پرش به محتوا

پروبیوتیک ها و پری بیوتیک ها: تفاوتها و موارد استفاده

  تفاوت پروبیوتیکها و پری بیوتیکها

  پری بیوتیک ها و پروبیوتیک ها هر دو موضوعات بسیار مهمی در تغذیه هستند. با وجود این که به نظر مشابه می رسند ، این دو نقش مختلفی در سلامتی شما دارند.

  پرو بیوتیک باکتری های مفید هستند، و پری بیوتیک ها مواد غذایی برای این باکتریهای مفید هستند. ما در این مقاله به تفاوت این دو خواهیم پرداخت.

  تفاوت پروبیوتیک و پری بیوتیک چیست؟

  پروبیوتیک ها و پری بیوتیک ها هر دو برای سلامت انسان مهم هستند. با این حال ، آنها نقش های مختلفی دارند :

  • پروبیوتیک ها باکتریهای زنده ای هستند که در برخی غذاها یا مکمل ها یافت می شوند. آنها می توانند خواص مفید بی شماری برای سلامتی شما فراهم کنند.
  • پری بیوتیک ها از انواع کربوهیدرات ها (بیشتر فیبر) تهیه می شوند که بدن انسان نمی تواند هضم کند. باکتریهای مفید روده شما این فیبرها را مصرف می کنند و رشد می کنند.

  باکتریهای روده که در مجموع به آن فلور روده یا میکروبیوتای روده گفته می شود ، بسیاری از عملکردهای مهم در بدن را انجام می دهند.

  خوردن مقادیر متعادل پروبیوتیک و پری بیوتیک می تواند اطمینان حاصل کند که تعادل مناسبی از این باکتری ها برای سالم نگه داشتن میکروبیوتای روده در اختیار دارید.

  چرا باکتریهای روده مفید هستند؟

  باکتری های خوب در دستگاه گوارش شما را از باکتری ها و قارچ های مضر محافظت می کنند.

  یک مطالعه در سال 2013 بر روی باکتریهای موجود در روده تأیید می کند که طیف گسترده ای از این نوع باکتریها می توانند به عملکرد سیستم ایمنی بدن کمک کنند ، علائم افسردگی را بهبود بخشند و به درمان چاقی کمک کنند.

  بعلاوه ، برخی از باکتریهای روده شما ویتامین K و اسیدهای چرب زنجیره کوتاه تولید می کنند.

  تبلیغ کانال مشاوره و خرید از ترکیه در ایتا

  اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه منبع اصلی تغذیه ای سلولهای پوشاننده روده بزرگ است. آنها باعث ایجاد سد قوی در روده های شما می شوند که مانع ورود مواد مضر ، ویروس ها و باکتری ها به بدن شما می شوند. این باکتری ها همچنین به کاهش التهاب کمک می کنند و ممکن است به طور بالقوده توانایی کاهش خطر سرطان را داشته باشند.

  غذا چگونه روی فلور روده تأثیر می گذارد؟

  غذایی که می خورید نقش مهمی در تعادل باکتری های خوب و بد روده دارد.

  به عنوان مثال ، یک رژیم غذایی حاوی قند و چربی بالا بر روی باکتریهای روده تأثیر منفی می گذارد و ممکن است در مقاومت به انسولین و سایر شرایط موثر باشد .

    آیا قهوه برای کبد چرب مفید است؟

  هنگامی که به طور منظم باکتری های نامناسب را در روده های خود تغذیه می کنید ، آنها در عدم حضور باکتری های مفید برای جلوگیری از فعالیتاشان، اقدام به رشد سریع تر و استعمار گونه روده شما می کنند.

  باکتری های مضر بیشتر و فلور روده ای ناسالم با شاخص توده بدنی بالاتر (BMI) نیز همراه است.

  علاوه بر این ، غذاهای تولید شده که با آفت کشهای در تماس بوده اند ممکن است اثرات منفی بر روی باکتریهای روده داشته باشند ، اگرچه برای تأیید این موضوع نیاز به تحقیقات بیشتری است .

  مطالعات همچنین نشان داده است که آنتی بیوتیک ها می توانند باعث تغییرات دائمی در انواع خاصی از باکتری ها شوند ، به ویژه هنگامی که در دوران کودکی و نوجوانی مصرف می شوند.

  از آنجا که استفاده از آنتی بیوتیک بسیار گسترده است ، محققان اکنون در حال بررسی این هستند که چگونه این مسئله ممکن است باعث مشکلات سلامتی در مراحل بعدی زندگی این افراد شود .

  خرید از ترکیه دیگه سخت نیست!!

  کدام غذاها پری بیوتیک هستند؟

  قبل از بیرون رفتن و خرید مکمل های گران قیمت پری بیوتیک ، به یاد داشته باشید که بسیاری از غذاها به طور طبیعی حاوی پری بیوتیک هستند.

  دلیل آن این است که پری بیوتیکها انواعی از فیبر موجود در سبزیجات ، میوه ها و حبوبات هستند.

  انسان قادر به هضم این نوع فیبرها نیست ، اما باکتری های خوب روده شما می توانند آنها را هضم کنند.

  غذاهایی که سرشار از فیبر پری بیوتیک هستند عبارتند از:

  • حبوبات ، لوبیا و نخود فرنگی
  • جو دوسر
  • موز
  • توت
  • مارچوبه
  • سیر
  • تره فرنگی
  • پیازها

  یکی از کارهایی که باکتری های خوب روده شما با فیبر پری بیوتیک انجام می دهند تبدیل آن به اسید چرب کوتاه زنجیره به نام بوتیرات است .

  کدام غذاها پروبیوتیک هستند؟

  همچنین بسیاری از غذاهای پروبیوتیک وجود دارد که به طور طبیعی حاوی باکتری های مفید هستند مانند ماست.

  اگر می خواهید باکتری های مفید را به روده خود اضافه کنید ، یک ماست ساده و با کیفیت بالا حاوی باکتری های زنده مثل ماست غیرپاستوریزه می تواند یک افزودنی خارق العاده برای رژیم غذایی شما باشد.

  غذاهای تخمیر شده گزینه عالی دیگری است ، زیرا حاوی باکتریهای مفیدی است که با قند یا فیبر موجود در غذا رشد می کنند.

  سفارش خرید از ترکیه توسط سایت دکتر داروساز

  نمونه هایی از غذاهای تخمیر شده عبارتند از:

  • کلم ترش
  • کیمچی
  • چای کومبوچا
  • کفیر 
  • برخی از انواع ترشی (غیر پاستوریزه)
  • سایر سبزیجات ترشی (غیر پاستوریزه)

  اگر قصد دارید غذاهای تخمیر شده بخاطر فواید پروبیوتیک آنها بخورید ، مطمئن شوید که آنها پاستوریزه نشده اند ، زیرا این روند باعث از بین رفتن باکتری ها می شود.

    بهترین زمان مصرف ویتامین B12

  برخی از آن غذاها را می توان سینبیوتیک نیز در نظر گرفت ، زیرا هم حاوی باکتری های مفید و هم منبع فیبر برای تغذیه باکتری هستند.

  چند نمونه از غذاهای سینبیوتیک شامل پنیر ، کفیر ، و ترشی کلم است.

  آیا باید مکمل های حاوی پروبیوتیک مصرف کنم؟

  مکمل های پروبیوتیک قرص ها ، پودرها یا مایعاتی هستند که حاوی باکتری ها یا مخمرهای مفید هستند.

  آنها بسیار محبوب هستند و یافتن آنها آسان است ، با این حال همه آنها ارزش پول دادن ندارند. همه آنها دارای یک نوع باکتری یا غلظت یکسان نیستند. همچنین محصولات زیادی در بازار وجود دارد که ادعاهایی بدون اثبات کارایی دارند.

  آنها همچنین معمولاً منابع فیبری برای مصرف توسط باکتری ها ندارند ، که اگر کسی غذاهای حاوی این فیبرها را به همراه این مکملها مصرف نکند ، فاقد اثربخشی لازم خواهند بود.

  برخی از مکمل های پروبیوتیک برای حمل بهتر باکتری ها به روده بزرگ شما طراحی شده اند ، در حالی که دیگران احتمالاً آن را از اسید معده عبور نمی دهند. لذا بهتر است به هنگام خرید توجه کنید که از نوعی از پروبیوتیکها استفاده کنید که حاوی روکش انتریک کوت هستند.

  سفارش خرید از ترکیه توسط سایت دکتر داروساز

  برخی از افراد هستند که نباید از پروبیوتیک استفاده کنند ، یا در صورت مصرف ممکن است با تشدید علائم روبرو شوند ، مانند افرادی که رشد بیش از حد باکتری روده کوچک دارند (SIBO) یا افراد حساس به مواد موجود در مکمل.

  با این حال ، سویه های مناسب پروبیوتیک ها می توانند برای برخی از افراد فوق العاده مفید باشند. این مسئله به نوع گونه باکتریایی، فرمولاسیون محصول ، کیفیت محصول و محل نگهداری بستگی دارد. 

  همانند همه مکمل ها ، ممکن است بخواهید با یک متخصص بهداشت و درمان که در مورد پروبیوتیک ها آگاهی دارد مشورت کنید.

  سخن آخر

  متعادل نگه داشتن باکتریهای روده برای بسیاری از جنبه های سلامتی مهم است.

  برای این کار ، مقدار زیادی غذای پری بیوتیک و پروبیوتیک بخورید ، زیرا به ایجاد ایده آل ترین تعادل بین باکتری های خوب و بد روده کمک می کند.

  با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود صحبت کنید تا مطمئن شوید که مقادیر مناسب هر یک از این مواد را می خورید. ممکن است در مصرف آنها زیاده روی کنید و دچار عوارض جانبی شوید .

  اطمینان حاصل کنید که برچسب های موجود در مکمل ها را به دقت بخوانید و هرگونه سوال و توصیه را با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود در میان بگذارید.

  منبع: وب سایت www.healthline.com

  خرید از ترکیه دیگه سخت نیست!!

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *