پرش به محتوا

مصرف دوتاستراید برای ریزش مو: میزان کارایی و عوارض آن

  مصرف دوتاستراید برای ریزش مو: میزان کارایی و عوارض آن
  • دوتاستراید با نام تجاری تراوکس (Terravex) و آوودارت (Avodart) دارویی است که برای درمان هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) در مردان مبتلا به بزرگی پروستات استفاده می شود، اما همچنین به عنوان یک درمان تائید نشده برای ریزش مو استفاده می شود.
  • مطالعات بالینی نشان داده است که دوتاستراید خوراکی و موضعی یک درمان موثر برای ریزش مو می باشد.
  • این دارو با مهار تبدیل هورمونی که فولیکول‌های مو را از بین می‌برد، عمل می‌کند.

  صرف نظر از سن شما، ریزش مو می تواند یک تغییر ناخواسته باشد و دانستن نحوه درمان آن همیشه آسان نیست.

  شرکت های داروسازی اکنون اشکال خوراکی و موضعی دوتاستراید را برای ریزش مو به فروش می رسانند، حرکتی که می تواند امید تازه ای را برای مبتلایان به این بیماری ایجاد کند. در واقع، برخی از برندها در حال حاضر کپسول ها، شامپوها و محلول های موضعی دوتاستراید را مستقیماً در اختیار مشتریان قرار می دهند.

  کپسول تراوکس یا همان دوتاستراید برای درمان ریزش مو

  مکانیسم اثر دوتاستراید در درمان ریزش مو

  دوتاستراید (تراوکس، آوودارت) دارویی است که آنزیمی به نام 5-آلفا ردوکتاز (5-AR) را مهار می کند. این آنزیم مسئول تولید دی هیدروتستوسترون یل DHT می باشد، که هورمون آندروژنی است که نقش کلیدی در رشد پروستات و ریزش موی مردانه دارد.

  دوتاستراید اغلب در مواردی استفاده می شود که ریزش مو گسترده است؛ یا به درمان با داروی دیگری به نام فیناستراید پاسخ نمی دهد.

  هر دو داروی دوتاستراید (تراوکس) و فیناستراید آنزیم 5-AR را مسدود می‌کنند، با این حال، دوتاستراید دو شکل از آنزیم 5-AR موسوم به ایزوفرم I و II را مهار می‌کند، در حالی که فیناستراید فقط روی ایزوفرم II موثر است.

  فیناستراید همچنین تنها حدود 70 درصد از تبدیل تستوسترون به DHT را مسدود می کند. دوتاستراید می تواند بیش از 90٪ را مسدود کند.

  مصرف خوراکی دوتاستراید با توقف تبدیل تستوسترون به DHT در بدن عمل می کند تا DHT فرصتی برای رسیدن به فولیکول های مو نداشته باشد.

  هنگامی که دوتاستراید برای ریزش مو به صورت موضعی استفاده می شود، با متوقف کردن تولید DHT در فولیکول های مو عمل می کند.

  تبلیغ کانال مشاوره و خرید از ترکیه در ایتا

  میزان اثربخشی و کارایی دوتاستراید برای ریزش مو

  در مقایسه با فیناستراید، دوتاستراید (تراوکس، آوودارت) یک مهار کننده بسیار فعال تر آنزیم 5-AR است و از این رو تأثیر قوی تری در کاهش سطح DHT در مقایسه با فیناستراید دارد. از نظر میزان اثربخشی می توان بیان کرد که دوز 0.5 میلی گرم در روز دوتاستراید برای ریزش مو، اثربخشی بالاتری در مقایسه با دوز 5 میلی گرم فیناستراید دارد.

    بهترین زمان مصرف قرص فیناستراید

  به ویژه، وقتی به صورت موضعی استفاده می شود، دوتاستراید می تواند اثر بالینی قوی داشته باشد، زیرا مقدار بیشتری از دارو را به فولیکول موی مورد نظر می رساند.

  تعدادی از مطالعات بالینی کاملاً کنترل‌شده و مشاهده‌ای، مزایای بالینی واضحی از دوتاستراید برای ریزش مو در مقایسه با فیناستراید نشان داده‌اند. فواید بالینی دوتاستراید در نتیجه اثر قوی آن بر روی آنزیم 5-AR و DHT ظاهر می شود.

  در یک متاآنالیز که در سال 2019 انجام شد، دوتاستراید در مقایسه با فیناستراید افزایش قابل توجهی در تعداد کل موها نشان داد.

  در حالی که برخی تحقیقات از اثربخشی دوتاستراید برای ریزش مو حمایت می کنند، ممکن است بهترین کار این باشد که انتظارات خود را مدیریت کنید.

  استفاده از دوتاستراید می تواند یک ابزار موثر برای جلوگیری از ریزش مو باشد، اما کارشناسان می گویند باید به خاطر داشته باشید که این روش باعث رشد مو نمی شود.

  با این حال، ترکیباتی از فیناستراید و ماینوکسیدیل وجود دارد که نشان داده شده است که درمان های موثری برای متوقف کردن ریزش مو و تقویت رشد مو در همان زمان است.

  عوارض جانبی دوتاستراید

  مانند تمام داروها، مصرف دوتاستراید برای ریزش مو نیز دارای عوارض بالقوه ای می باشد.

  خرید از ترکیه دیگه سخت نیست!!

  برخی از عوارض جانبی بالقوه شامل تحریک پوست و اسکالپ سر، عرق سرد و سرگیجه است.

  در برخی موارد، ممکن است افسردگی، درد قفسه سینه، تورم، اختلال عملکرد جنسی و افکار خودکشی را تجربه کنید.

  به طور کلی، اشکال موضعی این دارو- به شرطی که مقدار آن در غلظت‌هایی استفاده شوند که بی‌خطر هستند – باید برای استفاده بی‌خطر باشند، زیرا این اشکال موضعی معمولاً دوتاستراید کمتری را نسبت به اشکال خوراکی، وارد گردش خون سیستمیک می‌کنند.

  باید خاطر نشان کرد که دوتاستراید خوراکی و موضعی برای ریزش موی با الگوی مردانه سال‌ها از نظر بالینی مورد مطالعه قرار گرفته است.

  راه های موثر دیگر برای پیشگیری و درمان ریزش مو

  چه تصمیم به استفاده از دوتاستراید (تراوکس، آوودارت) داشته باشید یا نه، یکی از مهم‌ترین موارد در مورد جلوگیری از ریزش مو، درمان زودهنگام آن است.

  معمولاً مردان می‌خواهند جلوی ریزش موی خود را بگیرند، زیرا مداخله زودهنگام و درمان زودهنگام بهترین نتایج را ممکن می‌سازد.

  اگر خطر ریزش مو زیاد است، یا اگر متوجه نازک شدن موهای خود می‌شوید (از جمله مناطقی که اغلب نمی‌توانید آن‌ها را ببینید، مانند تاج یا بالای سرتان)، بهتر است در مورد گزینه‌های درمانی ممکن با پزشک خود صحبت کنید.

    آیا قرص کوئتیاپین خواب آور است؟

  دو داروی اصلی که در حال حاضر توسط FDA برای درمان ریزش مو تایید شده اند، فیناستراید و ماینوکسیدیل هستند. فیناستراید، همانطور که قبلا ذکر شد، مشابه دوتاستراید است. از سوی دیگر، ماینوکسیدیل با بازگرداندن فولیکول های غیرفعال مو و طولانی کردن مرحله رشد چرخه رشد مو، عمل می کند.

  خرید از ترکیه دیگه سخت نیست!!

  ماینوکسیدیل با دوز کم یک درمان ریزش مو ایمن و موثر است که فولیکول های مو را تقویت می کند و باعث حفظ و رشد مو می شود.

  در برخی موارد، دارویی به نام اسپیرونولاکتون نیز مناسب است. اسپیرونولاکتون یک داروی خوراکی ضد آندروژن است که هورمون ها را تنظیم می کند و به ویژه برای بیماران زن مبتلا به PCOS (تخمدان پلی کیستیک) مفید است. این دارو به رشد مو کمک می کند، زیرا می تواند تولید هورمون های مردانه را کاهش دهد.

  درمان جایگزینی هورمون نیز می تواند گزینه ای برای کسانی باشد که ریزش موی آنها به دلیل یائسگی، PCOS یا بی نظمی های هورمونی می باشد.

  در نهایت، گزینه تزریق پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) به عنوان یک رویکرد غیرجراحی برای ریزش موی مردانه و زنانه نیز در دسترس است. پلاسمای غنی از پلاکت حاوی فاکتورهای رشد است که می تواند سلول های پاپیلای پوستی را در فولیکول های مو تحریک کند. پلاکت ها همچنین حاوی پروتئین هایی هستند که ترمیم بافت و بازسازی را در فولیکول های مو غیرفعال، تحریک می کنند. به طور خلاصه، پی آر پی سلامت فولیکول مو را حفظ می کند، خون رسانی به ناحیه را بهبود می بخشد و سلول های ترمیمی را تحریک می کند.

  روش های طبیعی دیگری نیز وجود دارد که مطالعات نشان می دهد ممکن است از ریزش مو جلوگیری کرده و در برخی موارد رشد مو را تحریک کند.

  با این حال، این روش ها بسیار کندتر هستند.

  محصولات موی حاوی اسانس نعناع، ​​رزماری و اسطوخودوس نیز ممکن است به جوانسازی فولیکول های مو کمک کنند.

  اگرچه برای برخی افراد، این راه حل ها به سادگی کافی نیستند.

  خرید از ترکیه دیگه سخت نیست!!

  خبر خوب این است که وقتی صحبت از ریزش مو می شود، دوتاستراید اثربخشی بالینی امیدوارکننده ای از خود نشان داده است، به طور کلی برای استفاده بی خطر است و اکنون بیش از هر زمان دیگری در دسترس است.

  آخرین ویرایش: 29 ژوئن 2023

  منبع:

  www.healthline.com

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *