پرش به محتوا

مصرف آسپرین در بارداری: علل، مدت مصرف و عوارض آن

  مصرف آسپرین در بارداری و شیردهی

  آسپرین که با نام استیل سالیسیلیک اسید نیز شناخته می شود، یک داروی معمولی است که مشابه داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن (Advil) و ناپروکسن (Aleve) جهت درمان التهاب، تب و درد مصرف می شود.

  آسپرین می تواند از تشکیل لخته های خون جلوگیری کند. این امر می تواند آسپرین را در درمان یا پیشگیری از برخی بیماری ها مانند حملات قلبی و سکته مفید کند. دوز مصرفی آسپرین می تواند از 50 تا 6000 میلی گرم در روز بسته به شرایط بیمار تجویز شود. همچنین آسپرین ممکن است در ترکیب با سایر داروها استفاده شود. دوز پایین آسپرین از 60 تا 150 میلی گرم در روز متغیر است، اما در ایالات متحده، دوز معمول قرص آن حاوی 81 میلی گرم آسپرین است.

  هنگامی که آسپرین با دوز پایین برای پیشگیری از پره اکلامپسی در دوران بارداری توصیه می شود، منظور بیشتر مطالعات یک قرص روزانه 81 میلی گرمی از آسپرین است که توسط کالج آمریکایی متخصصان زنان و زایمان (ACOG) توصیه شده است. آسپرین با دوز بالا یک مسکن ترجیحی در دوران بارداری نیست.

  اگرچه شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد 150 میلی‌گرم آسپرین در پیشگیری از پره اکلامپسی ممکن است مؤثرتر باشد، اما دوز پایین این دارو که عموماً در ایالات متحده به‌ شکل قرص‌های 81 میلی‌گرمی موجود است، دوز معقولی برای پیشگیری در زنان در معرض خطر پره‌اکلامپسی است.

  چه کسانی باید از آسپرین در بارداری استفاده کنند؟

  برای جلوگیری از همه انواع پره اکلامپسی از جمله سندرم HELLP، طبق دستورالعمل های کارگروه خدمات پیشگیرانه ایالات متحده (USPSTF)، زنان دارای یک یا چند عامل پرخطر باید آسپرین با دوز پایین مصرف کنند. زنان با چندین عامل خطر متوسط ​​نیز ممکن است از آسپرین با دوز پایین سود ببرند.

  سطح ریسکعوامل خطرتوصیه
  بالا
  • سابقه پره اکلامپسی؛
  • حاملگی چند جنینی؛
  • فشار خون مزمن؛
  • دیابت نوع 1 یا 2؛
  • بیماری کلیوی؛
  • بیماری خود ایمنی (لوپوس اریتماتوز سیستمیک، سندرم آنتی فسفولیپید)

  اگر بیمار دارای یک یا چند مورد از این عوامل پرخطر است، آسپرین با دوز پایین را توصیه کنید

  در حد متوسط
  • نداشتن سابقه یک بارداری کامل حداقل 20 هفتگی؛
  • چاقی (شاخص توده بدنی > 30 کیلوگرم بر متر مربع)؛
  • سابقه خانوادگی پره اکلامپسی (مادر یا خواهر)؛
  • ویژگی های اجتماعی جمعیت شناختی (نژاد آفریقایی آمریکایی، وضعیت اجتماعی-اقتصادی پایین)؛
  • سن ≥35 سال؛
  • عوامل سابقه شخصی (به عنوان مثال، وزن کم هنگام تولد یا کوچک بودن برای سن حاملگی، پیامد نامطلوب بارداری قبلی، فاصله بارداری بیش از 10 سال)

  اگر بیمار دو یا چند مورد از این عوامل خطر متوسط ​​را دارد، آسپرین با دوز پایین را توصیه کنید. اگر بیمار حداقل یکی از این عوامل خطر متوسط ​​را دارد، آسپرین با دوز پایین را در نظر بگیرید

  کم

  داشتن سابقه زایمان با دوره بارداری کامل بدون عارضه 

  آسپرین با دوز پایین را توصیه نکنید

    مصرف پروپرانولول و پریمیدون برای لرزش اساسی دست و سر

  زمان شروع مصرف آسپرین در بارداری

  شما باید بین هفته های 12 تا 16 بارداری خود مصرف آسپرین با دوز پایین (به طور کلی 81 میلی گرم در دسترس است) را شروع کنید.

  اگرچه دستورالعمل‌های ACOG و USPSTF توصیه می‌کنند که بین هفته‌های ۱۲ تا ۲۸ بارداری شروع کنید، شواهد اخیر نشان می‌دهد که شروع نزدیک‌تر به آغاز سه ماهه دوم ممکن است مفیدتر باشد.

  مروری بر 45 کارآزمایی تصادفی‌سازی‌شده که شامل بیش از 20000 زن باردار بود که روزانه آسپرین با دوز پایین مصرف می‌کردند، شواهد قابل‌توجهی از پیشگیری از پره اکلامپسی، پره اکلامپسی شدید و محدودیت رشد جنین را قبل از هفته 16 بارداری نشان داد. آسپرین با دوز پایین که بعد از هفته 16 بارداری شروع می شود ممکن است در کاهش خطر پره اکلامپسی، پره اکلامپسی شدید و محدودیت رشد جنین موثر نباشد. زنان در معرض خطر بالای این پیامدها باید در اوایل بارداری شناسایی شوند.

  تبلیغ کانال مشاوره و خرید از ترکیه در ایتا

  بهترین زمان مصرف آسپرین

  تحقیقات نشان می‌دهد که آسپرین در زمان خواب در مقایسه با مصرف آن در هنگام صبح، بعدازظهر و عصر مؤثرتر است.

  عوارض مصرف آسپرین در بارداری

  به عنوان بخشی از ارزیابی خود، USPSTF بررسی کرد که آیا مصرف آسپرین در بارداری، با آسیب احتمالی برای مادر یا نوزاد همراه است یا خیر. گزارش آن نتایج زیر را نشان داد:

  • عدم افزایش در میزان از دست دادن نوزاد، مشکلات رشد، یا آسیب شناختی برای نوزاد.
  • هیچ تاثیر آماری معنی داری بر خطر جداشدن جفت، خونریزی پس از زایمان (هموراژ)، یا سقط جنین برای مادر وجود ندارد.
  • هیچ تفاوتی در پیامدهای رشدی نوزادان تا سن 18 ماهگی وجود ندارد.

  هیچ مطالعه ای روی فرزندان زنان مبتلا به پره اکلامپسی که آسپرین بیش از 18 ماه مصرف می کنند، انجام نشده است.

  اگر پزشک شما تصمیم می گیرد که شما از آسپرین استفاده کنید، به این دلیل است که او فکر می کند که مزایای بالقوه مصرف آسپرین در بارداری بسیار بیشتر از خطرات آن است.

  آیا مصرف آسپرین با دوز پایین می تواند خطر سقط جنین را افزایش دهد؟

  تصور نمی شود که مصرف دوزهای پایین آسپرین در بارداری خطر سقط جنین را افزایش دهد. تحقیقات نشان می دهد که استفاده از آسپرین در دوران بارداری با افزایش خطر سقط جنین مرتبط نیست.

    عوارض آسپرین

  آیا مصرف آسپرین در بارداری به نوزاد آسیب می رساند؟

  مطالعات در مورد اثرات آسپرین با دوز پایین بر سلامت و رشد جنین و مادر اطمینان بخش است و به نظر نمی‌رسد مصرف دوز پایین آسپرین در سه ماهه اول خطری برای جنین داشته باشد.

  زمان قطع مصرف آسپرین در بارداری

  بسیار مهم است که از پزشک خود بپرسید چه زمانی باید مصرف آسپرین را قطع کنید، زیرا ممکن است بسته به سابقه پزشکی شما، توصیه ها متفاوت باشد.

  در مورد زمان قطع درمان با آسپرین در بارداری، استدلال های مخالفی وجود دارد. برخی استدلال می کنند که به دلیل خطرات احتمالی خونریزی مرتبط با زایمان، مصرف آسپرین باید در هفته 36 قطع شود.

  خرید از ترکیه دیگه سخت نیست!!

  برخی دیگر استدلال می کنند، چون بیشتر وقایع پره اکلامپسی بعد از هفته 36 رخ می دهد، بهتر است مصرف آسپرین تا زمان زایمان و حتی دوره پس از زایمان ادامه داشته باشد.

  تحقیقات بیشتری برای تصمیم گیری در این مورد مورد نیاز است، اما باز هم، ضروری است که در صورت استفاده از یک رژیم درمانی آسپرین در بارداری، در مورد یک نقطه توقف مصرف با پزشک متخصص خود به توافق برسید.

  آیا باید قبل از شروع مصرف آسپرین با دوز پایین با یک متخصص مشورت کنم؟

  بله. فقط زنانی که در معرض خطر بالا یا دارای چندین عامل خطر متوسط ​​برای پره اکلامپسی هستند باید آسپرین با دوز پایین را در نظر بگیرند. به همین دلیل، بارداری باید به دقت کنترل شود.

  درمان با دوز پایین آسپرین در بیماران پرخطر نباید نظارت منظم توسط پزشک بر روی وضعیت شما را کاهش دهد. اگر علائم یا نشانه های پره اکلامپسی را تجربه کردید، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

  آیا مصرف آسپرین به طور کامل از پره اکلامپسی جلوگیری می کند یا آن را به تاخیر می اندازد؟

  مصرف آسپرین در بارداری تضمین نمی کند که به پره اکلامپسی مبتلا نشوید. این کار تنها یک راهکار اضافی است که زنان می توانند با ایمنی نسبی انجام دهند تا خطر کلی پره اکلامپسی را در خود کاهش دهند. بررسی USPSTF تقریباً 30000 فرد را که به طور تصادفی انتخاب شده بودند مورد بررسی قرار داد و متوجه شد که مصرف آسپرین در بارداری با کاهش 2 تا 5 درصد خطر پره اکلامپسی همراه است. هم USPSTF و هم ACOG اذعان دارند که هنوز ابزارهایی برای ارزیابی خطر فردی برای این بیماری و شناسایی زیرگروه‌های مادرانی که مصرف آسپرین احتمالاً برای آنها سودمند است، مورد نیاز است.

  نویسندگان USPSTF همچنین توافق کردند که پیشگیری از پره اکلامپسی می تواند مداخلات پزشکی در بارداری و زایمان را کاهش دهد. پیشگیری از پیامدهای نامطلوب بارداری همچنین می‌تواند اختلال استرس پس از سانحه(PTSD) و افسردگی پس از زایمان را کاهش دهد، زیرا پره اکلامپسی با پیامدهای بد سلامت روان مادر مرتبط است.

  منبع: www.preeclampsia.org

  2 دیدگاه دربارهٔ «مصرف آسپرین در بارداری: علل، مدت مصرف و عوارض آن»

   1. سلام. وقت بخیر
    بستگی به علت مصرف دارد. اگر برای پیشگیری از نارسایی قلبی هست ، معمولاً فقط یک قرص کافی هست. اگر به عنوان مسکن هست ، ممکن هست ۴ قرص در هر وعده مصرف کنید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *