پرش به محتوا

خونریزی مقعدی: علل و درمانها

  خونریزی مقعدی یا خونریزی رکتال
  دیدن خون در توالت می تواند نگران کننده باشد. به عنوان یک علامت هشدار دهنده، حضور خون در مدفوع ممکن است ذهن شما را به سمت بسیاری از بیماریها ببرد. این حالت اغلب خونریزی مقعدی است. به عنوان علامت بسیاری از بیماری های مختلف ، خونریزی مقعدی ممکن است از خفیف تا شدید (نشانه یک بیماری جدی مانند سرطان روده بزرگ) متفاوت باشد. اگر خونریزی مقعدی را تجربه می کنید ، ممکن است به چند روش مختلف خون را ببینید – روی دستمال توالت هنگام پاک کردن ، در آب کاسه توالت یا مدفوع. می تواند رنگ های مختلفی داشته باشد ، از قرمز روشن گرفته تا یک رنگ قهوه ای تیره تا سیاه.

  رنگ خونی که می بینید در واقع می تواند تعیین کننده محل خونریزی باشد.

  • خون قرمز روشن معمولاً به معنای خونریزی است که در روده بزرگ یا راست روده اتفاق افتاده است.
  • خون قرمز تیره می تواند به این معنی باشد که شما در روده بزرگ یا روده کوچک خونریزی دارید.
  • ملنا (مدفوع تیره و مانند تار) اغلب به خونریزی در معده ، مانند خونریزی از زخم معده اشاره دارد .

  گاهی اوقات ، خونریزی مقعدی با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیست و فقط از طریق میکروسکوپ قابل مشاهده است. این نوع خونریزی معمولاً در طی آزمایش نمونه مدفوع مشاهده می شود.

  آیا خونریزی مقعدی جدی است؟

  در بعضی موارد ، خونریزی مقعدی می تواند یکی از علائم یک بیماری جزئی باشد که به راحتی قابل درمان است. به عنوان مثال بواسیر می تواند باعث خونریزی مقعدی شود. بواسیر معمولاً زیاد دوام ندارد و درمان آن اغلب آسان است. با این حال ، خونریزی مقعدی گاهی اوقات می تواند نشانه یک بیماری جدی مانند سرطان روده بزرگ باشد. مهم است که هرگونه خونریزی را پیگیری کنید. اگر شدت خونریزی زیاد است ، به طور مکرر اتفاق می افتد یا باعث نگرانی شما می شود ، با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود تماس بگیرید تا آن را بررسی کند.

  خونریزی مقعدی چگونه ظاهر می شود؟

  شما ممکن است خونریزی مقعدی را به چند روش مختلف ببینید ، یا تجربه کنید:

  • دیدن خون روی دستمال توالت هنگام پاک کردن.
  • دیدن خون در کاسه توالت هنگام استفاده از دستشویی – ممکن است به نظر برسد که آب کاسه قرمز رنگ شده است.
  • هنگامی که دفع مدفوع دارید ، متوجه مدفوع قرمز تیره ، سیاه یا قیر مانند شوید.

  خونریزی مقعدی می تواند قرمز روشن یا تیره تر باشد. همچنین می توانید خونریزی مقعدی داشته باشید بدون اینکه بتوانید آن را ببینید. این حالت می تواند هنگامی اتفاق بیفتد که مقدار بسیار کمی خون در مدفوع داشته باشید – که خونریزی پنهانی نامیده می شود.

  اگر خونریزی مقعدی داشته باشم مدفوع من چگونه خواهد بود؟

  وقتی خون در مدفوع دارید ، می تواند به چند روش مختلف به نظر برسد. ممکن است رگه هایی از خون قرمز روشن روی مدفوع خود داشته باشید یا اینکه خون را به صورت مخلوط با مدفوع خود مشاهده کنید. مدفوع همچنین می تواند بسیار تیره ، تقریباً سیاه و قیر مانند باشد.

  گاهی اوقات ، ممکن است در مدفوع خود خونی داشته باشید که قابل مشاهده نباشد. به این حالت، خونریزی پنهان می گویند. این حالت می تواند نشانه خونریزی داخل دستگاه گوارش شما باشد. همچنین می تواند وضعیت جدی تری مانند بیماری التهاب در روده یا سرطان را نشان دهد. خونریزی پنهانی معمولاً در طی آزمایشات آزمایشگاهی مشاهده می شود که نمونه ای از مدفوع شما را بررسی می کند تا مقدار کمّی خون بررسی شود. این آزمایش خون مخفی مدفوع نامیده می شود و می تواند به عنوان راهی برای غربالگری سرطان روده بزرگ مورد استفاده قرار گیرد. اگر سابقه خانوادگی سرطان روده بزرگ دارید ، ارائه دهنده خدمات بهداشتی درمانی شما ممکن است این آزمایش را توصیه کند.

  سفارش خرید از ترکیه توسط سایت دکتر داروساز

  یکی از مواردی که باید در هنگام دیدن رنگ مدفوع غیرمعمول به خاطر بسپارید، این است که چه می خورید .  غذاهای خاصی وجود دارد که می تواند رنگ مدفوع شما را تغییر داده و باعث شوند که قرمز یا حتی سیاه به نظر برسد. این امر اغلب با خون در مدفوع اشتباه گرفته می شود.

  علائم خونریزی مقعدی چیست؟

  علائم خونریزی مقعدی بسته به علت خونریزی ممکن است متفاوت باشد. بیشتر دلایل خونریزی مقعدی قابل درمان هستند و جدی نیستند. در بعضی موارد ، خونریزی مقعدی می تواند علامت یک بیماری جدی مانند سرطان روده بزرگ باشد. از آنجا که دانستن علت خونریزی مقعدی شما در خانه دشوار است ، معمولاً اگر خونریزی مقعدی دارید ، بهتر است با پزشک خود تماس بگیرید.

  برخی از علائمی که ممکن است با خونریزی مقعدی همراه باشد می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • احساس درد و یا فشار مقعدی.
  • دیدن خون قرمز روشن در مدفوع ، لباس زیر ، دستمال توالت یا داخل کاسه توالت.
  • داشتن مدفوع قرمز یا مشکی.
  • داشتن مدفوع با ظاهری تار مانند.
  • سردرگمی ذهنی را تجربه می کنید.
  • احساس سرگیجه یا سبکی سر.
  • غش کردن
    دیسک کمر: علائم، تشخیص و درمانهای موجود

  در برخی موارد بسیار شدید ، خونریزی مقعدی می تواند منجر به شوک شود. اگر علائم شوک را تجربه کردید ، بلافاصله با 115 تماس بگیرید. علائم شوک می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • کاهش ناگهانی فشار خون را تجربه می کنید .
  • داشتن ضربان قلب سریع.
  • عدم توانایی ادرار کردن
  • عدم هوشیاری.

  چه عواملی باعث خونریزی مقعدی می شود؟

  دلایل مختلفی وجود دارد که شما ممکن است خونریزی مقعدی را تجربه کنید. دلایل خونریزی مقعدی می تواند از شرایط معمول و خفیف تا شرایط شدیدتر و نادر باشد که نیاز به درمان فوری پزشکی دارند.

  دلایل خونریزی مقعدی می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • بواسیر(هموروئید)(Hemorrhoids) : شایعترین علت خونریزی مقعدی ، بواسیر ناشی از تورم رگهای راست روده (بواسیر داخلی) یا مقعد (بواسیر خارجی) است. به دلایل زیادی می توانید بواسیر ایجاد کنید ، از جمله یبوست مزمن، کشیدگی در حین حرکات روده ، بارداری ، بلند کردن اجسام سنگین ، انجام مقاربت مقعدی و داشتن وزن بدن بالا ( چاقی ). بواسیر یک فوریت پزشکی نیست و خونی که ممکن است روی دستمال توالت یا روده توالت مشاهده کنید جای نگرانی ندارد.
  • شقاق مقعدی(Anal fissure) : گاهی اوقات با بواسیر اشتباه گرفته می شود. شکاف مقعدی، شکاف یا پارگی در پوست اطراف مقعد است. این حالت زمانی اتفاق می افتد که مدفوع خیلی سفتی داشته باشید که دفع آن مشکل باشد. فشار اضافی حرکات روده باعث می شود پوست شکافته شود. شکاف مقعدی باعث می شود هنگام رفتن به دستشویی خون مشاهده کنید و همچنین در حین حرکات روده احساس سوزش کنید. شکاف های مقعدی معمولاً به مرور زمان خود به خود از بین می روند.
  • آبسه مقعدی یا فیستول(Anal abscess or fistula) : در واقع غده های کوچکی در داخل مقعد شما وجود دارد که به منظور کمک به شما در دفع مدفوع است. این غدد می توانند آلوده شده و باعث ایجاد آبسه یا فیستول شوند. وقتی غده درون مقعد متورم شود ،  باعث انسداد و آبسه می شود. فیستول مقعدی یک تونل کوچک است که آبسه را به پوست اطراف مقعد متصل می کند. این شرایط می تواند در اثر بیماری التهابی روده ، سل یا پرتو درمانی ایجاد شود.
  • دیورتیکولوز / دیورتیکولیت : این شرایط وقتی اتفاق می افتد که کیسه های کوچک – به نام دیورتیکول – در قسمت های ضعیف شده روده شما ایجاد شود. این دیورتیکول ها می توانند از دیواره روده های شما بیرون زده و باعث خونریزی و عفونت شوند. وقتی این کیسه ها آلوده می شوند ، می توانند علائمی مانند درد شکم ، تب و تغییر ناگهانی در عادات روده ایجاد کنند.
  • بیماری التهابی روده (IBD) : بیماری التهابی روده (IBD) تورم روده کوچک یا بزرگ است. دو نوع IBD وجود دارد – بیماری کرون و کولیت. بیماری کرون شرایطی است که در آن بخشهای  متورم در دستگاه گوارش ایجاد می شود. در کولیت ، تورم عمدتا در روده بزرگ است. افراد مبتلا به IBD ممکن است تب ، اسهال ، درد و گرفتگی شکمی ، انسداد روده و خونریزی مقعدی را تجربه کنند.
  • زخم : وقتی مقدار مایعات گوارشی در روده شما متعادل نباشد ، می تواند به مخاط دستگاه گوارش آسیب برساند و باعث ایجاد زخم شود. این زخمها می توانند خونریزی کرده و باعث شوند مدفوع سیاه رنگی داشته باشید که از نظر ظاهری گاهی قیر مانند است.
  • پولیپ های بزرگ : پولیپ می تواند مانند قارچی باشد که از کنار روده شما رشد می کند. پولیپ های بزرگ می توانند خونریزی کرده و باعث شوند شما دچار خونریزی مقعدی شوید. در برخی موارد ، پولیپ ها در صورت عدم درمان به سرطان تبدیل می شوند. مهم است که خونریزی مقعدی مربوط به پولیپ بررسی شود، زیرا می تواند نشانه ای از سرطان روده بزرگ باشد.

  آیا غذاهایی وجود دارد که بتواند رنگ مدفوع من را به روشی مشابه خونریزی مقعدی تغییر دهد؟

  غذاهای خاصی وجود دارد که می تواند مدفوع شما را به یک رنگ غیرمعمول تبدیل کند. می توانید مدفوع سبز ، زرد و حتی سیاه داشته باشید. این حالتها می تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد – داشتن صفرا بیش از حد در هنگام هضم غذا ، داشتن یک بیماری پزشکی مانند بیماری التهابی روده یا بیماری سلیاک ، استفاده از آنتی بیوتیک یا حتی فقط خوردن غذاهایی حاوی رنگدانه های قوی.

  اغلب اوقات ، خون می تواند مدفوع شما را بسیار تیره و تقریبا سیاه نشان دهد. غذاهایی مانند شیرین بیان سیاه ، چغندر ، توت های تیره (بلوبری و توت سیاه) و ژلاتین قرمز همگی می توانند مدفوع شما را بسیار تیره نشان دهند. این حالت به راحتی می تواند با خون در مدفوع اشتباه گرفته شود. اگر در حین دفع، مدفوع بسیار تیره مشاهده کردید ، به آنچه اخیراً خورده اید ، فکر کنید. این احتمال وجود دارد که آنچه می خورید دلیل مدفوع معمولاً تیره باشد.

  خرید از ترکیه دیگه سخت نیست!!

  آیا فشار بیش از حد برای دفع مدفوع می تواند باعث خونریزی مقعدی شود؟

  در طی حرکات روده ای فشار بیش از حد ممکن است باعث خونریزی مقعدی شود. این حالت اغلب مربوط به یبوست است . هنگام فشار ، می توانید حالاتی مانند بواسیر یا شکاف مقعدی ایجاد کنید. مدفوع بسیار سفت در واقع می تواند باعث پارگی پوست اطراف مقعد شود و باعث شود که در مدفوع خود خون مشاهده کنید. درمان یبوست می تواند از بروز این بیماری جلوگیری کند.

    طول عمر بیماران پارکینسونی چقدر است؟

  مراقبت و درمان

  آیا آزمایشی برای خونریزی مقعدی وجود دارد؟

  چندین روش وجود دارد که ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما می تواند خونریزی مقعدی را ارزیابی کند تا به یافتن علت آن کمک کند. پزشک شما ممکن است با پرسیدن در مورد وضعیت خونریزی مقعدی شروع کند. برخی از سوالات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • خونریزی مقعدی از چه زمانی شروع شده است؟
  • یک روز قبل از دیدن خونریزی مقعدی چه چیزی خوردید؟
  • چند بار دفع مدفوع دارید؟
  • آیا یبوست داشته اید؟
  • آیا در حین اجابت مزاج فشار می آوردید؟
  • آیا هنگام خونریزی مقعدی درد دارید؟
  • آیا روی مدفوع خون (در روی توالت یا هنگام پاک کردن) وجود دارد؟
  • آیا بواسیر دارید؟
  • آیا بیماری التهابی روده دارید؟
  • آیا شما سابقه خانوادگی سرطان روده بزرگ دارید؟

  این سوالات می تواند به ارائه دهنده خدمات بهداشتی شما کمک کند تا علت احتمالی خونریزی شما را پیدا کند. همچنین آزمایشاتی وجود دارد که پزشک شما می تواند برای کمک به تعیین علت انجام دهد.

  آزمایشات برای کمک به تشخیص علت خونریزی مقعدی می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • معاینه فیزیکی راست روده و مقعد.
  • کولونوسکوپی .
  • سیگموئیدوسکوپی .
  • یک آزمایش خون پنهان مدفوع .

  ارائه دهنده خدمات بهداشتی درمانی شما ممکن است فقط یکی از این آزمایشات را پیشنهاد دهد یا چندین مورد را با هم انجام دهد تا علت خونریزی مقعدی را کشف کند.

  آیا خون قرمز روشن در مدفوع از خون تیره بدتر است؟

  هر چه مدت حضور خون در دستگاه گوارش شما بیشتر باشد ، به طور معمول تیره تر به نظر می رسد. این به این دلیل است که مواد شیمیایی گوارشی در بدن شما وجود دارد که به طور طبیعی همه آنچه را که از طریق دستگاه گوارش حرکت می کند تجزیه می کند. خون هرچه بیشتر در تماس با این مواد شیمیایی باشد ، تیره می شود. اگر خونریزی شما در دستگاه گوارش فوقانی باشد ، ممکن است در توالت رنگ مدفوع شما تیره تر باشد. اگر خون قرمز روشن مشاهده کردید ، این می تواند به معنای حضور کمتر خون در دستگاه گوارش یا حرکت سریع در بدن شما باشد. گرچه دلایل زیادی برای خونریزی قرمز روشن (و غیر مضر) وجود دارد ، اما علل خوش خیم کمتری برای تیره شدن خون وجود دارد – به همین دلیل ، ممکن است خون تیره بیشتر نگران کننده باشد و بررسی این حالت توسط ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ضروری است.

  چگونه خونریزی مقعدی را درمان کنم؟

  در بیشتر موارد ، خونریزی مقعدی با رفع علت خونریزی قابل درمان است. خونریزی مقعدی اغلب بخشی از یک مسئله بزرگتر است که باید مورد مراقبت قرار گیرد. پس از رفع آن شرایط ، خونریزی معمولاً متوقف می شود. گزینه های درمان بسته به شرایط ممکن است متفاوت باشد. شرایطی مانند شکاف مقعدی با گذشت زمان به خودی خود برطرف می شود یا با پماد درمان می شود. بواسیر نیز یکی دیگر از دلایل عمده خونریزی مقعدی است که با رفع مشکل یبوست ، تغییر رژیم غذایی و مصرف آب و یا احتمالاً با جراحی قابل درمان است.

  یکی از دلایل شدیدتر خونریزی مقعدی می تواند سرطان باشد. در این صورت ، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما یک برنامه درمانی برای درمان سرطان تدوین می کند ، که اغلب تومورها را از بین می برد.

  سفارش خرید از ترکیه توسط سایت دکتر داروساز

  آیا خونریزی مقعدی به خودی خود برطرف می شود؟

  بسته به علت خونریزی ، خونریزی مقعدی شما در واقع می تواند به خودی خود متوقف شود. با این حال ، باید به بدن خود توجه کنید و خونریزی را پیگیری کنید. اگر یک بار اتفاق افتاد و متوقف شد ، آن را یادداشت کنید ، اما به احتمال زیاد این یک وضعیت اضطراری نیست. اگر خونریزی مقعدی شدید دارید یا مرتباً خون در مدفوع می بینید ، با پزشک خود تماس بگیرید تا فوراً بررسی شود. همیشه ایده خوبی است که به پزشک خود در مورد هرگونه خونریزی مقعدی که تجربه کرده اید اطلاع دهید.

  چه موقع با دکتر تماس بگیریم

  چه زمانی لازم است در مورد خونریزی مقعدی به پزشک مراجعه کنم؟

  معمولاً بهتر است هر زمان خونریزی مقعدی دارید با پزشک خود تماس بگیرید. این حالت می تواند نشانه ای از یک بیماری دیگر باشد که ممکن است نیاز به درمان داشته باشد. اگر خونریزی شدیدی دارید یا در حین عمل دفع مدفوع خون مشاهده می کنید ، لازم است که فورا به پزشک خود مراجعه کنید. خونریزی از رکتوم می تواند دلایل جدی داشته باشد که باید درمان شود.

  در هنگام ملاقات با پزشک چه سوالاتی را باید در مورد خونریزی مقعدی بپرسم؟

  اگر خونریزی مقعدی را تجربه می کنید ، تماس با پزشک و ملاقات با وی اغلب ایده خوبی است. پزشک شما می فهمد که چه چیزی باعث خونریزی می شود و برنامه ای برای جلوگیری از خونریزی تهیه می کند.

  پرسیدن هر سوالی که در این قرار ملاقات دارید بسیار مهم است. از صحبت در مورد حرکات روده یا جزئیات مربوط به مدفوع خجالت نکشید. این اطلاعات ممکن است ناخوشایند به نظر برسد ، اما به پزشک شما کمک می کند تا از آنچه اتفاق می افتد مطلع شود و بهترین راه را برای کمک به درمان شما پیدا کند.

  منبع: وب سایت clevelandclinic.org

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *