پرش به محتوا

بهترین زمان مصرف ستیریزین و دوز درمانی آن

  بهترین زمان مصرف ستیریزین و دوز درمانی آن

  ستیریزین یک داروی آنتی هیستامین است که به درمان علائم آلرژی کمک می کند. ما در این مقاله در مورد نحوه مصرف ستیریزین و دوز درمانی آن در کودکان و بزرگسالان خواهیم پرداخت. این دارو با نام های تجاری مختلف در بازار ایران در دسترس است که معروف ترین آنها لتیزن(Letizen) است.

  ستیریزین برای درمان موارد زیر تجویز می شود:

  • تب یونجه
  • ورم ملتحمه (قرمزی، خارش چشم)
  • اگزما
  • کهیر (کهیر)
  • واکنش به نیش و نیش حشرات
  • برخی از آلرژی های غذایی

  این دارو به عنوان یک آنتی هیستامین غیر خواب آور شناخته می شود. در نتیجه ، در مقایسه با برخی دیگر از آنتی هیستامین ها، احتمال ایجاد احساس خواب آلودگی در شما با مصرف این دارو بسیار کمتر است.

  ستیریزین با نسخه در دسترس است، اما می توانید آن را از داروخانه ها خریداری کنید.

  این دارو به صورت قرص، سافت ژل و شربت در دسترس است.

  زمان و نحوه مصرف ستیریزین(لتیزن) و دوز آن

  دوز درمانی ستیریزین(لتیزن)

  ستیریزین به صورت قرص و کپسول (10 میلی گرم) و به شکل یک شربت (با قدرت 5 میلی گرم / 5 میلی لیتر) عرضه می شود.

  دوز معمول این دارو برای بزرگسالان 10 میلی گرم یک بار در روز است. اگر پزشک شما دارو را به صورت یکبار در روز تجویز کرده باشد ، بهتر است آن را در وعده شب استفاده کنید. ولی اگر پزشک این دارو را روزی دو بار تجویز کرده باشد، بایستی یک قرص صبح و یک قرص شب هنگام استفاده کنید.

  دوزهای درمانی این دارو معمولاً برای افرادی که مشکلات کلیوی دارند کمتر است.

  سفارش خرید از ترکیه توسط سایت دکتر داروساز

  دوز درمانی در کودکان

  • برای کودکان بین 6 تا 11 سال، دوز معمول 5 میلی گرم، دو بار در روز است. سعی کنید بین این دو دوز ، 10 تا 12 ساعت فاصله وجود داشته باشد. بنابراین، این داورو را یک بار اول صبح و یک بار قبل از خواب استفاده کنید.
  • برای کودکان بین 2 تا 5 سال، دوز 2.5 میلی گرم، دو بار در روز است.
  • برای کودکان بین 1 تا 2 سال، پزشک از وزن یا سن آنها برای تعیین دوز مناسب استفاده می کند.
    شیاف ایندومتاسین: موارد مصرف، عوارض و تداخلات دارویی

  نحوه مصرف آن

  شما می توانید ستیریزین را با یا بدون غذا مصرف کنید، اما همیشه قرص ها یا کپسول ها را با مقدار کافی از آب یا آب میوه میل کنید. قرصها را به طور کامل ببلعید و از جویدن یا خرد کردن آنها اجتناب کنید.

  مصرف شربت ستیریزین برای کودکان راحت تر از قرص ها است. شربت این دارو همراه با یک سرنگ یا قاشق پلاستیکی برای دادن دوز مناسب ارائه می شود. اگر سرنگ یا قاشق ندارید، از داروساز داروخانه بخواهید که سرنگ یا قاشق مدرج به شما بدهد. از قاشق چای خوری آشپزخانه به منظور اندازه گیری استفاده نکنید، زیرا مقدار مناسبی را اندازه گیری نمی کند.

  چه زمانی آن را مصرف کنید

  ممکن است فقط در روزی که علائم دارید نیاز به مصرف ستیریزین داشته باشید – برای مثال، اگر با چیزی که باعث ایجاد حساسیت شما شده است، مانند موی حیوانات در تماس بوده اید.

  یا ممکن است برای جلوگیری از علائم – به عنوان مثال، برای متوقف کردن تب یونجه در بهار و تابستان، نیاز به مصرف منظم آن داشته باشید.

  در صورت فراموشی دوز درمانی

  دوز فراموش شده خود را به محض یادآوری مصرف کنید، مگر اینکه زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد. در این صورت، دوز فراموش شده را نادیده بگیرید و نوبت بعدی خود را در زمان معمول مصرف کنید.

  برای جبران دوز فراموش شده، 2 دوز به صورت همزمان مصرف نکنید.

  اگر فراموش کردید که یک دوز را به کودکی که دو بار در روز مصرف می‌کند بدهید، می‌توانید دوز فراموش شده را در عرض 4 ساعت از زمانی که باید مصرف می‌کرد، بدهید.

    دس لوراتادین و لوراتادین: تفاوت ها و شباهت ها

  اگر بیش از 4 ساعت بعد متوجه فراموشی دوز دارو شدید، دوز فراموش شده را به کودک ندهید. در عوض، تا نوبت بعدی صبر کنید و دارو را  طبق برنامه معمول ادامه دهید.

  خرید از ترکیه دیگه سخت نیست!!

  اگر اغلب دوزها را فراموش می کنید، تنظیم زنگ هشدار برای یادآوری ممکن است کمک کند.

  در صورت مصرف بیش از حد دارو

  ستیریزین به طور کلی بسیار ایمن است. مصرف بیش از دوز معمول بعید است به شما یا فرزندتان آسیب برساند.

  اگر دوز اضافی مصرف کنید، ممکن است برخی از عوارض جانبی رایج را تجربه کنید. اگر این اتفاق افتاد یا نگران هستید، با پزشک خود تماس بگیرید.

  منبع:

  www.nhs.uk

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *