پرش به محتوا

روش مصرف قرص متی مازول

  روش صحیح مصرف قرص متی مازول

  متی مازول برای درمان بیماری پرکاری تیروئید تجویز می گردد. در این بیماری غده تیروئید هورمون تیروئید را به میزان بیش از حدی تولید می کند. ما در این مقاله به بررسی روش صحیح مصرف قرص متی مازول و دوز مصرفی آن خواهیم پرداخت.

  متی مازول از طریق ایجاد تداخل در مسیر استفاده بدن از ید برای تولید هورمون های تیروئیدی عمل می کنند. این دارو اثرات هورمون تیروئیدی را که قبل از شروع استفاده از این دارو، توسط بدن ساخته شده بود را، مسدود نمی کند.

  این دارو فقط با تجویز پزشک در دسترس هستند.

  روش صحیح مصرف قرص متی مازول

  از این دارو فقط طبق دستور پزشک استفاده کنید. مقادیر کمتر یا بیشتر از آن استفاده نکنید و از آن در دفعات بیشتر یا به مدت طولانی تر از آنچه پزشک دستور داده است استفاده نکنید. استفاده بیشتر ازمقادیر تجویز شده از این دارو، ممکن است احتمال عوارض جانبی را افزایش دهد.

  این دارو زمانی بهترین اثر را دارد که مقدار ثابتی از آن در خون وجود داشته باشد. برای کمک به ثابت نگه داشتن مقدار آن، هیچ دوزی را فراموش نکنید. همچنین، اگر بیش از یک نوبت در روز مصرف می کنید، بهتر است دوزها را در زمان های مساوی در روز و شب مصرف کنید. به عنوان مثال، اگر قرار است 3 دوز در روز مصرف کنید، دوزها باید حدود 8 ساعت با یکدیگر فاصله داشته باشند. اگر این امر با خواب یا سایر فعالیت‌های روزانه‌تان تداخل دارد، یا اگر برای برنامه‌ریزی بهترین زمان‌ها برای مصرف دارو به کمک نیاز دارید، با متخصص مراقبت‌های بهداشتی خود مشورت کنید.

  غذای موجود در معده شما ممکن است مقدار متی مازول را که قادر به ورود به جریان خون است تغییر دهد. برای اطمینان از اینکه همیشه اثرات یکسانی از دارو مشاهده خواهید کرد، سعی کنید متی مازول را در شرایط ثابتی نسبت به وعده غذایی خود استفاده کنید. یعنی همیشه همراه غذا مصرف شود یا همیشه با معده خالی مصرف شود.

    سرترالین: موارد مصرف، عوارض جانبی، دوز درمانی و تداخلات دارویی

  دوز مصرف قرص متی مازول

  دوز مورد مصرف قرص متی مازول برای بیماران مختلف متفاوت خواهد بود. دستورات پزشک یا دستورالعمل های روی برچسب را دنبال کنید. اطلاعات زیر فقط شامل دوز معمول ​​این دارو می شود. اگر دوز شما متفاوت است، آن را تغییر ندهید، مگر اینکه پزشک به شما بگوید که این کار را انجام دهید.

  مقدار دارویی که مصرف می کنید به قدرت دارو بستگی دارد. همچنین، تعداد دوزهایی که هر روز مصرف می‌کنید، زمان مجاز بین دوزها، و مدت زمانی که دارو مصرف می‌کنید به مشکل پزشکی که برای آن از دارو استفاده می‌کنید بستگی دارد.

  سفارش خرید از ترکیه توسط سایت دکتر داروساز

  برای متی مازول

  • برای فرم خوراکی (قرص):
   • برای درمان پرکاری تیروئید (هیپرتیروئیدیسم):
    • بزرگسالان و نوجوانان – در ابتدا، 15 تا 60 میلی گرم (mg) در روز تا شش تا هشت هفته. بعداً، پزشک ممکن است بخواهد دوز شما را به 5 تا 30 میلی گرم در روز کاهش دهد. این دارو ممکن است یک بار در روز مصرف شود یا ممکن است به دو دوز در روز تقسیم شود.
    • کودکان – دوز بر اساس وزن بدن است و باید توسط پزشک تعیین شود. دوز معمول 0.4 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم (kg) (0.18 میلی گرم در هر پوند) از وزن بدن در روز است. بعداً، پزشک ممکن است بخواهد دوز را به 0.2 میلی گرم در هر کیلوگرم (0.09 میلی گرم در هر پوند) وزن بدن در روز کاهش دهد. دوز ممکن است یک بار در روز مصرف شود یا ممکن است به دو دوز در روز تقسیم شود.
   • برای درمان تیروتوکسیکوز (اورژانس تیروئید):
    • بزرگسالان و نوجوانان – 15 تا 20 میلی گرم هر چهار ساعت.
    • کودکان – دوز بر اساس وزن بدن است و باید توسط پزشک تعیین شود. دوز معمول 0.4 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم (kg) (0.18 میلی گرم در هر پوند) از وزن بدن در روز است. بعداً، پزشک ممکن است بخواهد دوز را به 0.2 میلی گرم در هر کیلوگرم (0.09 میلی گرم در هر پوند) وزن بدن در روز کاهش دهد. دوز ممکن است یک بار در روز مصرف شود یا ممکن است به دو دوز در روز تقسیم شود.
    ریسپردال (ریسپریدون خارجی): موارد مصرف، عوارض جانبی، احتیاطات و ...

  دوز فراموش شده

  اگر یک نوبت از این دارو را فراموش کردید، در اسرع وقت آن را مصرف کنید. با این حال، اگر تقریباً زمان نوبت بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را رها کنید و به برنامه دوز معمولی خود بازگردید. دوزهای مصرف خود را دو برابر نکنید.

  اگر بیش از یک نوبت را فراموش کردید یا در این مورد سوالی دارید، با پزشک خود مشورت کنید.

  روش نگهداری از دارو

  دارو را دور از دسترس اطفال نگه دارید.

  دارو را در ظرف دربسته در دمای اتاق، دور از حرارت، رطوبت و نور مستقیم نگهداری کنید. از یخ زدگی دارو جلوگیری شود.

  داروهای تاریخ گذشته یا داروهایی که دیگر مورد نیاز نیستند را نگه ندارید.

  منبع: www.mayoclinic.org

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *