پرش به محتوا

آیا مصرف گلوریپا برای لاغری تاثیر دارد؟

  مصرف گلوریپا برای لاغری

  نکات کلیدی درباره مصرف گلوریپا برای لاغری

  • قرص گلوریپا(امپاگلیفلوزین) می تواند به بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 در کاهش وزن کمک کند، اما این یک استفاده تایید شده نیست. در مطالعات بالینی 24 هفته ای، کاهش وزن با تجویز تک دارویی گلوریپا از نظر آماری معنی دار بود و بین 2 تا 3 درصد متغیر بود.
  • گلوریپا مورد تایید FDA برای کاهش وزن در بیماران بدون دیابت نوع 2 نیست.
  • در کارآزمایی‌های بالینی، گلوریپا همچنین منجر به کاهش معنی‌دار آماری در A1C و گلوکز پلاسما ناشتا، در مقایسه با دارونما شد. گلوریپا به عنوان یک مهارکننده SGLT-2 طبقه بندی می شود و خطر کمی از نظر بروز هیپوگلیسمی (قند خون پایین) را به همراه دارد.

  در مطالعات، بیمارانی که دوز 10 میلی‌گرمی گلوریپا (امپاگلیفلوزین) مصرف می‌کردند، میانگین کاهش وزن 2.8 درصدی نسبت به وزن پایه (وزن آنها در شروع مطالعه) داشتند. افرادی که قرص 25 میلی گرمی دریافت کردند، میانگین کاهش وزن 3.2 درصد از وزن پایه خود داشتند. گروهی که دارونما دریافت کردند، 0.4 درصد کاهش وزن داشتند.

  • به عنوان مثال، در یک فرد 200 پوندی (91 کیلوگرمی)، کاهش 2.8 درصدی وزن با دوز 10 میلی گرمی، تقریباً معادل 5.6 پوند (2.6 کیلوگرم) است.
  • کاهش وزن 3.2 درصدی در یک فرد 200 پوندی (91 کیلوگرمی) که دوز 25 میلی گرمی مصرف می کند، حدود 6.4 پوند (2.9 کیلوگرم) کاهش وزن است.

  گلوریپا برای چه مواردی تایید شده است؟

  قرص گلوریپا (نام تجاری داروی امپاگلیفلوزین) برای کمک به کنترل گلوکز (قند خون) در بیماران بزرگسال مبتلا به دیابت نوع 2 استفاده می شود. گلوریپا همچنین برای کاهش خطر مرگ قلبی عروقی (مربوط به قلب) در بزرگسالان مبتلا به بیماری قلبی و دیابت نوع 2 مورد تایید FDA است. همچنین از این دارو برای کاهش خطر مرگ قلبی عروقی و بستری شدن در بیمارستان به دلیل نارسایی قلبی (زمانی که قلب ضعیف است و نمی تواند خون کافی را به بدن پمپاژ کند) در بزرگسالان مبتلا به نارسایی قلبی استفاده می شود.

  گلوریپا یک قرص خوراکی است که یک بار در روز مصرف می شود و در کنار رژیم غذایی و ورزش استفاده می شود. پزشک ممکن است دوز مصرفی شما را تنظیم کند، بنابراین همیشه دستورالعمل های او را دنبال کنید.

    بهترین زمان مصرف قرص ممانتین (ابیکسا)

  گلوریپا را می توان به همراه دیگر داروهای دیابت نوع 2 مانند متفورمین، سولفونیل اوره ها (مثل گلی بنکلامید)، پیوگلیتازون و انسولین و همچنین سایر داروهای قلبی مانند استاتین ها (مانند آتورواستاتین، سیمواستاتین، رزوواستاتین)، مسدود کننده های بتا، مهارکننده های ACE (مثل کاپتوپریل و انالاپریل) و دیورتیک ها استفاده کرد.

  اگر گلوریپا را همراه با متفورمین مصرف کنم همچنان وزن کم می کنم؟

  بله، اگر متفورمین را همراه با گلوریپا (امپاگلیفلوزین) مصرف کنید، می تواند به کاهش وزن شما کمک کند. در یک مطالعه بالینی 24 هفته‌ای با بیش از 600 بیمار، افزودن گلوریپا به متفورمین،  به طور قابل توجهی کاهش وزن را بهبود بخشید. 

  جدول تغییرات وزن برای گلوریپا هنگام استفاده با متفورمین

   گلوریپا 10 میلی گرم + متفورمینگلوریپا 25 میلی گرم + متفورمیندارونما + متفورمین
  وزن پایه82 کیلوگرم (180.4 پوند)82 کیلوگرم (180.4 پوند)80 کیلوگرم (176 پوند)
  ٪ تغییر از پایه (میانگین)-2.5٪-2.9٪-0.5٪
  تفاوت با دارونما (میانگین)-2.0 (95% فاصله اطمینان (CI); -2.6، -1.4)-2.5 (95% فاصله اطمینان (CI); -3.1، -1.9)n/a

  کاهش وزن زمانی که گلوریپا با متفورمین و سولفونیل اوره در یک مطالعه بیش از 24 هفته استفاده شد، نیز قابل توجه بود.

  مصرف قرص گلوریپا در افراد غیر دیابتی برای کاهش وزن

  با وجود اینکه داروی گلوریپا (امپاگلیفلوزین) برای تجویز در افراد غیر دیابتی تائید نشده است، اما به دلیل اثرات سودمندی که مصرف این دارو در بیماران قلبی و نیز در کاهش و کنترل وزن مصرف کنندگان دارد، برخی متخصصین از جمله متخصصین قلب و نیز متخصصین تغذیه از این دارو جهت بهبود عملکرد قلبی در بیماران مبتلا به نارسایی قلبی و نیز کاهش وزن در بیماران مبتلا به چاقی یا اضافه وزن استفاده می کنند.

  سفارش خرید از ترکیه توسط سایت دکتر داروساز

  به منظور کاهش وزن با این دارو، معمولا از دوزهای پایین گلوریپا، مثلا 10 میلی گرم در روز، استفاده می کنند و بسته به پاسخ دهی بیمار، دوز دارو را تا 25 میلی گرم در روز افزایش میدهند.

  گلوریپا چگونه بر فشار خون من تأثیر می گذارد؟

  گلوریپا(امپاگلیفلوزین) به طور خاص توسط FDA برای کاهش فشار خون تایید نشده است، اما اثرات مثبت مصرف این دارو در کاهش فشار خون در آزمایشات بالینی مشاهده شده است. در این مطالعات، فشار خون افراد مصرف کننده، چه با مصرف گلوریپا به تنهایی (به عنوان تک درمانی) و چه همراه با متفورمین کاهش یافته بود.

  • هنگامی که به تنهایی استفاده می شود، فشار خون سیستولیک (بالاترین عدد) در بیمارانی که دوز 10 میلی گرمی گلوریپا مصرف می کردند، به طور قابل توجهی در مقایسه با دارونما به میزان 2.6- میلی متر جیوه کاهش یافت.
  • در بیمارانی که دوز 25 میلی گرم گلوریپا مصرف می کردند، فشار خون سیستولیک 3.4- میلی متر جیوه کاهش یافت.
    فلوکستین(اشکال خوراکی): دوز مصرف، عوارض و تداخلات

  عوارض جانبی مهم با گلوریپا

  قرص گلوریپا (امپاگلیفلوزین) معمولاً در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 به خوبی تحمل می شود. با این حال، مانند تمام داروها، عوارض جانبی مهمی وجود دارد که باید با پزشک خود بررسی کنید.

  عوارض جانبی جدی:

  • واکنش های آلرژیک 
  • کم آبی بدن
  • افزایش سطح کلسترول
  • کتواسیدوز (افزایش کتون در خون یا ادرار)
  • قند خون پایین (هیپوگلیسمی)
  • فاشئیت نکروزان (عفونت نادر و جدی بافت اطراف مقعد و اندام تناسلی)
  • آسیب ناگهانی کلیه
  • عفونت های دستگاه ادراری
  • افزایش کلسترول

  عوارض جانبی شایع (5٪ یا بیشتر از بیماران):

  • عفونت های دستگاه ادراری
  • عفونت های قارچی

  نتیجه گیری

  • گلوریپا(امپاگلیفلوزین) زمانی که به تنهایی مصرف شود یا با سایر داروها از جمله متفورمین یا سولفونیل اوره ترکیب شود، می تواند منجر به کاهش وزن متوسط ​​در بیماران شود. به طور کلی، بیماران می توانند 2٪ تا 3٪ از وزن خود را با مصرف این دارو از دست بدهند، اگرچه این میزان متغیر است و می تواند تحت تأثیر عوامل زیادی مانند رژیم غذایی و ورزش قرار گیرد.
  • گلوریپا همچنین می تواند تأثیر مثبتی بر نتایج قلبی (قلبی عروقی) داشته باشد و خطر مرگ ناشی از مشکلات قلبی را کاهش دهد. همچنین ممکن است اثرات مثبت بر فشار خون، سلامت کلیه، اهداف وزنی و خطرات هیپوگلیسمی (قند خون پایین) دیده شود.
  • به طور کلی، گلوریپا یک درمان خوراکی قابل تحمل و یک بار در روز برای دیابت نوع 2 است که اغلب به عنوان یک درمان اضافی به همراه متفورمین استفاده می شود. با این حال، عوارض جانبی رایج، از جمله عفونت‌های قارچی دستگاه تناسلی و عفونت‌های دستگاه ادراری ممکن است رخ دهد. حتماً تمام عوارض جانبی احتمالی را با پزشک خود در میان بگذارید.

  این مقاله شامل تمام اطلاعاتی که باید در مورد گلوریپا برای استفاده ایمن و موثر بدانید، نمی شود و جایگزین توصیه های پزشک شما نمی باشد. 

  منبع: www.drugs.com

  8 دیدگاه دربارهٔ «آیا مصرف گلوریپا برای لاغری تاثیر دارد؟»

  1. با سلام.
   میخواستم بدونم که مصرف کلوریپا برای لاغری در افرادی که دیابت ندارن توصیه میشه یانه؟
   عوارض جانبی خاصی نشون میده؟

   1. سلام. وقت بخیر. این دارو برای کاهش وزن در افراد غیر دیابتی تایید نشده است ، ولی برای کاهش پیشرفت نارسایی قلبی پس از سکته قلبی در افراد غیر دیابتی تجویز می‌شود. به همین ترتیب، برخی متخصصین، برای کاهش وزن در افراد غیر دیابتی هم از این دارو استفاده می کنند. عوارض شایع ناشی از مصرف این دارو، تکرر ادرار، و عفونت های ادراری می باشد.

  2. سلام همسرم دیابت داره عمل بای پس هم انجام داده قرص گلوریپامصرف میکنه رژیم غذایی هم رعابت میکنه ولی خیلی لاغرشده چکاربایدبکنه تاوزنش پایین ترازاین نیاد؟

   1. سلام. وقت بخیر. کاهش وزن جزو عوارض جانبی داروی گلوریپا می باشد. البته در کنار کاهش وزن، خواص مفیدی برای جلوگیری از تشدید مشکلات قلبی هم دارد. جای نگرانی ندارد. اگر افت وزن بیش از حد استاندارد هست، میتونید با پزشکشون صحبت کنید تا دارو رو عوض کنند. معیار شما بایستی BMI یا شاخص توده بدنی باشد.

  3. سلام خسته نباشید ببخشید من دکتر قلب و عروق رفتم مشکل قلبی ندارم ولی وزنم بالاست و دکتر برای من قرص گلوریپا 10تجویز کردن. ولی از دکتر داروخانه پرسیدم گفتن برای قلب مضرر هست مزاحم شدم ک بپرسم واقعا مشکل ساز هست

   1. سلام. وقت بخیر
    این دارو علاوه بر درمان دیابت ، به منظور کاهش وزن هم تجویز می شود. همچنین مزایای ثابت شده ای در کاهش عوارض بیماری های قلبی عروقی دارد. لذا حتی در بیماران غیر دیابتی هم تجویز می شود. نگران نباشید و به مصرف دارو تون ادامه بدید

   1. سلام. وقت بخیر
    داروهای زیادی وجود دارد:
    ونوستات برای کاهش جذب چربی از روده ها، اسلیم کوئیک یا اسلیم مکس برای کاهش اشتها، ال کارنیتین برای افزایش سوخت و ساز چربی در بدن، گلوریپا برای افزایش دفع قند از طریق کلیه ها. بسته به شرایط بیمار، یک یا چند مورد از این داروها قابل مصرف است.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *