پرش به محتوا

با علل خشکی چشم مزمن و چگونگی درمان آنها آشنا شوید

  علل خستگی چشم مزمن

  اگر خشکی چشم دارید ، ممکن است قرمزی ، سوزش یا احساس وجود سنگریزه در چشم خود داشته باشید. خشکی چشم می تواند موقتی یا مزمن باشد. علل خشکی چشم می تواند ناشی از عدم تولید کافی اشک توسط غدد اشکی و یا تبخیر سریع اشک باشد.

  خشکی چشم درمان نشده می تواند عوارض مختلفی را ایجاد کند ، از دید دوتایی تا عفونت ها.

  برخی از افراد علائم خود را با داروهای خانگی و قطره های چشمی بدون نسخه (OTC) یا نسخه ای کاهش می دهند. البته درک دلایل اساسی بسیار مهم است تا بتوانید از این بیماری پیشگیری کنید یا آن را مدیریت کنید.

  در اینجا 15 دلیل عمده خشکی چشم مزمن آورده شده است.

  1. پیری

  اگرچه هرکسی ممکن است خشکی چشم داشته باشد ، اما هرچه سن شما بالاتر می رود این وضعیت بیشتر دیده می شود. خاین اختلال تمایل دارد افراد بالای 50 سال را تحت تأثیر قرار دهد زیرا با افزایش سن تولید اشک کاهش می یابد.

  نمی توان از این نوع خشکی چشم جلوگیری کرد ، اما استفاده منظم از اشک مصنوعی می تواند به مرطوب کردن سطح چشم و رفع خشکی آن کمک کند.

  2. دارو

  اشک از روغن ، آب و مخاط تشکیل شده است. با این حال برخی از داروها می توانند تولید مخاط را کاهش دهند و به خشکی چشم مزمن منجر شوند.

  این داروها شامل داروهای آنتی هیستامین ، ضد افسردگی ، ادرار آورها و مسدود کننده های بتا هستند که برای درمان فشار خون بالا استفاده می شوند.

  سفارش خرید از ترکیه توسط سایت دکتر داروساز

  اگر دارویی مصرف کردید و خشکی چشم را تجربه کردید ، با پزشک خود صحبت کنید. در مورد مصرف یک داروی جایگزین یا دوز کمتر همان دارو با هدف کاهش مشورت چشم سوال کنید.

  همچنین ممکن است بخواهید از اشک مصنوعی همراه با داروهای خود استفاده کنید تا چشمان شما چرب باشد.

  3. استفاده از رایانه

  برخی از افرادی که با کامپیوتر کار می کنند ، دچار سردردهای ناشی از خستگی چشم و تنش می شوند. علاوه بر این مسائل ، خیره شدن به کامپیوتر اغلب می تواند روی اشک شما تأثیر بگذارد و منجر به خشکی چشم شود.

  این به این دلیل است که افرادی که با صفحه نمایش کامپیوتر کار می کنند کمتر تمایل به پلک زدن دارند. در نتیجه ، اشک آنها با سرعت بیشتری تبخیر می شود.

  اگر از کامپیوتر برای کار استفاده می کنید ، با پلک زدن بیشتر می توانید میزان خشکی آن را کاهش دهید. چشمک زدن به روان شدن چشم کمک می کند. این کار می تواند از خشکی و تحریک جلوگیری کند.

  اگر هنوز خشکی چشم دارید ، هنگام کار با رایانه خود از اشک مصنوعی استفاده کنید. بعلاوه ، هر از گاهی به چشمان خود استراحت دهید. هر 20 دقیقه یکبار به دور نگاه کنید و مرتباً چشمک بزنید تا سطح چشمان خود را دوباره مرطوب کنید.

  4. جراحی لیزر

  برخی از افراد پس از جراحی اصلاح بینایی با لیزر احساس خشکی چشم می کنند. این روش برخی از اعصاب قرنیه را برش می دهد و باعث می شود که چشم ها اشک کمتری تولید کنند.

  این نوع خشکی چشم معمولاً موقتی است و پس از چند روز یا چند هفته برطرف می شود. تا زمانی که چشمان شما بهبود نیابد ، برای مرطوب نگه داشتن چشم خود از قطره های چرب کننده و روان کننده چشم استفاده کنید.

  سفارش خرید از ترکیه توسط سایت دکتر داروساز

  5. یائسگی

  هورمون ها می توانند در خشکی چشم نقش داشته باشند. برخی از زنان در دوران بارداری ، یائسگی یا هنگام استفاده از قرص های ضد بارداری علائم خشکی چشم را تجربه می کنند.

    8 مورد از بهترین نوشیدنی ها برای کاهش وزن

  هورمون ها تولید اشک را تحریک می کنند ، بنابراین عدم تعادل در این هورمونها می تواند تولید اشک را کاهش دهد.

  به نظر نمی رسد درمان جایگزینی هورمون باعث بهبود خشکی چشم شود. اما می توانید در مورد قطره های چشمی مرطوب کننده برای کاهش خشکی و تحریک با پزشک خود صحبت کنید.

  6. کمبود ویتامین A

  ویتامین A باعث سلامت چشم ها می شود. غذاهای غنی از ویتامین A شامل تخم مرغ ، هویج ، ماهی ، اسفناج ، کلم بروکلی و فلفل است.

  رژیم غذایی که حاوی مقادیر اندک این ویتامین است می تواند منجر به خشکی چشم و سایر اختلالات بینایی مانند شب کوری شود.

  آزمایش خون می تواند کمبود ویتامین A را تشخیص دهد. همچنین می توانید در مورد استفاده از قطره های چشمی حاوی ویتامین A از پزشک خود سوال کنید ، اگرچه این موارد معمولاً برای درمان خشکی چشم استفاده نمی شوند.

  7. قرار گرفتن در معرض باد

  آب و هوای سرد و قرار گرفتن در معرض وزش باد شدید می تواند باعث تبخیر سریع اشک شود و منجر به خشکی مزمن شود.

  برای محافظت از چشمان خود ، از قطره های چرب کننده چشمی استفاده کنید و از عینک آفتابی که به طور کامل سطح چشم شما را پوشش می دهد استفاده کنید تا از چشمان شما در برابر سرما و باد محافظت کند.

  سفارش خرید از ترکیه توسط سایت دکتر داروساز

  8- سندرم شوگرن

  سندرم شوگرن نوعی اختلال خود ایمنی است که باعث می شود گلبول های سفید خون به غدد بزاقی و غدد اشک شما حمله کرده و تولید اشک را کاهش دهند.

  درمان شامل قطره های چرب کننده سطح چشم و بدون نسخه است. همچنین ممکن است پزشک قطره چشمی استروئیدی برای شما تجویز کند.

  هنگامی که خشکی چشم به قطره های چشمی پاسخ نمی دهد ، پزشک ممکن است جراحی را توصیه کند.

  9. سایر شرایط خود ایمنی

  علاوه بر علائم دیگر ، بسیاری از بیماریهای خود ایمنی مانند آرتروز ، لوپوس و دیابت نیز می توانند باعث تولید کم یا ناکافی اشک شوند.

  تشخیص و درمان بیماری زمینه ای ممکن است به بهبود علائم خشکی چشم کمک کند.

  درمان یک بیماری خود ایمنی می تواند شامل داروی سرکوب کننده سیستم ایمنی یا کورتیکواستروئید باشد.

  درمان دیابت شامل کنترل قند خون با عادات سبک زندگی سالم ، رژیم غذایی و دارو است.

  10. بلفاریت

  هنگامی که غدد چربی کوچک روی پلک داخلی شما مسدود و ملتهب می شوند ، بلفاریت ایجاد می شود. در کنار خشکی چشم ، ممکن است پوسته های روغنی در اطراف مژه های خود داشته باشید.

  تبلیغ کانال مشاوره و خرید از ترکیه در ایتا

  هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد. هنوز هم می توانید با استفاده از کمپرس گرم روی چشمان بسته برای چند دقیقه و تمیز کردن پلک های خود با شامپو بچه، التهاب را کاهش دهید.

  تا زمان بهبودی التهاب ، از اشک مصنوعی برای کاهش خشکی چشم و قرمزی استفاده کنید. اگر علائم شما بهبود نیافت ، به پزشک مراجعه کنید و در مورد درمان با قطره چشم آنتی بیوتیک سوال کنید.

  11. آلرژی

  آلرژی هم می تواند جزو علل خشکی چشم مزمن باشد. چشمان شما ممکن است خارش دار ، قرمز و آب دار به نظر برسد. یک آنتی هیستامین خوراکی می تواند حساسیت شما را کاهش دهد ، اگرچه این داروها می توانند علائم خشکی چشم را بدتر کنند.

  اگر فقط علائم چشمی ناشی از آلرژی را تجربه می کنید ، از پزشک خود در مورد قطره های آنتی هیستامین چشم سوال کنید.

  12. کم آبی خفیف

  گاهی اوقات ، خشکی چشم نتیجه کمبود آب بدن یا عدم نوشیدن مایعات کافی است. علائم دیگر کم آبی شامل تیره شدن ادرار ، کمبود انرژی ، سرگیجه ، ضربان قلب سریع و دفع نکردن ادرار است.

    اختلال نعوظ در آقایان: علل، روشهای تشخیصی و درمانی

  افزایش مصرف مایعات و نوشیدن آب بیشتر می تواند کم آبی بدن را بهبود بخشد و خشکی مزمن چشم را تسکین دهد.

  13. رطوبت کم

  هوای خشک هم به خشکی چشم کمک می کند. اگر در خانه شما رطوبت کم باشد ، یا در محل خواب یا کار شما دستگاه تهویه هوا وجود داشته باشد، این اتفاق می افتد.

  جابجایی تختخواب یا میز کار برای اینکه هوا مستقیماً به چشم شما نزند ممکن است علائم را بهبود بخشد. همچنین ممکن است بخواهید از یک مرطوب کننده هوا برای مرطوب شدن هوا و جلوگیری از تبخیر اشک استفاده کنید.

  سفارش خرید از ترکیه توسط سایت دکتر داروساز

  14. سیگار کشیدن

  سیگار کشیدن یا قرار گرفتن در معرض دود سیگار نیز می تواند چشم شما را خشک کند.

  از محیط های دودزا خودداری کنید و اگر سیگار می کشید ، برای ترک آن اقدام کنید. از درمانهای جایگزینی نیکوتین استفاده کنید یا از پزشک خود در مورد داروهای کاهش دهنده ولع نسبت به سیگار بپرسید.

  15. لنزهای تماسی

  استفاده طولانی مدت از لنزهای تماسی یکی دیگر از عوامل خطرناک خشکی چشم مزمن است. این امر به این دلیل است که برخی از لنزها مانع رسیدن اکسیژن به سطح قرنیه می شوند.

  اگر چشمان شما به میزان کافی روغن کاری و مرطول نمی شود ، به عینک روی بیاورید و از پزشک چشم خود در مورد لنزهای تماسی ویژه چشم خشک سوال کنید. این لنزها برای کمک به چشمان شما در حفظ رطوبت طراحی شده اند.

  نکاتی برای تسکین علائم خشکی چشم

  درمان خشکی چشم به علت آن بستگی دارد. به طور کلی ، پرهیز از موارد زیر می تواند کمک کننده باشد:

  • سیگار کشیدن و یا در معرض دود سیگار قرار گرفتن
  • مکان های خشک ، از جمله بیابان ها و هواپیما
  • سشوار یا پنکه ای که روی صورت شما می وزد

  برای تسکین علائم می توانید موارد زیر را امتحان کنید:

  • استفاده از قطره چشمی
  • استفاده از یک مرطوب کننده هوا
  • دادن استراحت به چشم هنگام نگاه کردن به کامپیوتر یا کتاب
  • استفاده از عینک یا محافظت از چشم برای جلوگیری از تماس مستقیم با باد
  • استفاده از لنزهای تماسی در نظر گرفته شده برای افرادی که چشمانشان خشک است
  • مصرف داروهای تجویزی ، بسته به علت خشکی آن

  طبق تحقیقات سال 2019 ، مکمل های اسید چرب امگا 3 هم می توانند به بهبود علائم خشکی چشم کمک کنند.

  علاوه بر این ، یک مطالعه در سال 2020 نشان داد که اشک مصنوعی حاوی ترهالوز (یک قند) و روغن بذر کتان ممکن است برای درمان خشکی چشم موثر باشد. مطالعات بیشتری در مورد این روش درمانی مورد نیاز است.

  خرید از ترکیه دیگه سخت نیست!!

  اگر داروی خاصی باعث خشک شدن چشم شما شده است ، با پزشک خود در مورد تغییر به یک داروی دیگر صحبت کنید. همچنین ممکن است درمان سایر بیماری های زمینه ای که باعث خشکی چشم می شوند کمک کننده باشد.

  چه موقع به پزشک مراجعه کنیم

  اگر چشمان شما برای مدت طولانی خشک ، قرمز یا دردناک است ، با پزشک خود صحبت کنید. اگر درمان های خانگی به درد شما نمی خورد باید حتما ویزیت شوید.

  پزشک می تواند با شما صحبت کند تا علت خشکی چشم شما را کشف کرده و بهترین روش درمانی را به شما پیشنهاد دهد. این مهم است زیرا خشکی چشم ممکن است منجر به عوارضی از جمله عفونت ، التهاب یا آسیب به چشم شود.

  سخن آخر

  یکی از اولین اقدامات برای رفع خشکی چشم مزمن ، درک علت ایجاد علائم است.

  با استفاده از قطره های چشمی دارویی و چند تغییر ساده در سبک زندگی ، می توانید از مرطوب بودن چشمان خود اطمینان حاصل کنید. این کار می تواند به شما در کاهش خطر عوارض خشکی چشم کمک کند.

  منبع: وب سایت www.healthline.com

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *