پرش به محتوا

مصرف سولفاسالازین در بارداری و شیردهی

  مصرف سولفاسالازین در بارداری و شیردهی

  سولفاسالازین دارویی است که پاسخ سیستم ایمنی را کاهش می دهد. این دارو برای درمان کولیت اولسراتیو، بیماری کرون و آرتریت روماتوئید استفاده می شود.

  فواید مصرف سولفاسالازین در بارداری چیست؟

  سولفاسالازین آسیب مداوم بافتی، ناشی از کولیت اولسراتیو، بیماری کرون و آرتریت روماتوئید را کاهش می دهد. همچنین این دارو علائم ناخوشایندی را که می تواند کیفیت زندگی را تحت تاثیر قرار دهد، کنترل می کند و می تواند به جلوگیری از عوارض بارداری که با این بیماری ها مرتبط است، کمک کند.

  آیا مصرف سولفاسالازین در بارداری خطراتی دارد؟

  هیچ نگرانی در مورد اینکه مصرف سولفاسالازین در بارداری باعث ایجاد مشکلاتی در نوزاد می شود، وجود ندارد و این دارو به طور معمول برای زنان باردار مبتلا به کولیت اولسراتیو، بیماری کرون و آرتریت روماتوئید تجویز می شود.

  از آنجایی که سولفاسالازین به طور بالقوه می تواند بر سطح اسید فولیک تأثیر بگذارد، برای زنانی که در تلاش برای باردار شدن هستند و یا از این دارو در دوران بارداری استفاده می کنند، باید مکمل اسید فولیک با دوز بالا تجویز شود.  برای این منظور، اسید فولیک را با دوز بالا (5 میلی گرم در روز)، به ویژه در 3 ماه قبل از شروع تلاش برای باردار شدن و در طول 12 هفته اول بارداری مصرف کنید. می توانید مصرف اسید فولیک را در طول بارداری ادامه دهید.

    هفته دهم بارداری: شما و نوزادتان

  آیا جایگزینی برای مصرف سولفاسالازین وجود دارد؟

  احتمالا. از داروهای دیگر می توان برای درمان کولیت اولسراتیو، بیماری کرون و آرتریت روماتوئید استفاده کرد. با این حال، اگر علائم شما به خوبی با سولفاسالازین کنترل می شود، عدم تغییر دارو می تواند بهترین گزینه باشد.

  در حالت ایده آل، زنانی که قصد بارداری دارند باید با متخصص خود صحبت کنند تا مشخص شود که آیا سولفاسالازین هنوز هم مناسب ترین دارو برای آنها است یا خیر. اگر در حین مصرف این دارو ، به صورت ناخواسته باردار شدید، باید در اولین فرصت توسط متخصص معاینه شوید. برای بسیاری از زنان، استفاده مداوم از سولفاسالازین در بارداری مناسب تلقی می شود.

  آیا امکان قطع مصرف سولفاسالازین در بارداری وجود دارد؟

  مصرف داروهای تجویز شده برای درمان کولیت اولسراتیو، بیماری کرون و آرتریت روماتوئید بسیار مهم است. درمان نشدن این موارد می تواند باعث بروز مشکلات جدی گردد و همچنین می تواند منجر به عوارض بارداری شود.

  پزشک شما فقط در صورت لزوم داروها را تجویز می کند و خوشحال خواهد شد که در مورد نگرانی هایی که ممکن است داشته باشید با شما صحبت کند.

  تبلیغ کانال مشاوره و خرید از ترکیه در ایتا

  بدون صحبت با ماما، پزشک عمومی یا متخصص، سولفاسالازین را قطع نکنید.

  آیا نوزاد من به نظارت اضافی نیاز دارد؟

  توصیه می شود تا همه زنان باردار در حدود هفته 20 بارداری به عنوان بخشی از مراقبت های معمول دوران بارداری خود، یک اسکن ناهنجاری دقیق انجام دهند. پس از مصرف سولفاسالازین در بارداری، هیچ نظارت اضافی برای نقایص مادرزادی اصلی لازم نیست.

  آیا مصرف سولفاسالازین توسط پدر، خطری برای نوزاد دارد؟

  اگر پدر سولفاسالازین مصرف کند، انتظار افزایش خطری برای کودک شما نداریم. پس جای نگرانی ندارد.

    هفته بیست و دوم بارداری: شما و نوزادتان

  مصرف سولفاسالازین در شیردهی

  شما میتوانید سولفاسالازین را در دوران شیردهی مصرف کنید. اگر می خواهید شیر بدهید، با پزشک، داروساز یا پزشک خود صحبت کنید.

  مقادیر کمی از سولفاسالازین وارد شیر مادر می شود و بعید است که عوارض جانبی در کودک شما ایجاد کند، اگرچه موارد نادری از اسهال وجود داشته است.

  اگر متوجه شدید که کودکتان مثل همیشه خوب غذا نمی‌خورد، اسهال دارد یا هر گونه نگرانی دیگری در مورد کودکتان دارید، در اسرع وقت به ماما، متخصص بهداشت یا پزشک خود اطلاع دهید.

  منبع: 

  www.medicinesinpregnancy.org

  www.nhs.uk

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *