پرش به محتوا

مصرف ایزوترتینوئین(نورم اسکین) برای درمان جوش

  مصرف ایزوترتینوئین(نورم اسکین) برای درمان جوش

  کپسول ایزوترتینوئین، درمانی برای موارد شدید آکنه یا همان جوش صورت است. این دارو در کنار اثرات درمانی بسیار مناسب در درمان این بیماری، می تواند عوارض جانبی جدی داشته باشد، بنابراین باید توسط پزشک متخصص تجویز گردد و بیمار تحت نظر پزشک اقدام به مصرف این دارو نماید. ما در این مقاله به بررسی انواع جنبه های مصرف ایزوترتینوئین(نورم اسکین) برای درمان جوش خواهیم پرداخت.

  کپسول ایزوترتینوئین با نام های تجاری مختلف همچون نورم اسکین، راکوتان، آکنترنت، … در دسترس است.

  نام های تجاری مختلف کپسول ایزوترتینوئین برای درمان جوش

  حقایق کلیدی در مورد مصرف ایزوترتینوئین(نورم اسکین) برای درمان جوش

  • کپسول های ایزوترتینوئین(نورم اسکین) بعد از یک هفته تا 10 روز شروع به اثر می کنند. در ابتدای درمان، ممکن است وضعیت پوست شما بدتر از قبل شود.
  • قبل از شروع مصرف ایزوترتینوئین، نیاز به انجام آزمایش خون است و آزمایش خون به طور منظم در طول درمان برای بررسی عوارض جانبی انجام خواهد شد.
  • لب ها و پوست شما ممکن است در طول درمان بسیار خشک شده و به نور خورشید حساس شوند. استفاده از بالم لب، مرطوب کننده ها و کرم ضد آفتاب با محافظت بالا می تواند کمک کننده باشد.
  • بسیار مهم است که هنگام استفاده از کپسول ایزوترتینوئین و حداقل یک ماه پس از قطع مصرف آن، باردار نشوید. این امر به این دلیل است که ایزوترتینوئین می تواند به جنین آسیب برساند.
  • اگر در حین مصرف ایزوترتینوئین(نورم اسکین) افسرده شدید؛ یا به آسیب رساندن به خود فکر کردید، مصرف دارو را قطع کرده و فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

  خرید کپسول ایزوترتینوئین خارجی

  شما می توانید در صورت تجویز پزشک، جهت خرید ایزوترتینوئین خارجی، از خدمات سایت دکتر داروساز استفاده کنید. برای اینکار میتوانید از طریق کلیک بر روی لینک درخواست خرید داروهای خارجی، با ما تماس گرفته و نسبت به استعلام قیمت و ثبت سفارش این دارو اقدام فرمایید.

  خرید کپسول ایزوترتینوئین خارجی

  چه کسانی می توانند و نمی توانند ایزوترتینوئین(نورم اسکین) مصرف کنند

  کسانی که می توانند از کپسول ایزوترتینوئین استفاده کنند

  کپسول ایزوترتینوئین برای درمان کودکان و بزرگسالان مبتلا به آکنه(جوش صورت) شدید است. مصرف این دارو در کودکان زیر 12 سال یا قبل از بلوغ ممنوع است.

  اگر دیابت دارید ، قبل از شروع درمان با کپسول ایزوترتینوئین با پزشک خود صحبت کنید. ممکن است در حین مصرف این دارو به نظارت بیشتری نیاز داشته باشید، زیرا این دارو می تواند باعث افزایش سطح قند خون شما شود.

  کسانی که نمی توانند از کپسول ایزوترتینوئین استفاده کنند

  کپسول ایزوترتینوئین(نورم اسکین) برای برخی افراد مناسب نیست. برای اطمینان از بی خطر بودن این دارو برای شما، در صورت ابتلا به هر یک از شرایط زیر به پزشک خود اطلاع دهید:

  • تا به حال به ایزوترتینوئین(نورم اسکین) ، بادام زمینی یا سویا (کپسول ها حاوی روغن دانه سویا) یا هر داروی دیگری واکنش آلرژیک داشته اید.
  • یک بیماری روانی مانند افسردگی ، روان پریشی ، رفتار پرخاشگرانه یا افکار خودکشی داشته اید
  • در حال تلاش برای بچه دار شدن هستید، باردار هستید، فکر می کنید ممکن است باردار باشید یا در حال شیردهی هستید
  • بیماری کبدی یا کلیوی دارید
  • سطح کلسترول یا سایر چربی ها در خون شما بالاست
  • سطح بالایی از ویتامین A در بدن شما وجود دارد
  • مبتلا به بیماری التهابی روده ، از جمله بیماری کرون یا کولیت اولسراتیو هستید

  نحوه و زمان مصرف کپسول ایزوترتینوئین

  ضروری است که مصرف کپسول های ایزوترتینوئین توسط شما دقیقا طبق دستور پزشک انجام شود.

  دوز درمانی

  ایزوترتینوئین به صورت کپسول نرم 10 یا 20 میلی گرمی عرضه می شود.

  دوز کپسول ایزوترتینوئین(نورم اسکین) برای درمان جوش(آکنه) از فردی به فرد دیگر متفاوت است و به وزن بدن بیمار بستگی دارد.

  دوز شروع معمول 0.5 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در روز (0.5 میلی گرم بر کیلوگرم در روز) است. بنابراین اگر 60 کیلوگرم وزن دارید، دوز شما معمولاً از 30 میلی گرم در روز شروع می شود.

  معمولاً یک یا دو بار در روز از کپسول ایزوترتینوئین استفاده می کنید.

  تغییرات در دوز شما

  پس از چند هفته، پزشک ممکن است دوز کپسول ایزوترتینوئین را تغییر دهد. اگر آکنه شما بهتر نشد ممکن است به دوز بالاتری نیاز داشته باشید. در صورت بروز عوارض جانبی، ممکن است به دوز کمتری نیاز داشته باشید.

  اگر فکر می کنید دوز شما خیلی زیاد یا خیلی کم است، با پزشک خود مشورت کنید و از افزایش یا کاهش دوز مصرفی به صورت خودسرانه اجتناب کنید.

    عوارض کپسول نورم اسکین (ایزوترتینوئین) بر بدن شما

  نحوه مصرف آن

  کپسول ها را به طور کامل با یک لیوان آب ببلعید. کپسول های ایزوترتینوئین(نورم اسکین) را با غذا مصرف کنید تا مطمئن شوید که به درستی اثر می کنند. بهتر است ایزوترتینوئین(نورم اسکین) را بلافاصله بعد از غذا یا میان وعده مصرف کنید.

  چه مدت باید مصرف کرد

  یک دوره درمانی با کپسول ایزوترتینوئین معمولاً 16 تا 24 هفته (حدود 4 تا 6 ماه) طول می کشد. آکنه(جوش صورت) معمولا تا 8 هفته پس از توقف درمان به بهبود خود ادامه خواهد داد. اکثر افراد پس از این مدت پوست شفافی دارند، اما برخی دیگر به دوره درمانی دیگری نیاز خواهند داشت.

  اگر فراموش کردید آن را مصرف کنید

  اگر مصرف کپسول ها را فراموش کردید، به محض یادآوری آنها را مصرف کنید، مگر اینکه زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد. در این صورت، دوز فراموش شده را نادیده بگیرید و نوبت بعدی خود را در زمان معمول مصرف کنید.

  هرگز 2 دوز را به طور همزمان مصرف نکنید تا دوز فراموش شده را جبران کنید. هرگز برای جبران نوبت فراموش شده دوز اضافی مصرف نکنید.

  اگر اغلب دوزها را فراموش می کنید، تنظیم زنگ هشدار برای یادآوری ممکن است کمک کند.

  اگر بیش از حد مصرف کنید

  در صورتی که از این دارو بیش از مقدار توصیه شده استفاده کردید، فورا با پزشک خود تماس بگیرید یا به یک مرکز اورژانس مراجعه کنید. بهتر است به هنگام مراجعه به اورژانس بلیستر دارو و بسته بندی آن را همراه خود داشته باشید.

  عوارض جانبی کپسول ایزوترتینوئین

  مانند همه داروها، کپسول های ایزوترتینوئین می توانند عوارض جانبی ایجاد کنند، اگرچه همه افراد دچار این عوارض نمی شوند. عوارض جانبی معمولاً با توقف درمان از بین خواهند رفت.

  عوارض جانبی رایج

  عوارض جانبی رایج کپسول های ایزوترتینوئین در بیش از 1 نفر از 100 نفر رخ می دهد. کارهایی وجود دارد که می توانید انجام دهید تا به شما در مقابله با این عوارض کمک کند:

  • خشکی پوست، چشم، بینی یا لب
  • دیگر مشکلات پوستی، از جمله بثورات، و خارش خفیف
  • درد یا خشکی دهان یا گلو
  • سردرد
  • کمردرد و درد در عضلات یا مفاصل

  اگر توصیه ها در مورد چگونگی مقابله با این مشکل کمکی نکرد و یک عارضه جانبی همچنان شما را آزار می داد یا از بین نمی رفت، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

  عوارض جانبی جدی

  عوارض جانبی جدی معمولاً نادر هستند و در کمتر از 1 نفر از هر 1000 نفر رخ می دهد.

  در صورت بروز هر یک از مشکلات زیر مصرف کپسول های ایزوترتینوئین را متوقف کنید و فوراً با پزشک خود تماس بگیرید یا با 115 تماس بگیرید:

  • دچار کبودی بی دلیل می شوید یا به راحتی دچار خونریزی می شوید – اینها ممکن است نشانه های اختلال انعقاد خونی باشند
  • عفونت‌های مکرر می‌گیرید، یا مدت طولانی‌تر از حد انتظار عفونت دارید، یا احساس ضعف یا سرگیجه می‌کنید، احتمالاً با پوست رنگ پریده – اینها ممکن است نشانه‌های اختلال خونی باشند.
  • مضطرب، پرخاشگر یا خشن می شوید، یا تغییراتی در خلق و خوی خود دارید – اینها می توانند نشانه های افسردگی یا سایر مشکلات سلامت روان باشند.
  • درد شدید در معده، با یا بدون اسهال و احساس ناخوش بودن یا واقعا ناخوش بودن (مانند داشتن علائم تهوع یا استفراغ) – اینها می تواند نشانه یک مشکل جدی به نام پانکراتیت باشد.
  • شما اسهال همراه با دیده شدن خون در مدفوع دارید – این ممکن است نشانه خونریزی گوارشی باشد
  • ضعف عضلانی، مشکل در حرکت بازوها یا پاها، و نواحی دردناک، متورم یا کبود در بدن دارید، یا ادرار تیره دارید – اینها می تواند نشانه یک بیماری نادر و جدی باشد.
  • سفیدی چشمان شما زرد می شود، یا پوست شما زرد می شود، اگرچه این حالت ممکن است در پوست قهوه ای یا سیاه کمتر آشکار باشد – اینها علائم مشکلات کبدی هستند.
  • در ادرار کردن مشکل دارید یا احساس خستگی شدید می کنید – اینها نشانه مشکلات کلیوی است.
  • سردرد دائمی می گیرید که از بین نمی رود و باعث ایجاد حس ناخوشی در شما می شود یا واقعا شما را بیمار می کند(مثل داشتن علائم استفراغ)
  • شما دچار تغییرات ناگهانی در بینایی می شوید، از جمله اینکه در شب خوب نمی بینید

  واکنش آلرژیک جدی

  در موارد نادر، ممکن است یک واکنش آلرژیک جدی ( آنافیلاکسی ) با مصرف کپسول های ایزوترتینوئین(نورم اسکین) ایجاد شود.

  در صورت بروز علائم زیر نیاز به اقدام فوری و مراجعه به اورژانس است:

  • شما دچار بثورات پوستی می شوید که ممکن است شامل خارش، قرمزی، تورم، تاول یا لایه لایه شدن پوست باشد.
  • شما خس خس می کنید
  • در قفسه سینه یا گلو دچار گرفتگی می شوید
  • در تنفس یا صحبت کردن مشکل دارید
  • دهان، صورت، لب ها، زبان یا گلوی شما شروع به تورم می کند
    قرص مستینون 60 میلی گرم (پیریدوستیگمین خارجی)

  ممکن است یک واکنش آلرژیک جدی داشته باشید و ممکن است نیاز به درمان فوری در بیمارستان داشته باشید.

  سایر عوارض جانبی

  اینها همه عوارض جانبی کپسول ایزوترتینوئین نیستند. برای مشاهده لیست کاملی از عوارض جانبی این دارو، بروشور داخل بسته داروهای خود را ببینید.

  تاثیر بر بارداری، شیردهی و باروری

  ایزوترتینوئین در بارداری

  اگر باردار هستید یا فکر می کنید ممکن است باردار شوید، ایزوترتینوئین مصرف نکنید.

  ایزوترتینوئین نباید در بارداری استفاده شود؛ زیرا می تواند باعث نقص مادرزادی شود. اگر در طول درمان با کپسول ایزوترتینوئین باردار شدید، مصرف کپسول ها را قطع کرده و در اسرع وقت با پزشک خود صحبت کنید.

  بسیار مهم است که در حین مصرف کپسول ایزوترتینوئین، باردار نشوید. پزشک شما از شما خواهد خواست تا قوانین سختگیرانه ای را برای جلوگیری از بارداری در طول درمان و تا یک ماه پس از آن رعایت کنید.

  قبل از شروع درمان با کپسول های ایزوترتینوئین، اگر قادر به باردار شدن هستید، باید با موارد زیر موافقت کنید:

  • حداقل از 1 روش بسیار مطمئن پیشگیری از بارداری (مانند دستگاه داخل رحمی یا ایمپلنت یا تزریق ضد بارداری) یا 2 روش موثر پیشگیری از بارداری که به روش های مختلف عمل می کنند (مانند قرص های ضد بارداری هورمونی و یک روش بازدارنده مانند کاندوم) استفاده کنید. از کاندوم به عنوان روش پیشگیری از بارداری به تنهایی استفاده نکنید و حتما از یک روش ضدبارداری در کنار آن استفاده کنید.
  • یک ماه قبل از شروع مصرف کپسول ایزوترتینوئین، در طول درمان و یک ماه پس از قطع درمان از روش های پیشگیری از بارداری انتخابی خود استفاده کنید.
  • حتی اگر پریود نمی‌شوید یا از نظر جنسی فعال نیستید، از روش‌های پیشگیری از بارداری استفاده کنید (مگر اینکه پزشک تشخیص دهد این کار ضروری نیست)

  پیشگیری از بارداری خود را با متخصص خود در میان بگذارید.

  قبل از شروع ایزوترتینوئین، در طول درمان (در حالت ایده آل ماهانه)، و یک ماه پس از پایان درمان، باید آزمایش بارداری انجام دهید.

  پزشک شما اطلاعاتی از جمله کارت یادآوری بیمار برای ایزوترتینوئین را به شما می دهد .

  مردان و کپسول ایزوترتینوئین

  مردان می توانند با خیال راحت از کپسول های ایزوترتینوئین استفاده کنند، اگر آنها و همسرشان برای بچه دار شدن تلاش می کنند یا همسرشان باردار است.

  به نظر نمی رسد ایزوترتینوئین به اسپرم آسیب برساند. فقط مقادیر کمی ایزوترتینوئین وارد مایع منی می شود که برای آسیب رساندن به جنین بسیار کم است.

  ایزوترتینوئین در شیردهی

  در دوران شیردهی از مصرف کپسول ایزوترتینوئین خودداری کنید. این دارو ممکن است وارد شیر مادر شود و به کودک شما آسیب برساند.

  در مورد سایر داروهایی هم که در دوران شیردهی استفاده می کنید، با پزشک خود صحبت کنید.

  تاثیر ایزوترتینوئین بر قدرت باروری

  هیچ شواهد روشنی وجود ندارد که نشان دهد مصرف کپسول های ایزوترتینوئین باروری را در مردان یا زنان کاهش می دهد.

  با این حال، در صورت تلاش برای بچه دار شدن یا باردار شدن، مهم است که از کپسول ایزوترتینوئین استفاده نکنید. این دارو می تواند به کودک در حال رشد آسیب برساند.

  مصرف کپسول ایزوترتینوئین با سایر داروها و مکمل های گیاهی

  احتیاط در هنگام استفاده به همراه سایر داروها

  برخی از داروها و کپسول های ایزوترتینوئین می توانند بر یکدیگر تأثیر بگذارند و احتمال بروز عوارض جانبی را افزایش دهند.

  قبل از شروع درمان با کپسول ایزوترتینوئین، در صورت مصرف هر یک از این داروها به پزشک خود اطلاع دهید:

  • آنتی بیوتیک های تتراسایکلین مانند داکسی سایکلین ، اکسی تتراسایکلین، مینوسیکلین یا لیمیسیکلین
  • ویتامین A یا مکمل های حاوی ویتامین A
  • سایر داروهای ضدآکنه، از جمله داروهای ضدآکنه که روی پوست استفاده می شود (استفاده از هر دو با هم ممکن است تحریک پوستی را بدتر کند)

  مصرف همزمان کپسول ایزوترتینوئین با داروهای گیاهی و مکمل ها

  در صورت مصرف مکمل های حاوی ویتامین A ، قبل از شروع درمان با کپسول ایزوترتینوئین به پزشک خود اطلاع دهید. این امر به این دلیل است که ایزوترتینوئین و این ویتامین جزو گروه مشابهی از داروها هستند.

  اطلاعات بسیار کمی در مورد ایمنی مصرف سایر داروهای گیاهی و مکمل ها در حین مصرف کپسول ایزوترتینوئین وجود دارد. این داروهای گیاهی و مکمل ها مانند داروهای موجود در داروخانه ها مورد آزمایش و بررسی قرار نمی گیرند. این محصولات معمولاً به منظور یافتن تداخلات احتمالی با سایر داروها، آزمایش نمی شوند.

  منبع:

  www.nhs.uk

  8 دیدگاه دربارهٔ «مصرف ایزوترتینوئین(نورم اسکین) برای درمان جوش»

  1. سلام وقت بخیر من الان یکماه نیم هست از نورم اسکین مصرف میکنم حدود ۲۵تا مصرف کردم اما جوش های قبلی هست وجوش های خیلی شدید قرمز هم ریختم به من گفتن دوهفته برون ریزی داره اما الان یکماه نیم هست هیچ تغییری نکرده بدترهم شده باکپسول آزیترومایسین وصابون PRODETMAاما دوباره گفتن صابون نباکترم بزن اصلا هیچ تغییری نکرده، بدترهم شده، ولک جدید هم ریختم

   1. سلام. وقت بخیر . تشدید جوش ها در یکی دو هفته اول شروع مصرف نورم اسکین طبیعی هست و جزو مکانیسم دارو می باشد. اما اگر بعد از این مدت، تشدید جوشها همچنان ادامه داشت یا هیچ بهبودی در علائم خود نداشتید، بایستی حتما با پزشک خود بررسی کنید تا علت مشخص شود.

  2. سلام اگر قرص راکوتان رو قطع کنیم دوباره جوش میزنیم؟ من ۵ سال صورتم جوش چرکی ودرناک میزنه تو بارداری این جوری شده. دکتر رفتم به هم قرص راکوتان داده الان یه هفته هست مصرف میکنم جوش صورتم زیاد شد . م شنیدم بعد از قطع کردن این دارو جوش ها برمیگرد..

   1. سلام. وقت بخیر. افزایش شدت جوش در شروع درمان با این دارو طبیعی است. نگرانش نباشید. اینکه بعد از قطع مصرف ، دوباره جوش بزنید ممکن است بله. بایستی علت یابی بشه. اختلالات هورمونی در زنان، تغییرات عادت ماهانه شدید ، مصرف بیش از حد شیرینی جات ، ضعف کبد ،… همه میتونند باعث بروز جوش بشن

  3. سلام. قرص نورم اسکین استفاده کردم برای جوش ولی پریودم عقب افتاده ،ایا مصرف ش رو قطع کنم ؟

  4. سلام من جوش روی صورتم داشتم الان۵سال است که من جوش میزنم ودکتر های پوست زیادی رفتم خوب نشدم اما پنجشنبه پیش دکتر پوست رفتم وآزمایش کل بدن نشان دادم وهیچ مشکلی نداشتم ودکترنورم اسکین تجویز کردند الان۶روز است که نورم اسکین مصرف میکنم با آزیترومایسین وفاموتیدین ویک صابون محلول جوش صورتم یه نظر خودم یکم بهتر شدن طی این ۶روز اما به شدت صورتم قرمز وسوزش وخیلی خشک شده ولبام هم شدید خشک شده دکتر گفت قرمزی پوست وخشکی عادیه وهیچ مشکلی نداره بعد دوهفته خوب میشه از ضدافتاب وبالم لب مرطوب کننده استفاده میکنم اما به شدت خشک شده پوست صورتم ومیترسم نمیدونم دیگه نورم اسکین مصرف کنم یانه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *