پرش به محتوا

آیا مصرف آزیترومایسین در بارداری ایمن است؟

  مصرف آزیترومایسین در بارداری و شیردهی

  ماکرولیدها گروهی از آنتی بیوتیک ها هستند که برای درمان طیف وسیعی از عفونت ها استفاده می شوند. ماکرولیدهای منفرد عبارتند از آزیترومایسین، کلاریترومایسین، اریترومایسین، اسپیرامایسین و تلیترومایسین. ما در این مقاله به بررسی تاثیر مصرف ماکرولیدها به ویژه آزیترومایسین در بارداری خواهیم پرداخت.

  اریترومایسین رایج ترین ماکرولید تجویز شده در دوران بارداری است. اطلاعات کمی در مورد ایمنی استفاده از اسپیرامایسین و تلیترومایسین در دوران بارداری در دسترس است.

  مزایای استفاده از ماکرولیدها مانند آزیترومایسین در بارداری چیست؟

  ماکرولیدها، به ویژه اریترومایسین، برای درمان عفونت استفاده می شوند و به طور شایع در دوران بارداری تجویز می شوند.

  آیا استفاده از ماکرولیدهایی مانند آزیترومایسین در دوران بارداری خطرناک است؟

  هیچ نگرانی عمده ای در مورد استفاده از ماکرولیدها (به ویژه اریترومایسین) در بارداری وجود ندارد. به طور کلی، اکثر مطالعات اطمینان‌بخش هستند و اکثر پزشکان توافق دارند که مزایای درمان عفونت برای مادر و نوزاد بیشتر از خطرات احتمالی مصرف این آنتی بیوتیکها است.

  اکثر مطالعات بر روی زنانی که از ماکرولیدهایی مانند آزیترومایسین در بارداری استفاده کرده اند، هیچ مدرکی دال بر ارتباط مصرف این داروها با نقایص مادرزادی در نوزاد ارائه نمی دهند. برای تعداد کمی از مطالعاتی که ارتباط احتمالی با نقایص مادرزادی مشاهده کرده‌اند، ایرادات مربوط به روش جمع‌آوری اطلاعات ممکن است منجر به تجزیه و تحلیل نادرست شده باشد.

    آیا مصرف اس سیتالوپرام در بارداری و شیردهی ایمن است؟

  اکثر مطالعات در زنانی که از ماکرولیدها در اوایل بارداری استفاده کرده‌اند، هیچ مدرکی مبنی بر ارتباط مصرف این دسته دارویی با سقط جنین ارائه نمی‌دهند.

  هیچگونه نگرانی در مورد ارتباط مصرف ماکرولیدهایی مانند آزیترومایسین با مرده زایی، زایمان زودرس یا وزن کم هنگام تولد وجود ندارد. با این حال، تنها تعداد کمی از زنان برای این پیامدها مورد مطالعه قرار گرفته اند.

  آیا جایگزینی برای استفاده از ماکرولید در بارداری وجود دارد؟

  احتمالا بله. انواع دیگری از آنتی بیوتیک ها را می توان در بارداری استفاده کرد. با این حال، انتخاب آنتی بیوتیک بر اساس نوع عفونت و اینکه آیا در گذشته با مصرف آنتی بیوتیک ها دچار عوارض جانبی شده اید یا نه، خواهد بود. اگر در مورد دارویی که در بارداری به شما پیشنهاد می شود سؤالی دارید، باید آن را با پزشک یا مامای خود در میان بگذارید.

  تبلیغ کانال مشاوره و خرید از ترکیه در ایتا

  اگر ترجیح دهم در بارداری دارو مصرف نکنم چه؟

  درمان عفونت در دوران بارداری مهم است. اگر عفونت درمان نشود، می تواند شما و کودکتان را به طور جدی در خطر قرار دهد. بنابراین مهم است که آنتی بیوتیک هایی را که برای شما تجویز شده است مصرف کنید. پزشک شما فقط در صورت لزوم برای شما دارو تجویز می کند و خوشحال خواهد شد که در مورد نگرانی هایی که ممکن است داشته باشید با شما صحبت کند.

  آیا کودک من به نظارت اضافی نیاز دارد؟

  به عنوان بخشی از مراقبت‌های معمول دوران بارداری، به اکثر زنان در حدود هفته 20 بارداری توصیه می شود تا برای بررسی سلامت نوزاد، یک اسکن دقیق انجام دهند.

    قرص سالاژن (پیلوکارپین): موارد مصرف، عوارض جانبی و ...

  انتظار نمی رود مصرف ماکرولیدهایی مانند آزیترومایسین در بارداری، مشکلی ایجاد کند که مستلزم نظارت بیشتر بر کودک شما باشد.

  آیا اگر پدر نوزاد ماکرولید مصرف کرده باشد، خطری برای نوزاد من وجود دارد؟

  اگر پدر قبل از بارداری شما یا در حوالی آن ماکرولید مصرف کرده باشد، انتظار افزایش خطری برای کودک شما نداریم.

  منبع: 

  www.medicinesinpregnancy.org

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *