پرش به محتوا

مصرف فیناستراید در زنان برای درمان ریزش مو

  مصرف فیناستراید در زنان برای درمان ریزش مو

  فیناستراید یکی از داروهایی هست که به طور سنتی برای درمان ریزش مو در مردان استفاده می شود، اما اکنون برای اثربخشی آن در زنان مورد بررسی قرار گرفته است. ما در این مقاله به بررسی تاثیر مصرف فیناستراید در زنان به منظور درمان ریزش مو و دیگر جنبه های مصرف این دارو مانند عوارض جانبی ناشی از مصرف آن در زنان خواهیم پرداخت.

  فیناستراید چیست؟

  فیناستراید دارویی است که برای درمان علائم هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) در مردانی که دارای پروستات بزرگ شده اند، استفاده می شود. این دارو ممکن است به تنهایی یا همراه با سایر داروها برای درمان این اختلال مصرف شود.

  این دارو یک متحد قدرتمند در مبارزه با ریزش مو در نظر گرفته می شود. این دارو مستقیماً علت طاسی با الگوی مردانه را که همان حساسیت به هورمون دی هیدروتستوسترون (DHT) است هدف قرار می دهد.

  فیناستراید سرعت بدتر شدن ریزش مو را کاهش می دهد و حتی می تواند در برخی موارد با جلوگیری از ایجاد DHT، به رشد مجدد مو کمک کند. اما فیناستراید فقط یک قرص ساده نیست.

  فیناستراید به افرادی که با اثرات عاطفی ریزش مو دست و پنجه نرم می کنند این فرصت را می دهد تا اعتماد به نفس و احساس ارزشمندی خود را بازیابند.

  فیناستراید یک قهرمان واقعی سلامت مو است، اما توجه به این نکته مهم است که این دارو فقط برای استفاده در آقایان مورد تایید FDA است و برای درمان ریزش موی زنانه توصیه نمی شود.

  مکانیسم اثر فیناستراید در درمان ریزش مو

  آلوپسی آندروژنیک شایع ترین علت ریزش مو در مردان و زنان است. این حالت یک اختلال ژنتیکی است که هم مردان و هم زنان را درگیر می کند. احتمال می رود حساسیت به دی هیدروتستوسترون (DHT) ریشه این مشکل باشد.

  فیناستراید به کاهش سرعت پیشرفت ریزش مو کمک می کند و حتی در برخی موارد با مهار تولید DHT باعث رشد مجدد مو می شود.

  سفارش خرید از ترکیه توسط سایت دکتر داروساز

  فیناستراید در جریان خون جذب می شود و در صورت مصرف خوراکی به فولیکول های مو می رسد . این دارو به آنزیمی به نام 5 آلفا ردوکتاز متصل می شود که تستوسترون را به DHT تبدیل می کند. فیناستراید با اتصال به این آنزیم باعث کاهش مقدار DHT در بدن می شود.

  آیا مصرف فیناستراید در زنان برای ریزش مو موثر است؟

  تنها مطالعات کمی در مورد اثرات فیناستراید بر روی زنان انجام شده است. با بررسی مطالعات بالینی فعلی ، محققان دریافتند که مصرف فیناستراید در زنان، تراکم مو را بهبود بخشیده و ریزش مو را در مقایسه با دارونما کاهش می دهد.

  زنان در تمام مراحل زندگی، از قبل از یائسگی تا یائسگی ، با و بدون هیپرآندروژنیسم مورد مطالعه قرار گرفتند.  تحقیقات دیگری نشان داد که پس از سه سال استفاده از فیناستراید، 81.7 درصد از زنان افزایش تعداد مو را گزارش کردند که نشان دهنده بازسازی مو است.

  برخی از مطالعات تحقیقاتی نیز نشان داده اند که فیناستراید در درمان ریزش مو بی تاثیر است. نظرسنجی انجام شده در سال 2002 نشان داد که فیناستراید در درمان ریزش مو در زنان بی اثر است. این مطالعه شامل 150 زن مبتلا به ریزش موی زنانه بود و نشان داد که فیناستراید در مقایسه با دارونما منجر به رشد موی قابل توجهی نمی شود.

  مطالعه دیگری در سال 2009 همچنین نشان داد که فیناستراید در مقایسه با دارونما منجر به رشد موی قابل توجهی در زنان مبتلا به ریزش موی زنانه نمی شود.

  رشد مو به زمان نیاز دارد. بنابراین، ممکن است به زنان مبتلا به ریزش مو کمک کند ، اما هیچ تضمینی وجود ندارد. ریزش مو هنوز در هنگام استفاده از فیناستراید امکان پذیر است.

  به نظر می رسد فیناستراید بیشتر از ماینوکسیدیل و اسپیرونولاکتون کمک می کند، اما این اثر درمانی بایستی توسط یک مطالعه بزرگتر و طولانی مدت تر تایید شود. به همین دلیل، همیشه بهتر است در مورد ریزش مو با یک پزشک صحبت کنید تا بفهمید علت آن چیست و بهترین گزینه های درمانی کدامند.

    ۱۲ علامت کمبود تستوسترون در مردان

  آیا استفاده از فیناستراید در زنان بی خطر است؟

  در حالی که فیناستراید توسط FDA برای مردان تایید شده است، برای زنان توصیه نمی شود. این امر به این دلیل است که اگر یک زن در دوران بارداری در معرض آن قرار گیرد، فیناستراید می تواند باعث ناتوانی های مادرزادی شود.

  خرید از ترکیه دیگه سخت نیست!!

  علاوه بر این، ریزش موی الگوی زنانه با ریزش موی مردانه متفاوت است و معمولاً ناشی از تغییرات هورمونی، ژنتیک یا ترکیبی از هر دو است.

  فیناستراید در درمان این علل زمینه ای ریزش مو در زنان بی تاثیر است. در عوض، درمان‌های دیگری مانند ماینوکسیدیل (Rogaine) ممکن است مناسب‌تر باشد.

  بنابراین، برای جلوگیری از آسیب احتمالی به جنین نر در حال رشد، فیناستراید فقط باید توسط زنان یائسه یا کسانی که قادر به بچه دار شدن نیستند، مصرف شود.

  عوارض جانبی فیناستراید در زنان

  در اینجا برخی از عوارض جانبی مصرف فیناستراید در زنان ذکر شده است:

  • مضرات برای جنین: فیناستراید نباید توسط زنان باردار یا زنانی که احتمال دارد باردار شوند،استفاده شود، زیرا می تواند به جنین در حال رشد آسیب برساند.
  • خستگی: برخی از زنان ممکن است در هنگام مصرف فیناستراید دچار خستگی یا احساس کلی خستگی شوند.
  • افزایش وزن: برخی از زنان ممکن است در حین مصرف فیناستراید افزایش وزن را تجربه کنند.
  • افسردگی و اضطراب: فیناستراید می تواند باعث افسردگی و اضطراب در برخی از زنان شود.
  • کاهش میل جنسی و اختلال عملکرد جنسی: برخی از زنان ممکن است در حین مصرف فیناستراید، کاهش میل جنسی یا اختلال عملکرد جنسی را تجربه کنند.
  • ریزش مو: فیناستراید می تواند باعث ریزش مو در برخی از زنان شود.
  • حساسیت و بزرگ شدن سینه: برخی از زنان ممکن است در حین مصرف فیناستراید حساسیت سینه ها یا بزرگ شدن سینه ها را تجربه کنند.
  • تغییرات در تعداد پلاکت ها: فیناستراید می تواند باعث تغییراتی در تعداد پلاکت ها در برخی از زنان شود که ممکن است خطر خونریزی یا کبودی را افزایش دهد.
  • آسیب عضلانی (میوپاتی): فیناستراید می تواند باعث آسیب عضلانی (میوپاتی) در برخی از زنان شود که ممکن است باعث ضعف عضلانی یا درد عضلانی شود.

  توجه به این نکته ضروری است که این عوارض جانبی ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد و ممکن است در هر موردی رخ ندهد. همیشه بهتر است با یک متخصص مراقبت های بهداشتی مشورت کنید تا فواید و خطرات مصرف فیناستراید را بسنجید.

  سایر درمان های ریزش مو در زنان

  با توجه به احتمال بروز عوارض نامطلوب، استفاده از فیناستراید در زنان ممنوع است.

  برای خانم هایی که نازک شدن مو را تجربه می کنند، چندین روش درمانی جایگزین ایمن تر و قابل تحمل تر وجود دارد. در اینجا چند نمونه برای شما ذکر می شود:

  ماینوکسیدیل

  تنها دارویی که FDA برای درمان ریزش موی زنان تایید کرده است، ماینوکسیدیل است . این دارو با نگه داشتن فولیکول های مو در فاز رشد برای مدت طولانی تر، عمل می کند.

  سفارش خرید از ترکیه توسط سایت دکتر داروساز

  توصیه می شود خانم ها از فرمول ماینوکسیدیل 2% استفاده کنند. ماینوکسیدیل از ریزش مو در اکثر زنان جلوگیری می کند یا ریزش مو را به طور قابل توجهی کاهش می دهد.

  ماینوکسیدیل ، یک درمان موضعی برای ریزش مو، جایگزین مطمئن تری برای فیناستراید خوراکی است. برخلاف فیناستراید که ریشه هورمونی ریزش مو را هدف قرار می دهد، ماینوکسیدیل مستقیماً با افزایش جریان خون در پوست سر، رشد مو را تحریک می کند.

  این امر ماینوکسیدیل را به روشی هدفمندتر و موضعی تر برای درمان ریزش مو تبدیل می کند که خطر عوارض جانبی را کاهش می دهد.

  ماینوکسیدیل سابقه طولانی در استفاده ایمن دارد. مطالعات بسیاری، از اثربخشی آن به عنوان یک درمان ریزش مو حمایت می کند. کاربرد موضعی ماینوکسیدیل امکان دوز کنترل شده و اندازه گیری شده را فراهم می کند و به کاربران این امکان را می دهد تا درمان خود را در صورت نیاز تنظیم کنند.

  شامپو ضد ریزش مو

  در حالی که چندین محصول موجود در بازار ادعا می کنند که ریزش مو را برطرف می کنند، اما همه آنها یکسان ساخته نمی شوند. یکی از جایگزین‌های درمان‌های سنتی ریزش مو، استفاده از شامپوهای تخصصی است. این شامپوها با مواد فعال گیاهی و شیمیایی و با داشتن طیف وسیعی از انواع ویتامین ها می توانند برای جلوگیری و درمان ریزش مو مورد استفاده قرار گیرند.

    بهترین زمان مصرف قرص فیناستراید

  سرم مو

  اگر سرم های مو حاوی موادی باشد که پوست سر را مرطوب کرده و جریان خون را در پوست سر افزایش می دهد، می تواند به طور قابل توجهی وضعیت پوست سر را بهبود بخشد. بنابراین ، یک سرم مو، رشد مو را افزایش نمی دهد، اما می تواند تولید فولیکول ها را برای رشد موهای ضخیم تر و درخشان تر تسهیل کند. 

  ویتامین های رشد مو

  قرص های مغذی مو، مکمل های غذایی حاوی ترکیبی از مواد فعال هستند که برای حمایت از سلامت موهای شما طراحی شده اند.

  این مکمل ها برای تامین یک منبع غنی از ویتامین های B، ویتامین C، روی و ریبوفلاوین انتخاب و کنار هم قرار گرفته اند که همگی برای حفظ سلامت مو مهم هستند.

  روی یکی دیگر از مواد ضروری در قرص های مغذی مو است. این ماده معدنی در فرآیند تقسیم سلولی نقش دارد که برای رشد و نگهداری مو ضروری است. علاوه بر این، روی به مراقبت از موهای طبیعی کمک می کند.

  تبلیغ کانال مشاوره و خرید از ترکیه در ایتا

  ریبوفلاوین یا ویتامین B2 نیز در فرمولاسیون این مکمل ها موجود است. مشخص شده است که این ویتامین به محافظت از سلول ها در برابر استرس اکسیداتیو کمک می کند و می تواند از آسیب به مو و سایر قسمت های بدن جلوگیری کند.

  در مقایسه با فیناستراید، قرص های مغذی مو یک مکمل خوراکی طبیعی است که هدف آن تغذیه مو از داخل، از طریق تامین ویتامین ها، مواد معدنی و اسیدهای آمینه ضروری است که از رشد و نگهداری صحیح مو حمایت می کند.

  جراحی کاشت مو

  جراحی کاشت مو یک راه حل دائمی برای ریزش مو است که در آن فولیکول های مو از یک ناحیه از پوست سر («محل اهداکننده») گرفته می شود و به ناحیه طاس یا نازک («محل دریافت کننده») پیوند می شود.

  کاشت مو جایگزین ایمن تری برای فیناستراید است، زیرا عوارض جانبی بالقوه مشابهی ندارد.

  نتیجه یک سر موی طبیعی است که می تواند اعتماد به نفس مورد نیاز شما را افزایش دهد. برخلاف داروهایی مانند فیناستراید، جراحی کاشت مو عوارض جانبی بالقوه ای ندارد. این روش، یک راه حل ایمن و موثر است که می تواند نتایجی را که به دنبال آن هستید به شما ارائه دهد.

  توجه به این نکته ضروری است که جراحی کاشت مو می تواند گران باشد، اما هزینه کمی برای یک عمر اعتماد به نفس و سر پر از مو است. کاشت مو ممکن است چندین جلسه طول بکشد و نتایج می تواند بر اساس عواملی مانند مهارت جراح، کیفیت موهای مورد استفاده برای پیوند و الگوهای رشد فرد متفاوت باشد. اما با داشتن یک جراح مجرب و با تجربه، می توانید مطمئن باشید که بهترین نتایج ممکن را خواهید گرفت.

  چه دوزی از فیناستراید در زنان برای ریزش مو موثر است؟

  از آنجایی که FDA این دارو را برای استفاده در زنان تائید نمی کند، دستورالعمل دوز مشخصی برای بیماران زن وجود ندارد. فیناستراید با دوزهای 1.25 میلی گرم یا 2.5 میلی گرم در روز در درمان ریزش مو در زنان مؤثر است.

  مهم است که با پزشکی صحبت کنید که می تواند وضعیت شما را بررسی کند و تصمیم بگیرد که آیا مصرف فیناستراید برای شما مناسب است یا خیر و اگر چنین است، چه دوزی را باید مصرف کنید.

  سفارش خرید از ترکیه توسط سایت دکتر داروساز

  آیا دوزهای بالاتر فیناستراید در زنان برای ریزش مو بهتر عمل می کند؟ 

  چندین مطالعه نشان داد که افزایش دوز روزانه فیناستراید به 5 میلی گرم موها را ضخیم تر و متراکم تر می کند. اما بسیاری از زنانی که در این مطالعه شرکت کردند گفتند که عوارض جانبی بدی مانند میل جنسی کم، سردرد، سرگیجه، پریودهای نامنظم و غیره داشتند.

  هنوز مشخص نشده است که آیا دوزهای بالاتر فیناستراید به توقف بیشتر ریزش مو در زنان کمک می کند یا خیر. با این وجود، زنان ممکن است نتایج مشابه، اگر نگوییم بهتر، با فیناستراید در دوزهای پایین 1.25 میلی گرم یا 2.5 میلی گرم در روز با عوارض جانبی کمتر مصرف کنند. با این حال، برای کشف دوز بهینه و دفعات تجویز، به مطالعه بیشتری نیاز است.

  آخرین ویرایش: 24 می 2023

  منبع:

  scandinavianbiolabs.com

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *