مصرف داروهای سوزش معده با افزایش چهار برابری ابتلا به کرونا همراه است

ارتباط بین داروهای درمان سوزش معده و ابتلا به کرونا

اگرتجربه سوزش معده یا سوزش سر دل داشته اید ، می دانید که چقدر ناخوشایند است. حتی ممکن است مجبور شوید تا برای تسکین درد از داروهای بدون نسخه استفاده کنید.

مهارکننده های پمپ پروتون (PPI) که با جلوگیری از تولید اسید معده عمل می کنند ، از محبوب ترین و موثرترین داروها برای درمان علائم سوزش معده یا ریفلاکس اسید هستند. از جمله معروفترین اعضای این خانواده دارویی میتوان امپرازول، پنتوپرازول، لانسوپرازول و اس امپرازول را نام برد. اما استفاده طولانی مدت از PPI با عفونت روده ، شکستگی استخوان ، بیماری مزمن کلیه و دیابت نوع 2 و سایر اختلالات ارتباط دارد. به همین دلیل ، پزشکان اغلب مبتلایان به سوزش معده را به استفاده اندک و  کوتاه مدت این داروها توصیه می کنند.

با این حال ، اگر شما یک مصرف کننده داروهای خانواده PPI هستید ، ممکن است بخاطر ارتباطی که اخیراً توسط برخی از محققان بین این داروها و ابتلا به کرونا پیدا شده است ، بخواهید مدتی این داروها را کنار بگذارید…

ارتباط بین مصرف PPI و نتایج مثبت کرونا

بررسی 53130 بیمار آمریکایی نشان داده است که استفاده از PPI یک یا دو بار در روز ممکن است احتمال آزمایش COVID-19 مثبت را در مقایسه با بیمارانی که PPI مصرف نمی کنند افزایش دهد. این نظرسنجی از 3 مه تا 24 ژوئن 2020 به صورت آنلاین انجام شده است.

از همه شرکت کنندگان در نظرسنجی ، 3،386 بیمار ، یا 6/4٪ ، آزمایش COVID-19 مثبت گزارش کرده اند. تجزیه و تحلیل داده ها نشان می دهد که افرادی که از PPI  یک یا دو بار در روز استفاده می کنند ، احتمال مثبت شدن تست کرونای آنها بیشتر از کسانی هست که از این داروها استفاده نمی کنند. همچنین افرادی که روزی دو بار از این داروها استفاده می کنند ، بالاترین میزان ابتلا را دارند.

بیمارانی که از آنتاگونیست های گیرنده های هیستامین 2 (H2RAs) همچون رانیتیدین یا فاموتیدین استفاده می کنند (گروه دیگری از داروهای درمان سوزش معده با قدرت کمتر) با خطر بالایی روبرو نمی شوند.

همه شرکت کنندگان 18 سال یا بیشتر بودند و ابتدا لیستی از علائم شایع دستگاه گوارش به آنها نشان داده شد. از کسانی که سابقه درد یا ناراحتی شکمی ، ریفلاکس اسید ، سوزش معده یا نارسایی داخلی داشتند ، به طور جداگانه در مورد هرگونه استفاده از PPI یا H2RA سوال شد. برای کسانی که در حال حاضر از این داروها استفاده می کنند ، دفعات و مدت زمان استفاده مورد بررسی قرار گرفت.

همچنین از پاسخ دهندگان سوال شد که آیا آنها از نظر ابتلا به کرونا آزمایش شده اند یا خیر ، و از کسانی که آزمایش مثبت دارند در مورد علائم جدیدی که تجربه کرده اند ، از جمله علائم گوارشی ، سوال شده است. تجزیه و تحلیل نتایج مدت زمان استفاده از PPI یا H2RA و متغیرهای جمعیت شناختی ، اقتصادی اجتماعی ، سبک زندگی و میزان مرگ و میر را در نظر گرفت.

قدرت یک محیط خوب معده

محققان خاطرنشان کردند که در حال حاضر تأثیر سرکوب اسید معده بر کرونا ناشناخته است. اما داده های قبلی نشان می دهد که PH طبیعی معده سالم ، از عفونت ویروسهای هم خانواده کرونا می کاهد ، در حالی که یک محیط PH کمتر اسیدی مانند محیط اسیدی حاصل از مصرف PPI ، ویروس را غیرفعال نمی کند.

این یک نکته قابل توجه است زیرا اگرچه کرونا بیشتر از طریق سیستم تنفسی وارد بدن می شود ، اما می تواند از طریق سیستم گوارش نیز وارد بدن شود. ویروس کرونا از گیرنده ای استفاده می کند که به طور گسترده از طریق روده بیان می شود و به سرعت در سلولهای خاصی که در روده ها هستند نفوذ کرده و خود را تکثیر کنند. به محض نفوذ در دستگاه گوارش ، این ویروس می تواند منجر به ورم معده ، ورم روده و کولیت شود.  ویروس کرونای عفونت زا در مدفوع بیماران مبتلا به شکل شدید کرونا یافت شده است.

از آنجایی که تجزیه و تحلیل نشان می دهد ، دو بار در روز PPI سود قابل توجهی نسبت به دوز یک بار در روز برای بیماری ریفلاکس معده (GERD) ندارد ، محققان بیشتر تأکید می کنند که PPI فقط در مواردی که توسط پزشک تجویز شده باشد و در کمترین دوز موثر باید استفاده شود.

از طرف دیگر ، از آنجا که کرونا برای مدتی با ما خواهد بود ، ممکن است یافتن راه های ایمن تری برای از بین بردن دل درد و ریفلاکس اسید مهم باشد. شما می توانید سوزش معده را از طریق تغییر در سبک زندگی مانند ترک سیگار و نوشیدن الکل کمتر  کاهش دهید. خوردن وعده های غذایی کوچکتر و مکرر و جویدن کامل غذا از دیگر راههای ممکن است. یا می توانید از داروهای طبیعی مانند سرکه سیب یا چای بابونه یا زنجبیل برای کاهش اسید و کمک به هضم غذا استفاده کنید.

یک نکته جالب این است که سوزش معده و ریفلاکس ، به جای اینکه در اثر تولید بیش از حد اسید ایجاد شود ، می تواند نشانه هضم ناقص باشد. با تمام غذاهای فرآوری شده ای که این روزها مصرف می کنیم ، معده اغلب سیگنال های مورد نیاز برای آزاد سازی آنزیم های گوارشی کافی برای مصرف مناسب غذای شما در زمان وعده های غذایی را دریافت نمی کند. این امر منجر به تولید بیش از حد مایعات گوارشی بین وعده های غذایی می شود که می تواند منجر به سوزش معده و رفلاکس شود.

کمک به تعادل pH معده شما

برخی مکمل های طبیعی وجود دارد که می توانید همراه با وعده های غذایی مصرف کنید تا تعداد آنزیم های گوارشی در معده شما افزایش یافته و علائم سوزش معده شما کاهش یابد. این مکملها همچنین به شما کمک می کنند تا PH مطلوب معده شما بازیابی شود ، که می تواند به غیرفعال کردن هرگونه ویروس کرونا کمک کند.

مکمل غذایی بتائین هیدروکلراید بیش از یک قرن برای بازگشت ایمن سطح اسیدیته معده به حالت عادی و پشتیبانی از عملکرد سالم روده مورد استفاده قرار گرفته است. بتائین هیدروکلراید اغلب توسط پزشکان به عنوان منبع اسید مکمل برای افرادی که از تولید کم اسید معده رنج می برند توصیه می شود.

اسید آمینه ال-گلوتامات (اسید گلوتامیک) آنزیم گوارشی پپسین معده را فعال می کند ، که به بدن شما کمک می کند تا پروتئینهای غذایی را تجزیه و جذب کند. مصرف بتائین ، همراه با ال-گلوتامات می تواند pH دستگاه گوارش شما را متعادل کند.

ریشه جنتیان یا کوشاد یک هضم کننده قدرتمند است که در سراسر اروپا استفاده می شود. این گیاه تلخ روی جوانه های چشایی اثر می گذارد و باعث تولید بزاق در دهان و اسید کلریدریک در معده می شود.

نعناع تند گیاه دیگری است که با مبارزه با گاز و نفخ و افزایش جریان صفرا باعث ترشح اسید معده می شود و به عمل هضم کمک می کند. همچنین به تسکین ناراحتی ناشی از اسپاسم در دستگاه گوارش فوقانی کمک می کند.

منبع: وب سایت easyhealthoptions.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.