پرش به محتوا

بوی بد دهان(هالیتوزیس): 17 علت مربوطه و چگونگی خلاص شدن از آن

  بوی بد دهان یا هالیتوزیس

  مصرف الکل شبانه

  یک شب نوشیدن می تواند نفس شما را بدبو کند.

  ممکن است شب هنگام دست به مصرف مشروبات الکلی بزنید ، به صورت عادت یا تفریحی!!!، اما ممکن است شریک زندگی شما صبح متوجه چیزی ناخوشایند شود – بوی بد دهان شما.

  برخلاف بیشتر مایعات ، الکل دهان شما را خشک می کند که به باکتری ها کمک می کند تا بوی بد دهان ایجاد کنند ، که از نظر پزشکی به آن هالیتوزیس نیز می گویند. نوشیدنی های حاوی کافئین و سیگار و غذاهای پرادویه نیز می توانند این کار را انجام دهند. این حالت باعث می شود عامل طبیعی تمیز کننده دهان ، یعنی همان بزاق ، وظیفه خود را انجام ندهد. هنگامی که بزاق در دهان شما ترشح نشود ، باکتری رشد می کند ، و منجر به بوی بد دهان شما می شود.

  پشت زبان شما

  باکتری های روی زبان شما اغلب باعث بوی بد دهان می شوند.

  پشت زبان شما محلی است که باکتریهایی که به سختی قابل دسترس هستند، در آن تجمع می یابند. باکتری های موجود در گلو ، زیر زبان و پشت زبان شما پروتئین های داخل دهان را تجزیه می کنند. هنگامی که این اتفاق می افتد ، ترکیبات گوگردی را آزادانه ترشح می کنند. این موارد شامل هیدروژن سولفید ، همان ترکیبی است که بوی قوی تخم مرغ و گازهای طبیعی را می دهد. ماده مهم دیگر متانتیول است که توسط کارخانه های تولید کاغذ (و نیز از طریق نفخ!!!) آزاد می شود و در بسیاری از گیاهان و سبزیجات نیز یافت می شود.

  وقتی باکتری ها جمع می شوند ، تمایل به رشد دارند. کلونی های باکتری در حال رقابت با کلنی های باکتری های خنثی یا با بوی مطبوع تر هستند. دهان بعضی افراد بیشتر از بقیه حاوی باکتریهای تولید کننده بوی نامطبوع هستند و برخی از دانشمندان به دنبال محصولاتی هستند که بتواند کلنی های باکتریایی تولید کننده بوی بد را از بین ببرد و باکتریهای خوشایندتر را حفظ کند. با این وجود ، تا زمانی که این محصولات در دسترس مصرف کنندگان قرار نگیرد ، مسواک زدن دندان ها ، نخ دندان کشیدن و کشیدن برس زبان بهترین راه برای جلوگیری از باکتری های ایجاد کننده بوی بد دهان است.

  رژیم های غذایی حاوی مقادیر بسیار کم از کربوهیدراتها

  تابحال از نفس کتو شنیده اید؟ علت آن خوردن رژیم کم کربوهیدرات است.

  اگر سعی در مصرف رژیم کم کربوهیدرات دارید ، ممکن است به غیر از کاهش وزن ، دچار حالت دیگری هم شوید. رژیم های غذایی بسیار کم کربوهیدرات منجر به فعال شدن مسیر کتوز می شوند، یک روند طبیعی که بدن شما را مجبور می کند انرژی مغز و سایر اندامها را با چربی ذخیره شده به جای کربوهیدراتهای معمول تأمین کند.

  یکی از عوارض جانبی ناخوشایند کتوز به عنوان “تنفس کتو” شناخته می شود. این فرآیند باعث می شود که مواد شیمیایی خاصی به نام کتون در بدن منتشر شود و هنگام بازدم ، بوهایی مانند استون ،که ماده اصلی پاک کننده لاک ناخن هستند، از دهان شما به مشام برسد.

  اگر رژیم کم کربوهیدرات داشته اید و متوجه شده اید که بوی شیمیایی کمی شیرین از دهان شما می آید ، رفتن به سراغ دندانپزشک را فراموش کنید ، زیرا کمبود مصرف کربوهیدراتها یکی از دلایل بوی بد دهان است که با رعایت بهداشت دهان و دندان نمی توان برطرف کرد. در عوض ، باید رژیم خود را تغییر دهید . دهان شویه ممکن است بهترین انتخاب شما باشد. می توانید آدامس یا پاستیل بدون قند را نیز امتحان کنید ، اما مراقب باشید – حتی انواع بدون قند نیز اغلب مملو از کربوهیدرات هستند که باعث کاهش برنامه کاهش وزن شما می شوند.

  سرماخوردگی و عفونت های سینوسی

  سینوس های آلوده می توانند دهان شما را بدبو کنند.

  هنگامی که بدن شما با عفونت مقابله می کند ، ممکن است در ابتدا متوجه بوها نشوید. اما این می تواند اولین چیزی باشد که افراد نزدیک به شما متوجه آن می شوند. سرماخوردگی ، عفونت های سینوسی و برونشیت از دلایل بوی بد دهان است.

  خرید از ترکیه دیگه سخت نیست!!

  هرچند این پیچیده تر از آن است که به نظر می رسد. گاهی اوقات سینوسهای شما بدون عفونت مسدود می شوند ، به عنوان مثال در مواردی که آلرژی دارید. بلغم(ترشحات داخل سینوسها) به تنهایی باعث بوی بد دهان نمی شود ، زیرا بی بو است. گرچه بعضی از افراد دچار گرفتگی بینی هستند و این حالت می تواند باعث هالیتوزیس شود. اگر مرتباً از طریق دهان خود نفس می کشید ، این باعث خشک شدن دهان می شود و دهان را خالی از بزاق می کند. و بزاق عامل تمیز کننده اصلی دهان است ، بنابراین بدون آن بوی بد دهان ایجاد می شود.

  باکتری عامل زخم معده

  گاهی اوقات نفس متعفن از باکتری های معده ناشی می شود.

  در 80 تا 90 درصد موارد بوی بد دهان ، مشکل دهان است. با این حال ، وقتی صحبت از یک باکتری خاص ایجادکننده زخم می شود ، مشکل از دهان نیست. یک مطالعه نشان داد که از بین 18 بیمار مبتلا به هالیتوزیس (اصطلاح پزشکی بوی بد دهان) که به باکتری H.pylori نیز آلوده بودند ، 16 نفر از آنها حدود یک ماه بعد از درمان عفونت معده از بوی بد دهان خود خلاص شدند. نه تنها بوی بد دهان، بلکه بیماران از سایر علائم مانند حالت تهوع نیز راحت شدند.

    13 اشتباه رایج در هنگام دوش گرفتن و استحمام را بشناسید

  داروها

  داروها می توانند دهان شما را خشک کرده و منجر به بروز مشکلاتی شوند.

  آیا داروهای مصرفی شما دهان شما را خشک می کند؟ اگر چنین است ، شما تنها نیستید. بیش از 400 داروی مختلف – هم داروهای تجویز شده و هم داروهای بدون نسخه – به عنوان مهارکننده ترشح بزاق شناخته شده اند. از آنجا که بزاق ماده تمیز کننده طبیعی دهان شماست ، ممکن است خود را از داشتن بوی نفس تمیز و تازه محروم کنید.

  اگر لازم است از داروهای خود استفاده کنید ، راه حل های دیگری غیر از کنار گذاشتن آنها وجود دارد. نوشیدن جرعه های کوچک و مکرر آب می تواند راه حل مناسبی برای شما باشد. احتمال دیگر جویدن آدامس بدون قند است. اگر اینها جواب نداد می توانید با دندانپزشک خود در مورد وضعیت خود صحبت کنید.

  سنگهای لوزه

  سنگ های لوزه می توانند گلو شما را بدبو کنند.

  آیا تابحال یک گلوله سفید کوچک از پشت دهان خود مشاهده کرده اید؟ سفت است ، اما اگر آن را له کنید ، بوی وحشتناکی می دهد. این گوی های کوچک سفید به سنگ های لوزه معروف هستند. آنها از باکتری های سخت شده ، همراه با مواد مغذی تغذیه کننده این باکتری ها تشکیل شده اند: یعنی سلول های مرده ، مخاط و غذای مانده. سنگ های لوزه طبیعی هستند و به طور کلی بی ضرر هستند ، اما می توانند در ایجاد بوی بد دهان نقش داشته باشند.

  همانطور که از نامش پیداست ، سنگهای لوزه غالباً در امتداد برجستگی لوزه های شما قرار می گیرند. همچنین ممکن است در پشت زبان ، نزدیک به گلو ایجاد شوند. آنها اغلب به خودی خود از بین می روند ، اما اگر آنها شما را اذیت می کنند، ترفند دیگری وجود دارد که ممکن است موثر باشد. غرغره با آب نمک را امتحان کنید. اگر این راه حل جواب نداد و همچنان مشکل ساز شد ، در مورد راه حل های دیگر با دندانپزشک صحبت کنید.

  کشمش و سایر میوه های خشک

  باکتری ها میوه خشک را دوست دارند که به دندان شما می چسبد.

  میوه برای شما خوب است ، درست است؟ خوب ، بله ، اما میوه های خشک پر از شکر هستند. چه کشمش باشد ، چه آلو خشک ، چه زردآلو خشک یا هر چیز دیگری ، هنگام خشک شدن میوه آب آن حذف  می شود و مقدار زیادی قند باقی می ماند . و حدس بزنید که غیر از انسان چه کسی عاشق قند است؟ درست است – باکتری هایی که باعث هالیتوزیس می شوند.

  اما صبر کنید ، چیزهای بیشتری وجود دارد. میوه خشک نیز چسبناک است و تمایل دارد در مکان های غیر قابل دسترس دهان مانند فضای بین دندان ها گیر کند. این مواد در تمام مدت باعث جذب باکتری می شود. بنابراین اگر دوست دارید میوه خشک را میان وعده میل کنید ، حتما پس از آن مسواک زدن و استفاده از نخ دندان را امتحان کنید.

  تبلیغ کانال مشاوره و خرید از ترکیه در ایتا

  سوزش معده و ریفلاکس اسید معده

  هرچه دل درد شما بیشتر باشد ، احتمال ابتلا به هالیتوز نیز بیشتر است.

  اگر سوزش معده مکرر و مداوم دارید ، بیماری ریفلاکس معده و مری می تواند مقصر این حالت باشد. این وضعیت که بیشتر تحت عنوان GERD شناخته می شود با بوی بد دهان نیز ارتباط دارد. در حقیقت هرچه دل درد بیشتری داشته باشید ، بر اساس یک مطالعه بزرگ احتمال بوی بد دهان شما وجود دارد. GERD و هالیتوز در افرادی که از پروتزهای دندانی استفاده می کنند ارتباط شدیدتری با هم دارند.

  دندانهای پر شده و دندانهای ترک خورده

  مواد پر کننده دندان می تواند به یک محل پرورش محبوب باکتری ها تبدیل شود.

  احتمال بسیار خوبی وجود دارد که حفره ای در دندانهای خود داشته باشید. در واقع بیش از 90٪ بزرگسالان یک مورد از این نوع دندانها را داشته اند که متوسط ​​حفره در دندانهای بزرگسالان کمی بیش از سه است. بیشتر این حفره ها سوراخ شده و پر شده اند ، اما ممکن است مشکلات دهانی شما فقط با درمان حفره های دندانی به پایان نرسد.

  پرکردگی دندان از این جهت که مکانی برای پنهان شدن باکتریهای ایجاد کننده هالیتوزیس ایجاد می کند مانند دندانهای ترک خورده است. پرکردن دندانها همچنین می توانند پوسیدگی دندان را در زیر خود پنهان کنند ، که یکی دیگر از زمینه های مناسب تولید این نوع باکتری ها است. وقتی دندان مصنوعی متناسب با دهان و فک شما درست نشده باشد ، می تواند مشکل مشابهی ایجاد کند. این را به عنوان دلیل خوب دیگری برای انجام معاینه منظم دندانپزشکی خود در نظر داشته باشید.

  خشکی دهان

  هنگامی که دهان شما خشک است ، دهان عامل اصلی تمیز کردن خود ، بزاق را از دست می دهد.

  ما قبلاً توضیح داده ایم که چگونه خشکی دهان می تواند بوی دهان شما را به شکل وحشتناکی درآورد. بزاق دهان را تمیز می کند و به شستشو و حذف باکتری های منجرشونده به بوی بد دهان کمک می کند. اما شاید ندانید که چرا دهان شما خشک است. در اینجا چند دلیل خشکی دهان ذکر شده است:

  • داروهایی مانند داروی فشار خون ، مسکن و داروهای ضد افسردگی.
  • شرایط پزشکی مانند سندرم شوگرن.
  • ضربه به سر و گردن.
  • سیگار کشیدن.
    ویتیلیگو: علائم، علل و درمانهای موجود

  در نظر بگیرید که یکی یا بیشتر از اینها ممکن است در خشکی دهان شما نقش داشته باشد (که توسط پزشکان به نام خشکی دهان شناخته می شود). اگر چنین است ، درمورد این موضوع با دندانپزشک خود صحبت کنید ، که می تواند به حل بسیاری از این مشکلات کمک کند.

  بهداشت دهان و دندان ضعیف

  دهان خود را تمیز نگه دارید تا از باکتریهای بدبو جلوگیری شود.

  عدم مراقبت روزانه از دندانها بوی نامطبوع باکتری های تخمیر کننده را به جا می گذارد و می تواند منجر به پوسیدگی هایی شود که خود این پوسیدگی ها می تواند باعث بوی بد دهان شود. انجمن دندانپزشکی آمریکا توصیه می کند هر روز دو بار و هر بار به مدت دو دقیقه با یک مسواک نرم، مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.

  بوی بد در هنگام صبح و بیدارشدن از خواب

  همه ما این تجربه را داشته ایم: بوی نامطبوعی که پس از یک خواب خوب به دهان شما می آید. این یک دلیل خوب دارد. تولید بزاق هنگام خواب کاهش می یابد. در صورتی که موقع خواب از طریق دهان نفس می کشید ، یا اگر خرخر می کنید ، این وضعیت بدتر می شود. برخی از داروها نیز می توانند آن را بدتر کنند ، که این مسئله را به ویژه در سالمندان که تمایل به استفاده از چندین دارو دارند ، بیشتر می بینیم.

  راه حل این مسئله کاملاً ساده است. سرویس بهداشت ملی در انگلستان پیشنهاد می دهد که بلافاصله قبل از خواب، مسواک بزنید بدون اینکه چیزی بعد از آن بخورید یا بنوشید . برای اینکه مطمئن شوید همه تلاش خود را می کنید ، حتماً زبان خود را نیز مسواک بزنید.

  سفارش خرید از ترکیه توسط سایت دکتر داروساز

  سیر

  چرا نفس سیر اینقدر طولانی می شود؟

  ممکن است در نگاه اول واضح به نظر برسد ، اما آیا می دانید چرا سیر و غذاهای مشابه بوی نفس شما را در چنین وضعیت وحشتناکی می گذارد؟ علاوه بر این ، چرا بوی بد ناشی از سیر خیلی طولانی می شود ؟- و حتی در برابر مسواک زدن مقاومت می کند؟ پاسخ هر دو سوال به گوگرد برمی گردد.

  پزشکان در دهه 1930 کشف کردند که سیر می تواند باعث ایجاد بوی بد دهان شود بدون اینکه هرگز وارد دهان شود. به یک بیمار از طریق لوله تغذیه سوپ سیر داده شد و ساعاتی بعد بوی سیر از دهان بیمار ساطع می شد. این امر به این دلیل است که برخی از ترکیبات موجود در سیر مدت زیادی در جریان خون باقی می مانند و هنگام بازدم در ریه های شما قرار می گیرند. همچنین این ترکیبات می توانند از طریق عرق نیز دفع شوند.

  باور کنید یا نه ، یک راه حل آسان برای رفع مشکل بوی بد سیر وجود دارد ، به شرطی که مقداری نعنا یا یک سیب داشته باشید. جویدن نعنا یا سیب می تواند ترکیبات شیمیایی موجود در سیر را خنثی کند. غذاهای دیگری که کمک می کنند شامل شیر ، جعفری ، آب لیمو و چای سبز هستند.

  بیماری لثه

  بیماری لثه گاهی اوقات از بوی بد دهان خارج می شود.

  بعضی اوقات مشکلات بهداشت دهان و دندان باعث بوی دهان می شوند. و گاهی اوقات بوی بد دهان می تواند نشانه ای از وجود مشکلات بزرگتری باشد که نیاز به رفع آنها هست. وقتی مدام بوی بد دهان دارید ، این یکی از علائم بیماری لثه است. علائم دیگر شامل لثه های خونریزی دهنده هستند که با قرمزی و تورمم همراه است. برای رفع این مشکل با یک دندانپزشک صحبت کنید.

  سیگار کشیدن

  سیگار کشیدن دهان شما را خشک می کند.

  سیگار کشیدن می تواند در چندین جبهه منجر به بوی دهان دهان شود. اولین عامل بوی تنباکوی سوخته است که معمولاً برای افراد غیرسیگاری بسیار بد بو است. دوم خاصیت دود سیگار در خشک کردن دهان است ، که دهان را بدون بزاق پاک کننده باکتری رها می کند. سرانجام ، سیگار کشیدن با بیماری لثه ، که منبع دیگری از بوی بد دهان است ، ارتباط دارد.

  ترک سیگار بسیار چالش برانگیز است ، اما برای سلامتی شما بسیار مفید است. اگر سیگار نمی کشید ، اصلا مصرف آن را شروع نکنید. و اگر سیگاری هستید ، در مورد استراتژی های موثر در ترک سیگار با پزشک خود صحبت کنید.

  دندان مصنوعی

  پروتزهای دندانی می توانند فضایی را برای رشد باکتریهای تند و زننده ایجاد کنند.

  در زمینه بهداشت، دندانهای مصنوعی تفاوت چندانی با دندانهای طبیعی ندارند. برای جلوگیری از هالیتوزیس و سایر نگرانی های بهداشتی ، هر دو باید هر روز تمیز شوند. دندانهای مصنوعی باید دقیقاً مانند دندانهای طبیعی مسواک زده شوند – و از بافت نرم دهان ، مانند زبان و سقف دهان ، غافل نشوید.

  اگر شما از دندان مصنوعی استفاده می کنید ، برای اطمینان از نداشتن بوی بد دهان باید یک قدم دیگر بردارید. این مرحله اضافی این است که به یاد داشته باشید که آنها را در شب از دهان خود خارج  کنید و در یک لیوان آب قرار دهید. آب مهم است – بدون آن ، پروتزهای شما ممکن است تاب بخورند ، و پروتزهای نامناسب ممکن است فضایی را برای جمع آوری و رشد باکتریهای ایجاد کننده بوی بد دهان فراهم کنند.

  سفارش خرید از ترکیه توسط سایت دکتر داروساز

  منبع: وب سایت www.rxlist.com