پرش به محتوا

آیا مصرف ریسپریدون در بارداری ایمن است؟

  مصرف ریسپریدون در بارداری

  ریسپریدون متعلق به گروهی از داروها موسوم به آنتی سایکوزهای آتیپیک است و برای درمان اسکیزوفرنی، شیدایی و پرخاشگری استفاده می شود. ما در این مقاله به بررسی ایمنی مصرف ریسپریدون در بارداری خواهیم پرداخت.

  آیا مصرف ریسپریدون در بارداری بی خطر است؟

  هنگام تصمیم گیری در مورد مصرف یا عدم مصرف ریسپریدون در بارداری، مهم است که میزان ضروری بودن مصرف ریسپریدون برای سلامتی خود را در مقابل خطرات احتمالی برای شما یا جنین را بسنجید که برخی از آنها به هفته بارداری شما بستگی دارد. گاهی اوقات بیماری روانپزشکی ممکن است برای اولین بار رخ دهد، یا در دوران بارداری بدتر شود. برای برخی از زنان، درمان با داروهای ضد روان پریشی مانند ریسپریدون ممکن است توسط یک متخصص تجویز شود تا بهترین شانس برای بهبودی را داشته باشند.

  اگر قبلاً ریسپریدون را در دوران بارداری مصرف کرده باشم، چه؟

  اگر دارویی مصرف کرده‌اید یا در حال مصرف آن هستید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید که باردار هستید تا بتوانید با هم تصمیم بگیرید که آیا هنوز به داروهایی که مصرف می‌کنید نیاز دارید یا خیر، و اگر لازم بود که به مصرف داروهای خود ادامه دهید، مطمئن شوید که کمترین دوز لازم برای شما تجویز شود و فقط برای مدت زمانی که به این دارو نیاز دارید، دارو برای شما تجویز شود.

  بسیار مهم است که به طور ناگهانی مصرف ریسپریدون را قطع نکنید؛ زیرا ممکن است خطرناک باشد. بدون مشورت با پزشک خود هیچ تغییری در داروی خود ایجاد نکنید.

  آیا مصرف ریسپریدون در بارداری می تواند باعث نقص مادرزادی در نوزاد شود؟

  بدن و اکثر اندام های داخلی نوزاد در 12 هفته اول بارداری تشکیل می شود. عمدتاً در این زمان است که برخی از داروها باعث نقص مادرزادی می شوند.

  در مجموع حدود 2000 زن باردار مصرف کننده ریسپریدون مورد مطالعه قرار گرفته اند. در جمعیت عمومی زنان باردار، از هر 100 نوزاد، سه نوزاد با نقص مادرزادی متولد می‌شوند. یک مطالعه بزرگ روی زنان باردار که ریسپریدون مصرف می کردند نشان داد که از هر 100 نوزاد متعلق به این زنان حدود 4 نوزاد دچار نقص مادرزادی هستند که نشان دهنده افزایش جزئی است. با این حال، یک مطالعه دیگر، هیچ ارتباطی بین مصرف ریسپریدون در بارداری و نقایص مادرزادی در نوزاد پیدا نکرد.

  یک مطالعه بزرگ نشان داد که نوزادان متولد شده از زنان مصرف کننده ریسپریدون، بیشتر از نوزادان زنانی که ریسپریدون مصرف نمی‌کنند، دچار نقص قلبی می‌شوند.

    پروپرانولول برای اضطراب: دوز، زمان و مدت مصرف

  مطالعات روی بیش از 10000 زن که از هر نوع داروی ضد روان پریشی در دوران بارداری استفاده کرده اند، در مجموع هشداری درباره ارتباط با نقص مادرزادی ایجاد نمی کرد. در حالی که این بررسی ها در مورد ایمنی مصرف ریسپریدون در بارداری، اطمینان بخش است، اما مطالعات بیشتری در مورد زنانی که به طور خاص ریسپریدون مصرف می کنند، در حالت ایده آل مورد نیاز است.

  خرید از ترکیه دیگه سخت نیست!!

  آیا مصرف ریسپریدون در بارداری می تواند باعث سقط جنین شود؟

  یک مطالعه کوچک روی 116 زنی که در بارداری ریسپریدون مصرف می کردند، نشان داد که احتمال سقط جنین در آنها بیشتر از زنانی است که ریسپریدون مصرف نمی کردند. با این حال، در نظر گرفته شد که این نتیجه گیری، به احتمال زیاد به دلیل عوامل مرتبط با سبک زندگی (شامل سیگار کشیدن) است که در زنانی که داروهای ضد روان پریشی مصرف می کنند، به جای اثر مستقیم خود دارو، شایع تر است.

  مطالعات روی حدود 3000 زن که از هر نوع داروی ضد روان پریشی در دوران بارداری استفاده کرده اند، نگرانی در مورد ارتباط مستقیم با سقط جنین ایجاد نمی کند. در حالی که این امر اطمینان بخش است، اما مطالعات بیشتری در مورد زنانی که به طور خاص ریسپریدون مصرف می کنند مورد نیاز است.

  آیا مصرف ریسپریدون در بارداری می تواند باعث مرده زایی شود؟

  هیچ مطالعه ای به طور خاص بررسی نکرده است که آیا زنانی که در اوایل بارداری ریسپریدون مصرف می کنند شانس بیشتری برای مرده زایی دارند یا خیر.

  مطالعات مربوط به مرده زایی در زنان باردار که هر نوع داروی ضد روان پریشی مصرف می کنند، یافته های متفاوتی را به همراه داشته است، در سه مطالعه هیچ ارتباطی پیدا نکردند؛ اما یک مطالعه بزرگ یک ارتباط احتمالی را پیدا کرد. قبل از نتیجه گیری قطعی، بررسی بیشتر در زنانی که به طور خاص ریسپریدون مصرف می کنند، لازم است.

  آیا مصرف ریسپریدون در بارداری می تواند باعث زایمان زودرس شود؟

  هیچ مطالعه ای به طور خاص بررسی نکرده است که آیا زنانی که در اوایل بارداری ریسپریدون مصرف می کنند شانس بیشتری برای زایمان زودرس دارند یا خیر.

  برخی (و نه همه) مطالعات روی زنان باردار که از داروهای ضد روان پریشی استفاده می کنند، ارتباط احتمالی با زایمان زودرس را نشان داده اند، اما گمان می رود که عوامل سبک زندگی در زنان باردار که داروهای ضد روان پریشی مصرف می کنند، احتمالاً در این یافته نقش داشته باشد. از آنجایی که تنها تعداد کمی از زنانی که به طور خاص ریسپریدون مصرف می کنند مورد مطالعه قرار گرفته است، اطلاعات و بررسی های بیشتری در مورد این موضوع مورد نیاز است.

  آیا مصرف ریسپریدون در بارداری می تواند بر رشد جنین در رحم و وزن هنگام تولد او تأثیر بگذارد؟

  وزن کم هنگام تولد

  هیچ مطالعه ای بررسی نکرده است که آیا مصرف ریسپریدون در بارداری ممکن است بر وزن هنگام تولد نوزاد تأثیر بگذارد یا خیر. مطالعات انجام شده بر روی زنان باردار که از داروهای ضد روان پریشی استفاده می کنند، به طور کلی هشدار نمی دهد که استفاده از آنها باعث کند شدن رشد جنین در رحم می شود. اطلاعات در مورد زنانی که به طور خاص ریسپریدون مصرف می کنند باید جمع آوری شود.

    مصرف ایزوترتینوئین(نورم اسکین) برای درمان جوش

  افزایش وزن هنگام تولد

  افزایش وزن، قند خون بالا و دیابت از عوارض جانبی رایج مصرف داروهای آنتی سایکوتیک در افراد غیر باردار است. اگر این مشکلات در بارداری رخ دهد، به نوبه خود می تواند باعث افزایش رشد کودک در رحم شود. برخی از مطالعات، اما نه برخی دیگر، ارتباط احتمالی بین مصرف آنتی سایکوتیک ها در بارداری و داشتن یک نوزاد بزرگ را یافته اند. با این حال، هنوز هیچ مطالعه ای بررسی نکرده است که آیا نوزادانی که از زنانی که به طور خاص ریسپریدون مصرف می کنند، بیشتر مستعد داشتن وزن بالا در هنگام تولد هستند یا خیر.

  خرید از ترکیه دیگه سخت نیست!!

  آیا مصرف ریسپریدون در بارداری می تواند باعث مشکلات سلامتی دیگری در کودک شود؟

  علائم ترک در بدو تولد (علائم ترک در نوزادان)

  تصور می‌شود که علائم ترک به این دلیل رخ می‌دهد که بدن نوزاد تازه متولد شده مجبور است خود را با عدم دریافت ناگهانی انواع خاصی از داروها از طریق جفت سازگار کند.

  مصرف ریسپریدون و سایر داروهای ضد روان پریشی در دوران بارداری می تواند منجر به بروز علائم ترک در نوزادان شود. بنابراین، اگر در هفته‌های قبل از زایمان به طور منظم ریسپریدون مصرف کرده‌اید، ممکن است چند روز پس از تولد، نظارت دقیق بر نوزادتان انجام شود. بنابراین ممکن است پزشک شما توصیه کند که نوزاد شما در بیمارستانی با امکاناتی برای ارائه این مراقبت، به دنیا بیاید.

  مشکلات یادگیری و رفتاری

  مغز نوزاد تا پایان بارداری به رشد خود ادامه می دهد. بنابراین ممکن است مصرف برخی داروها در هر مرحله از بارداری بتواند تأثیری پایدار بر یادگیری یا رفتار کودک داشته باشد.

  هیچ مطالعه ای در مورد یادگیری و رفتار کودکانی که در رحم مادر در معرض ریسپریدون قرار گرفته اند، بررسی نشده است.

  آیا من یا کودکم نیاز به نظارت بیشتری داریم؟

  به اکثر زنان در حدود هفته 20 بارداری، انجام آزمایشات مربوط به بررسی نقایص مادرزادی و بررسی رشد جنین به عنوان بخشی از مراقبت‌های معمول دوران بارداری، پیشنهاد می‌شود. مصرف ریسپریدون در بارداری به طور معمول نیاز به نظارت اضافی بر کودک شما ندارد.

  افزایش وزن و افزایش قند خون (هیپرگلیسمی) می تواند از عوارض جانبی ریسپریدون باشد. اگر در دوران بارداری ریسپریدون مصرف می‌کنید و بیش از حد انتظار، دچار افزایش وزن می شوید، یا سطح قند ادرارتان بالاتر از حد انتظار است، ممکن است پزشک آزمایش تحمل گلوکز را برای اندازه‌گیری واکنش بدنتان به قند پیشنهاد کند.

  اگر ریسپریدون را در حوالی زمان زایمان مصرف کرده اید، ممکن است به دلیل خطر احتمالی بروز علائم ترک در نوزاد، نوزادتان پس از تولد نیاز به نظارت بیشتری داشته باشد.

  آیا اگر پدر نوزاد ریسپریدون مصرف کرده باشد، خطری برای نوزاد من وجود دارد؟

  اگر پدر قبل یا در حوالی باردار شدن شما ریسپریدون را مصرف کرده باشد، انتظار افزایش خطری برای کودک شما نداریم.

  سفارش خرید از ترکیه توسط سایت دکتر داروساز

  منبع: 

  www.medicinesinpregnancy.org

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *