پرش به محتوا

آیا قرص کاپتوپریل زیر زبانی است؟

  قرص کاپتوپریل زیر زبانی

  داروی کاپتوپریل متعلق به دسته ای از داروها موسوم به مهار کننده های ACE می باشد. این دارو در درمان و کنترل فشار خون بالا در بیماران کاربرد دارد. با توجه به جذب سریع و آسان این دارو از سطح مخاطی، برخی پزشکان در موارد اورژانس فشار خون، از کاپتوپریل به شکل زیرزبانی برای کنترل فشار خون استفاده می کنند.

  کاپتوپریل چیست؟

  کاپتوپریل برای درمان فشار خون بالا (هیپرتانسیون) استفاده می شود. کاهش فشار خون بالا به جلوگیری از سکته مغزی، حملات قلبی و مشکلات کلیوی کمک می کند. همچنین این دارو برای درمان نارسایی قلبی ، محافظت از کلیه ها در برابر آسیب های ناشی از دیابت ، و بهبود بقا پس از حمله قلبی استفاده می شود . کاپتوپریل یک مهار کننده ACE است و با شل کردن رگ های خونی عمل می کند تا خون راحت تر جریان یابد. این دارو به دو شکل خوراکی و زیر زبانی قابل تجویز می باشد. در ایران دوزهای 25 و 50 میلی گرمی این دارو از داروخانه ها قابل تهیه هست.

  نحوه مصرف کاپتوپریل به شکل خوراکی

  این دارو را به صورت خوراکی با معده خالی (حداقل 1 ساعت قبل از غذا) طبق دستور پزشک، معمولاً دو تا سه بار در روز مصرف کنید .

  دوز درمانی بر اساس وضعیت پزشکی شما و پاسخ به درمان تنظیم می گردد.

  از این دارو به طور منظم استفاده کنید تا بیشترین سود را از آن ببرید. برای کمک به یادآوری، آن را هر روز در زمان های معینی مصرف کنید. حتی اگر احساس خوبی دارید، و فکر می کنید که درمان شده اید، به مصرف این دارو ادامه دهید. اکثر افراد مبتلا به فشار خون بالا، فاقد علائم خاصی هستند و ممکن است تصور کنند که هیچ مشکلی ندارند.

    مصرف دوتاستراید برای ریزش مو: میزان کارایی و عوارض آن

  برای درمان فشار خون بالا ، ممکن است تا 2 هفته طول بکشد تا از اثرات درمانی کامل مصرف کاپتوپریل بهره مند شوید. برای درمان نارسایی قلبی ، ممکن است هفته ها تا ماه ها طول بکشد تا از مزایای کامل این دارو بهره مند شوید. اگر وضعیت شما بهبود نیافت یا بدتر شد، (مثل بالا ماندن یا افزایش فشار خون شما) به پزشک خود اطلاع دهید.

  نحوه مصرف قرص کاپتوپریل زیر زبانی

  در موراد اورژانسی و به منظور کاهش سریع فشار خون و جلوگیری از بروز آسیب های ناشی از آن، یک قرص کاپتوپریل 25 میلی گرمی (یا نصف قرص کاپتوپریل 50 میلی گرمی) به شکل زیر زبانی برای شما تجویز خواهد شد. قرص را از داخل بلیستر خود خارج کرده و به شکل کامل یا شکسته شده در زیر زبانی خود قرار دهید. به این ترتیب، دارو از سطح مخاط دهانی جذب شده و اثر درمانی خود را نشان خواهد داد.

  مصرف قرص کاپتوپریل زیر زبانی

  شروع اثر دارو پس از قرار دادن آن در زیر زبان، حدود 10 تا 20 دقیقه طول می کشد. بیشترین اثر دارو بعد از حدود یک ساعت مشاهده خواهد شد.

  در صورتی که کاهش فشار خون شما، به اندازه کافی رخ نداد، میتوان یک تا دو ساعت بعد از مصرف اولین قرص کاپتوپریل زیر زبانی، از قرص دوم استفاده کرد. در بیمارستان و تحت نظر پزشک میتوان از مصرف داروهای مدر مثل فروزماید برای افزایش اثربخشی کاپتوپریل، در موارد فشار خون بالای مقاوم به درمان استفاده کرد. 

  موارد احتیاط در مصرف کاپتوریل 

  در صورتی که به کاپتوپریل حساسیت دارید، از مصرف آن خودداری کنید.

    عوارض قرص لووتیروکسین در دراز مدت

  مصرف این دارو در بارداری توصیه نمی شود، چراکه می تواند منجر به آسیب به جنین گردد.

  مصرف کاپتوپریل در بیماران مبتلا به تنگی دوطرفه شریان کلیوی میتواند منجر به نارسای حاد کلیوی شود.

  مصرف کاپتوپریل در افراد میتواند منجر به تپش قلبی رفلاکسی گردد، لذا در بیماران مبتلا به نارسایی قلبی ، به خصوص در موارد تنگی عروق کرونری یا سکته قلبی، بایستی با احتیاط مصرف شود.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *