پرش به محتوا

بهترین زمان مصرف قرص ممانتین (ابیکسا)

  بهترین زمان مصرف قرص ممانتین (آلزیکسا)

  ممانتین (ابیکسا) (Ebixa) یک داروی خوراکی است که برای درمان فراموشی (زوال عقل) مرتبط با بیماری آلزایمر استفاده می شود. این دارو یک آنتاگونیست گیرنده NMDA است، به این معنی که از آزاد شدن برخی مواد (گلوتامات) در نورون‌ها جلوگیری می‌کند، که فعالیت مغز را بیش از حد برانگیخته و بیش از حد تحریک می‌کنند. ممانتین بیماری آلزایمر را برای همیشه درمان نمی کند، اما علائم را بهبود می بخشد. ما در این مقاله درباره سوالات متداول در مورد قرص ممانتین از جمله بهترین زمان مصرف قرص ممانتین خواهیم پرداخت.

  موارد مصرف قرص ممانتین

  ممانتین در درجه اول برای درمان اختلالات مرتبط با مغز مانند بیماری آلزایمر برای بهبود علائم مرتبط با سردرگمی شبه زوال عقل، فراموشی، فقدان عملکرد شناختی، از دست دادن حافظه، عدم انجام فعالیت های روزانه و غیره استفاده می شود.

  سایر شرایط عصبی که ممانتین برای آنها تجویز می شود عبارتند از:

  • اختلال طیف اوتیسم
  • اختلال کمبود توجه ناشی از بیش فعالی
  • اختلال دوقطبی
  • علائم اختلال وسواس فکری اجباری
  • اختلالات پرخوری
  • اختلال اضطراب فراگیر
  • اختلال استرس پس از سانحه
  • علائم منفی مرتبط با اسکیزوفرنی

  خرید قرص ممانتین خارجی

  شما می توانید در صورت تجویز پزشک، جهت خرید قرص ممانتی خارجی یا همان ابیکسا (Ebixa)، از خدمات سایت دکتر داروساز استفاده کنید. برای اینکار میتوانید از طریق کلیک بر روی لینک قرص  ابیکسا 10 میلی گرم (ممانتین خارجی) کلیک کنید.

    تاثیر مصرف لیراگلوتاید برای لاغری و کاهش وزن

  عوارض قرص ممانتین 

  برخی از عوارض جانبی رایج این دارو عبارتند از:

  • خواب آلودگی و سرگیجه
  • یبوست و اسهال
  • سردرگمی و افسردگی
  • تهوع و استفراغ
  • احساس سوزن سوزن شدن در بدن
  • پرخاشگری
  • هیپرتونی یا اسپاسم عضلانی

  برخی از عوارض جانبی شدید ممانتین عبارتند از نارسایی کلیه، تنگی نفس، تشنج، توهم، خونریزی مغزی، نارسایی قلبی، تمایل به خودکشی، اختلالات پوستی مانند سندرم استیونز جانسون، اختلالات کبدی مانند هپاتیت و اختلالات مرتبط با خون مانند کمبود گلبولهای قرمز، گلبول های سفید و پلاکت ها.

  بهترین زمان مصرف قرص ممانتین

  ممانتین باید یک بار در روز صبح یا شب، هر روز در یک زمان معین مصرف شود. می توان آن را قبل یا بعد از غذا مصرف کرد؛ اما زمان مصرف آن باید هر روز یکسان باشد. با توجه به اینکه این دارو می تواند باعث خواب آلودگی و سرگیجه شود، توصیه می شود که قرص ممانتین را شبها قبل خواب مصرف کنید.

  زمان مصرف قرص ممانتین یا ابیکسا

  آیا ممانتین می تواند باعث پرخاشگری شود؟

  ممانتین معمولاً پرخاشگری را القا نمی کند، بلکه برای درمان علائمی مانند پرخاشگری و افسردگی مرتبط با این بیماری استفاده می شود. با این حال، در موارد نادر، نشان داده شده است که این دارو باعث اختلالات رفتاری مانند پرخاشگری و تحریک پذیری می شود که ممکن است به دلیل بدتر شدن بیماری آلزایمر باشد و نه خود دارو.

  تبلیغ کانال مشاوره و خرید از ترکیه در ایتا

  آیا می توان دونپزیل و ممانتین را همزمان مصرف کرد؟

  بله. دونپزیل (مهارکننده های کولین استراز) و ممانتین (آنتاگونیست گیرنده NMDA) کلاس های مختلفی از داروها هستند که برای درمان علائم زوال عقل مرتبط با بیماری آلزایمر با هم تجویز می شوند. این ترکیب با دوز ثابت زمانی که با هم استفاده می شود، می تواند به طور قابل توجهی سلامت جسمی و همچنین روانی بیماران مبتلا به آلزایمر را بهبود بخشد.

    زمان و نحوه مصرف گاباپنتین

  طول مدت مصرف قرص ممانتین

  ممانتین را می توان تا زمانی که پزشک شما آن را برای درمان بیماری شما توصیه کند، استفاده کرد. با این حال بسیاری از مطالعات نشان داده اند که پس از یک سال یا بیشتر، ممانتین در کاهش علائم بیماری آلزایمر موثر نیست. در این صورت توصیه می شود برای مشاوره بهتر در مورد رژیم دارویی مجدداً به پزشک مراجعه کنید.

  آیا ممانتین باعث کاهش وزن می شود؟

  علاوه بر بیماری آلزایمر، ممانتین برای اصلاح اختلالات پرخوری نیز استفاده شده است. برخی از مطالعات حیوانی اثر ممانتین را بر کاهش وزن نشان داده اند. برخی از مطالعات بالینی نیز نشان داده اند که ممانتین گرسنگی را سرکوب می کند، بنابراین مصرف این دارو به بیماران مبتلا به چاقی و اختلالات پرخوری کمک می کند. با این حال، برای تائید این اثر، به مطالعات بیشتری نیاز است.

  آیا ممانتین به خواب شما کمک می کند؟

  ممانتین بر روی سلول های مغزی بیش از حد تحریک پذیر بیماران مبتلا به آلزایمر اثر می گذارد و سرعت آنها را کاهش می دهد تا از آسیب آنها جلوگیری کند. با کاهش بیش از حد تحریک پذیری و ایجاد آرامش، احساس خواب آلودگی و خواب آلودگی ممکن است ایجاد شود و ممکن است باعث به خواب رفتن بیماران شود. این در واقع به بیماران آلزایمر که خواب تکه تکه دارند کمک می کند تا بهتر بخوابند.

  منبع:

  www.yashodahospitals.com

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *