پرش به محتوا

بهترین زمان مصرف قرص آهن در بارداری

  بهترین زمان مصرف قرص آهن در بارداری

  کمبود آهن که به نام کم خونی یا همان آنمی شناخته می شود، یک اتفاق رایج در بین زنان باردار است. چنین کمبودی به ویژه در موارد شدید، منجر به اثرات منفی می شود که شامل مرگ و میر نوزادان، مرگ و میر مادران و زایمان زودرس می شود. زنان باردار همچنین زمانی که آهن در سطح پایینی باشد، احساس بی حالی، سرگیجه، سبکی سر و خستگی خواهند داشت. آهن به حفظ سیستم ایمنی بدن شما نیز کمک می کند، که برای دفاع در برابر تعدادی از بیماری هایی که معمولاً در دوران بارداری ممکن است اتفاق بیفتند، مهم است. وجود این ماده در تولید آنزیم ها و کلاژن (پروتئینی که در بافت های همبند وجود دارد) نیز ضروری است.

  چه مقدار آهن نیاز دارید؟

  برای زنانی که باردار نیستند، دوز توصیه شده روزانه، 18 میلی گرم آهن در روز است. با این حال، زمانی که باردار هستید، باید حداقل 27 میلی گرم آهن در روز مصرف داشته باشید. این امر به این دلیل است که آهن نه تنها برای یک زن باردار، بلکه برای جنین متصل به جفت نیز مورد نیاز است. با افزایش نیاز به آهن در نیمه دوم بارداری، ممکن است لازم باشد تا 30 تا 50 میلی گرم آهن در روز مصرف کنید.

  بهترین زمان مصرف قرص آهن در بارداری

  مکمل های حاوی آهن را باید حداقل یک ساعت قبل یا دو ساعت بعد از غذا و همراه با یک لیوان کوچک آب یا آب پرتقال مصرف کنید تا جذب آن بیشتر شود. از مصرف مکمل های آهن به همراه ویتامین های دوران بارداری یا محصولات لبنی خودداری کنید؛ زیرا کلسیم باعث کاهش جذب آهن می شود.

    یوتیروکس(لووتیروکسین خارجی): هر آنچه باید بدانید

  مصرف بیش از حد و مسمومیت با آهن

  مسمومیت با آهن تنها در میان بزرگسالانی مطرح است که روزانه بیش از 1000 میلی گرم آهن مصرف می کنند. این حالت می تواند منجر به اسهال و یبوست شود. اگر از 27 میلی گرم آهن که روزانه توصیه می شود، فراتر بروید، ولی این مقدار مصرف اضافی، بیش از حد نباشد، تنها چیزی که می تواند اتفاق بیفتد این است که آهن مازادی که مصرف کرده اید، دیگر جذب بدن نخواهد شد.

  نحوه انتخاب مکمل آهن برای بارداری

  گزینه های بسیاری برای خرید مکمل های حاوی آهن در دسترس است. هنگام خرید این مکمل ها به نکات زیر توجه کنید:

  • به دوز مکمل آهن نگاه کنید. به یاد داشته باشید، شما باید 27 میلی گرم آهن در روز مصرف کنید. با این حال، توجه داشته باشید که این مقدار آهن را نه تنها از طریق مصرف مکمل، بلکه از طریق مصرف غذا نیز دریافت خواهید کرد. به همین دلیل است که حتی دوزهای پایین‌تر آهن موجود در یک مکمل می تواند برای شما کافی باشد، البته تا وقتی که غذاهای غنی از آهن نیز مصرف کنید.
  • با اشکال مختلف مکمل های آهن موجود مانند کپسول، قرص و شربت و سوسپانسیون آشنا باشید. به برچسب آنها نگاه کنید و به دنبال موردی باشید که به راحتی توسط بدن جذب شود. فرم آهسته رهش مکمل های آهن نیز یک انتخاب عالی خواهد بود.
  • تا آنجا که ممکن است، به دنبال مکملی باشید که حاوی چندین ویتامین باشد که از بارداری سالم حمایت کند، نه اینکه فقط حاوی آهن باشد. ویتامین C یکی از مهمترین این ویتامین ها است، زیرا به بهبود جذب آهن کمک می کند.
  • قبل از اینکه تصمیم بگیرید کدام مکمل را بخرید، باید با اشکال مختلف آهن موجود در مکمل، مانند آهن عنصری (المنتال)، سولفات آهن (فروس سولفات) و فومارات آهن (فروس فومارات) و غیره نیز آشنا باشید. پزشک یا داروساز شما می‌تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید که کدام یک برای نیازهای بدنتان بهترین گزینه است.
   • 60 میلی گرم آهن عنصری (المنتال) معادل با 300 میلی گرم فروس سولفات هپتاهیدرات، 180 میلی گرم فروس فومارات، یا 500 میلی گرم فروس گلوکونات است.
    عوارض مصرف قرص والزومیکس(آملودیپین/والسارتان)

  منبع:

  maygrant.com

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *