پرش به محتوا

آیا مصرف قرص لووتیروکسین برای لاغری ایمن است؟

  آیا مصرف قرص لووتیروکسین برای لاغری ایمن است؟

  هورمون‌های تیروئید برای درمان بیماری کم‌کاری تیروئید تأیید شده‌اند. کم کاری تیروئید زمانی ایجاد می‌شود که غده تیروئید به اندازه کافی هورمون ترشح نمی‌کند. کم کاری تیروئید ممکن است به دلیل مشکلاتی در سیستم غدد درون ریز یا به دنبال برداشتن تیروئید رخ دهد که ممکن است برای درمان سرطان تیروئید ضروری بوده باشد. علائم کم کاری تیروئید شامل خستگی، افزایش وزن، موهای نازک و عدم تحمل سرما است. کم کاری تیروئید با آزمایش خون تشخیص داده می شود و اغلب نیاز به درمان مادام العمر با هورمون های تیروئیدی دارد که روزانه به شکل خوراکی مصرف می شوند.
  هورمون‌های تیروئید تجویزی با جایگزینی هورمون طبیعی که ساخته نمی‌شود، عمل می‌کنند. رایج ترین هورمون تیروئیدی که تجویز می شود، لووتیروکسین (با نام تجاری یوتیروکس) نام دارد، اما هورمون های دیگری نیز موجود است. هورمون های تیروئیدی متابولیسم بدن را افزایش می دهند که می تواند باعث کاهش وزن شود.
  از آنجایی که هورمون‌های تیروئید می‌توانند متابولیسم بدن را افزایش داده و منجر به کاهش وزن شوند، علاقه‌ به استفاده از آنها به عنوان یک داروی کمکی جهت کاهش وزن افزایش یافته است. برخی از افراد به این دلیل از داروهای تیروئیدی استفاده می کنند، اما هورمون های تیروئید نیز گاهی اوقات به شکل مواد غیرمجاز در مکمل های کاهش وزن بدون نسخه یافت می شوند. بر خلاف داروهای تجویزی که به شدت تحت نظارت هستند، محصولات کاهش وزن بدون نسخه ممکن است حاوی چندین نوع از مواد هورمونی با قدرت های متفاوت باشند. از آنجایی که محصولات کاهش وزن بدون نسخه مکمل های غذایی هستند، نبایستی حاوی داروهای تجویزی مانند هورمون های تیروئید باشند.

    داروی اورلیستات: موارد مصرف، عوارض جانبی، دوز درمانی و تداخلات دارویی

  عوارض مصرف قرص لووتیروکسین برای لاغری

  مصرف بیش از حد هورمون های تیروئید می تواند منجر به علائم پرکاری تیروئید شود، وضعیتی که در آن هورمون تیروئید بیش از حد در بدن انسان وجود دارد. در کوتاه مدت، افراد مبتلا به پرکاری تیروئید ممکن است علائمی مانند ضربان قلب سریع، اضطراب، عدم تحمل گرما و ناراحتی معده را تجربه کنند. در موارد شدیدتر، گیجی، افزایش دمای بدن و ریتم غیر طبیعی قلب ممکن است رخ دهد. اگر هورمون تیروئید بیش از حد برای دوره های زمانی طولانی مصرف شود، نارسایی قلبی و پوکی استخوان (ضعیف شدن استخوان ها) ممکن است رخ دهد.

  بدن انسان به تغییرات در سطح هورمون تیروئید بسیار حساس است و عوارض جانبی ممکن است پس از مصرف مقادیر نسبتاً کمی از هورمون تیروئید رخ دهد. به همین دلیل، افراد نباید از هورمون های تیروئیدی تجویزی استفاده کنند، مگر اینکه تحت نظر پزشک برای درمان کم کاری تیروئید باشند. افراد نباید از مکمل های کاهش وزن بدون نسخه حاوی هورمون های تیروئید استفاده کنند. اگر پس از مصرف محصولات کاهش وزن بدون نسخه، علائم ناخواسته یا غیرمنتظره رخ داد، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

  اگر مشکوک هستید که فردی هورمون های تیروئید را به طور نامناسب مصرف کرده است یا با مصرف یک دارو یا مکمل دچار عوارض جانبی شده است، او را وادار به استفراغ نکنید. در چنین مواردی فورا با یک پزشک تماس بگیرید یا به بخش اورژانس 115 مراجعه کنید.

  منبع: www.poison.org

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *