پرش به محتوا

قرص اونپتوس: موارد مصرف، عوارض جانبی و روش مصرف

  قرص اونپتوس: موارد مصرف، عوارض جانبی و روش مصرف

  قرص اونپتوس چیست؟

  قرص اونپتوس (Oneptus) یک داروی ترکیبی است که در بیماران بزرگسال برای درمان نارسایی مزمن قلبی علامت دار با کسر جهشی کاهش یافته کاربرد دارد. این دارو به کاهش خطر نیاز به بستری شدن در بیمارستان در هنگام بدتر شدن علائم کمک می کند و به کاهش خطر مرگ ناشی از نارسایی قلبی کمک می کند. در داخل این قرص دو ماده دارویی ساکوبیتریل و والسارتان موجود می باشد. این دارو با نام تجاری آرترستان (ARTRESTAN) و الپیدو (Elpidue) در ایران عرضه می گردد.

  ساکوبیتریل (Sacubitril) متعلق به دسته ای از داروها به نام مهارکننده های نپری لیزینیک می باشد که یک داروی درمان فشار خون است. این ماده دارویی با افزایش سطح پروتئین های خاصی در بدن که می توانند رگ های خونی را گشاد کنند، عمل می کند. این امر به کاهش فشار خون از طریق کاهش سطح سدیم کمک می کند.

  والسارتان (Valsartan) یک مسدود کننده گیرنده آنژیوتانسین II است (گاهی اوقات ARB نامیده می شود). والسارتان از باریک شدن رگ های خونی جلوگیری می کند که فشار خون را کاهش می دهد و جریان خون را بهبود می بخشد.

  اونپتوس در ترکیب با سایر درمان‌های نارسایی قلبی (مانند مسدودکننده‌های بتا، دیورتیک‌ها و آنتاگونیست‌های مینرالوکورتیکوئیدی) به جای مهارکننده ACE یا ARB تجویز می‌شود. این دارو همچنین ممکن است برای مواردی استفاده شود که در این راهنمای دارویی ذکر نشده است.

  خرید قرص اونپتوس (Oneptus)

  در حال حاضر، قرص اونپتوس (ساکوبیتریل/والسارتان) با نام تجاری آرترستان و الپیدو، در دسترس بیماران قرار دارد. در صورتی که تمایل به تهیه قرص اونپتوس اصل می باشید، می توانید اقدام به سفارش خرید این محصول از ترکیه نمایید. جهت سفارش خرید، میتوانید از روش های زیر اقدام نمایید.

  نحوه مصرف قرص اونپتوس (ساکوبیتریل/والسارتان)

  قبل از شروع مصرف این محصول و هر بار که دوباره آن را تهیه می کنید، بروشور اطلاعات دارویی را مطالعه کنید. اگر سوالی دارید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

  این محصول را به صورت خوراکی با یا بدون غذا طبق دستور پزشک مصرف کنید، که معمولاً دو بار در روز می باشد. دوز بر اساس وضعیت پزشکی شما و پاسخ بدن شما به درمان تعیین می گردد.

    مصرف ایزوترتینوئین(نورم اسکین) برای درمان جوش

  برای کاهش خطر عوارض جانبی، پزشک ممکن است به شما دستور دهد که این محصول را با دوز پایین شروع کنید و به تدریج دوز مصرفی خود را افزایش دهید. دستورالعمل های پزشک خود را به دقت دنبال کنید.

  خرید از ترکیه دیگه سخت نیست!!

  این محصول نباید همراه با مهارکننده های ACE (مانند کاپتوپریل، انالاپریل) مصرف شود، زیرا ممکن است خطر عوارض جانبی جدی برای شما افزایش یابد. این محصول را حداقل 36 ساعت قبل یا بعد از مصرف مهارکننده ACE مصرف نکنید. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود و یا مسئول داروخانه مشورت کنید.

  از این دارو به طور منظم استفاده کنید تا بیشترین سود را از آن ببرید. برای کمک به یادآوری، آن را هر روز در زمان های معینی مصرف کنید.

  اگر خوب نشدید یا علائم شما بدتر شد، به پزشک خود اطلاع دهید.

  اشکال دارویی اونپتوس

  • قرص روکش دار Oneptus 50 میلی گرم حاوی (Sacubitril 24.3 میلی گرم / Valsartan 25.7 میلی گرم) .
  • قرص روکش دار Oneptus 100 میلی گرم حاوی (Sacubitril 48.6 میلی گرم / Valsartan 51.4 میلی گرم).
  • قرص روکش دار Oneptus 200 میلی گرم حاوی (Sacubitril 97.2 میلی گرم / Valsartan 102.8 میلی گرم) .

  مواد جانبی/غیرفعال در داخل قرص اونپتوس: سلولز میکروکریستالی، هیدروکسی پروپیل سلولز کم جانشین، کراسپوویدون، استئارات منیزیم (با منشا گیاهی)، تالک و دی اکسید سیلیکون کلوئیدی.

  مواد جانبی روکش قرص اونپتوس: هیپروملوز، دی اکسید تیتانیوم (E171)، ماکروگل 4000، تالک، اکسید آهن قرمز (E172).

  برای 50 و 200 میلی گرم: اکسید آهن سیاه (E172). برای 100 میلی گرم: اکسید آهن زرد (E172).

  دوز درمانی اونپتوس

  دوز درمانی معمول

  مصرف همزمان داروهای مهارکننده آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE) و قرص اونپتوس ممنوع است. در صورت تغییر از یک مهارکننده ACE به اونپتوس، یک فاصله 36 ساعته بین مصرف دو دارو بایستی در نظر گرفته شود.

  دوز اولیه توصیه شده قرص اونپتوس 49/51 میلی گرم دو بار در روز است.

  خرید از ترکیه دیگه سخت نیست!!

  دوز اونپتوس (ساکوبیتریل/والسارتان) را هر 2 تا 4 هفته دو برابر کنید تا به دوز نگهدارنده هدف 97/103 میلی گرم دو بار در روز، بر حسب تحمل بیمار، برسانید.

  تنظیم دوز در بیمارانی که از مهارکننده‌های ACE یا ARB استفاده نمی‌کنند، یا قبلاً دوزهای پایین این داروها را مصرف کرده‌اند.

  دوز شروع 24/26 میلی‌گرم دو بار در روز برای بیمارانی که در حال حاضر از مهارکننده‌های ACE یا مسدودکننده‌های گیرنده آنژیوتانسین II (ARB) استفاده نمی‌کنند و برای بیمارانی که قبلاً دوزهای پایینی از این عوامل مصرف کرده‌اند، توصیه می‌شود. دوز اونپتوس را هر 2 تا 4 هفته دو برابر کنید تا به دوز نگهدارنده 97/103 میلی گرم دو بار در روز، طبق تحمل بیمار، برسانید.

    بهترین زمان مصرف قرص والسارتان

  تنظیم دوز در نارسایی شدید کلیوی

  دوز شروع 24/26 میلی گرم دو بار در روز برای بیماران مبتلا به نارسایی شدید کلیوی (eGFR <30 میلی لیتر در دقیقه / 1.73 متر مربع) توصیه می شود. دوز قرص اونپتوس را هر 2 تا 4 هفته دو برابر کنید تا به دوز نگهدارنده 97/103 میلی گرم دو بار در روز، طبق تحمل بیمار، برسانید.

  برای نارسایی کلیوی خفیف یا متوسط ​​نیازی به تنظیم دوز اولیه نیست.

  تنظیم دوز در نارسایی کبدی

  دوز شروع 24/26 میلی گرم دو بار در روز برای بیماران مبتلا به نارسایی متوسط ​​کبدی (طبقه بندی Child-Pugh B) توصیه می شود. دوز قرص اونپتوس (ساکوبیتریل/والسارتان) را هر 2 تا 4 هفته دو برابر کنید تا به دوز نگهدارنده 97/103 میلی گرم دو بار در روز، طبق تحمل بیمار، برسانید.

  برای نارسایی خفیف کبدی نیازی به تنظیم دوز اولیه نیست.

  مصرف این دارو در بیماران مبتلا به نارسایی شدید کبدی توصیه نمی شود.

  عوارض جانبی قرص اونپتوس

  اگر با مصرف اونپتوس دچار علائم آلرژیک شدید، فورا به اورژانس مراجعه کنید. این علائم عبارتند از: کهیر، دشواری در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو.

  سفارش خرید از ترکیه توسط سایت دکتر داروساز

  همچنین اگر علائم زیر را دارید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

  • احساس سبکی، مثل اینکه ممکن است بیهوش شوید.
  • خستگی مفرط؛
  • افزایش پتاسیم خون – ضربان قلب آهسته، نبض ضعیف، ضعف عضلانی، احساس سوزن سوزن شدن؛ یا
  • مشکلات کلیوی – ادرار کم یا نداشتن ادرار، ادرار دردناک یا دشوار، تورم در پاها یا مچ پا، احساس خستگی یا تنگی نفس.

  عوارض جانبی رایج اونپتوس (Oneptus) ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • سرگیجه؛ یا
  • سرفه.

  این لیست کاملی از عوارض جانبی نیست و ممکن است موارد دیگری نیز رخ دهد.

  مصرف در بارداری و شیردهی

  مصرف قرص اونپتوس (ساکوبیتریل/والسارتان) در دوران بارداری ممنوع می باشد، چرا که میتواند منجر به آسیب به جنین شما گردد. در صورتی که متوجه بارداری خود شدید، فورا مصرف دارو را قطع کرده و به پزشک خود اطلاع دهید. 

  مصرف اونپتوس در دوران شیردهی توصیه نمی شود، چراکه مطالعات کافی در مورد ایمنی مصرف این دارو در دوران شیردهی صورت نگرفته است. 

  منبع:

  www.ndrugs.com

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *