پرش به محتوا

آیا با داروهای کاهش وزن و عوارض آنها آشنا هستید؟

  داروهای کاهش وزن
  کم خوردن و تحرک بیشتر از اصول کاهش وزن است. البته در برخی از افراد ، ممکن است داروهایی نیز برای کاهش وزن تجویز شوند.هنگام مصرف این داروها هنوز باید روی رژیم و ورزش تمرکز کنید و این داروها برای همه افراد مناسب نیستند.

  داروهای که برای کاهش وزن تجویز میشوند برای چه افرادی مناسب هستند؟

  پزشکان معمولاً فقط درصورتی که BMI شما 30 یا بالاتر باشد ، یا حداقل 27 باشد و شما یک بیماری زمینه ای مانند دیابت نوع 2 داشته باشید که ممکن است بر وزن شما تاثیر گذار بوده و خطرناک باشد این داروها را تجویز می کنند.

  شایعترین داروهای تجویز شده جهت کاهش وزن:

  لیراگلوتاید  ( Saxenda )، نالتروکسان-بوپروپیون  ( Contrave )،  ارلیستات  ( alli در ، زنیکال )، فنترامین  ( Adipex-P ، Ionamin ) و فنترامین-توپیرامات  ( Qsymia )

  قبل از دریافت نسخه دارویی برای کاهش وزن ، در مورد سابقه پزشکی خود به پزشک بگویید. این اطلاعات شامل هر نوع آلرژی یا بیماری دیگر است. داروها یا مکمل هایی که مصرف می کنید (حتی اگر گیاهی یا طبیعی باشند) ؛ و اینکه آیا شما باردار هستید ، شیرده هستید یا می خواهید به زودی باردار شوید .

  داروی اورلیستات (زنیکال) 

  مکانیسم اثر اورلیستات: این دارو از جذب حدود یک سوم چربی هایی که می خورید جلوگیری میکند.

   برای استفاده طولانی مدت تأیید شده است؟ آره.گرفتگی شکم ، نفخ ، مدفوع روغنی ، حرکات روده بیشتر و عدم توانایی در کنترل حرکات روده از عوارض جانبی آن است .

  این عوارض به طور کلی خفیف و موقتی هستند. اما اگر غذاهای پرچربی بخورید ممکن است بدتر شوند.

  موارد نادری از آسیب شدید کبد در افرادی که اورلیستات مصرف می کنند گزارش شده است ، اما قطعی نیست که دارو این مشکلات را ایجاد کرده باشد.

  خرید از ترکیه دیگه سخت نیست!!

  چه چیز دیگری باید بدانید: قبل از مصرف اورلیستات باید رژیم کم چربی داشته باشید (کمتر از 30٪ کالری روزانه چربی).

  همچنین حداقل 2 ساعت قبل یا بعد از مصرف اورلیستات یک مولتی ویتامین مصرف کنید ، زیرا این دارو به طور موقت جذب ویتامین های A ، D ، E و K را برای بدن شما دشوار می کند.

  اورلیستات تنها دارویی در نوع خود است که در ایالات متحده تأیید شده است. سایر داروهای کاهش دهنده وزن باعث کاهش اشتها می شوند ، از جمله موارد زیر.

  داروی ترکیبی نالترکسان هیدروکلراید و بوپروپیون (Contrave)

  نحوه عملکرد: ترکیبی از دو داروی مورد تأیید FDA است ، نالترکسون و بوپروپیون ، در یک فرمول با انتشار طولانی مدت تهیه شده اند. نالترکسون برای درمان وابستگی به الکل و مواد افیونی تأیید شده است . بوپروپیون برای درمان افسردگی ، اختلال فصلی عاطفی و کمک به افراد در ترک سیگار مجاز است .

    رژیم Wahls برای درمان بیماری MS و میزان کارآیی آن

  برای استفاده طولانی مدت تأیید شده است؟ بله.

  عوارض جانبی: شایعترین عوارض جانبی شامل حالت تهوع ، یبوست ، سردرد ، استفراغ ، سرگیجه ، بی خوابی و خشکی دهان است . این داروی ترکیبی یک هشدار بسته بندی شده در مورد افزایش خطر افکار و رفتارهای خودکشی مرتبط با بوپروپیون دارد. این هشدار همچنین یادآوری می کند که موارد جدی روانی عصبی در ارتباط با بوپروپیون گزارش شده است. Contrave می تواند باعث تشنج شود و نباید در بیمارانی که اختلالات تشنج دارند استفاده شود. این دارو همچنین می تواند فشار خون و ضربان قلب را افزایش دهد .

  چه چیز دیگری باید بدانید: اگر بعد از 12 هفته مصرف 5٪ از وزن خود را از دست ندهید ، پزشك شما می تواند مصرف آن را قطع كنید ، زیرا بعید است برای شما مفید باشد.

  داروی لیراگلوتید (ساکسندا)

  چگونه کار می کند: لیراگلوتاید دوز بالاتر یک داروی دیابت نوع 2 است . این دارو یک نوع هورمون روده را تقلید می کند که به مغز می گوید معده شما پر است.

  برای استفاده طولانی مدت تأیید شده است؟ بله.

  عوارض جانبی: حالت تهوع ، استفراغ ، اسهال ، یبوست ، فشار خون پایین و افزایش اشتها. عوارض جانبی جدی می تواند شامل افزایش ضربان قلب ، پانکراتیت ، نارسایی کیسه صفرا ، مشکلات کلیوی و افکار خودکشی باشد. لیراگلوتید در مطالعات نشان داده است که باعث ایجاد تومورهای تیروئید در حیوانات می شود ، اما هنوز مشخص نیست که می تواند باعث سرطان تیروئید در انسان شود.

  چه چیز دیگری باید بدانید: اگر بعد از 16 هفته از مصرف لیراگلوتید 4٪ از وزن خود را از دست ندهید ، پزشك شما می تواند مصرف آن را متوقف كنید ، زیرا بعید است برای شما مفید باشد .

  داروی فنترامین

  چگونه کار می کند: اشتهای شما را کاهش میدهد.

  برای استفاده طولانی مدت تأیید شده است؟ نه. این دارو فقط برای استفاده کوتاه مدت (چند هفته) تأیید شده است.

  عوارض جانبی می تواند جدی باشد ، مانند افزایش فشار خون یا ایجاد تپش قلب ، بی قراری ، سرگیجه ، لرزش ، بی خوابی ، تنگی نفس ، درد قفسه سینه و مشکل در انجام فعالیت هایی که توانسته اید انجام دهید. عوارض جانبی کمتر جدی شامل خشکی دهان ، طعم ناخوشایند ، اسهال ، یبوست و استفراغ.

  مانند برخی دیگر از داروهای مهار کننده اشتها ، خطر وابستگی به دارو وجود دارد.اواخر عصر آن را مصرف نکنید ، زیرا ممکن است باعث بی خوابی شود .

    آیا مصرف گلوریپا برای لاغری تاثیر دارد؟

  اگر انسولین برای دیابت مصرف می کنید ، قبل از مصرف فنترامین به پزشک اطلاع دهید ، زیرا ممکن است لازم باشد دوز انسولین خود را تنظیم کنید .

  اگر سابقه بیماری قلبی ، سکته مغزی ، نارسایی احتقانی قلب یا فشار خون بالا کنترل نشده دارید ، نباید فن ترمین را مصرف کنید . همچنین اگر مبتلا به گلوکوم ، پرکاری تیروئید هستید یا سابقه سوء مصرف مواد مخدر دارید یا باردار یا شیرده هستید ، نباید آن را مصرف کنید .

  چه چیز دیگری باید بدانید: فن ترامین آمفتامین است . به دلیل خطر اعتیاد یا سوء مصرف ، این گونه داروهای محرک “مواد کنترل شده” هستند ، به این معنی که آنها به نوع خاصی از نسخه نیاز دارند.

  داروی فنترامین و توپیرامات (Qsymia)

  چگونه کار می کند: اشتهای شما را کاهش میدهد.

  Qsymia فن ترامین را با داروی ضدتشنج / ضدمیگرن توپیرامات ترکیب می کند . توپیرامات به چندین روش باعث کاهش وزن می شود ، از جمله کمک به احساس سیری ، طعم غذاها را کمتر جذاب می کند و کالری بیشتری می سوزاند.

  برای استفاده طولانی مدت تأیید شده است؟ بله. شکل دارویی Qsymia نسبت به زمانی که این داروها به تنهایی تجویز می شوند ، مقدار بسیار کمتری از فنترامین و توپیرامات دارد.

  عوارض جانبی: شایعترین عوارض جانبی سوزن سوزن شدن دست و پا ، سرگیجه ، تغییر حس چشایی ، بی خوابی ، یبوست و خشکی دهان است.

  عوارض جانبی جدی شامل برخی نقایص هنگام تولد (شکاف لب و شکاف کام ) ، ضربان قلب سریعتر ، افکار یا اقدامات مربوط به خودکشی و مشکلات چشمی است که در صورت عدم درمان می تواند منجر به کاهش بینایی دائمی شود .

  زنانی که ممکن است باردار شوند باید قبل از مصرف Qsymia آزمایش بارداری انجام دهند ، و باید از روشهای ضدبارداری استفاده کنند و ماهانه آزمایشات بارداری را هنگام مصرف دارو انجام دهند.

  اگر مبتلا به گلوکوم ، پرکاری تیروئید ، بیماری قلبی یا سکته مغزی هستید نیز نباید Qsymia مصرف کنید . هنگام شروع مصرف دارو یا افزایش دوز ، مرتباً علائم قلبی خود را بررسی کنید .

  چه چیز دیگری باید بدانید: اگر بعد از 12 هفته استفاده از Qsymia حداقل 3٪ از وزن خود را از دست ندهید ، FDA توصیه می کند که مصرف آن را متوقف کنید یا پزشک 12 هفته دیگر دوز شما را افزایش دهد – و اگر باز هم تاثیری نداشت، شما باید به تدریج مصرف آن را متوقف کنید.

  منبع: وب سایت webmd.com

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *