پرش به محتوا

سیتالوپرام و اس سیتالوپرام: تفاوت ها و شباهت ها

  شباهت ها و تفاوت های سیتالوپرام و اس سیتالوپرام

  افسردگی را می توان به روش های مختلفی درمان کرد. مشاوره و ورزش ممکن است به تنهایی در بسیاری از موارد موثر باشد. سایر بیماران ممکن است به دارو نیاز داشته باشند. دسته‌های مختلفی از داروهای ضد افسردگی وجود دارد که یکی از رایج‌ترین آنها مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) است. داروهای مختلفی در این دسته وجود دارد که شامل پروزاک (فلوکستین)، زولوفت (سرترالین) و پاکسیل (پاروکستین) می‌شود. ما در این مقاله به بررسی شباهت ها و تفاوت های سیتالوپرام و اس سیتالوپرام (Cipralex, Lexapro) خواهیم پرداخت.

  تفاوت های اصلی بین سیتالوپرام و اس سیتالوپرام

  سیتالوپرام (Celexa) دارویی است که در درمان اختلال افسردگی ماژور تجویز می شود. این دارو به گروه داروهای ضد افسردگی معروف به SSRI تعلق دارد. سیتالوپرام از بازجذب سروتونین در غشای عصبی جلوگیری می کند. با مسدود کردن بازجذب سروتونین توسط پمپ انتقال، این دارو به طور موثر، سروتونین آزاد بیشتری را در سیناپس نورونها باقی می‌گذارد. سطوح بالاتر سروتونین با بهبود خلق و خو و بهبود سطح انرژی مرتبط است. ماده موثره سیتالوپرام دارای 2 ایزومر R-citalopram و S-citalopram می باشد. ایزومر S در درجه اول مسئول مهار بازجذب سروتونین است که باعث اثربخش بودن سیتالوپرام می گردد.

  سیتالوپرام به شکل قرص 20 میلی گرم و 40 میلی گرم در ایران موجود است.

  اس سیتالوپرام (Lexapro) نیز در درمان افسردگی تجویز می شود. این دارو حاوی ایزومر فعال تر S-citalopram است. اس سیتالوپرام مانند سیتالوپرام با مسدود کردن بازجذب سروتونین عمل می کند.

  اس سیتالوپرام(Lexapro) به صورت قرص خوراکی در مقادیر 5 میلی گرم و 10 میلی گرم موجود است.

   سیتالوپراماس سیتالوپرام
  کلاس داروییمهارکننده انتخابی بازجذب سروتونینمهارکننده انتخابی بازجذب سروتونین
  وضعیت نام تجاری/عمومیCelexa Lexapro
  نام عمومی چیست؟سیتالوپراماس سیتالوپرام
  اشکال دارویی در ایرانقرص خوراکی قرص خوراکی 
  دوز استاندارد20 میلی گرم یک بار در روز10 میلی گرم یک بار در روز
  مدت زمان معمول درمانبلند مدت (ماه تا سال)بلند مدت (ماه تا سال)
  چه کسی معمولا از دارو استفاده می کند؟نوجوانان و بزرگسالاننوجوانان و بزرگسالان

  موارد مصرف سیتالوپرام و اس سیتالوپرام

  سیتالوپرام و اس سیتالوپرام هر دو در درمان اختلال افسردگی ماژور (MDD) اندیکاسیون دارند. MDD با احساس طولانی مدت (2 هفته یا بیشتر) خلق و خوی پایین و کاهش سطح انرژی مشخص می شود. بیماران ممکن است از چیزهایی که قبلاً از آنها لذت می بردند لذت نبرند. اس سیتالوپرام همچنین در درمان اختلال اضطراب فراگیر (GAD) تجویز می شود. GAD با نگرانی طولانی مدت و وسواسی در مورد موضوعات مختلف مشخص می شود. سیتالوپرام(Celexa) در GAD نیز مورد استفاده قرار گرفته است، اگرچه این استفاده غیرقانونی در نظر گرفته می شود، زیرا FDA استفاده از سیتالوپرام را برای این منظور تأیید نکرده است.

  سیتالوپرام و اس سیتالوپرام هر دو در انواع اختلالات که ارتباط نزدیکی با افسردگی و اضطراب دارند، استفاده می‌شوند. این اختلالات شامل اختلال وسواس فکری-اجباری، اختلال هراس و اختلال استرس پس از سانحه(PTSD) است.

  موارد زیر فهرست کاملی از کاربردهای بالقوه سیتالوپرام و اس سیتالوپرام نیست و نباید به عنوان یک توصیه پزشکی در نظر گرفته شود. فقط پزشک شما می تواند اختلال شما را تشخیص دهد و تصیمیم بگیرد که کدام گزینه درمانی برای شما بهترین است.

  خرید از ترکیه دیگه سخت نیست!!
  وضعیتسیتالوپراماس سیتالوپرام
  اختلال افسردگی اساسیبلهبله
  اختلال پرخاشگری (همراه با زوال عقل)استفاده تائید نشدهخیر
  اختلال پرخوریاستفاده تائید نشدهاستفاده تائید نشده
  اختلال اضطراب فراگیراستفاده تائید نشدهبله
  اختلال وسواس فکری عملیاستفاده تائید نشدهاستفاده تائید نشده
  اختلال هراساستفاده تائید نشدهاستفاده تائید نشده
  اختلال استرس پس از سانحهاستفاده تائید نشدهاستفاده تائید نشده
  انزال زودرساستفاده تائید نشدهاستفاده تائید نشده
  اختلال ناخوشی پیش‌قاعدگیاستفاده تائید نشدهاستفاده تائید نشده
  اختلال اضطراب اجتماعیاستفاده تائید نشدهخیر
  اختلال بدشکلی بدنخیراستفاده تائید نشده
  پرخوری عصبی خیر 

  استفاده تائید نشدهسیتالوپرام یا اس سیتالوپرام: کدام یک موثرتر است؟

  در بیماران سرپایی، یک مطالعه رندوم و دو سر کور جهت مقایسه اثربخشی سیتالوپرام و اس سیتالوپرام در درمان افسردگی ماژور انجام گردید. در این مطالعه دوز روزانه 40 میلی گرم سیتالوپرام با دوز روزانه 20 میلی گرم اس سیتالوپرام مقایسه گردید. 

  مقیاس MADRS جهت بررسی اثربخشی مورد استفاده قرار گرفت و مقادیر بالاتر یا مساوی 30 به عنوان مقیاس پایه در نظر گرفته شد. مقادیر بالاتر MADRS نشان دهنده افسردگی شدیدتر است. امتیاز MADRS در بیماران مصرف کننده اس سیتالوپرام به طور معناداری در مقایسه با مصرف کنندگان سیتالوپرام، کاهش بیشتری نشان می داد. همچنین مصرف کنندگان اس سیتالوپرام پاسخ دهی بیشتری نسبت به درمان داشتند. تحمل پذیری بیماران نسبت به ادامه درمان در مورد هر دو دارو یکسان بود.

  یک متاآنالیز برای مقایسه اثربخشی نسبی سیتالوپرام و اس سیتالوپرام، انجام شد. 9 مطالعه مورد استفاده در تجزیه و تحلیل، افسردگی متوسط ​​و شدید را مورد توجه قرار دادند. در سراسر مطالعات، یکی از دو نوع اندازه گیری استفاده شد. MADRS یا مقیاس رتبه بندی افسردگی همیلتون (HAMD). پس از در نظر گرفتن تفاوت‌های بین مطالعات، نشان داده شد که اس سیتالوپرام نسبت به سیتالوپرام در درمان افسردگی متوسط ​​و شدید برتری دارد. این تفاوت هم از نظر آماری و هم از نظر بالینی معنی دار بود.

  در نهایت، فقط پزشک شما می تواند تصمیم بگیرد که کدام درمان برای شما بهترین است. همیشه قبل از ایجاد هر گونه تغییر در رژیم درمانی خود با پزشک خود مشورت کنید.

  چه مدت طول می کشد تا سیتالوپرام و اس سیتالوپرام شروع به اثر کنند؟

  مدت زمانی که طول می کشد تا درمان ضد افسردگی شروع به اثر کند، برای مدت طولانی یکی از ناامیدکننده ترین جنبه های درمان برای بیماران و پزشکان بوده است. اکثر متخصصان به شما خواهند گفت که حداقل دو تا چهار هفته طول می کشد تا هر گونه تغییر قابل توجهی در بسیاری از جنبه های بیماری شما رخ دهد، در حالی که اثر کامل اکثر درمان ها، اغلب تا دو تا سه ماه مشخص نمی شود. زمانی که در حال مبارزه با علائم افسردگی و اضطراب هستید که زندگی شما را مختل کرده است، این مدت طولانی می تواند یک عمر حساب شود. 

  مطالعاتی منتشر شده است که ما را به این باور می رساند که حداقل پس از یک هفته برای برخی از بیماران بهبود قابل اندازه گیری در علائم وجود دارد، اگرچه به نظر می رسد هنوز به طور گسترده توسط جامعه پزشکی پذیرفته نشده است. برخی از بهبود علائم می تواند به این دلیل باشد که هر بیمار از نظر شدت اختلال و پاسخ دهی به هر دارو با دیگر بیماران بسیار متفاوت است. ما هنوز به طور کامل نمی دانیم که چرا یک بیمار می تواند با یک نوع SSRI به خوبی درمان شود و با یک SSRI بسیار مشابه دیگر هیچ اثر درمانی دیده نشود. 

    عوارض جانبی کپسول سیکلوسپورین (ساندیمون)

  هنگامی که به طور خاص سیتالوپرام و اس سیتالوپرام را با هم مقایسه می کنیم، شواهدی وجود دارد که شاید اس سیتالوپرام سریعتر شروع به اثر کند. داده‌ها از کارآزمایی‌های بالینی تصادفی‌شده دوسوکور کنترل‌شده برای مقایسه اعضای گروه دارویی SSRI و همچنین افکسور (ونلافاکسین) ادغام شدند. نمرات MADRS مورد ارزیابی قرار گرفت و تغییر نسبت به پایه برای بیماران اس سیتالوپرام در روز 7 به طور قابل توجهی بالاتر از سایر SSRI ها و ونلافاکسین بود. این نشان می دهد که اس سیتالوپرام سریعتر از سایر SSRI ها، از جمله سیتالوپرام، شروع به اثر می کند. با این حال، مهم است که بدانیم هیچ یک از این درمان‌ها پس از اولین دوز شروع به اثر نمی‌کنند، و اثرات درمانی آنها در طول هفته‌ها، صرف نظر از سرعت شروع اثر آنها، تجمع می‌یابد و افزایش می یابد.

  مقایسه عوارض جانبی سیتالوپرام و اس سیتالوپرام

  سیتالوپرام و اس سیتالوپرام از نظر شیمیایی مشابه هستند؛ اما از نظر عوارض جانبی بالقوه تا حدودی متفاوت هستند. خواب آلودگی یک عارضه جانبی ثابت در بین تمام SSRI ها است. گزارش شده است که اس سیتالوپرام در 6٪ از بیماران باعث خواب آلودگی می شود، در حالی که خواب آلودگی در 2٪ از بیمارانی که سیتالوپرام دریافت کرده اند، گزارش شده است .

  خرید از ترکیه دیگه سخت نیست!!

  عوارض گوارشی با اس سیتالوپرام بیشتر است. بیمارانی که از اس سیتالوپرام استفاده می کردند، در مقایسه با بیماران مصرف کننده سیتالوپرام، بروز تهوع، سوء هاضمه، و اسهال بیشتر را گزارش کردند. کاهش میل جنسی با استفاده از SSRI گزارش شده است، اما به نظر می رسد این کاهش میل جنسی در اس سیتالوپرام شدیدتر از سیتالوپرام است.

  فهرست زیر به عنوان فهرست کاملی از عوارض جانبی در نظر گرفته نشده است. لطفاً برای دانستن لیست کامل عوارض جانبی احتمالی با داروساز، پزشک یا متخصص پزشکی دیگر مشورت کنید.

  سیتالوپرام در مقابل اس سیتالوپرام

  عوارض جانبیبروز؟فراوانیبروز؟فراوانی
  آستنیابله1%خیرn/a
  حالت تهوعبله4%بله5%
  دهان خشکبله1%بله5%
  تعریقخیرn/aبله5%
  استفراغبله1%خیرn/a
  اسهالخیرn/aبله8%
  یبوستخیرn/aبله3%
  سوء هاضمهخیرn/aبله3%
  سرگیجهبله2%خیرn/a
  خواب آلودگیبله2%بله6%
  تحریکبله1%خیرn/a
  کاهش اشتهاخیر n/aبله3%
  کاهش میل جنسیخیرn/aبله2%

  تداخلات دارویی سیتالوپرام و اس سیتالوپرام

  سیتالوپرام و اس سیتالوپرام به دلیل شباهت‌های شیمیایی، پروفایل تداخل دارویی مشابهی دارند. هر دو دارو از طریق سیستم آنزیمی سیتوکروم P450 متابولیزه می شوند. سیتالوپرام یک سوبسترای اصلی CYP2C19 و CYP3A4، یک سوبسترای جزئی CYP2D6 و یک مهارکننده ضعیف CYP2D6 است. اس سیتالوپرام یک سوبسترای اصلی CYP2C19 و CYP3A4 و یک مهارکننده ضعیف CYP2D6 است.

  سیتالوپرام و اس سیتالوپرام ممکن است غلظت سرمی داروهای ضد روان پریشی مانند آریپیپرازول را از طریق مهار CYP2D6 افزایش دهند. در صورت لزوم به مصرف همزمان، بیماران باید از نظر اثرات ضد روان پریشی تحت نظر باشند. در برخی بیماران، کاهش دوز داروهای آنتی سایکوتیک ممکن است ضروری باشد.

  القا کننده های قوی CYP3A4، مانند داروی ضد صرع کاربامازپین ، ممکن است متابولیسم سیتالوپرام و اس سیتالوپرام را افزایش دهند. اصلاحات درمانی ممکن است برای جلوگیری از این نوع تداخلات ضروری باشد.

  فهرست زیر به عنوان فهرست کاملی از تداخلات دارویی در نظر گرفته نشده است. برای دریافت لیست کامل بهتر است با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

  داروکلاس داروییسیتالوپراماس سیتالوپرام
  آکالابروتینیب

  دبرافنیب

  اردفیتینیب

  گیلتریتینیب

  ایبروتینیب

  داروهای ضد نئوپلاستیبلهبله
  آلموتریپتان

  التریپتان

  اکسی تریپتان

  5HT Agonist/Triptans (عوامل ضد میگرن)بلهبله
  دکس متیل فنیدیت

  متیل فنیدیت(ریتالین)

  آمفتامین هابلهبله
  آلوسترون

  اندانسترون

  راموسترون

  آنتاگونیست های 5HT3

  (مواد ضد تهوع)

  بلهبله
  آپیکسابان

  ادوکسابان

  ضد پلاکت هابلهبله
  آریپیپرازولضد روان پریشیبلهبله
  آسپرین

  ایبوپروفن

  ناپروکسن

  دیکلوفناک

  داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)بلهبله
  بمیپارین

  انوکساپارین

  هپارین

  داروهای ضد انعقادبلهبله
  بوپروپیونمهارکننده بازجذب دوپامین / نوراپی نفرینبلهبله
  بوسپیرونضد اضطراببلهبله
  کاربامازپینضد تشنجبلهبله
  انزالوتامیدشیمی درمانیبلهبله
  اسومپرازول

  امپرازول

  بازدارنده پمپ پروتونبلهبله
  فلوکونازولضد قارچبلهبله
  فلوکستین

  دولوکستین

  پاروکستین

  سرترالین

  SSRI هابلهبله
  هیدروکسی کلروکینآمینوکینولون/

  ضد مالاریا

  بلهبله
  لینزولیدآنتی بیوتیکبلهبله
  سیکلوبنزاپرین

  متاکسالون

  شل کننده های عضلانیبلهبله
  پیموزایدضد روان پریشیبلهبله
  سلژیلین

  فنلزین

  راساگیلین

  مهارکننده مونوآمین اکسیداز (MAOI)بلهبله
  مخمر سنت جونزمکمل گیاهیبلهبله
  هیدروکلروتیازید

  کلرتالیدون

  متولازون

  دیورتیک های تیازیدیبلهبله
  ترامادولمسکن تریاکبلهبله
  آمی تریپتیلین

  کلومیپرامین

  داکسپین

  نورتریپتیلین

  داروهای ضد افسردگی سه حلقه ایبلهبله
  ونلافاکسینمهارکننده انتخابی بازجذب نوراپی نفرین (SNRI)بلهبله
   

  هشدارهای سیتالوپرام و اس سیتالوپرام

  مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین، از جمله سیتالوپرام و اس سیتالوپرام، بلافاصله علائم را برطرف نمی‌کنند. به طور معمول، مشاهده تغییرات در علائم بیماران حداقل دو هفته طول می‌کشد، و اکثر بیماران حداقل به چهار تا شش هفته نیاز دارند تا ببینند آیا دارو بر علائم آنها تأثیر می‌گذارد یا خیر.

  سیتالوپرام و اس سیتالوپرام هر دو دارای یک هشدار مربوط به افکار خودکشی هستند. بزرگسالان و کودکانی که از افسردگی ماژور(MDD)رنج می برند بیشتر در معرض افکار خودکشی هستند. اگر MDD به میزان کافی درمان نشود یا اصلاً درمان نشود، ممکن است بدتر شود. برخی از مطالعات نشان داده اند که داروهای ضد افسردگی، از جمله SSRI ها، می توانند افکار خودکشی را در کودکان و بزرگسالان جوان افزایش دهند. تمام بیمارانی که SSRI مصرف می کنند باید به دقت تحت نظر باشند و SSRI ها فقط باید در کودکان و بزرگسالان جوان استفاده شوند که منافع آن به وضوح بیشتر از خطر آنها باشد.

  سفارش خرید از ترکیه توسط سایت دکتر داروساز

  توقف یا جابجایی از مصرف یک SSRI به SSRI  دیگر باید تحت نظر دقیق پزشک شما انجام شود. در برخی موارد، قبل از شروع یک داروی دیگر، باید به طور کامل مصرف داروی ضد افسردگی قبلی را متوقف کنید. قطع ناگهانی SSRI ها، از جمله اس سیتالوپرام و سیتالوپرام، می تواند منجر به عوارض جانبی شود که شبیه به سندرم آنفولانزا است، اما می تواند شدید باشد. این علائم می تواند شامل حالت تهوع، بی حالی، سرگیجه، اضطراب، تحریک پذیری، بی خوابی و رویاهای واضح باشد. برخی از بیماران حتی احساس “شوک الکتریکی” را گزارش کرده اند که بسیار ناراحت کننده است. این علائم می توانند ناتوان کننده باشند و می توانند در چند روز اول پس از مصرف نکردن SSRI شروع شوند. اگر در حال توقف درمان یا تغییر درمان هستید، اکثر رژیم ها نیاز به کاهش تدریجی دوز دارو در طی دو تا چهار هفته دارند. بسته به اینکه آیا شما یک درمان جدید را شروع می کنید و اینکه چه درمانی است، ممکن است بتوانید آن درمان جدید را همزمان با کاهش دوز داروی قبلی شروع کنید. یا ممکن است مجبور شوید صبر کنید تا درمان فعلی شما به طور کامل از بدن شما خارج شود. این حالت ها می تواند پیچیده شود، و به همین دلیل است که متخصص شما بایستی در آن مشارکت داشته باشد. بسیار مهم است که درمان را بدون نظر پزشک به طور ناگهانی قطع نکنید. 

    ریواستیگمین: موارد مصرف، عوارض جانبی، دوز درمانی و تداخلات دارویی

  سیتالوپرام باعث طولانی شدن QT می شود. این یک ناهنجاری در نوار قلبی است که با Torsade de Pointes (TdP) و تاکی کاردی بطنی مشخص می شود. این اختلال به طور بالقوه یک عارضه جانبی بسیار جدی است و می تواند منجر به مرگ ناگهانی شود. خطر مشکلات قلبی با افزایش دوز، افزایش می یابد و به همین دلیل بیماران نباید بیش از 40 میلی گرم در روز از این دارو مصرف کنند. 

  بروز سندرم سروتونین با همه SSRI ها گزارش شده است. این وضعیت ناشی از سطوح بالا و غیرطبیعی سروتونین است و می‌تواند منجر به احساس بی‌قراری، سرگیجه و افزایش ضربان قلب بیمار شود. این حالت می تواند با مصرف همزمان دو داروی سروتونرژیک ایجاد شود. رجوع به اطلاعات کارخانه سازنده در مورد تداخلات دارویی در هنگام تجویز این داروها ضروری است.

  سوالات متداول در مورد سیتالوپرام و اس سیتالوپرام

  سیتالوپرام چیست؟

  سیتالوپرام یک داروی ضد افسردگی است. این دارو متعلق به دسته ای از داروها با نام مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین است. این دارو برای درمان اختلال افسردگی ماژور تجویز می شود و با افزایش سروتونین موجود در سیناپس نورون عمل می کند. سیتالوپرام در دوزهای 20 میلی گرم و 40 میلی گرم در ایران موجود است.

  اس سیتالوپرام چیست؟

  اس سیتالوپرام یک داروی ضد افسردگی است. این دارو متعلق به دسته ای از داروها موسوم به مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین است. این دارو برای درمان اختلال افسردگی ماژور تجویز می شود و با افزایش سروتونین موجود در سیناپس نورون عمل می کند. اس سیتالوپرام در دوزهای 5 میلی گرم و 10 میلی گرم در ایران موجود است.

  چگونه SSRI ها برای افسردگی عمل می کنند؟

  SSRI ها بازجذب سروتونین را به سلول های عصبی مسدود می کنند. اگر به مسیری فکر می کنید که خلق و خوی شما را کنترل می کند، آن مسیر از رشته ای از نورون ها ساخته شده است. هنگامی که سروتونین کمتری در داخل سلول عصبی جذب می شود و در عوض در فضای آزاد بین هر نورون باقی می ماند، سیگنال دهی بین نورون ها منجر به خلق و خوی بهتر و سطوح افسردگی پایین تر می شود. در حالی که SSRI ها مستقیماً جذب مجدد به نورون را مهار می کنند، با گذشت زمان گیرنده هایی را نیز تنظیم می کنند که این فعالیت را نیز تحریک می کنند. تا حدی به همین دلیل است که ما فکر می کنیم مدت زمان زیادی طول می کشد تا SSRI ها به اثربخشی کامل خود برسند.

  آیا سیتالوپرام و اس سیتالوپرام یکسان هستند؟

  سیتالوپرام و اس سیتالوپرام (لگزاپرو، سیپرالکس) هر دو داروهای ضد افسردگی هم خانواده هستند، اما یکسان نیستند. سیتالوپرام ترکیبی راسمیک از R-enantiomer و S-enantiomer سیتالوپرام است. اس سیتالوپرام فقط حاوی S-enantiomer است که ایزومر فعال‌تر مسئول اثرات سروتونرژیک است.

  سیتالوپرام بهتر است یا اس سیتالوپرام؟

  یک متاآنالیز از 9 کارآزمایی بالینی جداگانه در بیماران مبتلا به اختلال افسردگی ماژور متوسط ​​تا شدید نشان داد که اس سیتالوپرام نسبت به سیتالوپرام کاهش قابل توجهی در نمرات مقیاس افسردگی ایجاد کرد. کاهش بیشتر امتیاز نشان دهنده بهبود قابل توجهی در علائم افسردگی است و محققان دریافتند که اس سیتالوپرام داروی برتر است.

  تبلیغ کانال مشاوره و خرید از ترکیه در ایتا

  آیا می توانم در دوران بارداری از سیتالوپرام یا اس سیتالوپرام استفاده کنم؟

  سیتالوپرام و اس سیتالوپرام جزو دسته C در دوران بارداری هستند، به این معنی که مطالعات انسانی کافی برای تعیین اثربخشی و ایمنی آنها در دوران بارداری انجام نشده است. مطالعات حیوانی اثرات تراتوژنیک از جمله اثرات قلبی عروقی را بر روی جنین نشان داده است و مشخص شده است که سیتالوپرام و اس سیتالوپرام از جفت انسان عبور می کنند. به همین دلیل، استفاده از سیتالوپرام یا اس سیتالوپرام در بارداری باید با آسیب احتمالی برای جنین سنجیده شود. پزشکان ممکن است گزینه های دیگری را برای درمان افسردگی در دوران بارداری انتخاب کنند.

  آیا می توانم از سیتالوپرام یا اس سیتالوپرام در کنار مشروبات الکلی استفاده کنم؟

  الکل می تواند اثرات سمی SSRI ها را افزایش دهد. نوشیدن الکل در حین مصرف سیتالوپرام یا اس سیتالوپرام می تواند باعث اختلالات روانی حرکتی قابل توجهی شود و به همین دلیل به بیماران توصیه می شود در صورت مصرف سیتالوپرام یا اس سیتالوپرام، از مصرف الکل خودداری کنند.

  آیا سیتالوپرام برای اضطراب مفید است؟

  سیتالوپرام به صورت تائید نشده، برای اختلال اضطراب فراگیر استفاده شده است. این بدان معنی است که برای این منظور توسط سازمان غذا و دارو (FDA) تایید نشده است، اما معمولا در عمل استفاده می شود. با این حال، اس سیتالوپرام در استفاده از اختلال اضطراب فراگیر تایید شده است.

  آیا سیتالوپرام یا اس سیتالوپرام باعث افزایش وزن می شود؟

  در مطالعات کنترل شده، بیمارانی که سیتالوپرام مصرف می کردند 0.5 کیلوگرم بیشتر از بیمارانی که دارونما مصرف می کردند، اضافه وزن پیدا کردند. مطالعات کنترل شده شامل اس سیتالوپرام تفاوتی در افزایش وزن در مقایسه با دارونما نشان نداد. تغییرات وزن نگرانی قابل توجهی با هر دو دارو نیست.

  آیا سیتالوپرام به درمان خشم کمک می کند؟

  سیتالوپرام داروی تایید شده ای برای درمان خشم یا پرخاشگری نیست. با این حال، از آن به صورت تائید نشده برای درمان پرخاشگری مرتبط با زوال عقل استفاده شده است. لازم به یادآوری است که بیماران بالای 60 سال نباید بیش از 20 میلی گرم در روز از این دارو مصرف کنند.

  منبع: 

  www.singlecare.com

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *