نارسایی کبدی: 9 مورد از علل جالب و شگفت انگیز آسیب رسان!!!

کبد سالم و خندان

ما در این مقاله به بررسی 9 مورد از جالبترین عللی که میتوانند منجر به نارسایی کبدی شوند می پردازیم. شما میتوانید به راحتی با تغییر سبک زندگی و اجتناب از بیشتر این موارد به سلامت هر چه بیشتر کبد خود به عنوان یکی از اندامهای حیاتی کمک کنید.

قند و شکر

ریختن قند و شکر داخل لیوان

مقدار زیاد قند فقط برای دندان های شما مضر نیست. قند و شکر می توانند به نارسایی کبد هم منجر شوند. این اندام از یک نوع قند به نام فروکتوز برای تولید چربی استفاده می کند. مصرف زیاد قند تصفیه شده و شربت ذرت با فروکتوز بالا باعث تجمع چربی می شود که می تواند منجر به بیماری کبد شود. برخی مطالعات نشان می دهد که شکر می تواند به اندازه الکل برای کبد آسیب برساند ، حتی اگر اضافه وزن نداشته باشید. این یک دلیل دیگر برای محدود کردن مواد غذایی با قندهای اضافه شده مانند نوشابه ، شیرینی و آب نبات است.

مکملهای گیاهی

مکملهای گیاهی داخل کپسول

حتی اگر برچسب “طبیعی” بر روی این محصولات باشد ، ممکن است برای شما مناسب نباشد. به عنوان مثال ، برخی از افراد برای علائم یائسگی یا کمک به آرامش ، از گیاهی به نام کاوا کاوا(kava kava) استفاده می کنند. اما مطالعات نشان می دهد که این گیاه می تواند از فعالیت صحیح کبد جلوگیری کند. این امر می تواند منجر به هپاتیت و نارسایی کبدی شود. بعضی از کشورها این گیاه را ممنوع یا محدود کرده اند ، اما این ماده هنوز در ایالات متحده موجود است. برای اطمینان از بی خطر بودن گیاه مورد مصرف خود ، همیشه باید با پزشک خود صحبت کنید.

اضافه وزن

اضافه وزن یک فرد چاق

چربی اضافی می تواند در سلول های کبدی شما جمع شده و منجر به بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) شود. در نتیجه این امر ممکن است کبد شما متورم شود. با گذشت زمان ، می تواند منجر به سفت و زخمی شدن بافت شود.(پزشکان این حالت را سیروز کبدی می نامند). اگر شما ریسک فاکتورهایی مثل اضافه وزن یا چاقی ، میانسالی یا دیابت دارید ، بیشتر به NAFLD مبتلا می شوید. شاید بتوانید اوضاع را برگردانید. رژیم و ورزش می تواند بیماری را متوقف کند.

مصرف بیش از حد مکملهای حاوی ویتامین آ (ویتامین A)

مصرف مکملهای ویتامین آ و خطر نارسایی کبدی

بدن شما به ویتامین A احتیاج دارد و تأمین آن از گیاهانی مانند میوه ها و سبزیجات تازه مخصوصاً گیاهان قرمز ، نارنجی و زرد بسیار خوب است. اما اگر مکمل هایی مصرف می کنید که دارای دوزهای بالای ویتامین A هستند ، می تواند برای کبد شما مشکل ساز شود. قبل از مصرف ویتامین A اضافی با پزشک خود مشورت کنید زیرا احتمالاً نیازی به آن ندارید.

نوشابه

نوشابه های شیرین و سرشار از قند

تحقیقات نشان می دهد افرادی که نوشیدنی های غیر الکلی زیادی می نوشند به احتمال زیاد به بیماری کبد چرب غیرالکلی (NAFLD) مبتلا می شوند. مطالعات ثابت نمی کند که این نوشیدنی ها دلیل بروز این حالت بوده اند. 

استامینوفن: دارویی پرمصرف که می تواند باعث آسیب کبدی شود

بیمار در حال مصرف قرصهای استامینوفن

دچار کمر درد ، سردرد یا سرماخوردگی شده و به دنبال مسکن درد می روید. حتما مقدار مناسب از این داروها را مصرف کنید! اگر به طور تصادفی بیش از حد از هر چیزی که دارای استامینوفن است استفاده کنید – به عنوان مثال ، یک قرص برای سردرد و یا چیز دیگری برای سرماخوردگی ، و هر دو استامینوفن دارند – این می تواند باعث نارسایی کبد شود. دوز و مقدار مصرف در یک روز را بررسی کنید. به این محدودیت ها پایبند باشید .

اسیدهای چرب ترانس

غذاهای حاوی اسید چرب ترانس و تاثیر آنها بر نارسایی کبدی

چربی های ترانس موجود در برخی از غذاهای بسته بندی شده و کالاهای پخته شده نوعی چربی ساخته شده توسط انسان است. (این چربی ها به عنوان مواد “نیمه هیدروژنه” ذکر شده اند). رژیم غذایی حاوی چربی های ترانس احتمال افزایش وزن شما را بیشتر می کند. این برای کبد شما خوب نیست. لیست مواد تشکیل دهنده را بررسی کنید. حتی اگر روی آن “0” گرم چربی ترانس نوشته شود ، باز هم ممکن است مقدار کمی داشته باشد.

اشتباهات پزشکی

مصرف سرسوزن مشترک و احتمال ابتلا به هپاتیت و نارسایی کبد

گاهی ممکن است پزشک یا پرستار به طور تصادفی سرنگی را که برای یک بیمار استفاده کرده اند برای بیمار دیگری استفاده کنند یا افرادی که داروهای غیرقانونی تزریق می کنند از سوزن مشترک استفاده کنند. خود سوزن مشکل نیست. آنچه که در درون سوزن است مشکل دارد. هپاتیت C می تواند از طریق خون پخش شود. حتی اگر فقط یکبار اتفاق افتاده باشد ، یا به دلایل دیگری در معرض خطر بالایی قرار داشته باشید (مانند اگر HIV دارید یا مادرتان در حین بارداری شما مبتلا به هپاتیت C شده باشد) ، باید آزمایش شوید. 

مصرف مشروبات الکلی

مشروبات الکلی , تاثیر آنها بر نارسایی کبدی

احتمالاً قبلاً می دانید که نوشیدن زیاد مشروبات الکلی می تواند برای کبد شما ضرر داشته باشد. اما ممکن است متوجه نشوید که رسیدن به آستانه این زیان بار بودن بدون الکلی شدن یا اعتیاد به الکل اتفاق بیفتد. نوشیدن بیش از آنچه فکر می کنید آسان است. در بسیاری از لیوان ها می توان بیش از یک وعده استاندارد ، معادل 5 اونس شراب (که کمی بیشتر از نصف فنجان است) ، 12 اونس آبجو معمولی یا 1.5 اونس ویسکی، نگه داشت. اگر مشروبات الکلی مصرف میکنید حتما سعی کنید آن را در حد معتدل نگه دارید – این میزان یک بار در روز برای خانمها و حداکثر 2 بار در روز برای آقایان است.

منبع: وب سایت webmd.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.