پرش به محتوا

آیا مصرف ایبوپروفن در شیردهی مجاز است؟

  مصرف ایبوپروفن در شیردهی

  در حالت ایده آل، در دوران بارداری و شیردهی نباید هیچ دارویی مصرف کنید. هنگامی که مدیریت درد، التهاب یا تب ضروری باشد، مصرف ایبوپروفن در شیردهی برای مادران شیرده و نوزادان آنها بی خطر در نظر گرفته می شود.

  مانند بسیاری از داروها، مقادیری از ایبوپروفن ممکن است از طریق شیر مادر به نوزاد شما منتقل شود. با این حال، مطالعات  نشان می‌دهد که مقدار داروی دریافت شده توسط نوزاد از طریق شیر مادر بسیار کم است و این دارو خطر بسیار کمی برای نوزادان دارد.

  برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مصرف ایبوپروفن در شیردهی و نحوه ایمن نگه داشتن شیر مادر برای کودکتان، ادامه مطلب را مطالعه کنید.

  دوز ایبوپروفن در شیردهی

  مصرف ایبوپروفن در شیردهی تا حداکثر دوز روزانه، بدون هیچ گونه تأثیر منفی بر مادر شیرده یا نوزاد وی همراه بوده است. یک مطالعه قدیمی تر از سال 1984 نشان داد که مادرانی که هر 6 ساعت 400 میلی گرم ایبوپروفن مصرف می کردند، کمتر از 1 میلی گرم از این دارو را از طریق شیر مادر دریافت می کردند. برای مقایسه، به این مسئله توجه کنید که دوز اشکال دارویی پایه برای ایبوپروفن در نوزادان 50 میلی گرم است.

  اگر کودک شما ایبوپروفن نیز مصرف می کند، نباید دوز آن را تنظیم کنید. برای افزایش ایمنی نوزاد، قبل از دادن ایبوپروفن به نوزاد، با پزشک یا داروساز در مورد دوز دارو صحبت کنید.

  حتی اگر مصرف ایبوپروفن در دوران شیردهی بی خطر است، نباید بیشتر از حداکثر دوز مجاز مصرف کنید. برای کاهش احتمال عوارض جانبی برای خود و فرزندتان، داروها، مکمل‌ها و گیاهانی را که وارد بدن خود می‌کنید محدود کنید. به جای آن از کیسه های آب سرد یا گرم برای آسیب دیدگی یا درد استفاده کنید.

  اگر زخم معده دارید از ایبوپروفن استفاده نکنید. ایبوپروفن می تواند در صورت ابتلای شما به زخم معده باعث خونریزی معده شود.

  اگر آسم دارید، از ایبوپروفن اجتناب کنید، زیرا می تواند باعث اسپاسم برونش شود.

  تبلیغ کانال مشاوره و خرید از ترکیه در ایتا

  مسکن و شیردهی

  بسیاری از مسکن ها، به ویژه انواع OTC، در مقادیر بسیار کم به شیر مادر منتقل می شوند. مادران شیرده می توانند از مسکن های زیر در موارد لزوم استفاده کنند:

  • استامینوفن (تایلنول)
  • ایبوپروفن (ادویل، موترین، پروپرینال)
  • ناپروکسن (Aleve، Midol، Flanax)، فقط برای استفاده کوتاه مدت

  اگر شیر می دهید، می توانید استامینوفن یا ایبوپروفن را تا حداکثر دوز روزانه مصرف کنید. با این حال، توصیه می شود تا حد امکان از دوزهای پایین تر استفاده کنید.

    کپسول نرم ادویل خارجی

  شما می توانید ناپروکسن را نیز تا حداکثر دوز روزانه مصرف کنید، اما این دارو فقط باید برای مدت کوتاهی مصرف شود.

  برای سلامت و ایمنی کودک، مادران شیرده هرگز نباید آسپرین یا فرآورده های حاوی آسپرین مانند آکسار مصرف کنند. قرار گرفتن نوزاد در معرض آسپرین، خطر ابتلای نوزاد به سندرم ری را افزایش می دهد. سندرم ری یک بیماری نادر اما جدی است که باعث تورم و التهاب در مغز و کبد می شود.

  به همین ترتیب، مادران شیرده نباید از کدئین و فرآورده های حاوی کدئین در دوران شیردهی استفاده کنند، مگر اینکه توسط پزشک تجویز شده باشد. اگر در حین شیردهی کدئین مصرف می کنید، در صورتی که کودک شما علائمی از عوارض جانبی را نشان داد، به پزشک مراجعه کنید. علائم هشدار دهنده در نوزاد عبارتند از:

  • افزایش خواب آلودگی
  • مشکلات تنفسی
  • تغییرات در تغذیه یا مشکل در تغذیه
  • لنگی و لختی عضلات بدن نوزاد

  داروها و شیر مادر

  زمانی که دارو مصرف می کنید، به محض بلعیدن آن، شروع به تجزیه یا متابولیسم می کند. همانطور که در حال تجزیه شدن است، دارو به خون شما منتقل می شود. پس از ورود به خون، درصد کمی از دارو می تواند به شیر مادر منتقل شود.

  اینکه چه مدت قبل از شیردهی یا دوشیدن شیر سینه خود دارو مصرف می‌کنید، می‌تواند بر میزان ورود دارو در شیری که نوزاد شما مصرف می‌کند تأثیر بگذارد. غلظت ایبوپروفن در خون مادر معمولاً در حدود یک تا دو ساعت پس از مصرف خوراکی به اوج خود می رسد. ایبوپروفن را نباید بیش از هر 6 ساعت یک بار مصرف کرد.

  اگر نگران انتقال دارو به کودک خود هستید، سعی کنید دارو را بعد از شیر دادن به نوزاد مصرف کنید تا فاصله بین مصرف دارو و دفعه بعدی شیردهی بیشتر باشد. همچنین می‌توانید شیری را که قبلا و پیش از مصرف دارو توسط دستگاه شیردوش از سینه خود دوشیده اید، به نوزاد خود بدهید.

  خرید از ترکیه دیگه سخت نیست!!

  پیشگیری و درمان سردرد در دوران شیردهی

  ایبوپروفن برای درد یا التهاب خفیف تا متوسط ​​موثر است. این دارو یک درمان بدون نسخه محبوب برای سردرد است. یکی از راه‌های کاهش دفعات مصرف ایبوپروفن، پیشگیری از سردرد است.

  در اینجا چهار نکته برای کمک به کاهش یا جلوگیری از سردرد وجود دارد.

  1. پیشگیری از کم آبی بدن و مصرف منظم غذا

  فراموش کردن مصرف وعده های غذایی و مصرف کافی آب، در هنگام مراقبت از نوزاد آسان است. سردرد شما ممکن است نتیجه کم آبی بدن و گرسنگی باشد.

    تاثیر مصرف لیراگلوتاید برای لاغری و کاهش وزن

  یک بطری آب و یک کیسه تنقلات را در مهد کودک، ماشین یا هر جایی که از نوزاد خود پرستاری می‌کنید، در دسترس داشته باشید. زمانی که کودک شما شیر می دهد، جرعه جرعه بنوشید و بخورید. هیدراته ماندن و تغذیه نیز به حمایت از تولید شیر مادر کمک می کند.

  2. کمی بخوابید

  گفتن این کار برای یک پدر و مادر که اولین نوزاد خود را تجربه می کنند، آسان تر از انجام آن است، اما ضروری است. اگر سردرد دارید یا احساس خستگی می کنید، زمانی که کودک می خوابد بخوابید. لباسشویی می تواند صبر کند. بهتر است از یکی از دوستانتان بخواهید که در حین استراحت، کودک را به پیاده روی ببرد. خودمراقبتی می تواند به شما در مراقبت بهتر از فرزندتان کمک کند، بنابراین آن را حتما در برنامه خود قرار دهید.

  3. ورزش کنید

  برای ورزش وقت بگذارید. کودک خود را به کریر یا کالسکه ببندید و پیاده روی کنید. کمی عرق کردن می تواند تولید اندورفین و سروتونین شما را افزایش دهد، دو ماده شیمیایی که می تواند به شما کمک کند تا حواستان از بدن خسته و لیست کارهایی که باید انجام دهید پرت شود.

  4. روی آن یخ بگذارید

  اسپاسم در گردن می تواند منجر به سردرد شود، بنابراین در حالی که در حال استراحت یا شیردهی هستید، یک کیسه یخ در پشت گردن خود قرار دهید. این کار می تواند به کاهش التهاب و کاهش سردرد کمک کند.

  نتیجه گیری

  مصرف ایبوپروفن و برخی دیگر از داروهای ضد درد OTC در دوران شیردهی بی خطر است. با این حال، اگر نگران هستید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد هر سوالی که دارید صحبت کنید.

  خرید از ترکیه دیگه سخت نیست!!

  در دوران شیردهی نیز از مصرف داروهای غیر ضروری خودداری کنید. این امر خطر عوارض جانبی یا مشکلات بعدی را کاهش می دهد.

  اگر داروی جدیدی را شروع می کنید، مطمئن شوید که پزشک شما و پزشک کودکتان از آن مطلع هستند.

  در نهایت، به خاطر ترس از انتقال دارو به نوزادتان درد نکشید. بسیاری از داروها با مقادیر بسیار کم به شیر مادر منتقل می شوند که برای کودک شما بی خطر هستند. پزشک می تواند به شما کمک کند تا داروی مناسب برای علائم خود را پیدا کنید و می تواند به شما در مورد سلامت و ایمنی کودکتان اطمینان دهد.

  آخرین بررسی پزشکی در 26 ژانویه 2018

  منبع: www.healthline.com

  2 دیدگاه دربارهٔ «آیا مصرف ایبوپروفن در شیردهی مجاز است؟»

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *