داروهای دیگری بر وارفارین تأثیر می گذارد؟

  بسیاری از داروها (از جمله برخی از داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) می توانند INR شما را تحت تأثیر قرار دهند و اگر آنها را با وارفارین مصرف کنید ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهد. همه تداخلات دارویی احتمالی در این راهنمای دارو ذکر نشده است. قبل از شروع یا قطع مصرف هر داروی دیگر ، بسیار مهم است که از پزشک و داروساز خود بپرسید ، به ویژه:

  • سایر داروهای مصرفی برای جلوگیری از لخته شدن خون.
  • یک آنتی بیوتیک یا داروی ضد قارچ ؛
  • مکمل های حاوی ویتامین K ؛ یا
  • فرآورده های گیاهی  – کوآنزیم Q10 ، ذغال اخته، اکیناسه ، سیر ، جینکو بیلوبا ، جینسینگ ، گلدانه ، یا خار مریم.

  این لیست کامل نیست و بسیاری از داروهای دیگر می توانند با وارفارین تداخل کنند. این داروها شامل داروهای تجویز شده و بدون نسخه پزشک ، ویتامین ها و محصولات گیاهی است. لیستی از تمام داروهای خود را به هر ارائه دهنده خدمات درمانی که شما را معالجه می کند ، ارائه دهید.

  سخن آخر

  به یاد داشته باشید ، این دارو و سایر داروها را از دسترس کودکان دور نگه دارید ، هرگز داروهای خود را به دیگران توصیه نکنید و از وارفارین فقط برای موارد تجویز شده استفاده کنید.

  همیشه با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود مشورت کنید تا اطمینان حاصل کنید که اطلاعات نمایش داده شده در این صفحه در مورد شرایط شخصی شما صدق می کند.

  نسخه: 22.01.

  سفارش خرید از ترکیه توسط سایت دکتر داروساز

  منبع: وب سایت www.drugs.com

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *