پرش به محتوا

مصرف سلکوکسیب در بارداری و شیردهی

  مصرف سلکوکسیب در بارداری و شیردهی

  سلکوکسیب چیست؟

  سلکوکسیب (با نام تجاری سلبرکس) یک داروی ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) است که معمولاً برای درمان درد، التهاب و سفتی ناشی از شرایطی مانند آرتریت تجویز می‌شود. این دارو به دسته ای از داروهای شناخته شده به عنوان مهارکننده های انتخابی COX-2 تعلق دارد که با مسدود کردن تولید مواد شیمیایی خاص در بدن که باعث التهاب و درد می شوند، عمل می کنند. سلکوکسیب به دلیل کاهش خطر عوارض جانبی دستگاه گوارش، اغلب بر سایر NSAID ها ترجیح داده می شود. با این حال، مانند همه داروها، بدون خطرات و عوارض جانبی بالقوه نیست و استفاده از آن تنها با تجویز پزشک امکان پذیر است.

  مصرف سلکوکسیب در بارداری

   به طور کلی مصرف سلکوکسیب در بارداری توصیه نمی شود. سلکوکسیب به گروهی از داروها به نام داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) تعلق دارد که مصرف آنها با خطرات احتمالی برای جنین در حال رشد، همراه است. مطالعات نشان داده‌اند که مصرف NSAID‌ها، از جمله سلکوکسیب، ممکن است خطر برخی از نقایص مادرزادی مانند ناهنجاری‌های قلبی را هنگام مصرف در سه ماهه اول بارداری افزایش دهند. علاوه بر این، استفاده از NSAID ها در سه ماهه سوم بارداری به طور بالقوه می تواند منجر به عوارضی در نوزاد شود، مانند کاهش حجم مایع آمنیوتیک و بسته شدن زودرس رگ خونی در قلب نوزاد.

  مهم است که قبل از مصرف هر گونه دارویی در دوران بارداری با یک پزشک مشورت کنید تا از ایمنی مادر و جنین اطمینان حاصل کنید. آنها می توانند مشاوره شخصی ارائه دهند و خطرات و مزایای بالقوه استفاده از سلکوکسیب یا گزینه های درمانی جایگزین را بسنجند. زنان باردار باید روش های غیردارویی را نیز برای مدیریت درد و التهاب در نظر بگیرند، مانند فیزیوتراپی، طب سوزنی یا استفاده از کیسه های آب گرم یا سرد.

    هفته یازدهم بارداری: شما و نوزادتان

  مصرف سلکوکسیب در دوران شیردهی

  مادران شیرده اغلب در مورد بی خطر بودن داروهایی که مصرف می کنند نگران هستند، زیرا می خواهند سلامت و رفاه نوزادان خود را تضمین کنند. وقتی صحبت از سلکوکسیب می‌شود، ایمنی در دوران شیردهی موضوع بحث است. طبق گفته آکادمی اطفال آمریکا (AAP)، سلکوکسیب با شیردهی سازگار است. وزن مولکولی کم و اتصال کم این دارو به پروتئین باعث می شود که بعید باشد که در شیر مادر به مقدار قابل توجهی وارد شود. با این حال، هنوز هم برای مادران ضروری است که قبل از مصرف سلکوکسیب در شیردهی، با پزشک خود مشورت کنند، زیرا شرایط فردی ممکن است متفاوت باشد و ممکن است خطرات بالقوه، یا گزینه های جایگزین وجود داشته باشد.

  احتیاطات لازم قبل از مصرف سلکوکسیب

  سلکوکسیب دارویی است که معمولا برای تسکین درد و التهاب ناشی از شرایطی مانند آرتریت و دردهای قاعدگی استفاده می شود. با این حال، اقدامات احتیاطی خاصی وجود دارد که افراد باید قبل از مصرف این دارو از آنها آگاه باشند.

  اگر سابقه بیماری قلبی، فشار خون بالا یا زخم معده دارید، مهم است که به پزشک خود اطلاع دهید، زیرا سلکوکسیب ممکن است خطر حوادث قلبی عروقی و عوارض گوارشی را افزایش دهد. علاوه بر این، ذکر هرگونه حساسیت به داروها، به ویژه آنهایی که مربوط به داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) هستند، به پزشک خود بسیار مهم است، زیرا سلکوکسیب در این دسته دارویی قرار می گیرد. همچنین مصرف سلکوکسیب در بارداری و شیردهی نیز نیاز به احتیاط دارد، زیرا ممکن است روی جنین در حال رشد تأثیر بگذارد یا به شیر مادر وارد شود.

    کلسترول بالا در بارداری: علل، پیامدها و روشهای مدیریت آن

  منبع:

  www.drugs.com

  pediatrics.aappublications.org

  خرید از ترکیه دیگه سخت نیست!!

  www.mayoclinic.org

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *