پرش به محتوا

قرص فمارا (لتروزول خارجی): هر آنچه باید بدانید!

  قرص فمارا (لتروزول خارجی) هر آنچه باید بدانید

  قرص فمارا(Femara) حاوی داروی لتروزول است. این دارو یک درمان هورمونی برای سرطان سینه است. این نوع درمان ها، استروژن را از رشد سلول های سرطان سینه جلوگیری می کند. به طور خاص، قرص فمارا یک مهارکننده آنزیم آروماتاز ​​است. این دارو با کاهش میزان استروژنی که بدن شما تولید می کند، عمل می کند.

  موارد مصرف قرص فمارا

  درمان سرطان سینه

  قرص فمارا (لتروزول خارجی) برای زنان مبتلا به انواع خاصی از سرطان سینه زودرس یا پیشرفته تجویز می شود. در سرطان سینه اولیه، سرطان از سینه به غدد لنفاوی زیر بغل پخش نشده است. اما با سرطان سینه پیشرفته، سرطان به نواحی یا غدد لنفاوی مجاور (به نام سرطان سینه پیشرفته موضعی)، یا به سایر نقاط بدن گسترش یافته است (به نام سرطان سینه متاستاتیک).

  این قرص به روش های زیر برای سرطان پستان اولیه HR + (پاسخ دهنده به هورمون استروژن) استفاده می شود:

  • درمان کمکی. برای این استفاده، قرص فمارا به کاهش خطر بازگشت سرطان سینه پس از درمان با جراحی کمک کند.
  • درمان کمکی طولانی مدت. برای این استفاده، قرص فمارا برای کمک به کاهش خطر بازگشت سرطان سینه پس از درمان ترکیبی با جراحی و مصرف 5 ساله تاموکسیفن (دیگر داروی سرطان) تجویز می‌شود.

  قرص فمارا به روش های زیر برای سرطان سینه پیشرفته که یا HR+ است یا وضعیت گیرنده هورمونی آن مشخص نیست استفاده می شود:

  • درمان خط اول: به عنوان درمان خط اول، این قرص اولین دارویی است که برای درمان سرطان پیشرفته سینه داده می شود.
  • درمان خط دوم. به عنوان درمان خط دوم، این قرص برای درمان سرطان پیشرفته سینه پس از اینکه درمان های قبلی موثر نبود، داده می شود. برای این استفاده، قرص فمارا می‌تواند سرطان پیشرفته سینه را که پس از درمان‌های دیگر عود کرده یا گسترش یافته است، درمان کند.

  درمان ناباروری

  از قرص فمارا به صورت تائید نشده، برای درمان ناباروری در زنان استفاده می شود. این دارو عمدتاً زمانی استفاده می شود که ناباروری به دلیل مشکلات تخمک گذاری (آزاد شدن تخمک از تخمدان ها) ایجاد شود. شایع ترین علت مشکلات تخمک گذاری که منجر به ناباروری می شود، سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) است. اما از این قرص نیز گاهی برای درمان ناباروری استفاده می شود که علت مشخصی ندارد.

  خرید قرص فمارا از ترکیه

  خوشبختانه این دارو در ترکیه عرضه می شود. شما می توانید در صورت تجویز پزشک، جهت خرید این دارو از ترکیه، از خدمات سایت دکتر داروساز استفاده کنید. برای اینکار میتوانید از طریق کلیک بر روی لینک صفحه خرید دارو از ترکیه، با ما تماس گرفته و نسبت به استعلام قیمت و ثبت سفارش این دارو اقدام فرمایید.

  خرید قرص فمارا (لتروزول خارجی)

  موارد احتیاط در مصرف قرص فمارا

  قبل از مصرف قرص فمارا(لتروزول خارجی)، با پزشک خود در مورد سابقه بیماری های خود صحبت کنید. اگر شرایط پزشکی خاصی دارید یا عوامل دیگری بر سلامت شما تأثیر می گذارد، ممکن است این دارو برای شما مناسب نباشد. این موارد شامل:

  • آلرژی به دارو. اگر قبلاً نسبت به لتروزول (داروی فعال موجود در قرص فمارا) یا به هر یک از مواد غیر فعال این قرص واکنش آلرژیک داشته اید، نباید از این قرص استفاده کنید. اگر در مورد حساسیت دارویی خود مطمئن نیستید، با پزشک خود صحبت کنید.
  • مشکلات کبدی. این دارو توسط کبد از بدن شما پاک می شود. اگر سیروز کبدی یا مشکلات شدید کبدی دارید، ممکن است به دوز کمتری از این قرص نیاز داشته باشید. به عنوان مثال، پزشک شما ممکن است به شما توصیه کند که این دارو را یک روز در میان مصرف کنید، نه هر روز طبق معمول. قبل از شروع مصرف این دارو، در مورد هرگونه سابقه مشکلات کبدی با پزشک خود صحبت کنید.
  • سطح کلسترول بالا. این دارو می تواند سطح کلسترول شما را افزایش دهد. به همین دلیل، هنگام مصرف دارو، آزمایش خون برای بررسی سطح کلسترول شما انجام خواهد شد. اگر کلسترول شما خیلی بالا رفت، ممکن است برای کاهش آن به دارو نیاز داشته باشید.
  • پوکی استخوان. مصرف قرص فمارا (لتروزول خارجی) می تواند استخوان های شما را ضعیف کند. این امر می تواند باعث پوکی استخوان جدید یا تشدید مشکل قبلی شود. این دارو همچنین می تواند خطر شکستگی استخوان را افزایش دهد. در حین مصرف این قرص، پزشک ممکن است تراکم مواد معدنی استخوان شما را اندازه گیری کند. اگر در حال حاضر به پوکی استخوان یا عوامل خطر ابتلا به این بیماری مبتلا هستید، ممکن است به دارو برای کمک به محافظت از استخوان های خود در طول درمان با فمارا نیاز داشته باشید. این عوامل خطر شامل سابقه خانوادگی پوکی استخوان، فعالیت بدنی محدود، سیگار کشیدن، نوشیدن الکل و دریافت نکردن کلسیم یا ویتامین D کافی باشد.
  • بارداری. اگر باردار هستید از قرص فمارا استفاده نکنید.
  • شیردهی. در صورت شیردهی از این قرص استفاده نکنید.
    تفاوت قرص فمارا و لتروزول

  نحوه مصرف قرص فمارا

  شما باید این قرص را طبق دستور پزشک خود مصرف کنید.

  خرید از ترکیه دیگه سخت نیست!!

  برای درمان سرطان سینه، معمولاً یک بار در روز از این قرص استفاده خواهید کرد. اما اگر مشکلات کبدی دارید، ممکن است پزشک توصیه کند که دارو را یک روز در میان مصرف کنید.

  می توانید قرص خود را در هر زمانی از روز مصرف کنید. اما سعی کنید همیشه هر روز در ساعت مشخصی مصرف کنید.

  می توانید این قرص را همراه با غذا یا بدون غذا مصرف کنید. از خرد کردن، جویدن، یا شکستن این قرص خودداری کنید.

  عوارض جانبی قرص فمارا

  این دارو می تواند عوارض جانبی خفیف یا جدی ایجاد کند. لیست زیر حاوی برخی از عوارض جانبی کلیدی است که ممکن است در حین مصرف این دارو رخ دهد. این لیست همه عوارض جانبی احتمالی را شامل نمی شود.

  برای اطلاعات بیشتر در مورد عوارض جانبی احتمالی این قرص، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید. آنها می توانند به شما نکاتی را در مورد نحوه مقابله با هر گونه عوارض جانبی که ممکن است آزاردهنده باشد، ارائه دهند.

  عوارض جانبی خفیف

  عوارض جانبی خفیف این دارو که بیشتر شایع هستند می تواند شامل موارد زیر باشد:

   

  • گرگرفتگی
  • پوست برافروخته
  • افزایش تعریق
  • درد مفاصل
  • ضعف
  • ادم (تورم)، احتمالاً در مچ پا یا پاهای شما
  • سردرد
  • سرگیجه
  • درد استخوان

  عوارض جانبی خفیف که کمتر رایج هستند می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • خستگی
  • حالت تهوع
  • خونریزی واژینال یا لکه بینی
  • تغییرات در خلق و خوی شما

  بیشتر این عوارض جانبی ممکن است در عرض چند روز یا چند هفته از بین بروند. اما اگر شدیدتر شدند یا از بین نرفتند، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

  عوارض جانبی جدی

  عوارض جانبی جدی ناشی از قرص فمارا (لتروزول خارجی) شایع نیست، اما ممکن است رخ دهد. اگر عوارض جانبی جدی داشتید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. اگر علائم شما تهدید کننده زندگی است یا اگر فکر می کنید در شرایط اورژانس پزشکی هستید با 115 تماس بگیرید.

  سفارش خرید از ترکیه توسط سایت دکتر داروساز

  عوارض جانبی جدی عبارتند از:

  • کاهش تراکم مواد معدنی استخوان (استخوان های ضعیف)
  • افزایش سطح کلسترول
  • واکنش آلرژیک شدید
    شیاف ایندومتاسین: موارد مصرف، عوارض و تداخلات دارویی

  تداخلات دارویی قرص فمارا

  مهم است که پزشک و داروساز خود را در مورد تمام داروهایی که مصرف می کنید، از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه، ویتامین ها و مکمل های گیاهی مطلع کنید. در اینجا برخی از داروهای خاص که ممکن است با قرص فمارا تداخل داشته باشند آورده شده است:

  • داروهای حاوی استروژن: از آنجایی که قرص فمارا برای سرکوب تولید استروژن استفاده می شود، استفاده همزمان از داروهای حاوی استروژن، مانند درمان جایگزینی هورمونی یا داروهای ضد بارداری خوراکی، می تواند اثربخشی این قرص را کاهش دهد. به طور کلی توصیه می شود از مصرف داروهای حاوی استروژن در هنگام استفاده از این قرص خودداری کنید.
  • تاموکسیفن: تاموکسیفن یکی دیگر از داروهای مورد استفاده در درمان سرطان سینه با گیرنده هورمونی مثبت است. ترکیب قرص فمارا با تاموکسیفن توصیه نمی شود، زیرا مکانیسم های اثر متضادی دارند. با این حال، در موارد خاص، پزشک شما ممکن است یک درمان متوالی با قرص فمارا (لتروزول خارجی) و سپس تاموکسیفن را تجویز کند.
  • القاء کننده های CYP3A4: فمارا توسط آنزیم کبدی CYP3A4 متابولیزه می شود. داروهایی که فعالیت CYP3A4 را القا می کنند، مانند ریفامپین، فنی توئین، و خار مریم، به طور بالقوه می توانند اثربخشی این قرص را کاهش دهند. پزشک شما ممکن است داروهای جایگزین را در نظر بگیرد یا در صورت لزوم دوز این دارو را تنظیم کند.
  • مهارکننده‌های CYP2A6: داروهایی که فعالیت CYP2A6 را مهار می‌کنند، مانند فلووکسامین، ممکن است سطح خونی قرص فمارا (لتروزول خارجی) را افزایش دهند. پزشک شما ممکن است عوارض جانبی بالقوه را کنترل کند و در صورت نیاز دوز را تنظیم کند.
  • سایر داروها: مهم است که پزشک خود را در مورد تمام داروهایی که مصرف می کنید مطلع کنید، زیرا ممکن است تداخلات بالقوه دیگری وجود داشته باشد که در اینجا ذکر نشده است. اینها شامل داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه، ویتامین ها و مکمل های گیاهی است.

  همیشه با پزشک یا داروساز خود برای بررسی جامع داروهای خود برای شناسایی هرگونه تداخل احتمالی با قرص فمارا مشورت کنید. آنها می توانند بر اساس وضعیت خاص شما، مشاوره شخصی ارائه دهند و به شما در مدیریت هر گونه خطر احتمالی یا تعدیل دوز مورد نیاز کمک کنند.

  مصرف در بارداری و شیردهی

  مصرف در بارداری

  قرص فمارا (لتروزول خارجی) نباید در دوران بارداری مصرف شود. این امر به این دلیل است که هم مطالعات حیوانی و هم گزارش‌های مربوط به استفاده توسط زنان باردار نشان می‌دهد که این قرص ممکن است باعث مشکلاتی در رشد جنین (همچنین نقص مادرزادی) و سقط جنین شود.

  همچنین، به خاطر داشته باشید که این قرص برای درمان سرطان سینه در زنانی که هنوز یائسگی را سپری نکرده‌اند، تایید نشده است.

  اگر فکر می کنید باردار هستید یا علائم بارداری دارید، قبل از شروع مصرف این قرص به پزشک خود اطلاع دهید.

  مصرف در شیردهی

  مشخص نیست که آیا داروی فمارا(Femara) به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. اما این دارو می تواند برای کودکی که آن را از طریق شیر مادر دریافت می کند مضر باشد. به همین دلیل، در حین مصرف این قرص، نباید به نوزاد خود شیر دهید. و باید حداقل تا 3 هفته پس از آخرین دوز دارو از شیردهی خودداری کنید.

  اگر به نوزاد خود شیر می دهید، قبل از شروع مصرف قرص فمارا با پزشک خود صحبت کنید.

  سفارش خرید از ترکیه توسط سایت دکتر داروساز

  منبع:

  www.medicalnewstoday.com

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *