پرش به محتوا

تفاوت امپرازول و اولتاپ چیست؟

  تفاوت امپرازول و اولتاپ چیست؟

  امپرازول (با نام های تجاری مرازول و اولتاپ) متعلق به خانواده ای از داروها موسوم به مهار کننده های پمپ پروتون (PPIs) می باشد. این دارو با کاهش ترشح اسید معده، در درمان انواع بیماری های مرتبط با ترشح بیش از حد اسید معده، از جمله سوزش معده، رفلاکس معده به مری، سندرم زولینجر-الیسون و زخم معده کاربرد دارد. ما در این مقاله به بررسی تفاوت امپرازول و اولتاپ خواهیم پرداخت.

  تفاوت امپرازول و اولتاپ چیست؟

  هر دارویی دارای چندین نوع نام مختلف می باشد که هر کدام کاربرد خاص خود را دارند، از جمله نام شیمیایی، نام ژنریک و نام تجاری. تفاوت نام ژنریک و نام تجاری یک دارو در این است که نام ژنریک نام اصلی آن ماده دارویی می باشد؛ در حالی که نام تجاری ، نامی است که کارخانه سازنده برای متمایز نشان دادن محصول خود در بازار و به طور کلی بازاریابی به کار می برد. 

  کپسول اولتاپ در حقیقت نام تجاری داروی امپرازول است که توسط شرکت اکتوورکو در ایران تولید و عرضه می گردد . ماده موثره موجود در داخل این دارو نیز همان امپرازول هست. 

  از نظر اثربخشی و موارد مصرف، هیچ تفاوتی میان داروهای با نام تجاری و ژنریک وجود ندارد، و طبق قوانین، بایستی تست های مربوط به کنترل کیفیت در مورد همه آنها صورت گرفته باشد.

  امپرازول بهتر است یا اولتاپ؟

  از نظر علمی ، نبایستی هیچ تفاوتی بین داروهای ژنریک و تجاری وجود داشته باشد. اما بایستی به این نکته توجه کرد که عدم تفاوت در عملکرد، به معنی داشتن فرمولاسیون یکسان نیست. هر شکل دارویی مانند قرص یا کپسول، علاوه بر ماده موثره ، در داخل خود مواد جانبی به نام اکسیپیانت دارد که به بهبود فرآیند تولید و افزایش اثربخشی ماده موثره دارویی کمک می کنند. انتخاب این مواد جانبی بر اساس یکسری سیاستهای اقتصادی و صنعتی هر کارخانه دارویی انجام می شود ، که منجر به تفاوت در فرمولاسیون محصول نهایی در بین کارخانه های مختلف می گردد.

    عوارض کلونازپام: لیست کامل

  همین تفاوت در فرمولاسیون گاهی میتواند به تفاوت در بروز برخی عوارض جانبی و اثربخشی و نتیجتا تفاوت در رضایت بیماران گردد. بیان اینکه امپرازول یا اولتاپ، کدام یک بهتر هست، بستگی به فیزیولوژی هر بیمار و واکنش بدن وی به اجزای فرمولاسیون دارد، ولی به طور کلی نبایستی تفاوتی در بین این دو نوع وجود داشته باشد. انتخاب بین این دو دارو بستگی به تجربه شخصی بیمار، نظر پزشک معالج و دیگر شرایط دخیل دارد.

  نام های تجاری دیگر امپرازول در ایران چیست؟

  امپرازول در ایران با نام های تجاری مختلفی توسط شرکت های دارویی تولید وعرضه می گردد. معروف ترین و شناخته شده ترین این نام های تجاری عبارتند از: اکسی پرازول (شرکت داروسازی اکسیر)، مرازول (شرکت داروسازی عبیدی) و اولمد (شرکت داروسازی ثنامد).

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *