پرش به محتوا

تاثیر مصرف سرکه سیب برای لاغری و کاهش وزن

  تاثیر مصرف سرکه سیب برای لاغری و کاهش وزن

  سرکه سیب هزاران سال است که به عنوان یک ماده مقوی سلامت مورد استفاده قرار گرفته است. حال سوال این است که آیا مصرف سرکه سیب برای لاغری و کاهش وزن موثر هست یا نه؟

  این مقاله ارتباط بین مصرف سرکه سیب را با کاهش وزن و دیگر فواید بالقوه سلامتی بررسی می کند. همچنین نکاتی در مورد گنجاندن سرکه سیب در رژیم غذایی شما ارائه می دهد.

  سرکه سیب چیست؟

  سرکه سیب در طی یک فرآیند تخمیر دو مرحله ای تولید می شود. 

  ابتدا سیب ها را بریده یا له می کنند و با مخمر ترکیب می کنند تا شکر آنها به الکل تبدیل شود. در مرحله بعد، باکتری برای تخمیر الکل به اسید استیک اضافه می شود.

  تولید سرکه سیب سنتی حدود یک ماه طول می کشد، اگرچه برخی از تولیدکنندگان به طور چشمگیری این روند را تسریع می کنند به طوری که تنها یک روز طول می کشد.

  اسید استیک جزء فعال اصلی سرکه سیب است. این ماده به عنوان اسید اتانوئیک نیز شناخته می شود، که یک ترکیب آلی با طعم ترش و بوی قوی است. اسید استیک یک اسید چرب با زنجیره کوتاه است که در بدن شما به استات و هیدروژن تجزیه می شود.

  حدود 5 تا 6 درصد سرکه سیب از اسید استیک تشکیل شده است. سرکه سیب همچنین حاوی آب و مقادیر کمی از اسیدهای دیگر مانند اسید مالیک است. یک قاشق غذاخوری، یا 15 میلی لیتر از سرکه سیب، حاوی حدود 3 کالری انرژی است و تقریباً هیچ کربوهیدراتی ندارد.

  آیا سرکه سیب باعث افزایش سیری و کاهش کالری دریافتی می شود؟

  چند مطالعه نشان داده اند که سرکه سیب می تواند سیری را تقویت کند، که می تواند کالری دریافتی را کاهش دهد. با این حال، شواهد متناقض هستند و تحقیقات بیشتری برای تأیید این ادعا مورد نیاز است.

  خرید از ترکیه دیگه سخت نیست!!

  در یک متاآنالیز در سال 2022 که هفت مطالعه را بررسی کرد، تنها 4 مورد از 6 مطالعه کوتاه مدت نشان داد که سرکه سیب اشتها را کاهش می دهد. هیچ یک از مطالعات طولانی مدت به این نتیجه نرسیدند.

  علاوه بر این، در مطالعات کوتاه مدت که اثر سرکوب کننده اشتها را نشان دادند، از سرکه حاوی حداقل 24.6 میلی مول در لیتر (mmol/L) اسید استیک استفاده کردند. تضمینی وجود ندارد که سرکه ای که خریداری می کنید آن غلظت دقیق را داشته باشد، همچنین تضمینی وجود ندارد که اثر آن در سایر غلظت ها یکسان باشد.

  علاوه بر این، برخی از افراد ممکن است شرایطی داشته باشند که سرکه سیب برای آنها مضر باشد.

    بهترین زمان مصرف ویتامین B12

  گاستروپارزی یا تاخیر در تخلیه معده یکی از عوارض شایع دیابت نوع 1 است. زمان‌بندی انسولین با مصرف غذا تبدیل به یک چالش می‌شود، زیرا پیش‌بینی اینکه چقدر طول می‌کشد تا قند خون بعد از غذا افزایش یابد دشوار است.

  از آنجایی که نشان داده شده است که سرکه سیب مدت زمان ماندن غذا در معده شما را افزایش می دهد، مصرف آن با وعده های غذایی می تواند گاستروپارزی را بدتر کند.

  آیا سرکه سیب به کاهش وزن و چربی بدن کمک می کند؟

  مشخص نیست که سرکه سیب می تواند بر وزن و چربی بدن تأثیر بگذارد، زیرا تنها یک مطالعه وجود دارد که نشان دهنده این خاصیت است و در مطالعات و تحقیقات دیگر چنین اثری مشاهده نشده است.

  کارآزمایی بالینی 2018 شامل 39 شرکت‌کننده که از رژیم‌های غذایی با کالری محدود استفاده می کردند، آن‌هایی که روزانه حدود 2 قاشق غذاخوری (30 میلی‌لیتر) سرکه سیب را در طی 12 هفته مصرف کردند، نسبت به شرکت‌کنندگانی که سرکه سیب مصرف نکردند، وزن و چربی بدنشان به میزان قابل توجهی کاهش یافت.

  بر اساس این مطالعه، افزودن 1 یا 2 قاشق غذاخوری سرکه سیب به رژیم غذایی ممکن است به کاهش وزن کمک کند. همچنین می تواند درصد چربی بدن شما را کاهش دهد، و به کاهش چربی شکم و کاهش تری گلیسیرید خون شما کمک کند.

  سفارش خرید از ترکیه توسط سایت دکتر داروساز

  با این حال، همه شرکت‌کنندگان بر اساس شاخص توده بدنی (BMI) دارای اضافه وزن یا چاقی بودند و می‌دانستند که سرکه می‌نوشند. این بدان معناست که هیچ مقایسه ای بین گروه کنترل و دارونما وجود نداشت. این مطالعه همچنین سایر عوامل موثر بر کاهش وزن مانند تغذیه یا ورزش را در نظر نگرفت.

  آیا سرکه سیب فواید دیگری برای سلامتی دارد؟

  علاوه بر تحریک کاهش وزن و کاهش چربی، سرکه سیب ممکن است چندین فایده دیگر نیز داشته باشد:

  • قند خون و انسولین خون را کاهش می دهد: زمانی که سرکه سیب همراه با یک وعده غذایی پر کربوهیدرات مصرف شود، نشان داده شده است که به میزان قابل توجهی سطح قند خون و انسولین را پس از خوردن غذا کاهش می دهد.
  • حساسیت به انسولین را بهبود می بخشد: مطالعات نشان می دهد که مصرف سرکه با یک وعده غذایی پر کربوهیدرات می تواند به بهبود حساسیت به انسولین کمک کند.
  • قند خون ناشتا را کاهش می دهد: تحقیقات انجام گرفته، بین مصرف سرکه سیب و کاهش قابل توجه گلوکز خون ناشتا و هموگلوبین گلیکوزیله ارتباط یافته است.
  • سطح کلسترول را کاهش می دهد: یک بررسی تحقیقاتی از 9 کارآزمایی بالینی در سال 2021 نشان داد که سرکه سیب کلسترول تام و تری گلیسیرید را کاهش می دهد.
  • باکتری‌ها و ویروس‌های مضر را از بین می‌برد: تحقیقات آزمایشگاهی نشان می‌دهد که سرکه سیب می تواند یک مبارزه قوی علیه باکتری‌های E. coli و S. aureus و همچنین باکتری‌های Escherichia coli (rE. coli) و استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین (MRSA) باشد.
    مصرف وازلین برای درمان بواسیر یا هموروئید

  چگونه از سرکه سیب برای لاغری استفاده کنیم؟

  چند راه برای گنجاندن سرکه سیب در رژیم غذایی شما وجود دارد، اگرچه شواهد کافی وجود ندارد که نشان دهد مصرف آن می تواند به کاهش وزن کمک کند.

  یک روش ساده، استفاده از آن با روغن زیتون به عنوان سس سالاد است. به خصوص با سبزیجات برگدار، خیار و گوجه فرنگی خوشمزه است.

  همچنین می توان از آن برای ترشی سبزیجات استفاده کرد یا به سادگی آن را با آب مخلوط کرده و نوشید.

  مقدار سرکه سیب مورد استفاده برای کاهش وزن 1-2 قاشق غذاخوری (15-30 میلی لیتر) در روز، مخلوط با آب است.

  بهتر است آن را در 2 تا 3 دوز در طول روز پخش کنید و ممکن است بهتر باشد آن را قبل از غذا بنوشید.

  مصرف بیش از این به دلیل اثرات مضر بالقوه در دوزهای بالاتر، مانند تداخلات دارویی یا فرسایش مینای دندان، توصیه نمی شود. همچنین بهتر است با 1 قاشق چایخوری (5 میلی لیتر) شروع کنید تا ببینید چگونه آن را تحمل می کنید.

  خرید از ترکیه دیگه سخت نیست!!

  مهم است که سرکه سیب را با آب مخلوط کنید. سرکه رقیق نشده ممکن است داخل دهان و مری شما را بسوزاند.

  اگرچه مصرف سرکه سیب به شکل قرص ممکن است مفید به نظر برسد، اما خطرات بالقوه بزرگی از جمله احتمال سوختگی مری را به همراه دارد.

  سوالات متداول

  آیا سرکه سیب به کاهش چربی شکم کمک می کند؟

  تحقیقات محدودی برای حمایت از استفاده از سرکه سیب برای کاهش وزن و کاهش کلی چربی بدن وجود دارد، و هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد این سرکه می تواند به طور خاص به کاهش چربی شکم شما کمک کند. یک کارآزمایی بالینی در مورد این سوال در حال حاضر در حال انجام است.

  برای کاهش وزن چه مقدار سرکه سیب بنوشم؟

  حدود 1-2 قاشق غذاخوری (15-30 میلی لیتر) سرکه سیب در روز برای به دست آوردن مزایای کامل کاهش وزن توصیه می شود. برای بهترین نتیجه، آن را با آب مخلوط کرده و بنوشید.

  چگونه در 2 هفته چربی شکم را از بین ببریم؟

  از بین بردن سریع چربی شکم دشوار است و لزوما پایدار نیست. بهترین راه برای کاهش وزن این است که آن را به آرامی در حین ورزش و داشتن یک رژیم غذایی متعادل کسب کنید. 

  نتیجه گیری

  مصرف مقدار متوسط ​​سرکه سیب ممکن است باعث کاهش وزن شود، اما شواهد نشان می دهد که این کافی نیست. با این حال، تحقیقات نشان می دهد که سرکه سیب می تواند برخی از مزایای سلامتی دیگر را نیز داشته باشد.

  سایر انواع سرکه ممکن است فواید مشابهی داشته باشند، اگرچه اثر سرکه ممکن است بر اساس محتوای اسید استیک خاص آن متفاوت باشد.

  آخرین بررسی پزشکی در 28 ژوئیه 2023

  خرید از ترکیه دیگه سخت نیست!!

  منبع:

  www.healthline.com

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *